W smartfonach pojawiają się coraz ciekawsze moduły fotograficzne. Już nie tylko w ramach wielkości sensora, jego rozdzielczości lub liczby obiektywów, ale też nowatorskich konstrukcji, które muszą przecież poradzić sobie z ograniczeniami związanymi z mały gabarytami urządzenia. Są peryskopowe teleobiektywy, obrotowe kamerki, a nawet mini gimbale. Xiaomi zaprezentowało wysuwany z telefonu obiektyw.

Wysuwany obiektyw Xiaomi

Wysuwany mini obiektyw jak w dużych aparatach

5 listopada chiński gigant na corocznej konferencji przedstawił swoje plany na najbliższy czas. Było trochę podsumowań, informacji związanych z branżą oraz wynikami, jak i ciekawostek na temat przyszłych rozwiązań. Jednym z nich był nowy mini obiektywik w wysuwanym z obudowy smartfona formacie. Przypominającym kompaktowe aparaty z takimi zmiennymi ogniskowymi.

Oczywiście jego możliwości nie są aż tak dobre, jak w większych odpowiednikach, ale ulepszają właściwości fotograficzne smartfona. Do tej pory największe ogniskowe udawało się uzyskać przez boczne ułożenie optyki w peryskopowym module. W Xiaomi przesłona ma być spora, uwzględniono stabilizację, więc portrety powinny wychodzić lepiej. Także w słabszych warunkach świetlnych. Do dyspozycji będzie odpowiednik aż 120 mm ogniskowej. Naturalnie w momencie maksymalnego wysunięcia. Gdy nie jest używany chowa się całkowicie w telefonie.

Kiedy trafi do smartfonów Xiaomi?

O ile wymienione na wstępie moduły są już oferowane w konkretnych smartfonach (znajdziecie je w powiązaniach pod wpisem) to już projekt wysuwanego obiektywu Xiaomi to dopiero zapowiedź. Podobnie było jednak z sensorem 108 megapikseli, który dość szybko zadebiutował w pierwszym na świecie takim modelu – Xiaomi Mi Note 10. Najważniejsze, że wysuwany obiektyw będzie miał mniej strat w jakości przy zbliżeniach. Nie sprecyzowano jednak, jakie tele będzie oferowane.

Wysuwany obiektyw to nie jedyny fotograficzny news od Xiaomi. Producent elektroniki przedstawił też telefoniczny obiektyw telemakro (2 w 1). Ma zbliżać jak teleobiektyw, ale w ramach krótkich odległości. Ma ekwiwalent 50 mm.

źródło: xiaomi