Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.
ICYMI w wearables:
W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów. Dobiłem do setnego zestawienia wearables tygodnia! Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych.
Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):
- Sony opracowuje adapter PC dla gogli PlayStation VR2, co może oznaczać naprawdę słabą sprzedaż headsetu (jak zresztą wcześniej już spekulowano). Na plus rozszerzenie kompatybilności gogli o sprzęt PC (prawdopodobnie jeszcze w tym roku)
- 24 czerwca Samsung chce przedstawić model Samsung Galaxy Watch X, czyli na kilka tygodni przez premierą siódmej generacji nowych Galaxy Watchów (plotki wskazywały, że ma to być model znany pod nazwą Galaxy Watch7 Ultra, czyli bezpośredni rywal Apple Watcha Ultra 2) | wg TechManiacs.gr
Co nowego zobaczył świat wearables w minionym tygodniu?
- Fitbit Ace LTE to smartwatch dla dzieciaków
- vivo Watch GT z eSIM – pierwszy nie okrągły tej marki
- One UI 6 Watch z Galaxy AI
- ASUS VivoWatch 6 z trackerem zdrowia
- słuchawki TWS od Honor: Earbuds X7 i A (Chiny)
1. Fitbit Ace LTE (smartwatch tygodnia)
Jeśli dobrze kojarzę to Fitbit wycofywał swoje urządzenia z Europy (ogólnie z 30 krajów globalnie). Mimo wszystko, zerkam na nowe wearables, bo mogą być zwiastunem modeli Google na inne rynki. Amerykańska firma przedstawiła swój kolejny dziecięcy zegarek z serii Ace. Smartwatch Fitbit Ace LTE to model dla młodszych odbiorców (w wieku ok. 7+). Producent przekazuje, że urządzenie ma kontynuować podejście z poprzednich generacji, ale w zaktualizowanym wydaniu.
Ace LTE ma gamifikować ruch, a więc zachęcać do aktywności przez zabawę. Na pokładzie jest też łączność LTE, która ułatwi rodzicom komunikacje z dziećmi. Zegarek ma tryb połączeń i wiadomości oraz lokalizowanie GPS. Wśród aplikacji jest kilka imersyjnych zabaw w interaktywnym wydaniu. Platforma Fitbit Arcade ma rozbudowywać katalog gier co kilka miesięcy, by nie zanudzić dzieciaków powtarzalnością rozgrywki. Hardware bazuje na Pixel Watchach. Na pokładzie czujniki, które Fitbit umie odpowiednio zaangażować. Różnicą w analizach aktywności jest jedynie podejście do ruchu. Google Research zmodyfikowało niektóre algorytmy pod młodszego odbiorcę.
Fitbit Ace LTE oferowany jest z Fitbit Ace Pass (plan komórkowy) za 10$ miesięcznie (lub 120$ rocznie). Sam zegarek wyceniono na 230$. Nie spodziewam się gadżetu w Polsce, chyba, że na terenie Starego Kontynentu pojawi się jako jeden z Pixel Watchy, na które Polska wciąż czeka.
- Plusy: specjalnie dopracowane algorytmy, aplikacje angażujące do ruchu i stały kontakt dziecka z opiekunem
- Minusy: dostępny tylko na wybranych rynkach
2. vivo Watch GT z eSIM – pierwszy nie okrągły tej marki (Chiny)
Vivo oferuje smartwatche od niedawna, ale ma już własny system operacyjny BlueOS, na którym pracują jego wearables. Do tej pory chińska marka proponowała jedynie okrągłe zegarki. Czas na kolejnego klona Apple Watcha. Vivo Watch GT przypomina zegarek z Cupertino (jak ostatni Huawei Watch Fit 3).
Najnowszy zegarek jest na ten moment oferowany jedynie w Państwie Środka (a i perspektywa dla Polski słaba, bo producenta u nas nie ma), ale warto przyjrzeć się rozwiązaniom zastosowanym w nowej generacji urządzenia.
Ekran jest teraz prostokątny. Ma 1.85 cala w przekątnej i delikatne zakrzywienia (zwane fachowo 2.5D) z każdej ze stron. AMOLED powinno zaoferować tarczki w trybie Always On Display. W środku jest eSIM, ale funkcjonujący jedynie z chińskimi operatorami. Wśród czujników widzę analizy PPG (tętno i SpO2). Czas pracy określono na około trzy dni przy normalnym użytkowaniu. Bez aktywnego eSIM wyjdzie nawet 10 dób.
Do dyspozycji jest też chip zbliżeniowy NFC, więc w teorii zegarek jest przygotowany na wszystkie globalne standardy. Jest estetyczny, przyciągnie wzrok fanów designu Apple, nie będzie też specjalnie drogi. Jego cena startuje od 799 juanów, czyli w przewalutowaniu około 100€.
- Plusy: większość rynkowych standardów, ekran AMOLED, eSIM, długi czas pracy
- Minusy: ograniczona do Chin dostępność, zbyt mocna „inspiracja” Apple (nie wiem jak ocenić system BlueOS, bo jest lżejszy, ale nie tak zaawansowany jak Wear OS czy watchOS)
3. One UI 6 Watch z Galaxy AI
Nowa generacja Galaxy Watchów w lipcu, ale Samsung już teraz zapowiada nowości w ramach zegarkowej nakładki dla Wear OS. One UI 6 Watch ma wprowadzić do wearables wybrane rozwiązania od niedawna wdrażanego na smartfonach Galaxy AI. Całość zapewne szykowana na bazie najnowszego Wear OS piątej generacji, który niedawno zwiastowano podczas konferencji Google I/O dla developerów.
Samsung is expanding #GalaxyAI to even more devices, unlocking a new era of more personalized health experiences on the upcoming #GalaxyWatch devices.https://t.co/GVbsMXcTo4
— Samsung Mobile (@SamsungMobile) May 29, 2024
O jakich rozwiązaniach mowa?
- Galaxy AI ma wspomóc w głębsze analizy naszych danych (związanych ze zdrowiem i aktywnością – przetwarzanie danych docierających z czujników)
- AI ma mocniej angażować nas do poprawy wyników lub utrzymywania działań
- Energy Score ułatwi zrozumienie codziennej kondycji (również na bazie danych z poprzednich dni, czyli porównywania odczytów każdego dnia) – przypomina mi to trochę Body Battery w zegarkach Garmina
- Wellness Tips mają być przykładem wskazówek pomagających osiągać wyznaczone cele
- Samsung obiecuje też ulepszenia w algorytmach analizy danych związanych z monitoringiem ruchu, ale też naszego zdrowia („bardziej holistyczne, spersonalizowane (…) dzięki AI”)
- na poprawkach AI skorzystają algorytmy analizy snu (dokładniejsze dane jakości snu)
- w bazie aktywności pojawi się Aerobic Threshold / Anaerobic Threshold Heart Rate Zone dla biegaczy, Functional Threshold Power dla kolarzy i nowe Workout Routine dla poszczególnych ćwiczeń (dla spersonalizowanych treningów)
- nowy tryb Race ma porównywać odczyty z poprzednimi na tych samych trasach (bieg/rower)
Podoba mi się lista kompatybilnych zegarków. One UI 6 Watch obejmie nawet mój starszy model. Lista dotyczy: Galaxy Watch4, Galaxy Watch4 Classic, Galaxy Watch5, Galaxy Watch5 Pro, Galaxy Watch6 oraz Galaxy Watch6 Classic, a zapewne także Galaxy Watch7, Galaxy Watch7 Classic i ewentualne Galaxy Watch Pro i/lub Ultra (chyba, że będzie jeszcze X), a także przewidywany Watch „FE”.
- Plusy: szeroka kompatybilność z zegarkami Samsunga (praktycznie wszystkie z Wear OS)
- Minusy: na razie nie mam się do czego „przyczepić”
4. ASUS VivoWatch 6
O szóstej generacji VivoWatcha słyszałem już kilka razy, ale dopiero teraz dotarła do mnie informacja o jego dostępności. Pierwsze dowody na rychłą premierę pojawiały się w marcu, gdy zegarek przeszedł certyfikacje w konkretnych regionach świata. Teraz ASUS oferuje już swój tracker zdrowia oficjalnie. Nie byle jaki. Dobrze wyposażony i choć pod wieloma względami naprawdę konkurencyjny, to zapewne nie zagrażający liderom branży. VivoWatch 6 to smartwatch koncentrujący się na monitoringu ruchu, zdrowia i ogólnie przyjętego wellness.
Tajwański producent przekonuje, że dostarcza pierwszy na świecie smart zegarek z detekcją ciśnienia krwi i EKG przez palec (tzn. w ramach zamknięcia obiegu jak w większości naręcznych elektrokardiogramów). Wśród ciekawych rozwiązań ASUS wymienia:
- całodobowy, kompletny (jak to określa) monitoring danych zdrowotnych (przez podwójny czujnik po obu stronach zegarka) – ma ułatwić analizowanie danych w trakcie dnia
- pomiary ciśnienia krwi przez sensory (w odróżnieniu do pompki jak w Huawei Watch D)
- rozwiązania Body Composition Analysis (składu ciała)
- ocena jakości wypoczynku (snu i pewnie regeneracji) przez tryby Sleep Tracking, Relaxation Index oraz Body Harmony Analysis (tu tzw. well-being oraz zarządzanie stresem)
- spory, bo 1.4-calowy ekran AMOLED
- dwuzakresowy moduł GPS (do precyzyjniejszego namierzania)
- nawet do 7 dni pracy na jednym ładowaniu (są wszystkie niezbędniki, ale nie ma rozbudowanego systemu operacyjnego, który oferują tylko najwięksi gracze)
- nowa aplikacja ASUS HealthConnect, w której odczytamy wszystkie wymienione wyżej dane
Podsumowując:
- Plusy: dobrze wyposażony tracker zdrowia w formie smartwatcha
- Minusy: dostępność EKG i ciśnieniomierza zależna regionalnie (zapewne certyfikacje)
5. Słuchawki Honor Earbuds X7 i Earbuds A (Chiny)
Wraz z prezentacją smartfonów serii Honor 200 chińska marka pokazała też nowe słuchawki klasy True Wireless Stereo. Dwa modele, które pozbawiono wkładek (z automatu od razu je odrzucam – pasywne tłumienie i odpowiednie obsadzenie w uszach ma dla mnie znaczenie). To bardziej budżetowe jednostki, ale z jakimś zakresem minimum. Poniżej tylko najważniejsze ze specyfikacji (nie jestem fanem takich słuchawek, podobnie podstawowych AirPodów).
Honor Earbuds X7 i Earbuds A posiadają 10 milimetrowe przetworniki, łączność Bluetooth 5.3, cyfrowy procesor sygnału HiFi 5 (cokolwiek to znaczy) i certyfikację Golden Ear. Oba modele wyposażono w certyfikację IP54 i baterie oferujące ok. 9 godzin pracy (i 31h z etui). Szukam różnic, które powodują inne ceny (199 vs 299 juanów, czyli ok. 30-40$ bez ceł i podatków). Na pewno kolorystyka i odmienny kształt transporterków. W sumie, nie wiem.
- Plusy: atrakcyjne ceny przy niezłej specyfikacji ogólnej
- Minusy: brak wkładek (pasywnego tłumienia)
6. Najciekawsze smart pierścienie (2024)
Po zeszłotygodniowym zestawieniu najciekawszych składanych flip-phone’ów teraz zbudowałem listę najciekawszych inteligentnych pierścieni. W 2024 swoje aspiracje w tym segmencie zgłasza Samsung, więc kategoria na pewno mocno przyspieszy. Do przeglądu najlepszych smart ringów zbierałem się już od ponad roku, ale ten rok wydaje się dać branży kopa. Ledwie się zaczął, a na dwóch największych targach (styczniowych CES i lutowych MWC) zadebiutowało kilka interesujących propozycji. Zebrałem w zestawieniu najciekawsze. Mam nadzieję artykuł jeszcze zaktualizować. Niech się dzieje! Ta część wearables może niebawem przyciągnąć uwagę wielu klientów, zwłaszcza amatorów biżuterii.
Czytaj więcej: najciekawsze smart pierścienie (2024)
7. Mój test Galaxy Watch 4 (po dłuższym użytkowaniu)
Na początku 2023 roku postanowiłem kupić Galaxy Watcha z Wear OS. W sprzedaży nie było jeszcze szóstej generacji, ale ta pierwsza z platformą Google wyglądała wystarczająco atrakcyjnie, by włączyć ją do mojej kolekcji smartwatchy. Mam ich więcej nie tylko z uwagi na zamiłowanie do mobilnych technologii, ale też z chęci bliższego kontaktu ze wszystkimi ważniejszymi systemami. Samsung zaoferował Wear OS z własną nakładką i to całkiem ciekawą. Galaxy Watch 4, 5 i 6 mają podobną ofertę, więc jeśli czwarta generacja was zaciekawiła to nowsze jednostki tym bardziej sprostają waszym wymaganiom. Zegarek sprzed dwóch lat nie jest wiele gorszy, a zdecydowanie tańszy od Galawy Watch 5 i 6.
Użytkowałem gadżet długo i sądzę, że mogłem obiektywnie ocenić wearable koreańskiej marki. Jak wypadło? Jakie ma zalety, a jakie wady? Co oferuje, a czego zabrakło? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i uwagi. Przy okazji zaznaczę, że zbudowałem pewnego rodzaju szablon tekstowy, który ułatwi mi publikacje testów kolejnych zegarków. Zawarłem w nim najważniejsze rozwiązania jakich oczekujemy od inteligentnych zegarków i kolejne publikacje będą kierowały się tymi samymi wytycznymi.
Czytaj więcej o: test Galaxy Watch 4
8. Mój test gogli HTC Vive XR Elite
Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.
Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite
9. watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie
Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.
Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.
Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)
Czytaj więcej o: watchOS 10
10. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)
Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, że od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS