Już od kilku tygodni ASUS zwiastował projekt ROG Ally (czytaj: „alaj”) i obiecał na 11 maja start pre-orderów oraz odsłonięcie pełnej specyfikacji rywala dla Steam Decka. O wszystkich wieściach od tajwańskiej marki informowałem w każdym kolejnym przeglądzie gamingowego tygodnia, ale teraz mogę już wstępnie ocenić, czym nowa PC-konsolka dysponuje i jaki ma potencjał. Poniżej krótkie podsumowanie pierwszych najważniejszych informacji na temat kieszonsolki.

ASUS ROG Ally powalczy ze Steam Deckiem

ASUS ROG AllySteam Deck było jedną z pierwszych propozycji z obsługą tytułów klasy PC. Rynek tzw. PC-konsolek się już rozwijał, ale to właśnie sprzęt Valve nakręcił temat. W przeciągu roku przybyło gadżetów z mocnym wnętrzem, co zresztą obrazowałem w ostatnim zestawieniu najlepszych handheldów roku.

ASUS ROG Ally to kolejny konkurent w tym segmencie. Ponoć opracowywany od pięciu lat (co udowadniała liczba prototypów, które marka pokazała na jednej z chińskich imprez). Zapewne powstaje już Steam Deck drugiej generacji, ale na razie nowego ROGa można porównać właśnie z pierwszym wydaniem sprzętu Valve.

Zanim rozpiszę najważniejsze specyfikacje ROG Ally, wskażę najważniejsze różnice między tymi jednostkami. Jest ich kilka i mają znaczenie (wymieniam te, które od razu rzucają się w oczy):

  • platforma Windows 11 z Asus Armoury Crate, czyli uruchamianie gier PC bez żadnej listy kompatybilności (jak w Steam OS na Linux w Decku)
  • mniejsze rozmiary (bardziej kompaktowa konstrukcja przy tej samej przekątnej ekranu)
  • nowsze wnętrze, a więc wydajniejsze możliwości (pociągnie cięższe tytuły)
  • Steam Deck startuje od 400$, więc jest przystępniejszy cenowo (próg wejścia niższy, ale i zabawa na niższym poziomie – mam na myśli ograniczenia w bibliotece gier). Cenników ROGów rozpoczyna się od 600$
  • Ryzen Z1 z sześcioma rdzeniami Zen 4 i czterema RDNA 3 to łącznie 2.8 TFLOPS (Z1 Extreme z 8x Zen 4 i 12x RDNS 3 to nawet 8.6 TFLOP) | wg AMD – dla porównania: Steam Deck z 4x Zen 2 i 8x RDNA 2 = 1.6 TFLOPS
  • w trybie Turbo APU uzyska 30W (Deck osiąga 15 watów) – ładowanie przez USB-C
  • czas pracy w wydajniejszym ROGu będzie oczywiście krótszy, ale wszystko zależy od wielu ustawień (podano 2h przy cięższych grach)
  • obie jednostki dysponują konfiguracją 16 GB RAM (LPDDR5) i slotem na karty microSD
  • ROG Ally ma do wyboru tylko 512 GB (PCIe NVMe, M.2 2230). Steam Deck aż trzy: 64GB (eMMC), 256GB (PCIe NVMe) lub 512GB (PCI NVMe, M.2 2230)
  • ROG Ally dysponuje 1080p vs 1280 x 800 w Steam Decku

ASUS ROG Ally – any game, anywhere

mobilne granie 97 ROG Ally
ROG Ally w stacji dokującej (foto: asus.com)

Obie konsolki powstały do podobnego celu, ale nieco więcej do zaoferowania ma ASUS. Jego ROG Ally próbuje przyciągnąć graczy uniwersalnością swojej maszynki. Przewagą nad produktem Valve jest system operacyjny, choć nie w każdym aspekcie. Windows 11 umożliwi uruchamianie niemal dowolnej gry przygotowanej na PC, natomiast Steam OS ma z tym problemy. Niby lista kompatybilnych (certyfikowanych) tytułów rośnie, ale wiele pozycji wymaga zmian ustawień. Ogólnie oba urządzenia przypominają trochę gamingowe laptopy w kompaktowym wydaniu, ale z wygodniejszą zabawą w trybie mobilnym. BTW: w Decku można uruchomić Windows 11, ale to już temat dla bardziej zaawansowanych – lubiących pokombinować z softem.

Idea jest prosta. Play any game, anywhere. Chodzi o szansę rozgrywki zarówno na małym ekraniku, jak i podpięcie urządzenia do większego wyświetlacza, gdzie można skorzystać z myszki i klawiatury. Ewentualnie odwrotnie. Start przy monitorze lub telewizorze i ewentualną kontynuację w przenośnej wersji.

ROG Ally ze stacją Asus ROG HDMI Charger Dock

Skoro jesteśmy już przy trybie docka to chwilka o podpięciu sprzętu do większego panelu i użytkowanie perfyferiów.

