Nie wszyscy jeszcze wiedzą, ale niektóre smartfony spoczywające w naszej kieszeni, działają jak proste trackery aktywności. Zliczają kroki, dystans i na ich podstawie również spalone kalorie. Już od kilku generacji takie funkcje są pewnego rodzaju dodatkiem, mogącym zachęcić do zdrowszedo trybu życia, a wcale nie zmuszać do zakupu sportowej bransoletki. iPhone stara się też brać udział w zbieraniu danych na temat chorób w programie ResearchKit, więc smartfon coraz bardziej angażuje się w sprawy zdrowotne. Dzięki naukowcom z MIT otrzymamy jeszcze więcej!

biophoneBioPhone to projekt wykorzystania możliwości smartfona do analizy pracy serca i oddechu. Bez żadnych specjalnych przystawek, synchronizacji ze smartwatchem i jego czujnikami, czy wbudowanych mierników pulsów (jak m.in. z tyłu obudowy Galaxy S5, gdzie można zmierzyć rytm serca i skorelować go z danymi aktywności – także z wbudowanych w telefon sensorów ruchu). Do tej pory tylko trzema drogami można było powiążać odczyty serca z aplikacja: przez pasek na klatkę piersiową, sportowy tracker/smart watch na nazdgarstek lub właśnie z czujników wewnątrz smartfona.

Model BioPhone’a nie zmusi nas do zakupu specjalnych dodatków (lub specjalnych telefonów, których i tak na rynku nie jest za wiele). Wystarczy smartfon z prostymi czujnikami aktywności. Może leżeć w kieszeni i stamtąd pokazać nam statystyki oddechu i rytmu serca. Jak to działa? Wszystko na podstawie akcelerometru. To on ma mierzyć ruch i drgania ciała, czyli także poruszanie się klatki piersiowej przy oddychaniu. Prototyp wykazał niezłe rezultaty, choć nie tak dobre jak prawdziwe czujniki. Na razie wyniki nie są specjalnie zadawalające, ale dopracowanie może dostarczyć pewnych podstaw do analiz pulsu. Rezultaty nie były złe, ale nie dały też oczekiwanych wyników.

Akcelerometry i żyroskopy są coraz dokładniejsze, zwłaszcza wobec tych pierwszych z ery początków smartfonów. Sceptycy nie dają zbytnio szans odpowiedniej jakości, ale jest szansa, że za pewien czas większa liczba czujników razem może dać o wiele więcej (np. ze specjalnym mocowaniem do ciała dla lepszego wyczuwania drgań).

źródło: MIT via ubergizmo.com