Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.
Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.
Już ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie. Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych.
- Warframe trafia na iOS
- Playdate Panic z prezentacją gier (28.02.2024)
- Alien: Isolation na iOS w trybie Free To Start
- Nintendo Direct dla gier third-party (21.02.2024)
- BROK the InvestiGator (z Kickstartera) na iOS i Androida
- Wytchwood na iOS i Androida
- Loop Hero na iOS i Androida (zapowiedź tygodnia)
- PlayStation Portal złamane (wgrano emu PSP)
- EmulationStation-DE dostępne na Androida
- Wylde Flowers w Apple Arcade (dla Vision Pro)
- Rainbow Six: SMOL w Netflix Games
- przegląd nowości w serwisach gamingowych
1. Warframe na iOS (premiera tygodnia)
Warframe to sieciowa strzelanka, która dopiero po kilku latach zyskała na PC i konsolach zauważalną popularność (dzięki licznym aktualizacjom i rozwojowi rozgrywki). Twórcy przenieśli w końcu tytuł na platformy mobilne. Pozycję można już pobierać w App Store, czyli na urządzenia z systemem iOS. Gracze wcielają się w postacie użytkujące biomechaniczne skafandry ułatwiające im walkę z wrogiem. Strzelanka łączy w sobie elementy RPG. Stawia na kooperację między graczami. Mobilne Warframe współpracuje z innymi platformami, więc zabawa jest crossowa (łącznie z opcją synchronizowania postępu). Aplikację można pobrać na iPhone’a za darmo, ale wewnątrz napotkamy różnego rodzaju mikropłatności.
2. Mars After Midnight dla Playdate Panic
O konsolce Playdate Panic pisałem w dwóch ostatnich przeglądach mobile gamingu. Twórcy nietypowej maszynki z korbką podnieśli chyba nakłady na marketing, bo o gadżecie na ich kanałach społecznościowych jest głośniej. Tym razem producent zapowiada na 28 lutego showcase z prezentacją nowych gier dla Panica. Przez czternaście minut będą demonstrowane gry zmierzające do sklepiku firmy Playdate. Zobaczymy Mars After Midnight (zwiastowane już pod koniec 2021 roku!). Ma to być w jakimś sensie sequel Papers, Please. Szkoda, że nie zdradzono nic na temat innych tytułów, które pod koniec lutego będę przedstawiane światu.
Czytaj więcej o: Playdate Panic
3. Alien: Isolation jako Free To Start
Dzisiaj większość gier stara się oferować zabawę w modelu freemium (z dodatkowymi mikropłatnościami wewnątrz aplikacji). Są jednak pozycje, za które trzeba po prostu zapłacić, by przejść tytuł. Tryb Free To Start to opcja, z której developerzy również starają się korzystać. Umożliwia ona zapoznanie się z grą w pierwszym etapie rozgrywki, co pozwala zdecydować, czy jest warta zakupu. Pod koniec 2021 na iOS i Androida debiutował Alien: Isolation, o którym zresztą na blogu pisałem. Ten dobrze przyjmowany przez graczy survival horror w uniwersum ksenomorfów jest teraz dostępny w App Store właśnie w wersji bezpłatnej. W tej opcji dostępne są dwie pierwszy misje, w których Amanda (córka Ellen Ripley) szuka odpowiedzi, co stało się z jej matką. Oczywiśćie po drodze mierząc się z tytułowymi Obcymi. Sama gra iOS kosztuje niecałe 80 zł i zawiera wszystkie DLC, które dotarły do Isolation.
4. Nintendo Direct (21.02.2024)
21 lutego odbyło się kolejne Nintendo Direct. Tym razem poświęcone głównie tytułom third-party. Przez ponad 23 minuty poznaliśmy plany wydawnicze na Nintendo Switch od twórców gier innych firm. Na sprzęt japońskiego producenta zmierzają pozycje od Microsoftu, a nawet remake Epic Mickey Rebrushed, które było dostępne na Wii. Na liście pojawiły się dwie pozycje z serii Star Wars Battlefront (Classic Collection). Odkąd Microsoft ubiega się o Activision, polityka marki prezentowała nietypowe działania. Obiecywano dostęp w streamingu (jest od kilku miesięcy w GeForce Now), ale też premiery na PS5 i Switch. Na japońską maszynkę zobaczymy Pentiment (22 marca) i Grounded (16 kwietnia). 23 maja na Switch trafi też World of Goo 2. Większość sporej listy to mniejsze gry, ale też warte uwagi. Zachęcam do obejrzenia całego materiału z YouTube. Niektóre daty premier zahaczają o październik, więc Switch w tym roku będzie stale zasilany kolejnymi pozycjami.
5. BROK the InvestiGator na iOS i Androida
Mimo, że crowdfundingowe projekty są na moim blogu na porządku dziennym, to o grze BROK the InvestiGator nic nie pisałem. Głównie dlatego, że uwagę skupiam na na sprzęcie. Kilka lat temu projekt ten zebrać środki na Kickstarterze i w 2022 zadebiutował na komputerach (różne systemy). W 2023 grę udało się też dostarczyć na konsole. Teraz w App Store i Google Play pojawia się jej mobilne wydanie. Niezależne studio COWCAT Games stworzyło nietypowe połączenie „rysowanej” przygodówki typu point & click z elementami RPG oraz beat’em up. Świat zwierząt o ludzkich cechach, detektywistyczna fabuła oraz elementy zręcznościowe mają zachęcić do spróbowania zabawy. BROK the InvestiGator jest bezpłatne, ale w tej opcji oferowany jest tylko pierwszy rozdział. Kolejne wymagają wykonania mikropłatności.
6. Wytchwood na iOS i Androida
W 2021 roku na konsole i komputery trafiła gra Wytchwood. Może nie zwojowała gamingowych list i rankingów, ale przyciągnęła konkretnych klientów. W lutym zadebiutowała na przenośne urządzenia z systemem iOS i Android. To przygodowy tytuł w bajkowym, a raczej baśniowym klimacie (przynajmniej stylistycznie). Naszym zadaniem jest przemierzanie świata i poszukiwanie surowców niezbędnych dalszego pokonywania kolejnych lokacji. Bazujemy na craftingu, czyli eksploracji, poszukiwaniach i budowaniu ze zdobytych surowców. Wytchwood wyceniono na niecałe 30 zł.
7. Loop Hero na iOS i Androida (zapowiedź tygodnia)
Jakiś czas temu Loop Hero miało swoje dni chwały w Steam, a pod koniec kwietnia spróbuje sił w mobilnym wydaniu. Twórcy gry ogłosili, że ich gra w drugim kwartale roku zadebiutuje na iOS oraz Androidach. Tytuł łączy nietypowe cechy, co oczywiście potwierdza jego pełną niezależność (odwaga w eksperymentowaniu). To planszowa strategia (z kartami), RPG i gra logiczna. Jak sama nazwa wskazuje, poruszamy się w pętli, a naszym zadaniem jest utrzymanie bohatera w akcji przez zmianę otoczenia. Wpływ na jego dalsze losy mamy przez odpowiednie dobieranie kart. Tu ważny będzie spryt w wykorzystaniu zasobów. W trakcie rozgrywki nasza postać jest ulepszana przez różnego rodzaju zdobycze, czy punkty doświadczenia. Loop Hero ma być darmowe, ale bezpłatnie przejdziemy tylko początek. Za dalszy dostęp trzeba będzie zapłacić. Cenę poznamy pewnie bliżej premiery.
8. Emulator PSP na PlayStation Portal
PlayStation Portal to dziwny gadżet. Przenośna maszynka, która pozwala grać w tytuły z PS5, ale wyłącznie w sieci lokalnej konsoli. Innymi słowy, to taki handheld do zdalnej zabawy w obrębie mieszkania. Ma fajną budowę i parametry, ale pewne ograniczenia. Było więcej niż pewne, że ktoś sprzęt od nich „uwolni”. Kosztujący 200 dolarów Portal został złamany, dzięki czemu możliwe było wgranie na jego pokład m.in. emulatora PSP. Grupka hackerów pokazała, że da radę uruchamiać aplikacje na PlayStation Portal. Trzem zdolnym programistom zajęło to ponad miesiąc.
After more than a month of hard work, PPSSPP is running natively on PlayStation Portal. Yes, we hacked it. With help from xyz and @ZetaTwo pic.twitter.com/AXuRROo6Ip
— Andy Nguyen (@theflow0) February 19, 2024
Do urządzenia wgrali emulator PPSSPP. Autorzy projektu nie mają jednak zamiaru upubliczniać swojej pracy. Głównie z uwagi na wiele dodatkowych prac, których cała „zabawa” jeszcze wymaga. Jeden z trio hackerów ma spore doświadczenie w hackowaniu przenośnych PS. Swego czasu poradził sobie z PSP i Vita. Inna sprawa, że nie do końca wiadomo, jakie możliwości obliczeniowe posiada Portal. Sony nie wskazało procesora, ani RAM i przestrzeni na dane.
9. EmulationStation-DE na Androidy
Smartfonowy Android nie jest najwygodniejszym gadżetem do grania w gry, ale ze specjalnym gamepadem/adapterem już tak. W ostatnich latach przybyło przenośnych konsolek korzystających z systemu Google, a te są już w pełni przystosowane do komfortowej zabawy. Instalacja emulatorów konsol na takie maszynki ma znacznie większy sens. Właśnie ogłoszono, że popularny z komputerów EmulationStation Desktop Edition (ES-DE) otrzymał wersję na Androida!
ES-DE zamieni dowolny smartfon, tablet lub konsolkę z Androidem 11 w sprzęt do retro grania. Różnicą jest dostępność jedynie przez Amazon Appstore oraz płatny dostęp (5.39$). W dodatku androidowa wersja jest częściowo zamknięta (nie jest w pełni open source). Aplikację zgłoszono do Google Play Store, ale nie ma po stronie amerykańskiego giganta zbytniej woli, by emulator było oficjalnie dostępny w sklepiku.
Warto dopisać, że ES-DE wspiera ponad 120 różnych platform do grania. Całość uruchamia się w prosty sposób niczym aplikację. Jest też możliwość ustawienia systemu jako launcher, co odpali software jako pierwsze (najlepsze właśnie pod konsolki). Oczywiście gry trzeba dumpować z oryginałów (ROMy znajdziecie w sieci, ale nie chcę tego podejścia na blogu promować). Zwracam też uwagę, że Android to rozproszony system, więc ES-DE nie był testowany na wszystkich urządzeniach. Wiadomo jednak, że konsole AYN Odin Lite, Retroid Pocket 4 Pro, czy smartfony Google Pixel 4a i tablet Google Pixel Tablet radziły sobie dobrze. AYN Odin 2 wykazywał pewne trudności.
Kącik nowości na platformach chmurowych
Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).
10. Coczwartkowy update w GeForce Now
Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu 11 pozycje. Tym razem bez żadnych pozycji z Xboxów – to pierwszy taki tydzień od dawna, gdy w bibliotece brakuje tytułów z platformy Microsoftu. Część listy to nowości.
Players gonna play. ☁️#GFNThursday continues the #4YearsOfGFN celebration by adding @PlayNightingale, Tales of Arise + others from @BandaiNamcoUS and more!
Full games list 👉 https://t.co/poBTV37Bug pic.twitter.com/XfwbQYnF0x
— 🌩️ NVIDIA GeForce NOW (@NVIDIAGFN) February 22, 2024
- Le Mans Ultimate (nowość na Steam)
- Nightingale (nowość na Steam)
- Terminator: Dark Fate – Defiance (nowość na Steam)
- Garden Life: A Cozy Simulator (nowość na Steam)
- Pacific Drive (nowość na Steam)
- Solium Infernum (nowość na Steam)
- Katamari Damacy REROLL (Steam)
- Klonoa Phantasy Reverie Series (Steam)
- PAC-MAN MUSEUM+ (Steam)
- PAC-MAN WORLD Re-PAC (Steam)
- Tales of Arise (Steam)
11. Nowości w Xbox Cloud Gaming
Microsoft przedstawia kolejne tytuły dla Xbox Game Pass w sposób stopniowy (także w ramach Xbox Cloud Gaming, czyli opcji chmurowej m.in. z dostępem na mobilnych platformach). W drugiej połowie lutego amerykańska marka przypomina o Dead Island 2. To kontynuacja gry z 2011 roku. Trochę akcji w FPP, trochę survival horroru. W drugiej odsłonie walczymy na terenie Los Angeles o przetrwanie podczas apokalipsy zombiaków. Jako główny bohater jesteśmy odporni na wirusa, ale nie na śmierć.
you can play this right now. dead serious. pic.twitter.com/ou62n0nBch
— Xbox Game Pass (@XboxGamePass) February 23, 2024
10. Wylde Flowers w Apple Arcade (dla Vision Pro)
W ostatnim czasie serwis Apple Arcade stara się przyciągać wzrokiem grami dostosowanymi do gogli Vision Pro. Może niekoniecznie samych graczy, bo klientów urządzenia nie jest za wielu, ale ogólnie rynek już tak. Spółka z Cupertino stara się promować tytuły wykorzystujące rozwiązania AR/XR headsetu. W ostatnim poście na X pokazywane jest Wylde Flowers, w którym możemy zaopiekować się wirtualnym ogródkiem w bardziej imersyjny sposób. W zasadzie po prostu z dodatkowymi efektami przestrzennego obrazu.
Explore the friendly town of Fairhaven right in your living room! Wylde Flowers by @StudioDrydock is available on Apple Arcade for #AppleVisionPro. Cast spells, tend your garden, and experience this cozy farming adventure like never before.https://t.co/VdmEjRVpKB pic.twitter.com/ADZ2MJIcZl
— Apple Arcade (@AppleArcade) February 21, 2024
11. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play
Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualSense, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W tym tygodniu Sony zapowiedziało kolejne tytuły na luty.
Od dwudziestego lutego w Game Catalog znajdą się:
- Need for Speed Unbound | PS5
- The Outer Worlds: Spacer’s Choice Edition | PS5
- Tales of Arise | PS4, PS5
- Assassin’s Creed Valhalla | PS4, PS5
- LEGO Worlds | PS4
- LEGO Jurassic World | PS4
- Roguebook | PS4, PS5
- Rogue Lords | PS4
- Tales of Zestiria | PS4
This month’s new PlayStation Plus Game Catalog titles are available starting today.
Become a street racer, a space explorer, a Viking, and more: https://t.co/fLYgfDW93T pic.twitter.com/rwkP2qaRWR
— PlayStation (@PlayStation) February 20, 2024
12. Laya’s Horizon w Netflix Games (zapowiedź)
Mamy początek 2024 i pierwszy tytuły, które zasilają bibliotekę serwisu Netflix Games (wciąż głównie mobilnie, choć testowane już na smart TV). W lutym do katalogu dołączy Rainbow Six: SMOL od Ubisoft. Kryptonim SMOL to oznaczenie pewnego rodzaju spin-offowej wersji gry serii Rainbow Six. Rozgrywka jest uproszczona i bardziej kreskówkowa, ale nadal w klimacie oddziałów strzeleckich, które otrzymują misje. Zerknijcie tylko, jak wyglądają „terroryści”. To uzbrojone demony, pingwiny i inne stworzonka. Strzelanka jest zręcznościowa, ale mechaniką odbiega od pierwowzoru, chociażby rzutem obrazu. Fajnie, że poziomy są generowane proceduralnie. Tytuł oczywiście w cenie abonamentu Netflixa.
13. Najlepsze handheldy w 2024 roku
Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2024 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.
Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2024