najlepszy crowdfunding tygodnia108
Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 108

Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej startupowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

Na blogu przedstawiam wiele propozycji z serwisów crowdfundingowych znacznie obszerniej. Wszystkie artykuły znajdziecie pod tagiem “crowdfunding“. Uruchomiłeś startup? Masz ciekawy projekt i zbierasz na niego tą drogą fundusze? Napisz do mnie. Chętnie go przedstawię, a później przetestuję.


1. Vindop – zegar Nixie i głośnik Bluetooth

Zegary lampowe Nixie mają swój klimat i swoich fanów. Kiedyś na blogu pokazywałem nawet naręczny zegarek tego typu. Ten styl retro zaadaptowano teraz w głośniku Bluetooth Vindop. Urządzenie przygotowano w opcji retro, łącząc drewniane wykończenie z charakterystycznymi jarzeniówkami (rurki IN12). Sprzęt wygląda klasycznie, ale oferuje w współczesne standardy, tj. bezprzewodowy protokół Bluetooth 5.0, złącze AUX i baterię pozwalającą na 8 godzin grania (muzyki lub stacji z wbudowanego radia AM/FM).

  • Cena w crowdfundingu: od 129$ (-40% finalnej ceny)
  • Premiera: styczeń 2023
  • Wyróżnienie za: retro stylistykę głośnika Bluetooth
  • Znalezione na Kickstarterze


2. Magmo do nagrywania rozmów

Nagrywanie prowadzonych rozmów powinno łączyć się z zezwoleniem na to drugiej strony. Kiedyś było do wykonania łatwiejsze, a dzisiaj systemy iOS i Android nieco ten proces utrudniają (przynajmniej natywnie). Trzeba się bardziej natrudzić, by znaleźć sposób na rejestrację połączenia (aplikacje robią to często przez routing). Magmo to przystawka z MagSafe do iPhone’ów, która zapisuje rozmowy. Trzyma się magnetycznie plecków telefonu i po prostu nasłuchuje i nagrywa. Wszystko przez zjawisko piezoelektryczne, czyli redukując szumy w tle do minimum. Na 32 GB pamięci można w ten sposób nagrać 500 godzin rozmów.

  • Cena w crowdfundingu: od 99% (-34% finalnej ceny)
  • Premiera: październik 2022
  • Wyróżnienie za: zewnętrzny moduł (i MagSafe) do nagrywania rozmów
  • Znalezione na Kickstarterze


3. Klawiatura Ficihip K2

W crowdfundingu można znaleźć różne nietypowe projekty. To idealne miejsce dla oryginalnych urządzeń, bo można sprawdzić poziom zainteresowania pierwszą partią planowanej produkcji (i w ogóle ocenić sens jej uruchamiania). W tym tygodniu buszując po popularnych platformach natknąłem się na dziwną klawiaturę. Ficihip K2 jest mechaniczną QWERTY z wbudowanym, dotykowym ekranem. Przypomina nawet trochę rodzaj komputerka, ale ten dodatkowy wyświetlacz ma po prostu rozwinąć metody wprowadzania działań. Współpracuje też ze smarfonami. Kampania na Kickstarterze odbyła się w zeszłym roku, a teraz gadżet jest już dostępny na Amazonie.

  • Cena w crowdfundingu: od 329$ (- 40% z finalnych 399$)
  • Premiera: sierpień 2022
  • Wyróżnienie za: dotykowy ekran rozszerzający produktywność
  • Znalezione na Kickstarterze

 


4. Bigme inkNote Color z Androidem

Powoli przybywa kolorowych czytników z e-tuszem. Część z nich idzie w format tabletu. Bibme ma tu już chyba kilka propozycji. Najnowszą uruchomił w ramach crowdfundingowej kampanii. Bigme inkNote Color jest pierwszym tego typu wyposażonym w kamerki (8 i 5 mega). Ma 10.3-calowy ekran E-ink Kaleido plus (z kolorami), Androida 11, 6 GB RAM i 128 GB na dane. Wyświetlacz ma cztery tryby wyświetlania obrazu. Szybkości odświeżania pod zdjęcia, video, czy przeglądarkę internetową. Urządzenie ma też rysik, więc jest też rodzajem notatnika. Wysyłka sprzętu planowana jest na październik.

  • Cena w crowdfundingu: 699$ (-14% podczas kampanii)
  • Premiera: październik 2022
  • Wyróżnienie za: kolorowy e-tusz, rysik i Androida
  • Znalezione na Kickstarterze


5. Lawna – autonomiczna smart kosiarka

Autonomatyczne kosiarki są obecne na rynku już od ładnych kilku lat, ale większość z nich wymaga instalacji specjalnej infrastruktury, która utrzyma sprzęt w konkretnym obrębie (wyznaczane granice dla trawnika). Powoli przybywa jednak w pełni autonomicznych modeli, nie potrzebujących do poruszania się po ogrodzie żadnych linii. Lawna to robot z algorytmami Sztucznej Inteligencji oraz ustawieniami przycinania z poziomu aplikacji mobilnej na smartfony. Odporny na warunki, zdolny do pokonywania wzniesień i omijania przeszkód.

  • Cena w crowdfundingu: od 699$ (-55% z finalnych 1598$)
  • Premiera: styczeń 2023
  • Wyróżnienie za: pełną autonomię, smart obsługę i nowoczesny design kosiarki
  • Znalezione na Kickstarterze


6. Reli Light Cam D1 – monitoring mienia

Oferta kamerek do monitoringu wnętrza lub ogrodu jest dziś bardzo bogata. Są rejestratory solarne, z inteligentnym oprogramowaniem, specjalnymi trybami nocnymi oraz odpornymi na warunki pogodowe obudowami. Coraz ciężej znaleźć coś bardziej unikatowego. Reli Light Cam D1 spróbuje się na tle tej konkurencji lekko wyróżnić. Zewnętrzne kamerki są obsadzane na różnego rodzaju uchwytach i mają służyć, nie tylko do pilnowania posiadłości, ale też komunikacji, oświetlenia i obserwacji natury (chodzi o przeznaczenie w teren). Obiektywy mają 155 stopni pola widzenia, nawet 5-miesięczny czas pracy na baterii, dwustronne audio i kolorowy tryb night vision. Urządzenie działa też z Siri i ma syrenę alarmową 100dB. Kampania została ufundowana w jedną godzinę od swojego startu, więc zestaw all-in-one wydaje się dla wielu interesujący.

  • Cena w crowdfundingu: od 99$ (-23% z finalnych 129$)
  • Premiera: listopad 2022
  • Wyróżnienie za: regulowany system instalacji i bogate opcje monitoringu
  • Znalezione na Indiegogo


7. Lampka rowerowa Flock Light

Praktycznie w każdym moim crowdfundingowym zestawieniu znajdzie się jakiś elektryczny rower. Tym razem nie znalazłem ciekawego projektu takiego jednośladu, ale jest coś z segmentu. Flock Light to lampka rowerowa, która doświetli kolarza w wyraźniejszy sposób. Czerwone światło obejmie jego nogi, co mocniej podkreśli sylwetkę rowerzysty poruszającego się na drodze. Nie zabraknie tu też różnych trybów świecenia. Producent przekonuje, że z takim oświetleniem zostaniemy zauważeni nawet 5.5x wcześniej od kolarza ze zwykłą lampką.

  • Cena w crowdfundingu: od ok. 70$ (finalnie ok. 85$)
  • Premiera: październik 2023
  • Wyróżnienie za: poprawę widoczności rowerzysty (i jego bezpieczeństwa)
  • Znalezione na Kickstarterze


8. Smart okulary Xiaomi Mijia Glasses Camera

Xiaomi Mijia smart okularyOkoło roku temu Xiaomi przedstawiło projekt inteligentnych okularów AR. Koncept nie był jedynie demonstracją potencjału działu R&D chińskiej marki. Producent uruchomił właśnie crowdfundingową kampanię dla tego gadżetu (na swojej stronie). Jest stosunkowo kompaktowy i wyposażony w aplikacje Rzeczywistości Rozszerzonej oraz aż dwie kamerki w jakości przypominającej te smartfonowe. Jest 50-megapikselowy czujnik główny oraz wsparcie peryskopowym teleobiektywem z hybrydowym zoomem 15x (optyczny 5x). Obawialiście się prywatności przy Google Glass? To co powiecie na podwójny sensor w ramce okularów?

  • Cena w crowdfundingu: od 2999 juanów (finalnie 2699 juanów – ok. 1850 zł)
  • Premiera: jeszcze w tym roku
  • Wyróżnienie za: podwójną kamerkę, kompaktowy design i niezłą cenę
  • Czytaj więcej o: Xiaomi Mijia

9. Mellow Watch – smartwtach dla dzieci

Ciekawych dziecięcych smart zegarków na rynku nie jest zbyt wiele. Dlatego każdy nowy, który proponuje coś oryginalnego, przyciąga wzrok. Niebawem na Kickstarterze wystartuje crowdfundingowa kampania gadżetu Mellow Watch. Ma pozwolić zbliżeniowo płacić – jak zegarkiem dla dorosłych – ale w trybie nauczania zarządzania finansami. Już od najmłodszych lat, bo gadżet jest wycelowany w grupę wiekową 5-13 lat. Model jest wyposażony w chip zbliżeniowy NFC oraz platformy Mastercard i Visa. Do tego na pokładzie jest też LTE i GPS, więc rodzice mają posiadać pełen wgląd w wydatki swojego dziecka oraz jego lokalizację.

  • Cena w crowdfundingu: od 89$ (-50% z finalnych 179$)
  • Premiera: czerwiec 2023
  • Wyróżnienie za: działania w obrębie wearables dla młodszych użytkowników i edukacyjny charakter gadżetu
  • Znalezione na Kicksarterze


10. Airtrick E-Skates – elektryczne rolki

Nie było w przeglądzie elektrycznego roweru, ale są elektryczne rolki. Czasem potrzebne są bardziej kompaktowe rozwiązania niż pojazy UTO typu hulajnoga, koło lub deska. Airtrick E-Skates to „podeszwy” z kółeczkami do zwykłych butów, dzięki którym przyspieszymy poruszanie się po chodniku (i nie tylko!). Łatwe i szybkie do założenia oraz w trzech odmianach różniących się mocą. Każda z pilotem do kontroli prędkości i hamowania, absorbującymi nierówności kółeczkami i oczywiście różnych rozmiarach. Model A1 w standardowej edycji rozpędzi się do 23 km/h, natomiast Pro i Ultra nawet do 27 km/h. Rolki mają odpowiednio 10 i 15 km zasięgu na jednym ładowaniu. To niewiele (żadnej nightskatingowej trasy by nie wytrzymały). W najdroższym modelu w zestawie jest mocniejsza ładowarka, więc szybciej uzupełnimy akumulatory.

  • Cena w crowdfundingu: od 399/459/569$ (A1/A1-Pro/A1-Ultra)
  • Premiera: październik 2022
  • Wyróżnienie za: elektryczne silniczki w formie adaptera do butów
  • Znalezione na Indiegogo


11. Yaber Pico T1 – kieszonkowy projektor

Przenośne projektory to w dzisiejszych czasach nic nowego. Powstają nawet modele kieszonkowe, ale jest ich naprawdę mało. Yaber przygotował projekt Pico T1 – naprawdę kompaktowego modelu tego typu. Mieszczącego się w kieszeni, ale z pełnych wachlarzem współczesnych standardów (jakie udało się upchać w tak małej konstrukcji – najsmuklejszej na rynku). Urządzenie pracuje w technologii DLP, waży ledwie 150 gramów i zostało wykonane z wytrzymałych materiałów. W końcu ma działać w terenie. Co prawda, ma rozdzielczość tylko 960 x 540 pikseli, 110 ANSI lumenów jasności i kontrast 350:1, ale wyświetli obraz nawet do 100 cali.

Dysponuje opcją mirroringu treści ze smartfona w ramach Miracast, AirPlay lub Eshare, ma własny system operacyjny z popularnymi aplikacjami i serwisami streamingowymi, łączność Bluetooth 4.2, port micro-HDMI, dwa USB-C i Wi-Fi dual band. Nie zabraknie automatycznej korekcji keystone, manualnego ostrzenia, a nawet wbudowanego głośniczka (i portu 3.5 mm). Gadżet zebrał wymagane minimum środków w dwie godziny, więc jest wystarczająco chętnych. Firma planuje pokazać się z projektorkiem na targach IFA 2022 w Berlinie.

  • Cena w crowdfundingu: od 239$ (- 40% z finalnych 399$)
  • Premiera: wrzesień 2022
  • Wyróżnienie za: za pełen standard projekcyjnych opcji w kieszonkowym wydaniu
  • Znalezione na Indiegogo


Podobał ci się mój przegląd najciekawszych crowdfundingowych projektów z tego tygodnia? Zobacz podobne zestawienia z wcześniejszych tygodni. Poniżej w powiązaniach znajdziesz więcej start-upowych rozwiązań, które być może już dotarły lub właśnie zmierzają na rynek: