Jak duży może być tablet? Czy 27 cali Wam wystarczy? Lenovo zaprezentowało na targach CES 2013 komputer z dotykowym ekranem, przystosowany do pracy z Windows 8. Nie możemy zakwalifokować go do tabletów z racji gabarytów i ciężaru (waży 8 kg!), z resztą każdy trzeźwo myślący użytkownik dotykowych ekranów wie, że sterowanie palcami nie musi służyć jedynie do obsługi przenośnych urządzeń. Lenovo chce byśmy korzystali z tego dobrodziejstwa na większych przekątnych.

Nowe Lenovo możemy ustawić jak zwykły komputer desktopowy dzięki tylnej nóżce, podłączyć bezprzewodową klawiaturę oraz myszkę i korzystać z urządzenia w tradycyjny sposób. Nie po to jenak Idea Centre został wyposażony w multidotykowy ekran oraz został ochrzczony „PC stołem”, by korzystać z niego jedynie jak ze zwykłego komputera.

Funkcje znane z tabletów, wygodnie przeniesiemy kładąc sprzęt płasko na biurku, dzięki czemu pracować lub bawić się urządzeniem będzie mogło na raz kilka osób. Lenovo już zaprezentowało kilka ciekawych rozwiązań wieloosobowej gry czy interakcję z kilkoma smartfonami. Zabawę uprzejemnią nam dodane do zestawu, specjalne pionki i inteligentna kostka.  Ewidentnie sprzęt kierowany jest do wspólnej, rodzinnej, towarzyskiej zabawy czy współpracy na jednym ekranie. Prawdopodobnie nowe dotykowe stoły wskrzeszą, a nawet uatrakcyjnią znane nam tradycyjne gry planszowe.

Wieloosobowa praca na urządzeniu umożliwia niezależne korzystanie ze swojej części ekranu, wspólne przeglądanie zdjęć nie będzie więc kłopotem. Liczę, że multitasking będzie również umożliwiał swobodne korzystanie ze swojej części ekranu podczas typowej pracy (idea korzystania z urządzenia po przeciwnych stronach wzdłóż dłuższej krawędzi byłaby ciekawa). Jedna osoba mogłaby buszować po Internecie, druga zaś skupić się na edycji dokumentu w Office.

Pracę w trybie „tabletowym” ułatwi nam specjalnie przygotowany dodatek interfejsowy „Aura”, który uruchamia się gdy urządzenie znajdzie się w pozycji poziomej. Nowy, interaktywny, multidotykowy stolik będzie przecierał szlaki dla planowanego, prawie 40 calowego brata, który pojawi się w niedalekiej przyszłości. Spróbujmy sobie wyobrazić jakie możliwości da nam tak wielki, multidotykowy ekran.

Niestety nowe Lenovo w trybie bezprzewodowym pociągnie jedynie ok. 2h pracy (wielki ekran i energochłonne podzespoły). Poniżej specyfikacje urządzenia:

 • Rozdzielczość ekranu: 1920×1080 pixels.
 • procesor: 3rd Gen Intel Core i7,
 • pamięć operacyjna: 8 GB DDR3 RAM.
 • karta graficzna: Nvidia GeForce GT 620M 1 GB.
 • system operacyjny: Windows 8.
 • pojemność dysku: 1 TB HDD; 64 GB SSD (opcjonalnie).
 • Wi-Fi, Bluetooth, HD webcam.
 • 2 x USB 3.0
 • port  HDMI
 • czytnik kart pamięci
 • głośniki stereo

Premiera światowa: Marzec 2013; cena: $1700

Zapraszam do obejrzenia załączonej poniżej video prezentacji na YouTube.