Już w maju pamiętam pierwsze pogłoski o pracach Valve nad przenośną konsolką, a raczej mini komputerkiem, który pozwoli zabrać bibliotekę Steam ze sobą. Nowy Steam Deck to połączenie tych urządzeń. Chyba bezpośredni rywal dla Nintendo Switch, choć skierowany bardziej do graczy powiązanych z kompami.

Valve Steam Deck

Steam Deck jak mini PC do grania

Już od kilku lat przeróżne startupy budują własne konsolki do przenośnego grania. Takie zminiaturyzowane komputery pod gaming łatwiej dziś skonstruować, a rośnie też popyt na pykanie w terenie. Rosną statystyki instalacji gier na mobilnych platformach, Nintendo bije rekordy sprzedaży swojej platformy, a dołącza do tego streaming przez 5G. Nic zatem dziwnego, że i Valve chce być tu obecne.

Steam Deck to nie pierwsze podejście do hardware’u od Valve. Wcześniej pojawiła się koncepcja Steam Machine, a także padów do wygodniejszej gry. Teraz czas na sprzęt do grania mobilnego. Oczywiście w tytuły dostępne w serwisie Steam, więc z super startem jeśli chodzi o dostęp do zasobów. Jeśli wasza biblioteka jest bogata w pozycje to od razu będzie w co siekać. To przewaga nad Switchem i zupełnie inna baza gier. Nintendo ma swoje produkcje, więc trudno oceniać ich jako takich bezpośrednich rywali. Chyba kierowane są do nieco innej grupy graczy.

Steam Deck – 7 cali i trackpad

Trzeba przyznać, że Deck jest spory. Widać to już po fotkach promocyjnych. Może to jednak dobrze? Kieszonsolki kojarzą się niby z niewielkimi gabarytami, ale Switch przyzwyczaił nas już do nieco większego wyświetlacza (nowy wariant Switch model OLED ma nawet większy, bo 7-calowy panel). „Konsola” Valve też będzie miała przekątną ekranu z siedmioma calami. Jej rozdzielczość to tylko 1280 x 800 pikseli, ale raczej wystarczy to do rozgrywki na poziomie mobilnym. Odświeżanie standardowe, czyli 60 Hz.

Wielkością przypomina mniejszy tablet. Przynajmniej powierzchniowo, bo gadżet jest sporo grubszy. Został jednak odpowiednio wyprofilowany, by wygodnie leżeć w dłoniach. Oczywiście z kompletem przycisków i joyów. Nie mogło zabraknąć trackapada na boku, który symuluje myszkę (w końcu sporo gier ze Steam na niej bazuje). Są takie dwa (po obu stronach).

Steam Deck – specyfikacje

Przejdę do wnętrza. Switch jest super (co potwierdzają wyniki sprzedaży), ale to konsola o słabych parametrach. By uruchomić produkcje ze Steam potrzeba lepszej wydajności. Nie bez powodu napisałem wyżej, że mowa o małym PC. Valve Steam Deck posiada chip AMC Zen 2 ( 2.4-3.5GHz) i grafikę RDNA 2 (1.0-1.6 GHz) z 1.6 Teraflopami. Do tego aż 16 GB RAM i trzy opcje konfiguracji pamięci: 64 (eMMC), 256 (NVMe) lub 512 GB (NVMe SSD). Jest szansa na rozszerzanie kartami micro SC.

To specyfikacje kojarzone z gamingowymi laptopami tylko w wygodniejszym wydaniu (zależnie od naszych preferencji i typu gry, bo nie we wszystko będzie tu grać idealnie – czasem myszka i większy monitor to absolutna podstawa). Chmurowe zapisy umożliwią kontynuacje gry, którą zakończyliśmy na stacjonarnym sprzęcie, więc wszystko ładnie zsynchronizowano. Będzie tu też dostęp do naszych chatów i znajomych.

Valve Steam Deck przenośna konsola

Inne istotne specyfikacje Steam Decka to:

  • podwójny mikrofon do przekazywania dźwięku
  • platforma SteamOS 3.0
  • bateria ładowana z maksymalną mocą 45W przez USB Type-C PD 3.0
  • łączność: 3.5mm audio jack, Bluetooth 5.0, Dual-band Wi-Fi  (2.4GHz lub 5GHz), 2 x 2 MIMO, IEEE 802.11a/b/g/n/ac
  • czujnik światła i żyroskopy

Steam Deck na zewnętrznym monitorze

Podkreślił bym jeszcze jedną rzecz. Valve przygotowało nie tylko hardware do grania, ale całość ma też cechy wspomnianego „pieca”. Może uruchomić inny software, Internet w przeglądarce, streamować filmy, a nawet odpalić gry spoza Steama. Przez Bluetooth i USB podłączymy dodatkowe peryferia. Z kolei przez USB-C podłączymy się do zewnętrznego monitora, więc pogramy na większym ekranie. Valve obiecuje dedykowaną stację dokującą do tego celu.

Solidnie wygląda też bateria. Ma 40Wh i zależnie od gry da 2-8 godzin pracy. Premiera dopiero w grudniu. Cennik startuje od 399$ (u nas od 1899 zł).

źródło: valve