Consumer Electronics Show (CES) to coroczne targi odbywające się w styczniu w Las Vegas. Są jednymi z największych na świecie targów elektroniki użytkowej. Odbywają się każdego stycznia już od 1967 r., a bywało, że i dwa razy w ciągu 12 miesięcy (razem z Chicago). Podczas kilku dni na powierzchni ok. 170 tysięcy metrów kwadratowych, prawie 3000 wystawców z całego świata, próbuje demonstrować swoje nowości, odbywają się premiery urządzeń, pokazywane są najnowsze rozwiązania i technologie.

Zwykle targi skupiały się głównie na rynku telewizorów, urządzeń stacjonarnych i muzyki. Od kilka lat stale swój udział procentowy zwiększają w targach wielofunkcyjne urządzenia mobilne, w tym przede wszystkim smartfony i tablety. Producenci pokazują nowe podzespoły i rozwiązania kierowane do tych gadżetów, a właściwie narzędzi codziennej pracy.

W tym roku targi mogą być (i wszystko na to wskazuje, że będą) zdominowane przez technologie mobilne, a na pewno skupią na sobie największą uwagę. Wystawcy będą prezentować też, jak zwykle, sporo stacjonarnych urządzeń, ale podejrzewam, że każde z nich będzie miało coś wspólnego ze współpracą z mobilnym sprzętem.

Organizatorzy przewidują, że targi znów odwiedzi rekordowa liczba chętnych, oraz że przebojem i esencją targów będą, wspomniane wcześniej, smartfony i tablety. Od kilkunastu dni spekuluje się, że zobaczymy finalne wersje giętkich ekranów OLED czy jeszcze wyższe rozdzielczości w mniejszych ekranach. Ja podejrzewam, że pokazanych zostanie sporo phabletów. Zapewne zobaczymy też sporo tabletów wyposażonych w Windows 8. Już w styczniu 2013, będziemy mięli okazję przestudiować, na których urządzeniach producenci skupią się w tym roku. Poprzednia edycja CES to spora liczba tabletów, w tym roku przewiduję wysyp phabletów z ekranami o przekątnej między 5,5 a 6 cali. Sprawdzimy więc, jaki będzie tegoroczny trend.

Trzeba zauważyć, że w targach nie bierze udziału Apple, choć wysyła swoich pracowników by ci podglądali konkurencje i obserwowali z bliska produkty rynkowych przeciwników.

CES ruszają 8 stycznia we wtorek, ale już dziś (w niedzielę) odbywają się pierwsze prezentacje dla mediów. Targi potrwają do piątku. Nie będę bombardował Was newsami z tegorocznej edycji, ale będę starał się przedstawiać najciekawsze premiery i rozwiązania związane z mobilnymi technologiami. Najciekawsze urządzenia będziemy omawiać na pewno jeszcze długo po samych targach.

Nie byłbym sobą, gdybym nie zaproponował w tym momencie, instalacji oficjalnej appki targów CES. Znajdziemy tam najważniejsze newsy, a jeśli wybieramy się na targi osobiście, pomoże nam ona w zapoznaniu się z programem oraz wystąpieniami producentów, uda nam się ustalić i przygotować plan prezentacji, na które chcemy się udać. Aplikacje wesprze nas we wszystkich pozostałych aspektach związanych z targami, m.in. dostępnymi hotelami czy odlotami z lotniska. Użytkowników iOS i Androida odsyłam do AppStore i Google Play, wszystkich pozostałych (BlackBerry, Windows Phone itp.) CES przekierowuje pod ten link lub zachęca do skanowania kodu, który rozpozna automatycznie nasze urządzenie i pozwoli zainstalować aplikację.