smart home 97 ascender
Zobacz też: smart home tygodnia #97 – Ascender (foto: migorobotics.com)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • gogle Apple Vision Pro ze wsparciem gamepadów 8BitDo
  • Phillips Hue w końcu w widgetami dla iOS
  • głośniczek B&O Beosound A1 ADER ERROR Edition
  • Vizio z 86-calowym telewizorem 4K za 999$
  • Apple opracowuje własnego robota dla domu?
  • nadchodzą ulepszenia Google Home
  • Inklay to smart ekran z e-papierowym panelem
  • Dyson przedstawia CleanTrace dla odkurzaczy ręcznych
  • Aqara Motion and Light Sensor P2 z Matter-over-Thread

1. Gogle Apple Vision Pro zyskały gamepady 8BitDo

Headset Apple jest bardzo niszowy i drogi, ale stara się pomóc segmentowy AR/VR rozwinąć. Sukcesywnie sprzęt rozszerza możliwości. Czasem o drobne, ale istotne elementy. Vision Pro zyskały właśnie wsparcie szerszej grupy kontrolerów do grania. Do tej pory zabawa w tytuły na iPada lub cloud gaming nie były zbyt przyjazne. Sprawę ma uprzyjemnić pakiet modeli od 8BitDo. Apple oficjalnie zezwala na połączenie aż ośmiu produktów tej marki z goglami przez protokół Bluetooth. Najciekawiej wygląda tu Ultimate Bluetooth Controller. Ułatwi zabawę w tytuły z Xbox Cloud Gaming czy Nvidia GeForce Now. 8BitDo współdziałają z produktami Apple od zeszłego roku, ale obsługiwały tylko iPhone’y, iPady i Maca. Wiem, że mało kto w naszym kraju ma dostęp do Vision Pro i to jeszcze we własnym domu (bo większość modeli jest raczej w rękach developerów), chciałbym o goglach XR pisać w ramach inteligentnych domów częściej.


2. Philip Hue z widgetami iOS

smart home tygodnia 21 Philips Hue Lightguide
Philips Hue (foto: Signify)

Widgety w iOS istnieją już od 2020 roku, gdy Apple wprowadziło je przy okazji aktualizacji do czternastej generacji systemu. Philips Hue dopiero teraz zdecydowało się wykorzystać zalety tego rozwiązania (a przecież jest jeszcze starszym standardem w Androidach). Aplikacje do sterowania smart oświetleniem (i nie tylko nim) będzie teraz łatwiej dostępna i szybsza w użyciu dla wybranych funkcjonalności platformy. Ekran główny i ekran blokady zaoferują natychmiastowy dostęp do Hue bez wchodzenia do apki głównej lub alternatyw typu Apple Dom (które swoje widgety mają). Philips proponuje do użycia dwie akcje lub sceny w najmniejszym widgecie, cztery w tym średnim i aż osiem w największym (jeśli potrzebuje więcej opcji). Poszczególne widgety można nawet dobrać pod Philips Hue Bridge lub konkretne pomieszczenie. Na razie kompatybilność nie obejmuje kamerek Hue Secure.


3. B&O i Ader Error z edycją Beosound A1 Portable Speaker

W naszych mieszkaniach przybyło bezprzewodowo grających głośników. Czy to tych bardziej stacjonarnych, czy przenośnych. W przypadku tych drugich mamy większy komfort w ich rozmieszczaniu (i przenoszeniu) po domu. Bang & Olufsen posiada całą gamę tego typu modeli. Od większych, aż po tej najbardziej kompaktowe. Mobilny Beosound A1 otrzymał właśnie specjalną wersję ADER ERROR Edition. To coraz częstsza praktyka w branży elektroniki użytkowej. Limitowany model przygotowano z marką odzieżową, co widać zresztą po jej charakterystycznym, niebieskim kolorze. Oznaczenie nawiązuje chyba Z-blue to chyba nawiązanie do Bleu Klein. Ruch w latach sześćdziesiątych miał łączyć społeczności przez muzykę i modę. A1 otrzymał w tej edycji nawet ciekawie zaprojektowany pokrowiec na pasku.

Beosound A1 ADER ERROR Edition wraz z etui został wyceniony na 320$, natomiast z dodatkową stacją kosztuje aż 500$. Dostępny jest tylko na wybranych rynkach. Zadebiutuje w Seulu. Ma być oferowany od 11 kwietnia. Hardware’owo to oczywiście ten sam sprzęt. W środku niczego nie poprawiono.


4. Vizio z 86-calowym telewizorem 4K za 999$

Telewizory tanieją, ale te największe modele nadal są drogie. Nawet bardzo drogie, szczególnie te 8K. Vizio przedstawiło ofertę modeli na 2024. Wśród nich jest model o przekątnej aż 86 cali, który wyceniono na 4000$. Co prawda, UHD to nie rozdzielczość na aż takie wielkie ekrany, chyba, że oglądane z większej odległości (gdy giną już detale). Pod koniec kwietnia w amerykańskiej ofercie zadebiutują telewizory w różnych odmianach, a ta największa to prawie billboard. Może trochę przesadzam, ale są spore. W tej cenie nie oczekiwałbym fajerwerków, ale cieszy chociaż opcja tańszego zakupu tak dużego TV. Producent proponuje Dolby Vision HDR i HDR10+. Przy 1080p odświeżanie ma dać 120 fps, więc to chyba trochę pod gaming. W specyfikacjach widzę też dwuzakresowe Wi-Fi 6 oraz audio z DTS:X.


5. Apple buduje domowego robota?

Wszystkie sygnały od Apple mocno sugerują, że projekt autonomicznego samochodu został już w pełni skreślony (od przekierowania zasobów ludzkich do innych sekcji, aż po zwalnianie specjalistów związanych z segmentem motoryzacji). Mark Gurman z Bloomberga przekonuje, że amerykański gigant skupi teraz uwagę swojego działu R&D na robotyce dla domu. Spółka z Cupertino szuka nowego segmentu, w którym mogłaby rozwinąć skrzydła nowymi technologiami. Oczywiście, wciąż poruszając się w obrębie użytku osobistego – najlepiej domu. Robotyka wygląda pod tym względem przyciągająco, o czym świadczą rozwiązania Tesli, czy kilku chińskich firm. W tej chwili prace nad urządzeniami są na bardzo wczesnym etapie, ale spekuluje się, że Apple opracowuje mobilnego robota z ekranem, który kierowałby kamerkę w stronę domowników. Brzmi jak po prostu jak smart ekran z trybem Center Stage, o którym mówi się już od ponad roku.


Według Gurmana sprzęt ma być bardziej mobilny i poruszać się po mieszkaniu niczym autonomiczny odkurzacz. W przeciekach pojawiają się m.in. opracowania systemów nawigacji po domu. Myślę, że cały pomysł to po prostu jedna z koncepcji Apple, natomiast Bloomberg stara się ją przedstawiać czysto pod sensacje przyciągające uwagę. Powyżej załączyłem jedno z najnowszych video Optimusa od Tesli.


6. Google Home otrzyma kolejne usprawnienia

smart home tygodnia 35 google home matter
Google Home (foto: Google)

Odbyło się AMA (ask me anything) z Google, na którym uzyskano odpowiedzi m.in. na temat nowych funkcji dla smartdomowej platformy Google Home. Serwis ten przechodzi ciągłe ulepszenia, więc nie mówimy o czymś nadzwyczajnym, ale warto przyjrzeć się planom amerykańskiego giganta na najbliższy okres. Najważniejszym elementem ma być poprawa intuicyjności sterowania inteligentnymi opcjami w panelu aplikacji. Co ciekawe omawiano w trakcie spotkania? Platforma agregująca różne smart urządzenia oraz proponująca ich obsługę ma w najbliższym czasie:

  • wzbogacić obsługę kamer i czujników o nowe opcje
  • Google Home ma oferować tryb offline (lokalnie)
  • do biblioteki urządzeń dojdą kolejne typy urządzeń (ich wdrożenie łączy się jednak z zachowaniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, więc może jeszcze potrwać)
  • wspomniano o głębszej obsłudze urządzeń Philips Hue i Aqara

7. Inklay – smart ekran z e-papierowym panelem

Smart ekrany to odpowiednik centralek do obsługi inteligentnych domów, ale w nieco innym wydaniu. Spełniającym szerszą rolę, choć z pewnymi ograniczeniami. Większość z propozycji oferuje Google Home lub Amazon Alexę oraz kolorowy wyświetlacz w przeróżnych przekątnych. Co powiecie na alternatywę w postaci takiego huba z E Ink? Inklay to bezprzewodowy ekran z aplikacjami w e-tuszowej wersji. Zaprojektowany w Szwajcarii. Charakteryzuje się typowymi dla E Ink cechami, a więc czytelnością w mocnym świetle i niskim zużyciem energii. Wadą jest jak zwykle słabsze odświeżanie. Statyczny obraz do wielu domowych aplikacji jest jednak wystarczający, a i całkiem klimatyczny.

