System Wear OS dla smart zegarków przechodzi dość trudne chwile i to już dłuższy czas. Jakoś Google nie potrafi tak przygotować platformy, by powalczyła z liderującymi modelami konkurentów. Ma jednak wsparcie wielu partnerujących marek, które mimo wszystko chętnie sięgają po gotowy software. Dobrze, że gigant z Mountain View co pewien czas odświeża wybrane funkcje systemu.

Nowe Tiles dla Wear OS

Google spróbuje utrzymać życie Wear OS przez pewne poprawki wybranych opcji systemu. Pod koniec 2020 roku aktualizacja objęła kilka kart/zakładek. Tzw. Tiles otrzymały update w obrębie Workouts, Weather i Breathe. Twórcy poprawili wyświetlanie części przekazu dla ćwiczeń, pogody oraz treningu oddechu do uspokajania organizmu. Tiles są wciąż dość świeżym interfejsem. Google dostarczyło ich ich sześć (do szybkiego podglądu). Fajnie, że z czasem zniesiono limit pięciu, ale nie dodawano nowych.

Karta Workouts to skróty do ostatnich zapisów z treningu. Znajdziemy tu m.in. metryki z danymi. Pogoda zyskała nowy wygląd. Ma być „łatwiejszy” w odczytywaniu. Z kolei Breathe, czyli ćwiczenia oddechowe mają być po prostu łatwiej i szybciej dostępne. Zobaczymy tu podsumowanie zmian reakcji tętna na kontrolowany oddech.

Google Fit 2020

Nowy Google Fit dla Wear OS

Poprawkom uległ też serwis Google Fit do monitorowania aktywności. Dane napływające z urządzeń z Wear OS do smartfona mają nowy interfejs. Na zegarku wciąż będą charakterystyczne pierścienie dla poszczególnych metryk (np. punktów powiązanych z tętnem), ale inaczej będzie wyglądało podsumowanie wyników. Pojawią się te ostatnie, a przy okazji z porównaniem z trendami. Można w taki sposób oceniać pracę serca, ale też śledzić wagę lub ciśnienie. Google chce, by całej platformy używało się łatwiej.

Śledzenie snu zyskało (niezależnie od trackera – może to być smartwatch, pierścień lub specjalna mata). Google Fit podsumuje aktywność z nocy, cykle snu itp. Ten dział ma niebawem wspierać więcej urządzeń (działa nawet z aplikacjami na Androida, np. Sleep As Android lub Sleep Cycle). Aktualizacje nowości mają docierać na smart zegarki Wear OS w najbliższych dniach. Czy to wystarczająco interesujące poprawki? Zawsze coś nowego, ale mam wrażenie, że ulepszeniami możliwości muszą zajmować się poszczególni producenci zegarków. Niektórzy tak właśnie robią. Ostatnio zrobił tak Fossil.

źródło: google.com