crowdfunding 120 Jelly Star
Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 120 – Jelly Star (foto: Unihertz)

Przed wami kolejna dawka ciekawszych projektów z crowdfudningu. Często bardziej niszowych, oryginalnych rozwiązań, które potrzebują wsparcia finansowego. Zbierających fundusze w kampaniach, gdzie pierwsze partie produkcyjne są znacznie tańsze od finalnej wyceny. Niektóre z tychże koncepcji z większą, niektóre z mniejszą szansą na realizację. Kiedyś o tych wynalazkach pisałem oddzielnie. Dziś zbieram je w przeglądzie Kickstartera i Indiegogo – dwóch najpopularniejszych platform dla crowdfundingu. Oto przegląd subiektywnie wybranych, IMO najciekawszych (najdziwniejszych?) propozycji.

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej startupowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

Na blogu przedstawiam wiele propozycji z serwisów crowdfundingowych znacznie obszerniej. Wszystkie artykuły znajdziecie pod tagiem “crowdfunding“. Uruchomiłeś startup? Masz ciekawy projekt i zbierasz na niego tą drogą fundusze? Napisz do mnie. Chętnie go przedstawię, a później przetestuję.

1. Calf – profesjonalna kamera 3D z VR180

Coraz rzadziej debiutują kamerki sferyczne, a jeszcze rzadziej widuję modele półsferyczne. Trafiłem właśnie na nową propozycję tego drugiego na crowdfundingowej platformie Kickstarter. Calf to model VR180 z funkcjami 3D – co zwykle łączy się w tego typu rejestratorach. Urządzenie ma wyższe parametry i jest określane jako „profesjonalne”. Specyfikacje faktycznie dobre! Zdjęcia w 180-stopniach (właściwie zakres widzenia to 185°) wykonamy nawet w rozdzielczości 8K, natomiast video nagramy w 6K. To naprawdę sporo pikseli, szczególnie, że mówimy o ujęciach półsferycznych.

To nie wszystkie ciekawostki na temat Calf. Twórcy obiecują też tryb Live Streamingu w pełnej jakości przy nawet 50 fps, więc możliwy będzie przekaz odbierany w goglach VR lub przez smartfony w trybie szerszego widzenia (zdaje się, że jest taka opcja np. w YouTube?). Stereoskopowo jakoś ograniczono do 4K, ale już w 60 klatkach na sekundę. Oczywiście w zestawie nie zabraknie aplikacji mobilnej, ale jest też własny ekranik na tyle urządzenia.

  • Cena w crowdfundingu: od 1399$ (-33% z finalnych 2099$)
  • Premiera: wrzesień 2023
  • Wyróżnienie za: jakość i własny ekran
  • Znalezione na Kickstarterze

2. Magmo Pro – rejestrator rozmów do iPhone’a

iPhone to niemal wszystkomający smartfon, ale jednej rzeczy nie potrafi – rejestrować prowadzonych rozmów. Jak zwykle chodzi o kwestie prywatności, na temat których Apple ma ostatnio manię. Magmo Pro to przystawka do telefonu pozwalająca na nagrywanie rozmów. Gadżet ten jest następcą bazowego Magmo koreańskiego marki Mune. Ponownie trafia do crowdfundingu. Moduł jest smuklejszy i korzysta ze złącza magnetycznego MagSafe (od iPhone’a 12 w górę). Podczas nagrywania wykorzystywane jest zjawisko piezoelektyczności, które odczytuje wibracje płynące z głośniczka. Cała konwersacja (obie strony rozmowy) jest bezprzewodowo przesyłana do aplikacji w telefonie. Nie zabrakło też mikrofonów MEMS, które eliminują szumy w tle. Udało się powiększyć pojemność baterii do 500 mAh), co da dłuższy czas pracy. Przydatną nowością jest tryb automatycznego uruchamiania nagrywania rozmów. To ostatnie nie brzmi do końca przyjaźnie, ale jest opcjonalne.

  • Cena w crowdfundingu: od 109$ (-36% z finalnych 169$)
  • Premiera: październik 2023
  • Wyróżniam za: zmniejszenie gabarytów, większa baterię i nowe rozwiązania
  • Znalezione na Kickstarterze

3. Moss Air – nawilżanie z natury

Nie pierwszy raz zaznaczam, że smart to nie tylko elektronika korzystająca z aplikacji, algorytmów Sztucznej Inteligencji, czy software’owych rozwiązań integrujących się z pozostałymi elementami wyposażenia AGD. Inteligentne moduły dla wnętrz to też nowoczesne gadżety w unikatowym formacie i oryginalnych koncepcjach. Moss Air proponuje nietypowe podejście do nawilżania pomieszczeń. Kompaktowa stacja oferuje mikroklimat, z którego uwalniane sjest w sposób naturalny nawilżenie. Oprócz tego w środku efektowne efekty podświetlenia i możliwość zamknięcia obiegu (z mini mgiełką). Sprawdzi się jako element dekoracyjny i relaksujący, ale też praktyczny. Poprawi warunki wokół nas – odświeży i nawilży. Pytanie, jak efektywnie?

  • Cena w crowdfundingu: od 69$ (-30% finalnej ceny 99$)
  • Premiera: grudzień 2023
  • Wyróżniam za: połączenie praktycznych funkcji z unikatowym wzornictwem
  • Znalezione na Kickstarterze

4. INMO Air2 – inteligentne okulary AR

W tym roku segment smart okularów nieco przyspieszy i wcale nie tylko z uwagi na wejście na rynek marki Apple. Dział AR zyska sporo nowych jednostek, co pomoże upowszechnić odpowiednie technologie. Swoje wearables tego typu pokazują niemal wszystkie większe marki, ale i mniej znani gracze. Na Kickstarterze znalazłem projekt INMO Air2 – kompaktowych okularów AR z wbudowaną kamerką, bezprzewodową łącznością oraz narzędziami ChatGPT. Mają oferować aplikacje w Rzeczywistości Rozszerzonej, działać niczym monitor dla podłączonych urządzeń, no i uruchamiać popularne aplikacje. Na papierze brzmi to świetnie. Zobaczymy, jak będzie w gotowym produkcie. Funkcyjnie sprzęt ma przypominać Google Glass, ale z lepszym wnętrzem i sterowaniem. Obok dotykowej powierzchni ramki w użytku ma być też pierścień INMO Ring.

  • Cena w crowdfundingu: od 599$ (-25% z finalnych 799$)
  • Premiera: sierpień 2023
  • Wyróżniam za: kompaktowy design i konstrukcję oraz bogaty zakres funkcji
  • Znalezione na Kickstarterze

5. Graphene Kitchen Styler – gotowanie w nowy sposób

Współczesne kuchnie potrafią wyglądać odmiennie. Nie tylko stylistycznie, ale i w kwestii wyposażenia. Coraz częściej korzystamy ze smart urządzeń, m.in. z różnego rodzaju robotów i Thermomixów. Zresztą, piekarniki, kuchenki, czy okapy (nie licząc już lodówek) mają sporo inteligentnych funkcji. Nie zawsze wyznacznikiem nowoczesności musi być integracja sprzętu ze smart siecią. Bardzo podobny przypadek do poprzedniego. Kitchen Styler nie tylko wygląda futurystycznie, ale i korzysta z nietypowych w przyrządzaniu posiłków technologii. Wykorzysta grafenową warstwę do grzania i oryginalną konstrukcję.

Zastosowane rozwiązania umożliwiły budowę smukłej konstrukcji o niskim zużyciu energii. Do tego przejrzystej, szybkiej w pracy (efektywnej) i bardzo cichej. Czy tak w niedalekiej przyszłości będziemy gotować? Na razie projekt swoje kosztuje. We wczesnej fazie zbiórki wycena to prawie 1600$, a cena wzrośnie jeszcze o ok. 1/3 tej kwoty.

  • Cena w crowdfundingu: od 1599$ (-33% finalnej ceny)
  • Premiera: styczeń 2024
  • Wyróżniam za: oryginalne podejście do przyrządzania posiłków
  • Znalezione na Kickstarterze

6. HyVibe Essentials – akustyk smart gitarą

Do moich przeglądów trafiało mnóstwo gadżetów przemieniających gitary w smart modele. Najczęściej z trybem samodzielnej nauki z inteligentnym wspomaganiem. HyVibe to kolejna tego typu propozycja, ale skupiona na „wiosłach” akustycznych. Francuska marka oferowała już system wcześniej, ale teraz powróciła z edycją Essential, która nie wymaga specjalistycznego montażu. Do tego jego mocowanie jest bardziej uniwersalne, więc nie jest konieczne kupowanie nowej gitary.

Nabywcy mogą teraz sami połączyć gadżet z własnym akustykiem. Bez użycia specjalistycznych narządzi można go zamontować w kilka minut. Większość funkcji wcześniejszej generacji udało się przy nowej konstrukcji zachować. Możemy bawić się ustawieniami MIDI, efektami, EQ oraz zapisem nagrań do smartfona. Istnieje nawet szansa na połączenie z bezprzewodowym głośnikiem Bluetooth.

  • Cena w crowdfundingu: od 219€ (-33% z finalnych 330€)
  • Premiera: listopad 2023
  • Wyróżnienie za: łatwiejsza instalację modułu i większą kompatybilność z gitarami akustycznymi
  • Czytaj więcej na: Indiegogo

7. Klima doda klimatyzatorom smart funkcje

Macie już w mieszkaniu klimatyzację, ale bez inteligentnych funkcji? Już od lat sprzedawane są różne adaptery, dzięki którym sprzęt można szybko zupgrade’ować o smart kontrolę. To najprostszy sposób na unowocześnienie AGD i tańszy od wymiany na droższy sprzęt nowszej generacji. W crowdfundingu pojawił się kolejny model do tego celu. Klima pozwoli na wykorzystanie smart funkcji i współczesnego sterowania, a więc również włączenie klimatyzatora w sceny automatyzujące działania. Do tego zmniejszy też zużycie energii.

Nie zabraknie sterowania z poziomu aplikacji mobilnej na smartfony, ale też naściennego termostatu. Sama instalacja jest też szybka i prosta, a to w segmencie konsumenckim bardzo istotne. Kompatybilność rozwiązania obejmuje większość urządzeń znanych i mniej znanych marek. Wciąż dostępna będzie obsługa przez piloty, więc inteligentna obsługa jest głównie rozszerzeniem. Cieszy współpraca z popularnymi platformami smart home, czyli Amazon Alexa, Google Home, czy Apple Dom. Pozwoli to m.in. na sterowanie głosowe przy użyciu smart głośników (z Siri, Alexą lub Asystentem Google).

  • Cena w crowdfundingu: od 77£ (-43% z finalnych 175$)
  • Premiera: październik 2023
  • Wyróżniam za: szansę na rozbudowanie możliwości starego klimatyzatora
  • Znalezione na Kickstarterze

8. Micro Mount – mocowanie smartfona do kierownicy roweru

Miejsce na kierownicy roweru jest ograniczone, a coraz częściej jest zajmowane różnymi dodatkowymi gadżetami lub akcesoriami. Wśród nich jest telefon. Ekran smartfona podczas jazdy się przydaje, szczególnie przy nawigacji. Twórcy Micro Mount pokazali, że sprzęt ten można zamocować w nietypowym miejscu, tj. na trzpieniu. Brytyjski startup Loop zaprojektował system tak, by wykorzystywał śrubę tego modułu. Uchwyt ma trzymać smartfon solidnie i bezpiecznie. Jest też uniwersalny (od obejmuje telefony od 83 do 12.7 mm grubości).

  • Cena w crowdfundingu: od 32£ (-27% finalnej ceny)
  • Premiera: wrzesień 2023
  • Wyróżnienie za: ergonomię wykorzystania miejsca na kierownicy roweru
  • Znalezione na Kickstarterze

9. Mudix – plenerowy projektor

Byłem przed weekendem na plenerowym kinie (od kilku lat staram się w okresie wakacyjnym przynajmniej raz wykorzystać taką możliwość). Kino pod chmurką ma swój klimat, ale wymaga odpowiednich warunków pogodowych. Rzutniki na wszelki wypadek powinny być na to przygotowane. Dobrze, gdyby miały też odpowiednią mobilność i ergonomię. Mudix to model stworzony z myślą o kempingach i wieczornych sesjach kinowych.

Chińskie Hi-fun Technology z Shenzen zbudowało wytrzymałą, outdoorową propozycję. Projektor zbudowany wokół LCD ma oferować natywne 1080p i wsparcie przy dekodowaniu do 4K. Wyświetli obraz nawet do 180 cali. Ma też elastyczne ustawienia, m.in. w zakresie korekcji keystone i zooma. LEDy mają pozwolić na pracę nawet do 30 tysięcy godzin, a 1500 lumenów powinno sprostać wymaganiom w tej kategorii (jest konkurencyjne wobec innych podobnych jednostek). Oczywiście z kompletem portów i złączy, w tym Wi-Fi 6 i Bluetooth. Na pokładzie jest też kilka wgranych aplikacji serwisów streamingowych (od Netflixa, przez Amazon Prime Video, aż po YouTube’a).

Jest też system audio (2x 3W) oraz port 3.5 do podpięcia zewnętrznych głośniczków. A jak z czasem pracy? Akumulatorek jest odłączany (opcjonalny). Ma 13500 mAh co powinno wystarczyć na 4.5-godzinne seanse. Ten bank energii może zasilać też mobilne gadżety. Ma porty USB-A i USB-C.

  • Cena w crowdfundingu: od 329$ (- 34% z finalnych 499$)
  • Premiera: lipiec 2023
  • Wyróżnienie za: dostosowanie warunków do plenerowego użycia
  • Znalezione na Indiegogo

10. AYA Neo Air 1S – PC-konsolka

AYA jest w trakcie odświeżania niemal całej oferty swoich PC-konsolek. O kilku wcześniejszych modelach pisałem na bieżąco w poprzednich przeglądach tygodnia. Czas na nadchodzącą kampanię Indiegogo, w której zaproponowany będzie kolejny wariant linii Neo. Producent proponuje maszynkę AYA Neo Air 1S z podrasowanym wnętrzem.

Neo Air 1S to taka jakby mniejsza wersja Steam Decka czy Asusa ROG Ally. Ekran ma tylko 5.5 cala, ale dzięki temu sprzęt jest bardziej kompaktowy (a właśnie tak powinno być). Panel AMOLED ma rozdzielczość Full HD. Pod nim układ AMD Ryzen 7 7840U i zintegrowana grafika Radeon 780M. Pozwoli to rywalizować z ostatnimi propozycjami wielu konkurentów. Jeśli chodzi o design gadżetu to przypomina on AYA Neo Air i Air Pro z zeszłego roku. Konstrukcja ma jednak poprawione chłodzenie, lepsze audio przez głośniczki stereo i szybszy standard pamięci LPDDR5x. Z powodu niewielkich gabarytów wewnątrz bateria o pojemności tylko 10050 mAh (38Wh). Przy pracy na samym akumulatorku ograniczono zużycie do 20 watów, natomiast przewodowo jest dostępne już 25. Jeszcze nie przedstawiono cennika poszczególnych konfiguracji AYA Neo Air 1S.

  • Cena w crowdfundingu: jeszcze brak danych
  • Premiera: sierpień 2023
  • Wyróżnienie za: układ AMD Ryzen 7 7840U i bardziej kompaktowe wydanie
  • Znalezione na Indiegogo

Podobał ci się mój przegląd najciekawszych crowdfundingowych projektów z tego tygodnia? Zobacz podobne zestawienia z wcześniejszych tygodni. Poniżej w powiązaniach znajdziesz więcej start-upowych rozwiązań, które być może już dotarły lub właśnie zmierzają na rynek: