Już nie pierwszy raz zauważam na blogu, że rynek kamerek do monitorowania mienia mocno urósł. Konkurencja jest na tyle ostra, że producenci szukają sposobów na przyciągnięcie potencjalnych klientów. Abode przygotowało nowy rejestrator ze smart funkcjami, który zadziała zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. W tym drugim przypadku Outdoor Smart Camera może funkcjonować także jako smart “dzwonek” do drzwi. Dlaczego w cudzysłowie? Zaraz wyjaśnię.

Abode Outdoor Smart Camera

Abode Outdoor Smart Camera jako dzwonek

Model Abode Outdoor Smart Camera ujrzał światło dzienne już na styczniowych targach CES 2020. Urządzenie miało zadebiutować w marcu, ale robi to dopiero teraz. Najbardziej atrakcyjna jest wielozadaniowość kamerki. Jej modułowy format pozwala na dość łatwej jej zainstalowanie w różnych miejscach. Na ścianie w domu, na budynku lub też ze specjalnym uchwytem w miejscu dzwonka. Będzie wtedy pełnić rolę domofonu z kamerką. Ma mikrofony i głośniczek, więc umożliwia opcję dwustronnej wymiany audio.

Sensor z 1080p, 152-stopniowym polem widzenia, detekcją osób w kadrze, diodami LED z IR do pracy nocnej i czujnikiem światła tylko to ułatwią. Dość sporo smart dzwonków do drzwi staje się częścią sieci monitoringu, więc nie dziwne, że niektórzy producenci chcą już oferować taki tryb działania w ofercie funkcji. Kamerka nie zajmuje wiele miejsca jako dzwonek. Inaczej nie byłaby zbyt estetyczna przy drzwiach. W aplikacji mobilnej będzie można ustalić znajome twarze domowników, a niebawem dotrze też rozpoznawanie osób i zwierząt w kadrze.

Jak w ogóle kamerka będzie działała jako dzwonek skoro nie ma przycisku? Abode ma nadzieję, że wykrywanie gościa automatycznie uruchomi sygnał. Tutaj pomoże wspomniana wyżej detekcja twarzy, która domowników pominie. Nie będzie niepotrzebnie aktywować dzwonka. Oczywiście urządzenie trzeba będzie odpowiednio podłączyć do dzwonka.

Abode Outdoor Smart Camera z HomeKit

Na koniec jeszcze trochę o integracji z inteligentnymi platformami. Najpierw współpraca z HomeKit, bo wydaje się, że Abode stara się podkreślać głównie współpracę z system smart home od Apple. Trzeba od razu wskazać, że kompatybilność z HomeKit Secure Video jest dopiero w drodze, ale pozostałe opcje platformy są już dostępne. Nie zabraknie też działania z Alexą oraz Asystentem Google. W przypadku tego pierwszego asystenta głosowego pojawi się też  chyba współpraca z Alexa Guard.

Abode ma szeroki ekosystem innych zabezpieczeń dla domu, więc wspólnie ze specjalną bramką kamerka Outdoor Smart Camera będzie współdziałania w smart scenach (tu są smart zamki, oświetlenie itp.). Sama kamerka działa niezależnie i nie potrzebuje takiego huba, ale producent chce dać takie możliwości swoich klientom. Urządzenie pojawi się dopiero w połowie listopada, ale to okazja, by kupić go taniej. W przedsprzedaży będzie to 159$, natomiast finalnie – 199$.

źródło: abode.com