Masz smartfona z dużym ekranem, a może myślisz, że to jeszcze smartfon. Na rynku rozpycha się nowa kategoria urządzeń, których nie jesteśmy w stanie zakwalifikować ani do smartfonów ani tabletów. Phablet to urządzenie wpasowujące się pomiędzy smartfona a tablet, stąd mix obu nazw: „phablet”. Najczęściej jest to telefon z funkcjami smartfona i tabletu z przekątną około 5 cali, a raczej odwrotnie tablet z funkcją rozmów głosowych ale nie większy niż 7 cali. Phablety przeważnie jeszcze  mieszczą się w kieszenii, a większy ekran pozwala na dużo więcej niż tradycyjny smartfon. W niektórych definicjach opisywany jako urządzenie dla osób, które okazjonalnie wykonują połączenia telefoniczne, choć w zasadzie jest to narzędzie dla osób, które często używają funkcji tabletu a nie chcą nosić ze sobą dodatkowego urządzenia telefonicznego.

Bardzo często do takiego urządzenia dołączany jest rysik, choć nie jest on niezbędny w użytkowaniu. Pierwsze takie urządzenia pojawiły się na rynku w czerwcu 2010 roku, ale nie należaly do popularnych, nie z racji gabarytów, a raczej przez siedzący wewnątrz system operacyjny Androida, który był w tamtych czasach rozwijany głównie na smartfonach. W tej chwili do tej kategorii możemy zaliczyć m.in. Samsunga Galaxy Note i Note II, LG Optimus Vu czy HTC Droid DNA, które korzystają już z dużo bardziej rozwiniętych systemów operacyjnych dzięki czemu ta kategoria urządzeń zaczyna forsować rynek.

PHone tABLET

Warto na koniec wspomnieć, że LG w październiku zeszłego roku złożyło papiery do użytkowania nazwy Phablet dla własnych urządzeń. Na razie nie otrzymali praw, a słowo zaczyna zakorzeniać się na rynku.