smart home tygodnia 95 linus smart lock L2
Zobacz też: smart home tygodnia #95 – Linus Smart Lock L2 (foto: yalehome.com)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • jest data polskiej premiery topowego Roborocka S8 MaxV Ultra
  • Groomdora – specjalny odkurzacz dla posiadaczy czworonogów (crowdfunding)
  • kamerka Blink Mini 2 z ulepszeniami od Amazona
  • Bang & Olufsen Beoconnect Core dla starszych głośników
  • AGWA to domowa smart szklarnia z AI (zdrowe odżywianie)

1. Roborock S8 MaxV Ultra z polską datą premiery

Na facebookowym kanale Roborocka trafiłem na informacje dotyczące premiery jednego z najnowszych robotów sprzątających tej marki. Producent szykuje na 5 kwietnia sprzedaż topowego S8 MaxV Ultra, o którym pisałem na blogu przy okazji prezentacji na targach CES w Las Vegas. Sprzęt ten wygląda na jeden z bardziej zaawansowanych na rynku, więc i cena będzie adekwatna. 19 marca ruszyła przedsprzedaż. Potrwa do dnia premiery. W tym okresie zamiast 6449 zł zapłacimy o pięć stówek mniej i dostaniemy zapas płynu (wystarczający na około pół roku mycia).

Dla szybkiego przypomnienia, najważniejsze ciekawostki modelu S8 MaxV Ultra:

  • LiDAR w PreciSense w wersji 3.0 (z większą precyzją działania)
  • podwójna turboszczotka DuoRoller Riser
  • soniczne mycie VibraRise 3.0
  • unoszenie szczotek i mopa do 20 mm (w trakcie przejazdu)
  • tryb mopowania wzdłuż listew przypodłogowych (boczny mopik FlexiArm)
  • moc ssania 10 000 Pa
  • kamera RGB z rozpoznawaniem przeszkód Reactive AI 2.0 (ciekawostką jest, że przez kamerkę można zrobić nawet zdjęcie, ale nie wiem, czy tymi opcjami producent powinien się chwalić…)
  • wsparcie inteligentnego asystenta głosowego w trybie offline (własnego – Rocky)
  • ulepszona (ale spora) stacja RockDock Ultra 3.0 (suszenie mopa ciepłym powietrzem, mycie mopa ciepłą wodą i dozownik płynu)

2. Groomdora – dla czworonogów (crowdfunding)

Są tu jacyś miłośnicy zwierząt o długiej sierści? Psy i koty pewnych ras mają piękne umaszczenie, ale problematyczne dla naszego wnętrza. Sierść i włosy zbierają się wszędzie. Nie tylko po kątach, ale i na ubraniach, tapicerce itd. Kto miał styczność z kotem lub psem o wspomnianej charakterystyce, ten zna sytuację. Zapewne w mieszkaniu jest sporo różnych szczotek, a być może i specjalistyczne odkurzacze. Groomdora to specjalistyczne urządzenie 4 w 1 służące higienie czworonogów. Wielofunkcyjny zestaw, którego celem jest nie tylko dbanie o wygląd psa lub kota, ale też ogólną czystość w domu (przez regularną higienę zwierzaka i otoczenia). Zakładając, że będziemy w tym regularni (słowo klucz), w naszym wnętrzu powinien zapanować porządek.

Sprzęt jest możliwie kompaktowy, by łatwo go było przenosić w miejsca wymagające odkurzania. Mowa o urządzeniu AGD typu all-in-one. Jest tu ssanie (10000 PA), suszenie, kontrola temperatury, a nawet aniony. Całość w akceptowalnym dla zwierząt hałasie. Ze schowkiem na końcówki i wymiennym pojemnikiem na brudy. Ciekawy „wynalazek” dla całkiem sporej grupy ewentualnych odbiorców. We wczesnym etapie crowdfundingowej zbiórki nawet za pół ceny (99$). Planowana realizacja pierwszych zamówień to kwiecień 2024.

Znalezione na Kickstarterze


3. Blink Mini 2 z wbudowanym światłem

smart home 96 blink mini 2
Blink Mini 2 (foto: amazon.com)

Blink to marka smart kamerek do monitoringu, którą kiedyś przejął Amazon (ma też w swoim portfolio markę Ring). Firma odświeżyła właśnie najtańszą w ofercie Mini. Druga jej generacja, wciąż nie kosztująca specjalnie wiele (50$), zaoferuje kilka ulepszeń. Jednym z nich będzie wbudowane doświetlenie, którego LEDy mogą sprawdzić się na zewnątrz w nocnych warunkach (tu przyda się Blink Weather Resistant Power Adapter, czyli odporne na warunki atmosferyczne mocowanie do zasilania urządzenia). Tym razem urządzenie może zatem pracować poza domem.

W Blink Mini 2 widzę też sporo smart funkcji. Jest m.in. detekcja osób (ale to w subskrypcji 3$ miesięcznie, gdzie jest chmura na 60 dni nagrań). Chodzi o rozróżnianiu osób i zwierząt, co potrafiły dotąd wyłącznie droższe Blink Outdoor 4. Udało się też poprawić jakość obrazu (po ciemku dzięki wspomnianemu doświetleniu, ale wciąż w 1080p). Chip SoC pozwoli też na inteligentne powiadomienia o zdarzeniach. Oczywiście sprzęt ze wsparciem Alexy i podglądu obrazu na smart ekranach Echo Show. Aplikacja wciąż z kompatybilnością iOS i Androida.


4. Bang & Olufsen Beoconnect Core

Generacja smart to zawsze zastrzyk dodatkowych funkcji, ale przede wszystkim nowoczesna, aktualna oferta możliwości, których dawnemu sprzętu brakuje. Od pewnego czasu powstają różnego rodzaju mostki pozwalające na włącznie starszych urządzeń do inteligentnych sieci. Tak jest m.in. w przypadku rozwiązań audio. Obecnie możemy kupić przeróżne urządzenia dostarczające bezprzewodową łączność do systemów Hi-Fi poprzedniej epoki. Pisałem o wielu z nich, także od producentów znanych wyłącznie z nowych technologii. Do tego grona dołącza Bang & Olufsen. Beoconnect Core to nic innego jak opisane przed chwilą urządzenie.

B&O też chce posiadać w ofercie elementy łączące aktualne i dawna systemy. Beoconnect Core zintegruje starsze modele marki z najnowszymi protokołami łączności, by dobrej jakości sprzęt nie marnował potencjału. Uwzględniony będzie streaming ze znanych platform, np. Spotify, Apple Music, Tidal itp. Box od Banga można też połączyć z TV przez HDMI eARC. Jak zwykle całość w ciekawej stylistyce, choć nie aż takiej, do jakiego marka przyzwyczaiła. Podoba mi się moduł spójny z Beosound Shape (na ścianę), dzięki któremu urządzenie można nieco zamaskować.

Nie wymieniłem jeszcze wszystkich standardów w Core. Jest tu Powerlink i USB, line-in, a także współpraca z wymiennym elementem Mozart dla potencjalnie kolejnych generacji urządzeń. Boesound ma po prostu przetrwać próbę czasu, co jest polityką firmy już od jakiegoś czasu. Za Beosound Core trzeba zapłacić aż 1150$.


5. AGWA – „automat” z AI do uprawy zdrowej żywności

Sposób odżywiania jest dla organizmu bardzo ważny. Nie wszyscy o to dbają. Większość z nas nie specjalnie zwraca uwagę na składniki odżywcze (i różnego rodzaju ulepszacze trafiające do jedzenia). Generalnie ludzi można podzielić na kilka grup. Tych co się zdrowiem nie przejmują, tych co nie zdają sobie sprawy z sytuacji, tych, którzy myślą, że jedzą zdrowo (ulegając kampaniom reklamowym) i tych, co naprawdę konsumują jak należy. Ta ostatnia grupa szuka prawdziwej żywności bio (nie tej marketowej) lub uprawie ją samodzielnie. Na szczęście, jeszcze nam wolno robić takie rzeczy, chociaż niektóre kierunki „rozwoju” UE wyglądają, jakby szykowały się na zakazy…

AGWA 2.0
AGWA 2.0 (foto: agwafarm.com via newatlas.com)

AGWA to ciekawy projekt domowej szklarni z wykorzystaniem czujników oraz algorytmów Sztucznej Inteligencji dla osób świadomych zdrowego żywienia, ale mających pewne problemy z uzyskiwaniem efektów. Nie każdy ma czas i cierpliwość do monitorowania wzrostów uprawy. A gdyby tak w naszej kuchni stał sprzęt, który zajmie się niemal wszystkim, co potrzebne do perfekcyjnej uprawy? Maszyna w sposób inteligentny, tj. z dopasowaniem wszelkich ustawień, wyhoduje nam sadzonki, a o idealnym momencie do spożycia poinformuje w aplikacji na smartfon. Brzmi znajomo? Być może, bo podobnych wynalazków już kilka było. Nawet w tym przypadku mówimy o modelu drugiej generacji, a więc już wcześniej znanego.

Nie wszystko można uprawiać w domowych warunkach, ale żywność zieloną, jak najbardziej. Trzeba od razu zaznaczyć, że na pewno będzie to kosztowne. Trzeba zakupić AGD wielkości mniejszej lodówki, kupować sadzonki, no i zużywać energię (na szczęście w sposób optymalny). Zakładam jednak, że to rodzaj inwestycji w zdrowie. Coś, co jest największym problemem zdrowego odżywiania. Nawet jeśli jesteśmy pozytywnie nastawieni do takiego podejścia, to pieniądze mogą stopować zapędy. Najważniejsze w przypadku AGWA, że wiemy, co jemy. Żywność z marketów jest poddawana sztucznemu magazynowaniu, a tą z bazarków ciężko ocenić (ale raczej wyraźnie wygrywa z marketową).

Doczytałem, że wiele z roślin traci swoje właściwości w konkretnym przedziale czasu, więc ich spożywanie w odpowiednich okienkach czasowych również ma znaczenie. Takie rzeczy ma potrafić AI w module AGWA. Szkoda, że na stronie firmy brakuje cennika. Jest waiting list, więc na pewne kwestie trzeba będzie jeszcze poczekać.


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

6. iPhone ze StandBy jak smart ekran

smart home 76 standby ios 17We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


7. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


8. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


9. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub