crowdfunding 121 moss air
Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 121 – Moss Air (foto: mosslab.com)

Przed wami kolejna dawka ciekawszych projektów z crowdfudningu. Często bardziej niszowych, oryginalnych rozwiązań, które potrzebują wsparcia finansowego. Zbierających fundusze w kampaniach, gdzie pierwsze partie produkcyjne są znacznie tańsze od finalnej wyceny. Niektóre z tychże koncepcji z większą, niektóre z mniejszą szansą na realizację. Kiedyś o tych wynalazkach pisałem oddzielnie. Dziś zbieram je w przeglądzie Kickstartera i Indiegogo – dwóch najpopularniejszych platform dla crowdfundingu. Oto przegląd subiektywnie wybranych, IMO najciekawszych (najdziwniejszych?) propozycji.

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej startupowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

Na blogu przedstawiam wiele propozycji z serwisów crowdfundingowych znacznie obszerniej. Wszystkie artykuły znajdziecie pod tagiem “crowdfunding“. Uruchomiłeś startup? Masz ciekawy projekt i zbierasz na niego tą drogą fundusze? Napisz do mnie. Chętnie go przedstawię, a później przetestuję.

1. AYA Neo Air 1S

To trzeci tydzień z AYA Neo Air 1S w moich zestawieniach, ale tym razem nie będę już się o tej konsolce rozpisywał. Chciałem tylko przypomnieć (bo poprzedni nie dałem przekierowania) o starcie crowdfundingowej zbiórki dla tej maszynki. Jest szansa na zakup sprzętu ze znacznymi zniżkami. Cennik startuje od 799$, a to minus sto dolców z finalnej ceny. Producent obiecuje wysyłkę urządzeń jeszcze w sierpniu, ale lepiej weźcie poprawkę na te informacje.

  • Cena w crowdfundingu:
  • Premiera: lipiec 2021
  • Wyróżnienie za:
  • Znalezione na Indiegogo

2. Hestia – kompaktowy, mobilny teleskop do smartfona

Przystawki do smartfonów poszerzające (lub wykorzystujące) ich komputerowe możliwości szybko stały się jednym z głównym tematów crowdfundingowych kampanii. Wciąż powstają urządzenia, które w połączeniu z potencjałem iOS lub Androida oferują wygodne rozwiązania w mobilnym wydaniu. Hestia to przykład kompaktowego teleskopu o takim charakterze. Do bardziej budżetowego obserwowania nieba. Tryb natywnej astrofotografii dotyczy bardzo niewielu modeli (głównie Pixeli), więc jeśli chcecie uchwycić gwiazdy i inne obiekty w nocnych warunkach, musicie skierować wzrok na jakieś kompatybilne teleskopy. Hestia to niewielki gadżet wykorzystujący sensory smartfonów do fotografowania nieba.

Dzięki miniaturyzacji i ciekawej konstrukcji sprzęt pozwoli umiejętnie wykorzystać potencjał zestawu. 30-mm optyka z sześciosoczewkowym ułożeniem i pryzmatem poszerzy zakres aparatu. Rozdzielczość obraz i jakość sensora zależeć będzie od telefonu, ale już powiększenie 25x i algorytmy aplikacji stoją po stronie Hestii. Apka skalibruje ekspozycje i inne ustawienia, by efekt był zadowalający. Oczywiście w smartfonie znajdziemy interaktywne mapy do łatwiejszego „celowania” w poszczególne części nieboskłonu.

  • Cena w crowdfundingu: od 149$ (ale warto doliczyć koszt tripoda)
  • Premiera: grudzień 2023
  • Wyróżnienie za: kompaktowe wydanie teleskopu do smartfona
  • Znalezione na Kickstarterze

3. Traqpod 3 jest teraz elektryczny

Kilka lat temu debiutował projekt fajnego longboarda, który oferował jazdę w stylu snowboardu. Pisałem zresztą o nim w którymś ze swoich crowdfundingowych przeglądów. Teraz na Kickstartera trafia trzecia odsłona deski od hiszpańskiego La Revolta. Tym razem także w opcji elektrycznej. Traqpod 3 wykorzysta podobną konstrukcję, ale ze wsparciem silnika elektrycznego (właściwie to można wybrać także z dwoma motorkami po 450W). W zestawie jest pilot na Bluetooth pozwalający na przełączanie między trybami (trzy stopnie prędkości). Akumulator 5.2-Ah/187.2-Wh ma wystarczyć na ok. 18 kilometrową trasę (zapewne przy jednym silniczku). Cena Traqpod 3 Electric w crowdfundingu startuje od 449€. Planowana data realizacji to okolice listopada.

  • Cena w crowdfundingu:
  • Premiera: lipiec 2021
  • Wyróżnienie za:
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze

4. GPD Win 4 (2023) – odświeżony handheld

Dwa tygodnie temu zapowiadałem premierę nowej edycji PC-konsolki GPD Win 4. Sprzęt trafił właśnie na Indiegogo, gdzie można go rezerwować za znacznymi zniżkami. Cennik w crowdfundingu startuje od 700$, a kończy się na 1300$ (zależnie od konfiguracji). Finalnie ceny podskoczą do 830-1500$.

mobilne granie 104 GPD Win 4 2023
GPD Win 4 2023 (foto: GPD)

Win 4 (2023) utrzymał swój charakterystyczny design (a’la PlayStation Vita z wysuwaną klawiaturką), ale w środku zyskał kilka ulepszeń. Sprzęt ma dotrzeć na rynek w sierpniu tego roku i zaoferować szybszy procesor i grafikę oraz opcjonalne rozszerzanie pamięci (RAM i ROM).

Zaktualizowana wariacja otrzymała chip AMD Ryzen 7 7840U chip, do 64GB RAM (LPDDR5x-7500) i nawet 4TB na dane PCIe 4.0. Jest też slot na M.2 2280. Pojawił się też port Oculink wspierający transfer 63 Gbps, czyli możliwość podłączenia zewnętrznego docka dla karty graficznej (jak GPD G1 eGPU). Żeby pomieścić ten moduł konieczne było pozbycie się USB-A. Reszta parametrów pozostała bez zmian. Nadal wyróżnikiem będzie opcjonalny moduł dla 4G LTE (100$), czego brakuje wielu bezpośrednim rywalom. Nie zabraknie też stacji dokującej (90$).

  • Cena w crowdfundingu:
  • Premiera: lipiec 2021
  • Wyróżnienie za:
  • Znaleziono na Indiegogo

5. DUOBO od LG Labs – nietypowy ekspres do kawy

LG Electronics zaprojektowało bardzo nietypową maszynę do kawy. DUOBO jest na tyle innowacyjne, że koreański producent postanowił uruchomić kampanię crowdfundingową na Kickstarterze. Wyrób jest eksperymentalny, więc potrzebuje zbiórki funduszy i ocenę poziomu zainteresowania. Jeśli wierzyć twórcom, robot (zresztą wygląda jak robot) umożliwi jeszcze większą personalizację smakową, której do tej pory nie udawało się osiągać w domowych warunkach. Nietypowy ma być podwójny system ekstrakcji, więc szersze opcje dopasowania preferencji. Aplikacja mobilna na smartfony ułatwi dobranie temperatur i ciśnienia pod własne potrzeby (ale jest też zintegrowany ekranik). Maszyna jest kompatybilna z popularnymi kapsułkami innych producentów.

  • Cena w crowdfundingu: od 399$ (-50% z finalnych 799$)
  • Premiera: grudzień 2023
  • Wyróżnienie za: unikatowy system i design
  • Znalezione na Kickstarterze

6. Meteorish TJD T10 – handheld z ekranem aż 10″

Jeszcze jedna przenośna maszynka do grania, ale dopiero w zapowiedzi. W połowie września na Indiegogo wystartuje kampania dla nietypowej wielkości maszynki do grania

mobilne granie 106 meteorish

Współczesne handheldy otrzymują ekrany w przekątnej ok. 6 do 8.4 cala. Meteorish TJD T10 to projekt przenośnej konsoli, która spróbuje przebić tę barierę. Panel tego urządzenia ma aż 10.1″ i zapewne z tego powodu cała konstrukcja ma nietypowej budowy kontrolery boczne. Tak duży wyświetlacz musi mieć odpowiednio wygodne dla rąk zestawy przycisków.

Firma jest odważna nie tylko w budowie sprzętu, ale i jego malowaniu. Na razie widać głównie rendery, ale podano też specyfikacje maszynki. Szczerze mówiąc, cała propozycja wygląd lekko podejrzanie, ale może wstrzymam się z oceną do planowanej kampanii w crowdfundingu. Parametry TJD T10 mają być następujące:

  • ekran: IPS LCD 10.1″ (1920 x 1200)
  • chip: AMD Ryzen 5 7640U lub Ryzen 7 7840U
  • pamięć operacyjna: 16GB, 32GB lub 64GB LPDDR5x
  • przestrzeń na dane:  M.2 2280 PCIe 4.0 od 512GB do 4TB SSD
  • bateria z 60 Wh i ładowaniem 100W
  • joye i przyciski z efektem Halla
  • czytnik kart microSD
  • audio: głośniki stereo (2W) i port słuchawkowy 3.5 mm
  • łączność: WiFi 6E, Bluetooth 5.2
  • porty: 2x USB4 Type-C (40 Gbps) i 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A

Zapowiedź crowdfundingowej kampanii:

  • Cena w crowdfundingu: od 599$ (do 1099$ za mocniejszą konfigurację), a wydajniejsze odmiany mają kosztować od 899 do aż 1499$.
  • Premiera: kampania dopiero czeka na start
  • Wyróżnienie za: znacznie większy ekran
  • Czytaj więcej na: Indiegogo (w połowie września)

7. Surando – mobilny „skuterek” do nurkowania

Już ładnych kilka lat temu powstawały napędy podwodne dla nurków w całkiem kompaktowym wydaniu. Motorki wystarczyło trzymać ręką (najlepiej dwoma), by uciągnęły nasze ciało w danym kierunku. Znacznie przyspieszały poruszanie się i to szczególnie z większym ekwipunkiem. Surando to przykład takiego gadżetu, ale w znacznie mniejszych gabarytach. Japońska firma zbudowała silnik, który możemy spakować do plecaka. Jest tylko nieco większy od termosu (ale cięższego, bo o wadze 3 kg). Umożliwia rozwinięcie prędkości 2 m/s i zanurzenie do 60 metrów. Ciekawie wygląda montaż do kajaku, deski paddle lub canoe. Są nawet uchwyty do kamerek akcji i innych akcesoriów. Naładowanie 7200 mAh baterii zajmuje trzy godziny i daje pracę przez ok. 60 minut.

  • Cena w crowdfundingu: od ok. 400$
  • Premiera: październik 2023
  • Wyróżnienie za: podwodny napęd w „kieszonkowym” wydaniu
  • Znalezione na Kickstarterze

8. Chasing F1 Pro – podwodny dron 360º

Zdarzało mi się pisać na blogu o podwodnych dronach. W tej kategorii też przybywa ciekawych projektów. Chasing F1 Pro to model z kamerą 360 stopni do podglądu sytuacji pod powierzchnią wody. Sprzęt przygotowany dla wędkarzy, którzy poszukują łowisk. Dzięki rejestratorowi zobaczą sytuację na ekranie własnego smartfona, co pozwoli im zarzucić wędkę w konkretnym miejscu. Odmiana Pro to ulepszona jednostka sprzed trzech lat. W zestawie kontroler do sterowania, apka na iOS/Androida, łączność Wi-Fi i 30-metrowy zasięg. Obraz jest przekazywany w jakości Full HD w 30 fps. Zanurzenie to nawet 20 metrów, więc całkiem niezłe. Sensor jest wspierany IR, by podnieść widoczność w głębszych rejonach. Moduł GPS umożliwi zapis koordynatów na przyszłość.

  • Cena w crowdfundingu: od 519$ (finalnie 799$)
  • Premiera: wrzesień 2023
  • Wyróżnienie za: kompleksowy system rejestracji dla wędkarza
  • Znaleziono na Indiegogo

9. StayrAI Rein do automatyki wymiany wody w akwarium

Akwaria, szczególnie te większe i bogato wyposażone, koją i uspokajają, ale żeby dobrze się prezentowały wymagają sporych wysiłków. Jedną z najmniej lubianych przez akwarystów czynności w tym zakresie jest wymiana wody i czyszczenie zbiornika. Niemiecki startup StayrAI przygotował system Rein, który odciąża od tego wysiłku. Rozwiązanie pojawiło się w crowdfundingowej kampanii, gdzie jest znacznie tańsze od planowanej ceny. Finalnie będzie sporo kosztować 1000/1600 euro zależnie od modelu, więc zejście z ceną do 400 i 700 euro robi wrażenie.

Mówimy o swego rodzaju autopilocie dla wymiany wody w akwarium. Nie dość, że będzie systematycznie odświeżana to jeszcze w sposób inteligentny, czyli we właściwych proporcjach i czasie. Zestaw składa się ze sterownika, czujników i kilku złączek kompatybilnych z akcesoriami do akwariów. W komplecie jest też aplikacja mobilna na smartfony z iOS lub Androidem, która ułatwi korzystanie z narzędzi. W telefonie ustawimy m.in. automatyzację przy uwzględnieniu posiadanych rybek (lub innych żyjątek). Tempem wymiany zajmą się algorytmy AI, ale można też modyfikować harmonogramy po swojemu (jeśli znacie się na temacie). Zewnętrzny zbiornik z wodą wciąż trzeba uzupełniać, ale to już znacznie przyjemniejsza czynność od tej tradycyjnej. Czujniki będą pilnować temperatury i poziom wody.

  • Cena w crowdfundingu: od 799€ (finalnie aż 1600€), wariant Lite od 399€ (finalnie 1000€)
  • Premiera: październik 2023
  • Wyróżnienie za: automatyzacje nielubianej przez akwarystów czynności wymiany wody
  • Znalezione na Kickstarterze

10. Taur II – elektryczna hulajnoga drugiej generacji

Hulajnogi elektryczne to już element otoczenia, do którego się przyzwyczailiśmy. Jest sporo wypożyczalni, a i sporo osób porusza się własnymi. Konkurencja na rynku duża, więc i producenci tych UTO (urządzeń transportu osobistego) muszą przy projektowaniu bardziej wysilić swoje działy konstrukcji i inżynierii. Taur powraca na platformę Kicskstarter z drugą generacją swojego modelu. Nowy model jest większy (12.5-calowe kółka odporne na przebicia), dłuższą konstrukcję i dwie odmiany do wyboru (z zasięgiem 42 i 63 km).

Ciekawie w Taur II wygląda „parkowanie” w złożonym formacie. Pomysłowo wykorzystuje konstrukcję hulajnogi. Kierownica stabilizuje podstawę i zmniejsza przestrzennie swoje gabaryty, co ułatwia przechowywanie lub transport. Silnik 500W rozwinie prędkość do nawet 39 km/h, ale z ograniczeniem do norm zależnie od regionu. blokady będzie można zdjąć w aplikacji mobilnej (zakładając, że chcemy poruszać się szybciej poza terenem z ograniczeniami prędkości). Pojazd dostosowano do współczesnych potrzeb, więc znajdziemy mocowanie na telefon (będący jednocześnie panelem deski rozdzielczej. Nie zabraknie zintegrowanego oświetlenia.

  • Cena w crowdfundingu: od 995$
  • Premiera: maj 2024
  • Wyróżnienie za: minimalistyczny design i sposób „parkowania”
  • Znaleziono na Kickstarterze

11. Chorda – nietypowy kontroler MIDI

Przez mój blog przewinęło się naprawdę sporo smart instrumentów muzycznych. Najnowsze technologie pozwalają na budowę nietypowych gadżetów, które służą twórczości muzycznej, rozszerzając znacznie możliwości. Chorda jest kolejnym przykładem takowego. Jej twórcy już w 2019 roku proponowali ciekawe narzędzie do tworzenia muzyki. Artiphon pokazał wtedy Orbę, czyli niewielki gadżet z przyciskami w ramach syntezatora, MIDI i loopera. Teraz podobne możliwości będą oferowane w Chordzie, która przypomina gryf gitary. Jest oczywiście w pełni mobilny. To właściwie hybryda Orby i Instrument 1 (innego wynalazku firmy).

Różnymi gestami obsłużymy urządzenie, by by budować efekty muzyczne. Chorda ma wbudowany głośniczek, ale i port słuchawkowy 3.5 mm do bardziej prywatnej „zabawy”/twórczości. Ta mini klawiaturka ma wygodny format i jest obsługiwana na wiele sposób. Są nawet czujniki reakcji na ruch, co też pozwala dopasować niektóre parametry ingerencji w odgłosy. Na pokładzie są cztery główne tryby gry, ale wbudowany silnik pozwala na efekty syntezatora. Są pętle, a opracowywane są też narzędzia do remixów muzyki. Oczywiście zgodność z apkami do produkcji muzyki.

  • Cena w crowdfundingu: od 199$ (-20% finalnej ceny)
  • Premiera: listopad 2023
  • Wyróżnienie za: kompaktowe narzędzie do tworzenia muzyki
  • Znalezione na Kickstarterze

Podobał ci się mój przegląd najciekawszych crowdfundingowych projektów z tego tygodnia? Zobacz podobne zestawienia z wcześniejszych tygodni. Poniżej w powiązaniach znajdziesz więcej start-upowych rozwiązań, które być może już dotarły lub właśnie zmierzają na rynek: