Jeszcze w zeszłym roku Amazon zwiastował usługę Sidewalk, którą zaczyna właśnie wdrażać. Co prawda na wybranych rynkach, tj. tam, gdzie gigant jest obecny i jest w stanie uruchomić nowy serwis dla poszerzania zasięgu Internetu typu mesh, czyli w ramach Wi-Fi. Choć u nas w kraju nie spodziewam się startu tej platformy (to chyba dobre określenie) to warto wiedzieć na czym polega i co może dać. Szczególnie w ramach Internetu Rzeczy.

Amazon Sidewalk

Amazon Sidewalk jak UPC Wi-Free

Amazon Sidewalk od razu przypomniał mi bardzo podobną usługę, którą wiele lat temu w Polsce zaczęło wprowadzać UPC. Dostawca Internetu chciał zbudować (nie wiem nawet czy nadal to rozwija) sieć hotspotów przez routery dostarczane swoim klientom. Oddzielna sieć pozwalała korzystać z UPC poza domem. Oczywiście w ramach ograniczonych możliwości udostępnionych w punkcie innego klienta. Przy założeniu, że takich punktów jest dużo, klienci mogli korzystać z Wi-Fi w ramach swojego abonamentu, ale przez obcy sprzęt (ten należący do operatora, ale znajdujący się w naszym mieszkaniu).

Serwis Sidewalka od Amazona ma działać bardzo podobnie do Wi-Free od UPC, ale raczej nie do udostępniania Internetu, a lepszej pracy sprzętu IoT. Współdzielenie połaączenia między sąsiadami ma tu dotyczyć różnych operatorów, co odróżnia całą koncepcję. Jednocześnie bardziej ją otwiera, bo tzw. crowdsourcing może mieć tu znacznie większy potencjał w zasięgu. Standard ten połączy w Internecie Rzeczy sporo urządzeń, np. takich, które chcielibyśmy umieścić dalej od naszego budynku (wtedy skorzystamy z zasięgu sąsiada).

Amazon Sidewalk

Sidewalk Bridge w Echo i Ring

Sieć urządzeń z Alexą jest w Stanach Zjednoczonych już dość obszerna. Amazon chce to wykorzystać i dać im nową rolę. Smart głośniki Echo oraz smart moduły ochrony domu z ekosystemu Ring (np. kamerki) będą tzw. Sidewalk Bridges, czyli czymś przypominającym punkty mesh. Wykorzystają częstotliwość 900 MHz oraz Bluetooth Low Energy. Dzięki tym protokołom płynnie mamy łączyć się, by korzystać z Internetu w naszych mobilnych urządzeniach. Jeśli jesteśmy blisko mostka to nawiążemy połączenie przez BT (chodzi o powiązanie), jeśli dalej to z WiFi. W naszych domach nie będzie potrzebny do tego dodatkowy lub specjalny router (jak w UPC Wi-Free).

Taka sieć mesh powinna też rozwinąć zasięg połączenia w naszym własnym domu (do nawet 500 metrów). Jeśli jakiś inteligentny moduł, powiedzmy, że zewnętrzna kamerka do monitorowania domu, straci połączenie z naszą siecią, a jest w zasięgu sąsiada, to sprzęt nadal będzie nadawał. Usługa Sidewalk ma być szyfrowana, więc mimo mapowania lokalizacji ma chronić prywatność użytkowników. Docelowo chodzi o zapewnienie pewności połączenia w Internecie Rzeczy dla czujników, smart zamków itd. Ostatecznie można to nazwać czymś pomiędzy Wi-Fi a 4G/5G dla IoT.

Zgubimy psa, a ma na sobie tracker? Jeśli sąsiedzi korzystają z Amazon Sidewalk to będzie go łatwiej zlokalizować. Ile naszego połączenia zużyje taki system? Niewiele. Działa tylko z 80Kbps i ma ograniczenie do 500MB na miesiąc. Obecnie sieć Sidewalk Bridges będzie mogło stworzyć maksymalnie 20 urządzeń. To sieci będą łączyć się kompatybilne gadżety, np. lokalizatory Tile (pytanie brzmi: czy dopiero te nowszej generacji, które zmierzają na rynek, czy niekoniecznie). Im więcej sąsiadów włączy się w taką sieć i im więcej partnerów przystosuje swoje urządzenia IoT do współpracy, tym lepiej dla usługi. Skorzystać mogą na tym systemy ochrony, także samochodowe.

Jeśli w sprawach technicznych coś pokręciłem i czyta to jakiś znawca tematu to proszę o łaskawe poprawki.

źródło: amazon.com