Mobilne granie
Zobacz też: mobilne granie #12

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z koeli najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nasz czas. Okazjonalnie będę podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny.

1. Cztery lata Fortnite

Kącik z liczbami byłby w tym tygodniu zbyt mały, więc będzie oddzielny podpunkt, ale konkretniejszy. Fortnite kończy cztery lata! Szybko zleciało? Gra pojawiła się na rynku już w 2017 roku, ale dopiero później w wersji Battle Royale. Z tej okazji pojawią się w grze specjalne challenge. Za ich wykonanie w odpowiednim czasie (do wygaśnięcia okresu) będą dodatkowe nagrody. Tort na wyspie pojawił się 24 września, czyli w dniu urodzin giery.

2. Wrześniowe Nintendo Direct

Nintendo lubi zaskakiwać swoimi eventami z serii Direct. Ten z 23 września zapowiedziano dwa dni przed prezentacją. Podczas 40-minutowego wydarzenia przedstawiono kolejne nowości, które szykowane są na najbliższy okres. Kilka nowych zwiastunów, ale i rozbudowa biblioteki starszych tytułów. Załączam też zapis z całej konferencji.

 • Bayonetta 3 zadebiutuje w 2022 (pokazano ją w akcji)
 • Kirby and the Forgotten Land w 3D (wiosna 2022)
 • Triangle Strategy (RPG od Square Enix już 4 marca)
 • Chocobo GP (karting z uniwersum Final Fantasy w 2022)
 • Monster Hunter Rise: Sunbreak (DLC na lato 2022)
 • Star Wars: Knights of the Old Republic (11 listopada)
 • Dying Light (18 października) i Dying Ligt 2 (4 lutego 2022 w streamingu)
 • Castlevania Advance Collection (cztery części – juz dostępne)
 • zapowiedź filmu Super Mario Bros: The Movie (grudzień 2022)
 • abonament Nintendo Switch Online + Expansion Pack z grami na Nintendo 64 i Sega
 • Genesis (w sprzedaży będą też dwa specjalne kontrolery w wersji bezprzewodowej)

3. Nowe pady dla Switcha

Wraz z aktualizacją bazy klasycznych tytułów dla N64 i Genesis w ramach Switch Online pojawią się dwa bezprzewodowe pady pod te platformy. Będą oczywiście nawiązywać do swoich przewodowych odpowiedników sprzed dwóch dekad, by dać nam pełną wygodę w zabawie z oldschoolowymi gierami (wciąż grywalnymi!). Kontrolery będą do zakupu dla posiadaczy subskrypcji. Model dla Genesisa otrzyma trzy przyciski, natomiast wersja japońska komplet sześciu (exclusive dla rodzimego regionu, także taki Street Fighter będzie tam wygodniejszy.

4. Pokémon Trading Card Game Live dla iOS i Androida

Karcianka Pokemonów była i chyba wciąż jest popularna. Karty są zbierane, wymieniane i ogólnie kolekcjonowane, ale generalnie służą do zabawy. Pokémon Trading Card Game Live to wirtualna odmiana gry, która trafi na mobile. Oczywiście wciąż będziemy trenerami, ale wszystko jest obsadzone w trochę bardziej uproszczonym schemacie. Tytuł ma zastąpić Pokémon TCG Online, ale z opcją migracji danych konta. Przynajmniej w części posiadanego dorobku.

5. Pokemon Unite (premiera tygodnia)

Kilka miesięcy po debiucie na Switchu jest i wersja Pokemon Unite na systemy iOS oraz Androida. Tytuł typu MOBA odróżni się od poprzednich wersji Poke’ów. Większej różnicy do wersją na Nintendo nie uświadczymy. To praktycznie ten sam tytuł. Wraz ze startem gry na mobajlu pojawił się też ogólny update dla serii Unite. Rozgrywka jest tu multicrossowa, więc można się zmierzyć niezależnie od posiadanego urządzenia. Aktualizacja uaktywniła budowanie własnych składów (Unite Squads) z innymi trenerami. Szykowane są już kolejne nowości.

6. Kolejne info nt Steam Decka

Konsolka Steam Deck wzbudza zainteresowanie, więc Valve okresowo odpowiada na pytania dotyczące swojego nadchodzącego sprzętu do gry w terenie. Im bliżej premiery, tym więcej szczegółów na jego temat. FAQ na stronie producenta zdradza, że możliwe będzie logowanie kilku kont Steam na urządzeniu. Każdy użytkownik będzie miał swój profil do zapisywania stanów. Będzie zatem możliwa zabawa kilku osób na jednym Decku (wystarczy się przelogować). Inna ciekawostka dotyczy opcji podłączania konsolki do PC jako kontrolera. BTW: chyba podłączenie do kompa nie da zastrzyku mocy, a szkoda. Gry w Steam Deck będzie można odpalać prosto z kart pamięci microSD (przestrzeni na gry będzie dzięki temu więcej).

7. CoD Mobile – sezon 8

23 września ruszył w Call of Duty Mobile ósmy sezon rozgrywek (nie czternasty). Nowy rozdział pojawia się na około tydzień przez drugimi urodzinami gry (debiutowała 1 października 2019 roku). Activision proponuje oczywiście poprawki w trybach gry (m.in. dla trybu BR). Pojawiła się nowa mapka Blackout i sporo zmianek w różnych obszarach. Udało się nawet zmniejszyć wagę aktualizacji aż o 61%.

8. LEGO Star Wars Battles w Apple Arcade

LEGO Star Wars Battles debiutuje w Apple Arcade. Gra, która początkowo miała być dostępna w sklepikach dla iOS oraz Androida pojawi się jednak wyłącznie (przynajmniej na jakiś czas) w bazie serwisu Apple Arcade. To rozgrywka dla strategów, którzy lubią toczyć bitwy ograniczonymi zasobami. W tym przypadku będą to oczywiście jednostki znane z Gwiezdnych Wojen. Starcia odbywają się w czasie rzeczywistym, więc naszym zadaniem jest odpowiednie kierowanie i ustawianie posiadanych wojsk oraz pojazdów.

9. Lord of the Rings: Rise to War (dla iOS i Androida)

Kolejny Władca Pierścieni w AppStore i Google Play. The Lord of the Rings: Rise to War to kolejna strategia w moim gamingowym zestawieniu. Ta z kolei jest obsadzona w uniwersum Tolkiena, ale w erze przed wydarzeniami z trylogii. Walki toczymy między Gondorem, Rohanem, Lothlórien i Mordorem, a więc ludźmi, orkami, krasnoludami i elfami. Zarządzamy armią, kontrolujemy miasto, walczymy o teren. Tu również kluczem do sukcesu jest odpowiednie rozstawienie armii, która toczy bitwy samodzielnie.

10. Knights of the Old Republic – remake dla Switcha

Jest jeden Star Wars, ale tym razem dla Switcha. Star Wars: Knights of the Old Republic to remake na przenośne ekrany. Port gry sprzed 20 lat (będzie też dostępny na PS5 i PC). Na konsolkę Switch ma to być dokładny odpowiednik z lekkimi modyfikacjami pod platformę, na której pracuje urządzenie. Według wielu, ten konkretny tytuł był jednym z najlepszych ze świata Gwiezdnych Wojen. Nic dziwnego, że będzie odświeżony. Jeśli nigdy nie graliście, a jesteście ciekawi potwierdzenia tych opinii, to będziecie mieli okazję zapoznać się z Old Republic już w listopadzie (za niecałe 15$).