ASUS ROG Charger Dock
ASUS ROG HDMI Charger Dock (foto: asus.com)

Steam Deck ma swoją stację dokującą, będzie miał i ASUS ROG Ally. Widzę w sumie dwa doki dla nowego sprzętu. Jeden z mocowaniem, drugi prosto do gniazdka. ROG HDMI Charger Dock to ładowarka typu all-in-one. Umożliwi podłączenie PC-konsolki do TV, a przy okazji zasili/podładuje. Producent obiecuje, że w ten sam sposób podłączymy też inne urządzenia (chyba chodzi o modele konkurencji?). Wraz ze sprzętem ASUS dołącza w pudełku ładowarkę 65W, ale opcjonalny Charger Dock z portami HDMI/USB-C jest sensowną alternatywą – jeśli planujecie (a mogę się założyć, że tak) podłączać gadżet do większych ekranów. Wyceniono ją na 65$. Dysponuje też kilkoma portami USB, więc pozwoli na ładowanie innej elektroniki.

Wspominałem na początku przeglądu, że ROG Ally pozwala na podłączenie zewnętrznych kart (ROG XG Mobile GPU) przez DisplayPort 1.4 lub HDMI 2.1, ale tego typu docki eGPU sporo kosztują. ROG HDMI Charger Dock pozwoli podpiąć konsolę używając zintegrowanej grafiki Ally, ale przynajmniej nie będzie to wiele kosztowało.

ASUS ROG Ally – pierwszy z AMD Ryzen Z1/Z1 Extrem

Wrócę jeszcze do nowych Ryzenów. ASUS ROG Ally rozpoczyna karierę układów AMD Ryzen Z1. Najnowsza konsola jest pierwszym hardwarem z tym chipem. Powstał specjalnie dla PC-konsolek, więc wkrótce zobaczymy zapewne więcej maszynek o podobnych właściwościach. ASUS stał się obiektem większej promocji procesorów, by ogólnie przyciągnąć wzrok – zarówno graczy, jak i producentów elektroniki. Trendy wskazują na wzrost zainteresowania mobile gamingiem z opcją podpinania urządzenia do większego ekranu.

ROG Ally jest oferowane w dwóch odmianach. z bazowym układem Ryzen Z1 i tym mocniejszym – Z1 Extreme. Dzięki temu zróżnicowano cenę modeli. Nie jakoś wyraźnie, ale zawsze. Za podstawowy model trzeba będzie zapłacić 600$, natomiast za ten z Z1 Extreme – 700$ (800€). Ten drugi wejdzie na rynek dopiero 13 czerwca (przynajmniej w USA). Ciekawi mnie, jak wyceniane będą modele konkurencji, które na bank jeszcze w tym roku będą chciały włączyć się o wyścig w sekcji PC-konsolek.

ASUS ROG Ally – główne specyfikacje

Załączam jeszcze listę najważniejszych specyfikacji ROG Ally:

  • ekran IPS LCD 7 cali (1080p) z odświeżaniem 120Hz, 16:9, 500 nitów z odwzorowaniem kolorów sRGB (100%), 7 ms czasem reakcji i pokryciem Gorilla Glass Victus
  • układy AMD Ryzen Z1 (6x Zen 4 z 12 wątkami + GPU z RDNA 3) lub Z1 Extreme (8x Zen 4 z 16 wątkami i GPU z RDNA 3 z 24 MB cache)
  • opcjonalne podłączenie zewnętrznego GPU (ROG XG Mobile lub GeForce RTX 4090 Laptop GPU)
  • 12-16 GB RAM (LPDDR5) i 256/512 GB na dane (+ slot na karty microSD) PCIe 4.0 M.2 SSD
  • bateria: 40Wh (dwie godziny gry) i ładowarka 65W PD
  • podwójny wiatraczek aktywnie chłodzący urządzenie
  • podwójny analog, D-pad i przyciski ABXY, dwa na tyle i triggery z efektem Halla
  • porty USB 3.2 Gen2, złącze do zewn. GPU i jack 3.5 mm
  • głośniki stereo z Dolby Atmos i Hi-Res Audio
  • łączność: Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.2
  • system: Windows 11 (z Asus Armoury Crate) uruchamiający pełne produkcje PC

Trudno na ten moment ocenić tak świeżą jednostkę w tak świeżym segmencie. Nawet ciężko zestawić ROG Ally ze Steam Deckiem. Ważne, że oba urządzenia i coraz liczniejsza konkurencja będę wyciskać co się da z przenośnych „zabawek” do grania, a ich ceny powinny przez taką rywalizację spadać. No i sam hardware osiągać lepsze wyniki oraz mniejsze konstrukcje. Moja ocena – rynek warty obserwacji. Wciąż więcej uwagi przykułbym do konsolek chmurowych.


Najlepsze handheldy w 2023 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowego smartony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2023