Lenovo Legion GoSegment mobile gamingu ma kolejnego przedstawiciela. Tym razem do walki o gracza włącza się Lenovo, które przecież sekcję rozrywkową ma dobrze rozbudowaną. Lenovo Legion Go to bezpośredni rywal Steam Decka i ASUSa ROG Ally, czyli PC-konsolek uruchamiających wymagające tytuły tworzone na stacjonarne komputery. Sprzęt ma pracować na systemie Windows 11 i współpracować z okularami marki, przenosząc zabawę na wirtualnie większy ekran. To może, ale wcale nie musi zainteresować klientów. Sprzęt zaprezentowano na targach IFA w Berlinie, gdzie zapowiedziano specyfikacje, możliwości i cennik. Sprzedaż Lenovo Go jest planowana na październik.

Lenovo Legion Go z odpinanymi kontrolerami

Na początek krótkie przypomnienie ostatnich działań Lenovo w mobilnym graniu. Chińska firma starała się rozwinąć serię Legion o gamingowe smartfony. Zaoferowała kilka ich generacji, a w tym roku niespodziewanie ogłosiła wyjście z działu tego typu Androidów. Co ciekawe, tablety Legion nadal oferuje, ale widziałem je głównie w Chinach. Krok związany z opuszczeniem segmentu był dziwny, ale chyba zrozumiały. Lenovo zauważyło potencjał przenośnych maszynek klasy PC i przekierowało moce R&D na prawdziwe handheldy.

Lenovo Legion Go chce dostarczyć grę w możliwie szerokim i wygodnym formacie. Marka miała tę przewagę, że wchodzi na rynek ze swoją jednostką po obserwacji działań konkurencji. W ciągu ostatnich dwóch lat dział terenowych gadżetów do grania dopiero się rozwijał, więc producent miał szansę lepiej dopasować konstrukcję do potrzeb odbiorców. Format gadżetu wygląda jakby Lenovo zaczerpnęło rozwiązania również z ery sprzed PC-konsolek. Mam na myśli odpinane w stylu Nintendo Switch kontrolery. Czy pozwolą na zabawę dla dwóch graczy? Tego na ten moment nie wiem, ale z uwagi na ubytki przycisków może być z tym problem.

Lenovo Legion Go

Jest też nóżka podpierająca ekran, więc grę można przenieść w nieco bardziej stacjonarny format. Są dwa porty USB, więc możliwe jest też podłączenie klawiaturki i myszki. W jednym z odpinanych kontrolerów jest gładzik, a więc szansa na poruszanie kursorem. To zapewne mniej wygodne od myszki, ale zawsze jakaś opcja. ROG Ally nie pozwala na sterowanie kursorem przy pomocy joya.

Lenovo Legion Go z okularami

Nowa PC-konsolka Lenovo wyróżni się na tle rywali wielkością. Optymalne ekrany urządzeń do przenośnego grania to 6-7-calowe panele, ale ostatnio urządzenia tej kategorii rosną. Nowy Legion jest większy od niemal wszystkich rynkowych propozycji, bo oferuje przekątną z aż 8.8″. Więcej ma tylko TJD T101, ale ten projekt dopiero startuje w crowdfundingu. Legion Go otrzymał odświeżanie 144Hz, a więc tyle samo, ile wspomniany już wyżej ASUS ROG Ally.

Lenovo Legion Glasses

Większy ekran to zaleta, czy może wada? Trudno powiedzieć. Ideą przenośnych gadżetów do grania miała być kompaktowość, więc pod pewnymi względami większe urządzenia to zaprzeczenie całej koncepcji mobile gamingu. Bardziej wymagające tytuły chcemy niby doświadczać z większym poziomem szczegółowości, ale czy kosztem mobilności? W kwestiach przekątnej obrazu Lenovo wpadło na jeszcze inny pomysł. Opcjonalnie Legion Go będzie mógł wykorzystać okulary Lenovo Legion Glasses, które staną się monitorem z wrażeniami jeszcze większego wyświetlacza.

Lenovo Legion Go – specyfikacje

Lenovo Legion Go wyposażono w odpowiednie podzespoły. Wewnątrz niedawno zaprezentowany Ryzen Z1 Extreme, no i do 16 GB RAM oraz do 1 TB na dane (rozszerzanego kartami pamięci). Windows 11 ma otrzymać lanuchera w stylu Amoury Crate znanego z ASUSa. Legion Space ma ułatwić dostęp do platform i sklepików, w których kupujemy tytuły na PC. Oprogramowanie pozwoli też na zmiany ustawień sprzętu, czy mapowanie przycisków. Z poziomu konsolki będzie można zakupić gry.

Podobają mi się rozwiązania bypass, które minimalizują przegrzewanie ogniwa baterii (jednocześnie wydłużając cykl życia). Nie zabraknie oczywiście podświetlania LED, które zostanie wykorzystane do powiadomień.

  • multidotykowy ekran IPS LCD (Lenovo PureSight) 8.8″ (2560 x 1600), 60-144Hz, 500 nitów jasności, 16:10 i odwzorowaniem kolorów 97% DCI-P3
  • współpraca z okularami Lenovo Legion Glasses
  • chip: AMD Ryzen Z1 Extreme z AMD RNDA
  • komplet przycisków (joye z efektem Halla – bez driftów) + mapowanie
  • konfiguracja: do 16 GB RAM (LPDDR5X) i do 1 TB na dane (PCIe Gen4 SSD) + microSD do 2TB
  • odpinane boczne kontrolery (w stylu Nintendo Switch)
  • możliwość podłączenia klawiatury i myszki
  • łączność: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, 2x USB-C
  • bateria: 49.2Wh z szybkim ładowaniem Super Rapid Charge2
  • chłodzenie Coldfront (wiatraczek z 79 płatami) z Quiet Mode (25dB)
  • system: Windows 11 z własnym launcherem
  • cena Lenovo Legion Go: od 699$

Czy Lenovo Legion Go przyciągnie graczy? Cały czas mam wrażenie, że PC-konsolki to urządzenia eksperymentalne. Są bardzo kosztowne, a przecież w mobilnym wydaniu lepiej chyba postawić na streaming. Będzie taniej.

źródło: Lenovo