Inklay smart ekran E Ink
Inklay (foto: inklay.app)

Inklay otrzymał wyświetlacz o przekątnej 9.7 cala (3:2 z 1200 x 825 pikesli), który otoczono stylową ramką z drewna. Można go postawić na półce lub zawiesić na ścianie. Ma dostarczać przeróżne informacje, ale na początek tylko z kilku serwisów. Wybiera je się za pomocą aplikacji na iOS lub Androida. W tej chwili widzę tylko dane ze Strava oraz Solar Manager (stacja pogodowa). Oprócz tego jest galeria zdjęć, a więc rodzaj smart ramki oraz przeglądarka internetowa. Nie da się ukryć, że praktyczność rozwiązania jest zależna właśnie od aplikacji. 250 franków szwajcarskich (czyli ok. 275$) to sporo, szczególnie jak na lekko ograniczony software’owo gadżet. Odpowiednik z Alexą lub Google Home byłby ciekawszy.


8. Dyson CleanTrace – odkurzanie z aplikacją

TechMix 332 Dyson CleanTrace
Dyson CleanTrace (foto i źródło informacji: dyson.co.uk)

Dyson znany jest z oryginalnych i odważnych technologii. Bardzo lubię strategię i ogólną koncepcję tej marki. W moich przeglądach pojawiają się praktycznie wszystkie nowe modele producenta. Tym razem brytyjski producent przygotował coś odmiennego, ale nadal powiązanego ze swoimi urządzeniami. Kojarzycie może aplikację AR pomagającą w dokładniejszym odkurzania wirtualnymi ścieżkami? CleanTrace jest czymś podobnym. Dyson proponuje wykorzystanie kamerki smartfona, aplikację oraz specjalne mocowanie na pionowy, bezprzewodowy odkurzacz.

W aplikacji MyDyson dla odkurzaczy Dyson Gen5detect pojawi się opcja przypominająca gamifikację. Wirtualna powierzchnia będzie pokrywać się wraz z ruchem szczotki, więc nie powinniśmy ominąć żadnego obszaru podłogi. Będzie to przypominało mapowanie przestrzeni, ale bez LiDAR. Zamiast automatyki pojawi się wsparcie dla odkurzania manualnego. Rozwiązani ma zadebiutować globalnie od czerwca. Czy ja dobrze kojarzę, że niektórego odkurzacze Dysona mają też doświetlenie UV pokazujące zabrudzone obszary? Razem utworzyłyby coś bardziej kompleksowego.


9. Aqara Motion and Light Sensor P2 z Matter-over-Thread

Aqara rośnie w siłę. Marka istnieje już kilka ładnych lat i od tego czasu stawia na budżetowe rozwiązania dla inteligentnego domu. Ostatnio chińska firma idzie w bardzo konkretnym kierunku. Stara się o rozwijanie swoich modułów pod kątem standardu Matter i Thread. Pozwoli to włączyć urządzenia w znacznie więcej sieci (idea projektu Matter). Najnowszą propozycją ze wsparciem Matter-over-Thread są czujniki Aqara Motion and Light Sensor P2. Mają współpracować z dowolnym kontrolerem Matter z opcją bourder routera z Thread (może to być np. Echo Hub,  Apple HomePod 2 czy Homey Pro). Sensor ten jest kolejnym po M2 Hub i zamku Smart Lock U100 modułem zgodnym z Matter.

W niedalekiej przyszłości Aqara M3 Hub też ma spełniać Matter-over-Thread, co ma dodać w aplikacji serwisu producenta dodatkowe funkcje, m.in. czułość i czasy reagowania. P2 oferują zasięg 7 metrów oraz 170° pole „widzenia” horyzontalnie. W USA Aqara Motion and Light Sensor P2 wyceniono je na 34$.


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

10. iPhone ze StandBy jak smart ekran

smart home 76 standby ios 17We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


11. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


12. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


13. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub