crowdfunding 109
Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 109

Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej startupowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

Na blogu przedstawiam wiele propozycji z serwisów crowdfundingowych znacznie obszerniej. Wszystkie artykuły znajdziecie pod tagiem “crowdfunding“. Uruchomiłeś startup? Masz ciekawy projekt i zbierasz na niego tą drogą fundusze? Napisz do mnie. Chętnie go przedstawię, a później przetestuję.


1. Lumos Firefly – smart „obrysówki” do roweru

Przez moje crowdfundingowe przeglądy przewinęło się już mnóstwo inteligentnych lampek do roweru. Lumos przygotował swój kolejny projekt. Tym razem z kompleksowym zestawie tzw. obrysówek. Magnetycznie przyczepianych światełek do lepszej widoczności całego jednośladu. Lumos Firefly to malutkie moduły, które można programować do różnych zadań. Każdej pozycji można im przypisać inną rolę. Pomoże w tym aplikacja na iOS lub Androida. Synchronizacja uwzględnia smart kask marki, zintegrowany z diodami LED.

  • Cena w crowdfundingu: od 38$ (za pojedyncze światełko) i od 215$ (za zestaw ośmiu) – finalnie odpowiednio 59$ i 339$
  • Premiera: luty 2023
  • Wyróżnienie za: pomysłowy zestaw do poprawy bezpieczeństwa jazdy
  • Znalezione na Kickstarterze


2. PocketStar – konsolka w breloczku

Nie pierwsza micro konsolka tego typu, ale każda mnie przyciąga. Gracze lubiący platformy mobilne nie są uważani za hardcore’owych, no ale to właśnie oni bawią się na swoich ekranach w terenie, czyli nawet poza domem. Jak wielkim trzeba być maniakiem gier, by szukać gry nawet na „breloczku”? PocketStar to miniaturowa konsolka do obsługi 8-bitowych, prostych klasyków. Z ekranem OLED, malutkim D-Padem i dwoma przyciskami akcji. Nawet z małym motorkiem wibracyjnym i głośniczkiem. Wszystkim, co potrzebne do przenośnej gry. Nie za małe do wygodnej gry? Prawdziwy gracz zagra nawet w Dooma na drukarce! 🙂

  • Cena w crowdfundingu: od 49€ (-10€ finalnej ceny)
  • Premiera: kwiecień 2023
  • Wyróżnienie za: klimat gier retro w formie „breloczka:
  • Znalezione na Kickstarterze


3. Siren X-1 to „GoPro” dla wędkarza

Kamerki akcji są wykorzystywane głównie przez sportowców, ale znajdowane jest im też inne zastosowanie. Australijski duet pomysłowych twórców stworzył ich wędkarską wariację. Dla miłośników łowienia ryb. Siren X-1 nagrywa akcję pod wodą i to z dwóch kierunków jednocześnie, by pokazać z poziomu żyłki walkę z efektownymi okazami. Gadżet zapisuje obraz w dwóch ujęciach po 1080p/60fps lub jednym 4K/30fps (gdybyśmy woleli wyższą rozdzielczość, ale tylko z jednej ze stron). Oczywiście wszystko w odpowiedniej wodoszczelności i z apką do szybkiego dzielenia się filmikami.

  • Cena w crowdfundingu: od ok. 540$
  • Premiera: grudzień 2022
  • Wyróżnienie za: niszowy format do specjalistycznego użytku
  • Znalezione na Kickstarterze


4. Lilboxy Max – inteligentna kuweta

Smart kuwety robią się coraz powszechniejsze. Widać to po ilości propozycji trafiających na Kickstartera lub Indiegogo. Zapotrzebowanie na takie wyposażenie AGD wzrasta, bo sprzątanie po kotach nie należy do przyjemnych. Najlepiej jak czynność wykona się sama. Lilboxy Max to kolejny już projekt samoczyszczącej się kuwety. Z systemem odświeżania i dbania o higienę. W komplecie aplikacja mobilna na smartfony do zdalnego sterowania wybranymi funkcjami oraz monitorowania statusu urządzenia (np. informacji o konieczności opróżnienia woreczka z nieczystościami). Raz na około dwa tygodnie. Kuweta ma też czujniki wykrywające obecność czworonoga. Urządzenie znalezione na Kickstarterze. Jeśli zbierze wymagane środki to ruszy z wysyłką pierwszej partii już w grudniu.

  • Cena w crowdfundingu: od 249$ (-31%finalnej ceny)
  • Premiera: grudzień 2022
  • Wyróżnienie za: design i autmatyczne sprzątanie
  • Znalezione na Kickstarterze


5. Escend Blades – elektryczne rolki

Wybór elektrycznych UTO (Urządzeń Transportu Osobistego) jest dziś przebogaty, ale za wielu takich rolek raczej nie znajdziecie. Na Kickstarterze ruszyła niedawno kampania bardzo ciekawych platform do butów od rolek. Kompaktowych modułów z dwoma kółeczkami, pomiędzy którymi zmieszczono silnik i baterię. Napędzą rolki do nawet 25 km/h. Zasięg co prawda słaby, bo tylko 15 km, ale akumulatorki wymienne. Przyznam, że e-rolki to jeden z mniej sensownych pomysłów ery elektryfikacji pojazdów.

  • Cena w crowdfundingu: od 640£ (-25% finalnej ceny)
  • Premiera: październik 2022
  • Wyróżnienie za: w miarę kompaktowy format e-rolek
  • Znalezione na Kickstarterze
  • Czytaj więcej o Escend Blades


6. Surplex VR – czujnik sylwetki do butów

Jeszcze jedno wearable związane z VR. Surplex znalazłem na crowdfundingu. To moduł mocowany na stopie, pozwalający śledzić w wirtualnym środowisku pozycję całego ciała. W odróżnieniu od konkurencyjnych systemów śledzenia z wieloma czujnikami, tutaj jest tylko jeden. Surplex VR Full-Body Tracking Shoes mają współpracować z większością gogli kompatybilnych ze SteamVR, co ułatwi implementację i integrację. Z komputerem czujniki połączą się po prostu przez Wi-Fi. Mają 9-osiowe IMU z precyzyjnym lokalizowaniem położenia w przestrzeni. Algorytmy mają potrafić rozpoznać ułożenie ciała na podstawie charakterystycznych kątów i ruchów (odwzorują położenie nóg, kolan, klatki piersiowej, ramion i talii, a to naprawdę sporo – jak na pojedynczy sensor (właściwie dwa, bo mamy dwie stopy).

  • Cena w crowdfundingu: od 169$ (za wariant Basics) i 199$ (za Pro z większą dokładnością) to -25% finalnej ceny
  • Premiera: grudzień 2022
  • Wyróżnienie za: śledzenie ułożenia prawie całej sylwetki z poziomu stóp
  • Znalezione na Kickstarterze


7. Respiray Wear A+ to ubieralny oczyszczacz powietrza

Targi IFA to dobre miejsce na pokaz bardziej niszowych rozwiązań. Estońskie Respiray wykorzystało imprezę do demonstracji potencjału kolejnej (bardziej kompaktowej) generacji ich ubieralnego oczyszczacza powietrza. Podobnych wynalazków w ostatnim czasie przybyło, ale wciąż są to bardzo niszowe projekty. Respiray Wear A+ ma dbać o jakość otoczenia w obrębie głowy, redukując różnego rodzaju pyłki i alergeny. Mowa jest też o ochronie przed unoszącymi się w powietrzu wirusami. Gadżet zatem mocno na czasie.

Urządzenie ma radzić sobie z oczyszczaniem powietrza szybciej niż człowiek jest w stanie w tym czasie normalnie oddychać. Celem propozycji jest umożliwienie alergikom normalne funkcjonowanie na zewnątrz lub ze zwierzętami. Oczywiście, o ile wydajność i efektywność rozwiązania jest wystarczająco skuteczna. Respiray Wear A+ ma niebawem wystartować w crowdfundingowej kampanii, gdzie jego cena zacznie się od kwoty 99$.

  • Cena w crowdfundingu: od 99$
  • Premiera: 2023
  • Wyróżnienie za: danie szansy normalniejszego życia osobom z alergiami
  • Wkrótce w crowdfudningu


8. ESERMUG, czyli smart kubek

Chyba już kiedyś zdarzyło mi się napisać o inteligentnym kubku. ESERMUG jest jednak nieco inny od tamtego gadżetu. Nie tylko utrzyma idealną temperaturę dłużej, ale przy okazji trzymania zmierzy EKG. Kubek wyposażono w odpowiednie do tego czujniki (elektrody zamykające obiec). Jest nawet ekranik (obok aplikacji, które oczywiście zbierze odczyty i stworzy nam profil danych), na którym sprawdzimy tętno/wyniki elektrokardiogramu, temperaturę (napoju), czy stan baterii. Ciepło będzie utrzymywane przez 120 minut. Potrzebne takie bajery w kubku? Może to jakiś pomysł na regularne badanie stanu zdrowia?

  • Cena w crowdfundingu: od 80$ (-20% z finalnych 99$)
  • Premiera: styczeń 2023
  • Wyróżnienie za: ciekawy miks czujników z przedmiotem użytku codziennego
  • Znalezione na Indiegogo


Podobał ci się mój przegląd najciekawszych crowdfundingowych projektów z tego tygodnia? Zobacz podobne zestawienia z wcześniejszych tygodni. Poniżej w powiązaniach znajdziesz więcej start-upowych rozwiązań, które być może już dotarły lub właśnie zmierzają na rynek: