Najlepszy crowdfunding tygodnia vol. 88

crowdfunding 180
Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 88

Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej startupowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

Na blogu przedstawiam wiele propozycji z serwisów crowdfundingowych znacznie obszerniej. Wszystkie artykuły znajdziecie pod tagiem “crowdfunding“. EDIT: postaram się publikować krótsze zestawienia, ale częściej! Poniżej pierwszy taki post z tej serii.

1. Filmatic – turystyczny projektor

Kategoria przenośnych projektorów obejmuje już sporo ciekawych propozycji. Wszystkie mają swoje oczywiste ograniczenia, które dotyczą niewielkich gabarytów. Przenośne modele na baterie mają wielkość nawet puszki gazowanego napoju, ale Filmatic je przebija. To prawdziwie turystyczny wariant o proporcjach przypominających kamerki akcji. W turystyce wielkość i waga każdego przedmiotu ma znaczenie, więc twórcy zaproponowali rzutniczek 6 x 5 x 7 cm. Waży ledwie 200 gramów, ma szczelność IPX6, jasność 200 ANSI lumenów, kontrast 2,000:1, maksymalną przekątną 120 cali, jakość 1080p oraz wbudowany głośniczek Bluetooth. Do tego poręczna lampa LED (300 lumenów). Bateria 5000 mAh wytrzyma maksymalnie 2.5h. Nie zabraknie Airplay i Miracast, korekty trapezowej i Androida.

  • Cena w crowdfundingu: nawet -43% z planowanych 599$
  • Premiera: sierpień 2021
  • Wyróżnienie za: ultrakompaktowy format projektora w teren
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze

2. ONEXPLAYER – mobilna konsola/komp do grania

W ostatnim czasie przybywa projektów przenośnych konsolek do grania. Stworzenie wystarczająco wydajnego gadżetu nie jest już skomplikowanym zadaniem zarezerwowanym wyłącznie dla najbogatszych, znanych marek ze świata elektroniki. Idealnym miejscem do realizacji takiego sprzętu dla graczy jest crowdfunding. Na Indiegogo ruszyła w końcu kampania dla ONEXPLAYER. Komputerka służącego do grania. Z dotykowym ekranem o przekątnej 8.4 cala (2560 x 1600), wbudowanymi kontrolerami, procesorem Intel Tiger lake z grafiką Iris Xe. Producent proponuje aż trzy konfiguracje „konsoli”. Wszystkie mają po 16 GB RAM, ale inne chipy (i5-1135G7, i7-1165G7 lub i7-1185G7), a także przestrzeń na dane (512 GB/1 TB/2 TB).

  • Cena w crowdfundingu: nawet od 819$ (finalnie model entry-level ma kosztować 1059$
  • Premiera: czerwiec 2021
  • Wyróżnienie za: próbę dostarczenia mocnej jednostki w mobilnym wydaniu
  • Czytaj więcej na: Indiegogo

3. L-BOW – elastyczna lampka rowerowa

Rowerzyści jeżdżący ruchliwymi ulicami są narażeni na kontakt z dużo masywniejszymi pojazdami. Kierowcy samochodów często nie zachowują wymaganej odległości od mijanego jednośladu, narażając kolarzy na upadek. Twórcy L-Bow przygotowali specjalną, elastyczną lampkę, która zmusi auta do wyprzedzania rowerzystów szerszym łukiem. Pasek można wygiąć w bok, by zwracał na siebie większą uwagę (po prostu bardziej przeszkadzał). Światło LED dysponuje tu jasnością 130 lumenów. Taka „obrysówka” powinna też poprawić widoczność na drodze.

  • Cena w crowdfundingu: od 25£ (30% zniżka od planowanej ceny)
  • Premiera: listopad 2021
  • Wyróżnienie za:
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze

4. the PAPERBOY – hybrydowy e-rower

Nie ma u mnie zestawienia bez jakiegoś elektrycznego roweru! W tym również jakiś się znalazł. Starsi gracze mogą pamiętać Paperboya – zręcznościową gierkę, w której zadaniem było dostarczanie do domostwa gazet, oczywiście na rowerze (w USA była to kiedyś popularna praktyka – dzieciaki w ten sposób dorabiały). Teraz twórcy gry (pojawiła się na ZX Spectrum i Commodore) – studio Elite Systems/Elite EV – proponuje elektryczny rower inspirowany latami osiemdziesiątymi. Steve Wilcox – współzałożyciel Elite – zaznaczył, że główną zaletą Paperboy jest lekkość (co zwykle nie idzie w parze z elektrykami). Konstrukcja ma być przy tym przystępniejsza cenowo, a wcale nie ograniczać możliwości. Asysta ma być wspierana 250W silniczkiem pozwalającym rozpędzić jednoślad do przepisowych 25km/h. W sumie dostępnych będzie pięć poziomów wsparcia jazdy (oraz możliwością kontynuacji jazdy w normalny sposób, gdy skończy się energia w baterii). Akumulator ma wytrzymać na maksymalnie 80 km. Aluminiowa rama sprawia, że rower waży tylko 18 kg.

  • Cena w crowdfundingu: od 999$ )-41% z planowanej ceny finalnej 1699$)
  • Premiera: lipiec 2021
  • Wyróżnienie za: lekką konstrukcję dla hybrydowego e-roweru
  • Czytaj więcej na: Indiegogo

5. Ebo – kolejny robokompan

Domowe smart robociki nie robią większej furory, ale może nie jesteśmy jeszcze na nie gotowi? Już od ładnych kilku lat obserwuję kolejne propozycje takich interaktywnych gadżetów, które nie są w stanie wejść do mainstreamu. Już pierwszy robopiesek aibo od Sony nic nie zdziałał (a ostatnio Aibo został nawet po 20 latach odświeżony). Czy Ebo coś osiągnie? Pewnie nie, ale marka Enabot rozpoczęła zbiórkę funduszy na Kickstarterze i dość szybko wielokrotnie przekroczyła minimalny próg, który sobie założyła. Jakieś zainteresowanie zatem jest! Zabawka ma posiadać kamerkę HD (tu także tryb monitoringu wnętrza), autonomiczne poruszanie się, czujniki detekcji i różne tryby interakcji (w wersji Air także wskaźnik laserowy do zajmowania czworonogów).

  • Cena w crowdfundingu: od 59$ (wariant SE) lub 99$ (Air). Finalnie odpowiednio 99/169$
  • Premiera: wrzesień 2021
  • Wyróżnienie za: chęci stworzenia kolejnego robogadżetu (w przystępnej cenie)
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze

6. Livall EVO 21 – smart kask

Pierwsza generacja smart kasku od Livall pokazała swoje zalety już siedem lat temu. Obecnie producent oferuje najnowszy model na Indiegogo. Co poprawiono? Przede wszystkim widoczność na drodze dzięki mocniejszym paskom LED, które otaczają głowę w 270 stopniach. Oczywiście są tu również kierunkowskazy. Nie zabraknie też czujników rejestrujących wypadki (tryb SOS). Konstrukcja jest lżejsza, posiada odpowiednie atesty bezpieczeństwa i ma lepszą wentylację. Sensory świetlne automatycznie uruchomią/wyłączą lampy – zależnie od warunków (jasności), w których się poruszamy.

  • Cena w crowdfundingu: od 79$ (finalnie 129$).
  • Premiera: czerwiec 2021
  • Wyróżnienie za: 270-stopniowe oświetlenie LED
  • Czytaj więcej o: smart kask Livall EVO21

7. Click & Grow 25 – smart ogródek

Na blogu przedstawiałem już kilka domowych smart ogródków. Są już nawet marki, które w tym temacie się specjalizują. Twórcy Click & Grow 25 budują takie rozwiązania od przynajmniej 2014 roku. Ten projekt jest oczywiście szczytem ich aktualnych możliwości. Udoskonalny system ma ułatwić wzrost przypraw i warzyw (pewnie również microfoods) w modelu przypominającym kapsułki w ekspresach do kawy. Smart Soil mają oferować ponad 70 różnych gatunków zieleni i być pielęgnowana w sposób inteligentny (od automatycznego podlewania, pilnowania odpowiedniego pH, aż po nawożenie). Doświetlenie LED ma gwarantować szybsze wzrosty. Wszystko w piętrowalnej konstrukcji, na którą trzeba jednak znaleźć trochę miejsca. Click & Grow wygląda stylowo, więc może być elementem wystroju wnętrza.

  • Cena w crowdfundingu: od 499$ (-300$ (38%) z planowanych 799.95$)
  • Premiera: luty 2022
  • Wyróżnienie za: domowy format i inteligentne funkcje
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze

8. PSIcle – smart wentyl bez baterii

Widziałem już kilka smart wentylków do dętek dla kół rowerowych/motocyklowych. PSIcle wyróżni się na ich tle, tym, że do odczytów nie będzie potrzebowało żadnej baterii. Informacje o ciśnieniu będą przesyłane do smartfona poprzez chip NFC. Komunikacja zbliżeniowa Near Field Communication nie wymaga wielkich energii, więc świetnie się tu sprawdzi. Zwykle stosujemy ją przy opłatach w terminalach. Jak widać, może mieć szersze zastosowanie. Zaletą jest tu brak konieczności ładowania kolejnego gadżetu.

  • Cena w crowdfundingu: od 52$ (za dwa) – planowana cena to 56$
  • Premiera: listopad 2021
  • Wyróżnienie za: wykorzystanie Near Field Communication do przesyłania odczytów
  • Czytaj więcej na: Kicksarterze

9. Scotsman – hulajnoga z ramą drukowaną w 3D

Firma od drukowanej w 3D ramy dla roweru Superstrata proponuje teraz podobne rozwiązanie dla elektrycznej hulajnogi Scotsman. Pojazd UTO jest wykonany z termoplastycznego kompozytu (włókna węglowego), więc jest idealnie dopasowane, ale i wytrzymałe. Przy tym oczywiście leciutkie. Producent oferuje spersonalizowany wydruk pod wagę, wzrost i preferencje klienta. W sumie oferta dotyczy trzech wariantów: Scotsman 500, 1000 i 2000. Będą różnić się osiągami (prędkością i zasięgiem na jednym ładowaniu). Wszystkie dysponują wymienną baterią, hamulcami z rekuperacją, oświetleniem i panelem LCD, 10-calowymi (pompowanymi) kółeczkami, lokalizacją GPS i łącznością GSM, frontową kamerką oraz Bluetooth. Oczywiście konstrukcja jest składana.

  • Cena w crowdfundingu: od 1599$ (za Scotsman 500 z planowanych 2999$), 1799$ (Scotsman 1000 z planowanych 3499$), 2299$ (Scotsman 2000 z planowanych 4499$)
  • Premiera: grudzień 2021 (wspomniany rower Superstrata z zeszłego roku wciąż czeka na swój debiut)
  • Wyróżnienie za: drukowaną indywidualnie ramę hulajnogi
  • Czytaj więcej na: Indiegogo

10. OmniCentro – mobilny dock dla Nintendo Switch

Nintendo Switch sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Konsola przebije wkrótce sprzedażą wszystkie inne modele konsol japońskiego giganta. Na horyzoncie jest też wariant „Pro” z ekranem OLED. Nic zatem dziwnego, że producenci akcesoriów oferują swoje dla tego gadżetu swoje zewnętrzne przystawki. OmniCentro to alternatywa dla stacji dokującej, która służy do połączenia konsoli z TV. Oryginalny dock nie należy do najmniejszych. Ten oferowany w crowdfundingowej kampanii przypomina wielkością ładowarkę, którą zresztą też jest (moc ładowania 45W), ale dysponuje przy okazji wszystkimi niezbędnymi portami. Do tego oferuje upscaling obrazu do 4K.

  • Cena w crowdfundingu: od 59$ (-40% z planowanych 99$)
  • Premiera: lipiec 2021
  • Wyróżnienie za: 1/5 wielkości normalnej stacji dokującej od Switch i upscaling 4K
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze

11. Sony Motion Sonic – kontroler audio

W 2017 roku Sony pokazało na targach SXSW (festiwal interaktywnych mediów South by Southwest) nietypowy projekt wearables dla nowoczesnych muzyków/twórców audio. Bransoletkę, która pomagała kontrolować modyfikację efektów dźwiękowych podczas gry na różnych instrumentach. Po kilku latach gadżet trafia na crowdfunding, gdzie ma szansę realizacji oraz masowej produkcji. Projekt współpracuje z apka na iOS (iPhone lub iPad – sorka posiadacze Xperii 😛 ). Motion Sonic bazuje na wykrywaniu gestów, ma być naturalny w interakcji i dać szerokie pole do popisu osobom z kreatywnym podejściem do tematu. Aż dziwne, że skorzystano z dobrodziejstw Indiegogo, a nie First Flight (autorskiej platformy do crowdfundingu). Możliwe, że plany obejmują szerszy obszar niż tylko lokalny.

  • Cena w crowdfundingu: od 218$ (planowane 248$)
  • Premiera: marzec 2022
  • Wyróżnienie za: wykorzystanie czujników do zabawy muzyką
  • Czytaj więcej na: Indiegogo

12. ReVolt – ładowanie USB dla urządzeń na baterie

Takim projektom kibicuję w crowdfundingu najbardziej! Startupom tworzącym rozwiązania, o których inni myśleli, ale nikt nie decydował się ich zrealizować. ReVolt to fantastyczny pomysł na odświeżenie starych urządzeń na zwykłe baterie. Autorzy przygotowują odpowiedniki w kształcie typowych paluszków AA, AAA lub standardu C i D. Są zakończone portem USB, więc będziemy je ładować jak współczesne gadżety. Niby można kupić akumulatorki i ładowarkę do nich, ale tutaj mamy przewagę w postaci doładowania przez bank energii. Jest zatem mobilniej.

  • Cena w crowdfundingu: od 29€
  • Premiera: lipiec 2021
  • Wyróżnienie za: znalezienie niszy i pomoc oldschoolowcom
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze

13. Dusk – przeciwsłoneczne smart okulary

Automatycznie przyciemniane okulary przeciwsłoneczne to żadna nowość. Ampere ma jednak ciekawszą dla fotochromowych modeli alternatywę. Dusk oferują elektrochromową warstwę, która daje więcej kontroli ustawień zaciemniania szkieł. Z poziomu smartfon dobierzemy je pod własne preferencje, zaprogramujemy ulubione parametry i zmienimy w razie potrzeby przyciskiem w ramce. Droższy model ma posiadać dodatkowo głośnic głośniczek i mikrofonik, więc można posłuchać muzyki, podcastów lub skorzystać z zestawu słuchawkowego. Wszystko w estetycznym designie.

  • Cena w crowdfundingu: od 179$ (-33% z planowanych 269$ za Dusk Lite), od 249$ (-38% z planowanych 399$ za model z głośniczkiem i mikrofonem)
  • Premiera: sierpień 2021
  • Wyróżnienie za: elektrochromatyczną technologię i smart funkcje
  • Czytaj więcej o: Dusk (przeciwsłoneczne smart okulary)


Podobał ci się mój przegląd najciekawszych crowdfundingowych projektów z tego tygodnia? Zobacz podobne zestawienia z wcześniejszych tygodni. Poniżej w powiązaniach znajdziesz więcej start-upowych rozwiązań, które być może już dotarły lub właśnie zmierzają na rynek: