Mobilne granie 5
Zobacz też: mobilne granie #5

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z koeli najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nasz czas. Okazjonalnie będę podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny.

Liczby i statystyki:

    • 1 mln – ponad tyle pobrań w Google Play ma już Wiedźmin: Pogromca potworów
    • 1.04.2022 – tego dnia Nintendo ma zamknąć zgłoszenia do eShop na 3DS i Wii U
    • 10 mln – tyle sztuk PlayStation 5 sprzedało już Sony
    • 1.10.2021 – od tego dnia developerzy tworzący gry na platformę Google Stadia będą płacić 15% (standardowo jest 30%) z zarobionej kwoty (do pewnego czasu w 2023 roku i od pierwszych 3 mln sprzedaży)
    • 1.11.2021 – tego dnia Nintendo zamyka ’Dr. Mario World’ na smartfony (debiutował w 2019)
    • 20 000 – ponad tyle konsolek Playdate sprzedało się w pierwsze 30 minut przedsprzedaży

1. Steam Deck z limitem FPS

Konsolka Steam Deck od Valve ma być czymś bardzo ciekawym. Przenośna maszyna do grania w stacjonarne tytuły z biblioteki Steam zapowiada się interesująco (ma laptopowe parametry, ale wygodniejszy format). Twórcy sprzętu mają dać graczom szansę na ograniczenia fps’ów, by oszczędniej gospodarować energią baterii. Informację przekazał Pierre-Loup Griffais z Valve na swoim twitterowym kanale. 30 klatek na sekundę ma wydłużyć zabawę nawet o 2h (przynajmniej na przykładzie Portalu 2).

Valve Steam Deck

2. Neighbours back From Hell na mobile

Grałem w Neighbours From Hell bardzo dawno temu (to stare pecetowe dwie giery). Dość proste wizualnie, ale bardzo wciągające. „Sądzi z piekła rodem” (polski tytuł) łączy elementy zręcznościówki z łamigłówką. Trafiła właśnie na platformy mobilne. Wcielamy się tu w złośliwego sąsiada, którego zadaniem jest dokuczanie temu drugiemu (wszystko w motywach show). Rozglądamy się po pomieszczeniach, wykorzystujemy dostępne przedmioty i wymyślamy psikusy. Na smartfony i tablety Neighbours back From Hell ma być odświeżone graficznie. Premiera 3 sierpnia. Cena: ok. 24 zł

3. Contra Returns już dostępna (premiera tygodnia)

Kilka tygodni temu w jednym z poprzednich podsumowań zapowiadałem rychły debiut odświeżonej Contry na iOS oraz Androida. Tytuł trafił właśnie do sklepików na telefony i tablety. Przypomnę, że „Contra Returns” to remake przygotowany w nowej oprawie graficznej, z szerszym zakresem broni oraz nowymi postaciami do pokonywania leveli. Gra była dostępna od 2017 roku jedynie w Chinach. W końcu można ją pobierać także w innych krajach (również u nas).

4. Animal Crossing: New Horizons – nowy update

Animal Crossing to jedna z lepiej sprzedających się serii gier na platformy Nintendo. Na Switchu jest ogromnym hitem, który ciągnie sprzedaż przenośnej konsoli. „New Horizons” debiutowało około roku temu i przez ten czas doczekało się wielu aktualizacji. Najnowsza pojawiła się 29 lipca. Oczywiście chodzi o nowe przedmioty i elementy, które przydadzą się podczas zabawy. Chodzi o sezonowe wydarzenia, przedmioty dostępne w ograniczonym czasie (ważności update’u), czy sierpniowe pokazy fajerwerków (niedziele). Dużo ciekawiej brzmi zapowiedź większej rozbudowy gry i to jeszcze w tym roku!

5. Marvel Future Revolution (zapowiedź tygodnia)

Marvel to marka znana na całym świecie. Prawie wszystkie komiksowe filmy są hitami globalnymi. Disney korzysta z koniunktury i stara się promować znanych bohaterów gdzie się da. W grze MARVEL Future Revolution super bohaterzy będą prezentować swoje siły w rozgrywce MMORPG. Większości będzie można rozbudować „moce”, by sprostać misjom w trybie wieloosobowym. Nie zabraknie jednak pojedynków solo. Premiera: 25 sierpnia. Tytuł będzie bezpłatny, ale z wewnętrznymi mikropłatnościami.

6. GPD Win Max 2021

GPD oferuje mobilne „laptopy” do grania (niczym konsolki) już od kilkunastu miesięcy. W różnych odmianach. Te wciąż niszowe jednostki zaczynają przyciągać coraz liczniejsze grono hardcore’owców. GPD Win Max doczekał się upgrade’u. 29 lipca ruszyła crowdfundingowa kampania na Indiegogo, w której można kupić ulepszony sprzęt. Nowa edycja uwzględnia trzy konfiguracje chipów (Intel Core i7-1165G7 lub Core i7-1185G7) lub AMD Ryzen 7 4800U (poprzednio były tylko Ice Lake). 8-calowy ekran posiada rozdzielczość 800p, 16 GB RAM LPDDR4-4266 oraz 1 lub 2 TB SSD oraz złącze Thunderbolt 4. Zdaje się, że posiadacze poprzedników będą mogli odświeżyć swój model (wymiana płyty głównej). Ceny pozostaną te same. Na Indiegogo oczywiście sporo taniej (999$ zamiast 1250$).

7.  Asphalt 8: Airborne+ w Apple Arcade

Apple zapowiedziało kolejną grę z serii tych z plusem w nazwie. Asphalt to bardzo popularna gra wyścigowa, która karierę zrobiła na mobilnych platformach (m.in. w AppStore). Asphalt 8: Airborne+ to produkcja przyszykowana specjalnie pod Apple Arcade. 27 sierpnia do biblioteki serwisu trafi wzbogacona produkcja (to ten „+”), by sprostać wymaganiom i założeniom platformy – gry mają tu oferować coś więcej od normalnej wersji. Nie będzie m.in. mikropłatności.

8. Final Fantasy Pixel Remaster

Square Enix ponownie remasteruje swoją kultową serię gier. Pierwsze sześć odsłon Final Fantasy zostanie podrasowanych i wydanych na mobile. Na początek zadebiutują równocześnie trzy pierwsze części. RPG ma zachować „pikselozę” charakterystyczną dla tamtych czasów, czym odróżni się od pierwszego odświeżania gier (wtedy wygładzono linie, co chyba nie podeszło zbytnio fanom).