wearables 113 huawei watch gt 4 green
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #113 Huawei Watch GT 4 Green

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

ICYMI w wearables:

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów. Dotrwałem do setnego zestawienia wearables tygodnia! Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • Michał Sitnik avatar3 nm – w takiej litografii mają być produkowane chipy Exynos W1000 dla zegarków Galaxy Watch7 (Exynos W930 i S9 w Apple Watchach jest produkowany w 5 nm)
  • Meta ogłosiła nowy tryb Travel Mode dla gogli Quest 2 i 3 (pozwalający na użytkowanie headsetu podczas lotów)
  • Apple Vision Pro bliżej kolejnych krajów (w tej chwili wyłącznie w USA). Pracownicy sklepów marki w Australii, Chinach, Niemczech, Francji, Japonii, Korei Południowej i Singapurze przechodzą szkolenia
  • Według The Information firma Meta planuje produkt audio skoncentrowany na AI oraz kamerkach (mowa o potencjalnych słuchawkach, choć całość brzmi nieco jak kolejne smart okulary Ray-Ban)

Co nowego zobaczył świat wearables w minionym tygodniu?

  • LG Tone Free T90S mają Dolby Head Tracking
  • Google przedstawia pierwsze wersje developerskie systemu Wear OS 5 (na razie beta skupia się na oszczędniejsze pracy i optymalizacji zużycia energii)
  • słuchawki Oppo Enco Air4 Pro z LHDC 5.0 (Chiny)
  • słuchawki vivo TWS Air2 z DeepX 3.0 (Chiny)
  • Hydroshirt to koszulka zintegrowana z bidonem (crowdfunding)

1. LG Tone Free T90S (słuchawki tygodnia)

wearables 104 LG ToneFree T90S
LG ToneFree T90S (foto: lg.com)

Segment słuchawek TWS przeszedł ciekawą drogę. Od ciekawostki po naprawdę zaawansowane w brzmieniu „pchełki”. LG jest w tej kategorii już od dawna. Serię Tone Free aktualizuje kolejnym modelem. T90S zapiszemy do działu premium. Posiada grafenowe membrany, adaptacyjne odszumianie i bardzo długi czas pracy. Słuchawki ponownie przygotowano we współpracy z Meridian Audio. Same wkładki testowano na trzystu różnych kształtach uszu, by zoptymalizować ułożenie i dopasowanie. Wciąż cechą szczególną są też hipoalergiczne żelowe elementy oraz ładowarka z UVnano do dezynfekcji słuchawek. Poniżej wybrałem najciekawsze z parametrów oferowanych w LG Tone Free T90S. Nie podano jeszcze daty sprzedaży i ceny.

  • przetworniki z grafenowymi membranami (redukującymi wibracje i poprawiającymi odwzorowanie dźwięku)
  • adaptacyjne ANC (aktywna redukcja szumów)
  • potrójny mikrofon na słuchawkę
  • wsparcie kodeków AAC, SBC oraz aptX Adaptive
  • czas pracy: 9h na jednym ładowaniu (bez ANC) i 36h łącznie z etui
  • wsparcie platformy Snapdragon Sound (przez chip Qualcomm)
  • certyfikacje Dolby Atmos i Dolby Head Tracking
  • najnowsza łączność Bluetooth 5.4
  • parowanie z dwoma źródłami jednocześnie (szybkie przełączanie)
  • etui z portem jack 3.5 mm (służy wtedy jako transmitter)

Wstępne podsumowanie słuchawek LG:

  • Plusy: certyfikacja Dolby Head Tracking, najnowszy Bluetooth, adaptacyjne ANC
  • Minusy: nie podano jeszcze ceny (determinującej ocenę całości)

2. Wear OS 5 Developer Preview

Zakończyły się konferencje Google I/O 2024, na których amerykański gigant przedstawia zwykle przyszłe rozwiązania dla wielu swoich systemów operacyjnych. Oczywiście w wersjach szczególnie interesujących developerów, którzy jako pierwsi muszą zapoznawać się z nadchodzącymi propozycjami. W Mountain View przedstawiono preview platformy Wear OS piątej generacji. Aktualnie zegarki wciąż przyjmują Wear OS 3.5, no ale opracowywane są już kolejne wersje systemu. Wear OS 5 ma bazować na Androidzie 14.


W tej wczesnej wersji system koncentruje się na poprawkach oszczędności baterii. Mimo kolejnych optymalizacji Wear OS wciąż jest pod tym względem ciężki. Google obiecuje, że będzie wydłużać czas działania smartwatchy i poprawiać ich wydajność. Najnowsze modele otrzymują już znacznie ciekawsze chipy, więc powinno być o te sprawy łatwiej. W trakcie Google I/O podano, że zegarki z Wear OS 5 mogą zużywać nawet o 20% mniej energii od tych z Wear OS 4.

Także Watch Face Format przedstawiony w poprzednim systemie zyskał ułatwienia. Twórcom tarczek powinno być łatwiej tworzyć nowe motywy, komplikacje i animacje. Najważniejsze, że ich działanie będzie oszczędniejsze dla systemu. W ramach widgetów pojawią się tu dane pogodowe. Warto dopisać, że od 2025 roku tarczki publikowane w sklepiku Play Store będą musiały uwzględniać Watch Face Format. Google poinstruowało też developerów, jak tworzyć responsywne UI, spełniające wymagania różnych ekranów (przez adaptacyjne układy).

  • Plusy: Google zdaje sobie sprawę z „ciężkości” Wear OS
  • Minusy: na razie stosunkowo mało ulepszeń

3. Oppo Enco Air4 Pro (Chiny)

Oppo Enco Air4 Pro
Oppo Enco Air4 Pro (foto: Oppo)

Poprzedni przegląd wearables obejmował sporo nowych modeli słuchawek klasy True Wireless Stereo. W tym jest podobnie. Nie tylko LG przedstawiło nowe prawdziwie bezprzewodowe „pchełki”. Oppo Enco Air4 Pro to już kolejna wariacja słuchawek tej marki. Wprowadzono ją w Chinach po cichu, co nie znaczy, że urządzenie nie jest warte uwagi. Słuchawki imponują łącznym czasem pracy, poprawkami aktywnej redukcji szumów i płynnym przeskokiem między sparowanymi źródłami. To wszystko za naprawdę małe pieniądze.

To po kolei. Oppo Enco Air4 Pro oferują konkrety:

  • dynamiczne przetworniki 12.4 mm (z tytanowym pokryciem)
  • wsparcie streamingu w Hi-Res Audio i z kodekami LHDC 5.0 (i AAC, SBC)
  • potrójny mikrofon na słuchawkę
  • wsparcie dźwięku przestrzennego (3D) – zapewne spatial audio
  • łączność Bluetooth 5.4 (aktualnie najnowsza generacja protokołu)
  • czas pracy: 12h (przy kodeku AAC i bez aktywnej redukcji szumów) i 44h (łącznie z etui)
  • certyfikacja zgodna z normą IP55
  • cena Oppo Enco Air4 Pro: 300 juanów (ok. 40$ w przewalutowaniu)

Wstępne podsumowanie:

  • Plusy: wyjątkowo atrakcyjna cena (choć z cłem i podatkami będzie nieco wyższa)
  • Minusy: aktualnie bez wieści na temat międzynarodowej dostępności

4. vivo TWS Air2 (Chiny)

vivo TWS Air2
vivo TWS Air2 (foto: vivo)

Inna chińska marka – vivo (nieobecna w naszym kraju już od ponad roku) – też odświeżyła jeden z modeli swoich True Wireless Stereo. vivo TWS Air2 również oferuje usprawnienia w czasie pracy, ale też zmniejszenie lagów w łączności ze smartfonami. Hearables nie są aż tak dobre jak te od Oppo (nie mają kodeków wyższej jakości), ale nie kuszą Pro w nazwie. Druga generacja Air oferuje łączność Bluetooth 5.3, aż 14.2 mm przetworniki, spatial audio i stereo z DeepX 3.0. Model posiada wsparcie kodeków AAC, SBC i LC3 oraz redukcję szumów AI podczas połączeń telefonicznych. Jeśli chodzi o synchronizację dźwięku z obrazem to opóźnienie wynosi tylko 55 ms (nie wiem tylko, czy wyłącznie z telefonami vivo, czy ogólnie). Czas pracy określono na 30h (uwzględniając etui ładujące). To wszystko za 150 juanów, czyli ok. 20 dolców (w przewaluowaniu). Nie są to jakieś nadzwyczajne słuchawki, ale w niezłej cenie.

  • Plusy: niskie opóźnienie,
  • Minusy: brak pasywnego tłumienia przez wkładki

5. Hydroshirt – koszulka bidonem (crowdfunding)

Teoretycznie ten gadżet można określić mianem wearable. Hydroshirt to sprytnie wkomponowana w sportową koszulkę (a raczej naramiennik) „bidon”, który pozwoli zachować nawodnienie podczas biegu i innej aktywności. Projektant przygotował cztery rozmiary męskie i pięć żeńskich, ale tylko jeden kolor (czarny). Sportowcy powinni docenić przede wszystkim komfort w ruchu, który zdecydowanie przewyższa konkurencyjne rozwiązania z chlupoczącym w trakcie biegu płynem w różnego rodzaju bańkach. Model został przygotowany oczywiście przez samych biegaczy, którzy najlepiej rozumieją potrzeby swojej społeczności. Pojemność pojemnika na płyn ma jeden litr. Wszystko połączone z rurką i specjalnym system ograniczającym wspomniane „chlupanie”. Zdaje się, że jest też jakiś rodzaj utrzymywania niższej temperatury. Twórcy przygotowali też specjalne kieszonki i i mocowania na różne ważne rzeczy (by nie latały po kieszeniach). Nie zabraknie odblaskowych pasków, które poprawią widoczność w wieczornych warunkach.

  • Cena w crowdfundingu: od 89$ (finalnie 150$)
  • Premiera: czerwiec 2024
  • Wyróżnienie za: kompaktowe wydanie sportowego „bidonu”
  • Znalezione na Kickstarterze

6. Najciekawsze smart pierścienie (2024)

Oura Ring 3
Oura Ring 3 (smart pierścień lidera segmentu inteligentnych pierścieni) – foto: Oura

Po zeszłotygodniowym zestawieniu najciekawszych składanych flip-phone’ów teraz zbudowałem listę najciekawszych inteligentnych pierścieni. W 2024 swoje aspiracje w tym segmencie zgłasza Samsung, więc kategoria na pewno mocno przyspieszy. Do przeglądu najlepszych smart ringów zbierałem się już od ponad roku, ale ten rok wydaje się dać branży kopa. Ledwie się zaczął, a na dwóch największych targach (styczniowych CES i lutowych MWC) zadebiutowało kilka interesujących propozycji. Zebrałem w zestawieniu najciekawsze. Mam nadzieję artykuł jeszcze zaktualizować. Niech się dzieje! Ta część wearables może niebawem przyciągnąć uwagę wielu klientów, zwłaszcza amatorów biżuterii.

Czytaj więcej: najciekawsze smart pierścienie (2024)


7. Mój test Galaxy Watch 4 (po dłuższym użytkowaniu)

Galaxy Watch 4 testNa początku 2023 roku postanowiłem kupić Galaxy Watcha z Wear OS. W sprzedaży nie było jeszcze szóstej generacji, ale ta pierwsza z platformą Google wyglądała wystarczająco atrakcyjnie, by włączyć ją do mojej kolekcji smartwatchy. Mam ich więcej nie tylko z uwagi na zamiłowanie do mobilnych technologii, ale też z chęci bliższego kontaktu ze wszystkimi ważniejszymi systemami. Samsung zaoferował Wear OS z własną nakładką i to całkiem ciekawą. Galaxy Watch 4, 5 i 6 mają podobną ofertę, więc jeśli czwarta generacja was zaciekawiła to nowsze jednostki tym bardziej sprostają waszym wymaganiom. Zegarek sprzed dwóch lat nie jest wiele gorszy, a zdecydowanie tańszy od Galawy Watch 5 i 6.

Użytkowałem gadżet długo i sądzę, że mogłem obiektywnie ocenić wearable koreańskiej marki. Jak wypadło? Jakie ma zalety, a jakie wady? Co oferuje, a czego zabrakło? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i uwagi. Przy okazji zaznaczę, że zbudowałem pewnego rodzaju szablon tekstowy, który ułatwi mi publikacje testów kolejnych zegarków. Zawarłem w nim najważniejsze rozwiązania jakich oczekujemy od inteligentnych zegarków i kolejne publikacje będą kierowały się tymi samymi wytycznymi.

Czytaj więcej o: test Galaxy Watch 4


8. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Vive XR Elite Michał Sitnik (profilowe)Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


9. watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie

watchOS 10
watchOS 10 (foto: Apple.com)

Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.

Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.

Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)

Czytaj więcej o: watchOS 10


10. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS