crowdfunding 113 pikaboost
Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 113

Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej startupowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

Na blogu przedstawiam wiele propozycji z serwisów crowdfundingowych znacznie obszerniej. Wszystkie artykuły znajdziecie pod tagiem “crowdfunding“. Uruchomiłeś startup? Masz ciekawy projekt i zbierasz na niego tą drogą fundusze? Napisz do mnie. Chętnie go przedstawię, a później przetestuję. W tym zestawieniu sporo ciekawych rozwiązań dla miłośników fotografii.


1. SmallRig P20 – uchwyt do smartfona

Promując mobilną fotografię na swoim blogu, lubię czasem wspomnieć w cotygodniowych przeglądach o akcesoriach podnoszących komfort nagrywania telefonami. W tym tygodniu przeglądając crowdfundingowe projekty natrafiłem na SmallRig P20 – ramce z uchwytami na dodatkowe elementy przydatne w trakcie rejestracji video. SmallRig P20 oferuje wygodne utrzymanie i sporo opcji mocowania dodatkowych rozwiązań, np. zewnętrznego doświetlenia, czy mikrofonu. Uchwyt dwurącz będzie stabilniejszy i powinien dać więcej kontroli przy kręceniu ujęć. Możliwe jest też dołączenie tripoda. Najważniejsze, że całość możliwie kompaktowa. Propozycja nie jest specjalnie droga.

 • Cena w crowdfundingu: od 24$ (finalnie 50$)
 • Premiera: maj 2023
 • Wyróżnienie za: niedrogi pomysł na stabilne utrzymanie telefonu przy nagrywaniu
 • Znalezione na: Kickstarterze


2. Loona – malutki smart robocik

W zeszłym roku w jednym z przeglądów najciekawszych crowdfundingowych kampanii przedstawiałem projekt Loona. Niestety zbiórkę funduszy na Kickstarterze szybko przerwano, ale chyba uporano się z problemem, bo akcja powróciła, ale tym razem na Indiegogo. Wszystko przy okazji prezentacji na targach CES 2023 w Las Vegas. Przypomnę zatem o gadżecie.

Smart home kojarzymy z inteligentnych modułów, sensorów i automatyki, ale dom przyszłości będzie też wyposażony w różnego rodzaju roboty. Te z filmów science fiction dopiero przed nami, ale już kilka lat temu rynek zaczęły witać proste modele w postaci „maskotek”. Loona to kolejny przykład takiej „zabawki” w stylistyce rodem z filmów Disneya. Interaktywny gadżet na czterech kółkach przekazuje emocje, ekspresję, a nawet zaciekawienie. Nie zastąpi prawdziwego czworonoga, ale będzie starać się go naśladować. Zareaguje na komendy głosowe, rozpozna twarze domowników, no i ominie przeszkody podczas zabawy. Jest też apka z naukową prostego programowania dla najmłodszych. Widzę też integrację z Home Assistant, czyli połączenie z inteligentnymi urządzeniami.

 • Cena w crowdfundingu: od 359$ (finalnie 449$)
 • Premiera: kwiecień 2023
 • Wyróżnienie za: uroczy format „zabawki” dla całej rodziny
 • Znalezione na: Indiegogo

3. iPiX – etui dla fotografa

Sekcja mobilnej fotografii jest wspierana przez liczne akcesoria dla amatorów pstrykania zdjęć telefonem. Przez ostatnie lata pojawiało się tego mnóstwo. O sporej liczbie przykładów pisałem zresztą na blogu. Cieszy, że trend ten się nie zatrzymuje i kolejni twórcy proponują coraz bardziej kompaktowe rozwiązania rozszerzające możliwości fotograficzne smartfonów. iPiX to jeden z ostatnich przykładów, na który natknąłem się w crowdfundingu. Etui naszpikowane różnymi bajerami do wzmacniania efektów, ale też działań towarzyszących fotografii.

Obudowę skierowano do posiadaczy iPhone’ów 13, 14 Pro i Pro Max. Oprócz swoich funkcji ochronnych daje dodatkowe doświetlenie po obu stronach (z różnym zakresem ustawień LED i aktywacją bocznym przyciskiem), opcjonalne filtry i optyka na obiektywy, pewniejsze trzymanie telefonu, sloty na karty pamięci, energię w banku na pleckach (dodatkowe 60%), czy magnetyczne boki do połączenia z akcesoriami. Nie zabraknie też gwintu dla tripoda. To nie wszystko, ale resztą doczytacie w kampanii na crowdfundingowej platformie gdzie aktualnie trwa zbiórka.

 • Cena w crowdfundingu: od 149$ (finalnie 300$)
 • Premiera: kwiecień 2023
 • Wyróżnienie za: sporo dodatkowych funkcji w kompaktowym wydaniu (etui)
 • Znalezione na: Indiegogo

4. Turbina Shine w Europie

Temat wiatraków generujących prąd jest teraz w Polsce dość głośny (zmieniają się przepisy odnośnie ich lokalizacji), więc z turbiną Shine jesteśmy na czasie. Projekt w crowdfundingu startował w czerwcu 2021 roku, ale nie uwzględniał wtedy wysyłki urządzenia do krajów Unii Europejskiej. Twórcy projektu udostępnili w końcu taką opcję, a to okazja to krótkiego przyjrzenia się gadżetowi. Po pierwsze, jest przenośny i teoretycznie zmieści się do plecaka. Ma 1.5 kg, składane skrzydełka i stojak. Sprawdzi się w podróży, ale i w domu, o ile będzie w miarę wietrznie.

Po drugie, w swoim szczycie może wygenerować moc 40W (13m/s), ale przeciętnie uzyskamy raczej 10W (7m/s). W tym pierwszym przypadku mowa już o dość silnym wietrze, w którym może być ciężko wytrzymać. Proces szybkości ładowania będzie miał mniejsze znaczenie, gdy po prostu podładujemy bank energii o pojemności 12000 mAh i wykorzystamy go później. W tym okresie kampanii gadżet oferowany jest w o 25% niższej cenie (niecałe 1850 zł bez VAT), natomiast finalnie wyniesie niecałe 2500 zł (bez VAT). Wysyłka ma wystartować w marcu.

 • Cena w crowdfundingu: od niecałych 1850 zł bez VAT (o 25% mniej niż finalne niecałe 2500 zł bez VAT)
 • Premiera: marzec 2023
 • Wyróżnienie za: mobilny charakter
 • Znalezione na: Indiegogo

5.  Porise – pasek dla aparatów DSLR

Zanim prawie całkowicie przesiadłem się na fotografowanie smartfonami bardzo często zabierałem swoją lustrzankę na rowerowe wyprawy. Sprzęt zawieszałem na plecach, by jak najszybciej mieć go do dyspozycji. W razie fajnego kadru wystarczy sięgnąć po aparat i „strzelać”. Każdy amator tak mobilnej fotografii na pewno wie, jak niewygodne bywają takie jazdy. Aparat nie trzyma się stabilnie, ciągle przekręca i często zjeżdża pod pachę lub brzuch. Rozwiązaniem był chlebak, ale wydłużał gotowość do focenia (zwłaszcza, gdy pstryka się ujęcia bardzo często). Porise to chyba rozwiązanie tego problemu. Pasek dla fotografów lubiących poruszać się jednośladem. Zaletą paska ma być oczywiście stabilne i pewne utrzymanie na plecach oraz natychmiastowe wypięcie, gdy chcemy skorzystać z obiektywu.

 • Cena w crowdfundingu: od ok. 38$ (finalnie ok. 45$)
 • Premiera: czerwiec 2023
 • Wyróżnienie za: wygodne rozwiązanie dla fotografów na jednośladzie
 • Znalezione na Kickstarterze


6. Aintro Handlebars – hamulce zintegrowane z kierownicą

W tym zestawieniu będzie kilka typowo rowerowych gadżetów. Aintro Handlebars to manetki hamulców, który schludnie zintegrowano z kierownicą. Włoski producent proponuje karbonowe i drewniane odmiany z nietypowym umieszczeniem. Takie ułożenie pozwala na rozszerzenie pola dla przeróżnych akcesoriów mocowanych między rączkami, m.in. smartfona. Rozwiązanie jest kompatybilne z tradycyjnymi i tarczowymi hamulcami. W trakcie prac jest wersja współpracująca z odmianami hydraulicznymi (ale dostępne dopiero w kolejnej kampanii). Producent planuje też kierownicę zintegrowaną oświetleniem, sygnalizacją (dzwonkiem) i rączkami.

 • Cena w crowdfundingu: od 167€ (karbonowy) i 179€ (drewniany). Finalnie 225€ i 239€
 • Premiera: czerwiec 2023
 • Wyróżnienie za: stylową (minimalistyczną) integrację hamulców z kierownicą
 • Czytaj więcej na: Kickstarter


7. RydeSafe – światełko uwalniające kierownicę

Kolejny element uwalniający kierownicę. RydeSafe to oświetlenie w pionowym wydaniu do umieszczenia pod kierownicą. Jeśli brakuje wam miejsca na elementy niezbędne podczas jazdy (wspomniane wyżej smartfony, ale i komputery/liczniki, czy też dzwonki) to RydeSafe Headtube Bike może być rozwiązaniem. W sprzedaży widziałem podobne rozwiązania na tył (pod siodełko), ale możliwe, że są też moduły na widelec. Oświetlenie umieszczone wyżej jest chyba pewniejsze, szczególnie, że mówimy o obrysówce 180 stopni. 10 diod LED da 50 lumenów jasności. Jedno ładowanie przez USB wystarczy na około siedem godzin pracy. Do kompletu jest też czerwone światło na tył.

 • Cena w crowdfundingu: od 32$ (finalnie 40$) lub 52$ za komplet z tyłem (finalnie 80$)
 • Premiera: kwiecień 2023
 • Wyróżnienie za: estetyczne lampki do każdego modelu roweru
 • Czytaj więcej na: Kickstarterze


8. Touchsy dla Raspberry Pi (i nie tylko)

Raspberry Pi to prawie jedne z najlepiej sprzedających się komputerów na rynku. Służą wielu celom, a to dlatego, że posiadają spore możliwości w rozbudowie. Są chętnie wybierane do budowanie własnych urządzeń. Mini płytkę można poszerzyć o mnóstwo części. Teraz dołączy do nich ekranik LCD 3.2″. Touchsy ma kilka wersji. Moduł ma pasować do większości mikrokontrolerów. Mówimy oczywiście o dotykowym panelu.

 • Cena w crowdfundingu: od 25£
 • Premiera: kwiecień 2023
 • Wyróżnienie za: kilka wersji i przystosowanie do wielu modeli mini komputerków
 • Czytaj więcej na: Kickstarterze


9. Uvera Aurora – dla świeżej żywności

Teraz coś z crowdfudingu. Na Indiegogo natrafiłem na bardzo oryginalny sprzęt AGD do kuchni. Aurora od startupu Uvera to maszyna do żywności, której zadaniem jest przedłużenie jej jakości i świeżości. Urządzenie współpracuje ze specjalnymi pojemnikami, w których umieszczamy owoce, warzywa, mięso, czy ryby, by przeszły odpowiednie „zabezpieczenie” zanim ostatecznie trafią do lodówki. W komplecie jest aplikacja i współpraca z Asystentem Google. Temu drugiemu podpowiadamy, co umieściliśmy w pojemniczku, by automatycznie dobrał odpowiednie ustawienia.

W ciągu 30 sekund maszynka zdezynfekuje żywność światłem UV-C i odessie powietrze, by przedłużyć termin ważności zawartości. W tym samym czasie zmierzona zostanie waga składników. Według twórców tak hermetycznie zachowana żywność wytrzyma od 25 do 218% dłużej od tradycyjnie przechowywanej (zależnie od rodzaju). Apka ma przypominać o terminach spożycia.

 • Cena w crowdfundingu: od 639$ (w tym sześć pojemników różnych wielkości). Finalnie będzie oczywiście drożej – 989$)
 • Premiera: lipiec 2023
 • Wyróżnienie za:
 • Czytaj więcej na: Indiegogo

10. Stealth Overlander – high-endowy elektryk

Skoro w przeglądzie bardzo rowerowo to i rowerowym projektem wszystko zakończę. Stealth Overlander to elektryczny jednoślad z high-endowymi parametrami. Miejski rower wyższej klasy, potrafiący rozpędzić się nawet do 45 km/h (niczym motorower). W Unii Europejskiej mamy ograniczenie prędkości do 25km, ale nie wiem jak jest poza drogami. Australijski model wygląda klasowo, a w parze idą parametry. Zasięg na jednym ładowanie to prawie 100 km. Jest frontowe zawieszenie, aluminiowa rama (jednoczęściowa) z dziesięcioma latami gwarancji i dwie odmiany silników. Pierwszy na wspomniany teren UE (250W i 100 Nm). Drugi dla USA (z asystą, ale bez sprecyzowanego zasięgu). Nie zabraknie hydraulicznych hamulców oraz zintegrowanego oświetlenia i ekranu na kierownicy.

 • Cena w crowdfundingu: od ok. 3300/3600$ (zależnie od wariantu)
 • Premiera: maj 2023
 • Wyróżnienie za: ramę, silniki i design roweru
 • Czytaj więcej na: Indiegogo


Podobał ci się mój przegląd najciekawszych crowdfundingowych projektów z tego tygodnia? Zobacz podobne zestawienia z wcześniejszych tygodni. Poniżej w powiązaniach znajdziesz więcej start-upowych rozwiązań, które być może już dotarły lub właśnie zmierzają na rynek: