smart home 96 blink mini 2
Zobacz też: smart home tygodnia #96 – Blink Mini 2 (foto: amazon.com)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia (większość wciąż jest aktualna). Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • Ascender – pierwszy robot sprzątający pokonujący schody – trafił w końcu do crowdfundingu
  • głośnik Samsung Music Frame wkracza do przedsprzedaży (wybrane regiony)
  • Wyze Cam v4 – jakie ulepszenia w nowej budżetowej kamerce
  • Samsung SmartThings hub uwzględni smart oświetlenie Philips Hue
  • Power Mole zaoferuje zasilanie kamerki przez szybę (crowdfunding)
  • Sonos Voice Control w końcu ze wsparciem Spotify

1. Acender – robot sprzątający wspinający się po schodach

Dziewięć miesięcy temu w ramach jednego z przeglądów smartdomowych nowości przedstawiałem projekt Ascender – pierwszego na świecie robota sprzątającego, który potrafi pokonać schody. Urządzenie trafiło w końcu do crowdfundigu. Przypomnę zatem zwiastun zeszłorocznej zapowiedzi:

smart home 97 ascender
Ascender (foto: migorobotics.com)

Są progi, których roboty sprzątające nie są w stanie pokonać. Urządzenia te są już w stanie mapować różne poziomy budynku, ale do ich sprzątnięcia wymagana jest pomoc domownika. Trzeba gadżet po prostu wnieść/znieść po schodach, by wykonał swoją pracę w całym domu. Na rynek zmierza model, który nie będzie miał tego problemu. Ascender został skonstruowany z myślą o pokonywaniu stopni. Jego budowa jest niestandardowa. Pierwsza tego typu na rynku smart sprzętu AGD.

Propozycja została zademonstrowana w wersji prototypowej. Została już wyceniona i zaplanowana w crowdfundingu (ruszy pewnie niebawem). Urządzenie we wczesnej fazie ma kosztować 999$ (znacznie mniej od finalnych 1399$) i jeśli zbierze odpowiednie fundusze to trafi do sprzedaży jeszcze w sierpniu. Co będzie potrafić? Sporo. Ascender to inteligentny robot sprzątający ze współczesnymi standardami, no i oczywiście wyróżnikiem konstrukcyjnym. W zakresie możliwości robota znajdziemy:

  • odkurzanie i sprzątanie na mokro
  • wspinanie się po schodach (zakładam, że także z drogą w dół)
  • prostokątna budowa (dopasowana do pracy na schodach)
  • moc ssanie na poziomie 6000 Pa
  • mapowanie pomieszczeń i omijanie przeszkód z LiDAR i widzeniem (z AI)
  • zapamiętywanie wielu poziomów (map) budynku
  • obsługa z poziomu aplikacji mobilnej oraz komendami głosowymi (jest Alexa)

Podsumowanie projektu:

  • Cena w crowdfundingu: od 799$ (-46% finalnej ceny)
  • Premiera: lipiec 2024
  • Wyróżnienie za: zdolność pokonywania schodów (pięter)
  • Znalezione na Kickstarterze

2. Samsung Music Frame – głośnik w stylu telewizorów The Frame

Ruszyła w końcu przedsprzedaż nowych urządzeń serii Frame, przynajmniej na wybranych rynkach. Samsung przedstawił Music Frame w trakcie styczniowych targów CES 2024 w Las Vegas i stosunkowo szybko wprowadza je do oficjalnej oferty. W pre-orderach cena wynosi 400$ (o 50 dolców mniej od finalnej wyceny).

Samsung Music Frame

Samsung Music Frame (foto: Samsung)

Telewizory The Frame mają już kilka generacji i udoskonaleń (m.in. matową warstwę poprawiającą odbiór wyświetlanych w ramie dzieł sztuki w cyfrowym wydaniu). Teraz koreański gigant proponuje kompana w postaci Music Frame. Głośnik w ramce współpracujący z urządzeniami SmartThings. Można go też sparować z telewizorami i soundbarami przez Q-Symphony. To w celu wzbogacenia dźwięku.

Urządzenie ma dekorowy format, więc można mu znaleźć miejsce w bardziej reprezentatywnych miejscach mieszkania. Oferuje audio z Dolby Atmos i technologie SpaceFit z dopasowaniem dźwięku do pomieszczenia. Nie ma własnego wyświetlacza, bo to ramka na zdjęcia.


3. Wyze Cam v4 – kolejna generacja budżetowej kamerki

Wyze miało ostatnio wtopę z poziomem zabezpieczeń swoich kamerek, ale w kwestii samego hardware’u chyba zawsze imponował. Budżetowe urządzenia od lat oferują ciekawy stosunek możliwości do ceny. Nie inaczej będzie w przypadku czwartej generacji rejestratora do monitoringu mienia. Wyze Cam v4 ma kilka wartych uwagi ulepszeń i nadal atrakcyjną cenę. Moduł wyceniono na 36$.

Co zmieniono w nowej Wyze Cam v4?

  • obraz 2.5K (2560 x 1440 zamiast 1080p)
  • dodano tryb Wide Dynamic Range
  • światełko jest aktywowane ruchem
  • poprawiono komunikację two-way audio (do rozmów)
  • dźwięk ma być wyraźniejszy i donioślejszy
  • powiadomienia o sytuacjach są szybsze
  • zgodność ze standardem łączności Wi-Fi 6 (szybszym)
  • dodano komunikaty audio w formie ostrzeżeń o nagrywaniu (w reakcji na ruch)
  • ułatwiono konfigurację przez Bluetooth (bez kodów QR)
  • dodano Smart Focus (AI śledzące osoby w kadrze przy użyciu auto-zooma)
  • lekki lifting designu (w tym nowe kolory)
  • jest nagrywanie na karty microSD (więc można uniknąć ryzykownej chmury)

Wypada jeszcze lekko porównać Wyze Cam v4 do Wyze Cam v3 Pro (z 2022 roku) kosztującej ok. 50$. Sporo rozwiązań w obu modelach się pokrywa, ale Pro nie ma Wi-Fi 6. Z kolei bazowy model wspiera tylko 2.4GHz.


4. SmartThings i Philips Hue w głębszej współpracy (i debiut w Polsce)

Philips Hue i Samsung SmartThings rozwijają współpracę pod względem ulepszeń efektów w odbiorze treści na Smart TV. Obie marki pogłębią integrację swoich systemów w celu poprawy efektów wizualnych wykorzystujących efekty ambientowe. Oświetlenie LED ma współpracować z telewizorami koreańskiej marki. Mowa o konkretniejszych rozwiązaniach na linii systemu Philips Hue Sync TV oraz ekosystemu SmartThings. Synchronizacja platform ma podnieść imersję w odbiorze treści wyświetlanych na TV. Chodzi o reakcje świateł na content – coś w stylu Ambilight w telewizorach Philips (diodami na tyle telewizora rozszerzającymi efekty), ale jeszcze smart oświetlenia rozmieszczonego w pomieszczeniu.


Jeśli się nie mylę, Philips Hue Sync TV integruje się już z kilkoma systemami. Czas na oświetlenie przez platformę SmartThings. Szkoda, że uwzględnia to płatne plany subskrypcyjne (zakup pełnego pakiety bez abonamentu też jest jednak możliwy). Koncepcja polega chyba na tym, że łatwiej wystartować za 3$ miesięcznie, niż wydawać od razu 130$. BTW: już wcześniej opcja połączenia Sync TV z telewizorami Samsunga było możliwe, ale teraz cała procedura i sterowanie będzie szybsze i łatwiejsze przez SmartThings.

Na koniec dodam jeszcze dobre info dla klientów w Polsce. Philips Hue Sync TV jest w końcu oficjalne dostępne w naszym kraju (w tym samym czasie ofertę rozszerzono jeszcze o Czechy, Słowację, Brazylię oraz Hong Kong).


5. Power Mole – zasilanie przez szybę

Zewnętrzny system do monitorowania sytuacji jest przydatny, ale nie zawsze prosty do instalacji. Chodzi mi głównie o dogodne punkty do obserwacji. Rozmieszczenie kamerek jest po prostu zależne od zasilania (jeśli nie chcemy bazować na modelach na baterie). Opcją jest ładowanie solarne, ale i tutaj czasem są pewne ograniczenia. Znalazłem w crowdfundingu ciekawą alternatywę, która może niektórym otworzyć drogę do ciekawszego ułożenia rejestratorów wokół budynku. Power Mole przekazuje energię przez szybę. Jak?

Power Mole ma ciekawą konstrukcję. Bezprzewodowo przesyła energię przez moduły po obu stronach szyby. W ten sposób zasila kamerkę, którą można zamocować gdzieś obok okna. Całość przypomina indukcyjne ładowanie Qi w smartfonach, ale w obrębie przesyłu energii przez dwie „cewki” oddalone o siebie na niewielką odległość (telefony też można ładować bez bezpośredniego kontaktu z ładowarkami, ale zwykle przystawiamy je na styk). Całość widać już na samej miniaturce video załączonego z Kickstartera. 10W powinno wystarczyć do „karmienia” kamerki. Jeśli chodzi o grubość okien to ustalono je na maksymalnie 30 mm (np. w oknami z dwiema warstwami), ale wtedy wydajność spada do 50%. Przy 6 mm jest to 75%.

  • Cena w crowdfundingu: od 59$
  • Premiera: maj 2024 (ale na razie tylko rynek USA – liczę, że w razie udanej zbiórki firma rozszerzy wysyłkę na inne kraje, bo pomysł atrakcyjny)
  • Wyróżnienie za: alternatywę w sposobie instalacji zewnętrznych kamerek
  • Znalezione na Kickstarterze

6. Sonos Voice Control dodaje wsparcie Spotify

Nie mogę się doczytać, czy Sonos Voice Control działa w naszym kraju, ale nawet jeśli to zapewne bez wsparcia naszego języka. Alternatywny dla Alexy i innych asystentów głosowych system sterowania głośnikami Sonos wystartował w USA połowie 2022 roku. Po prawie dwóch latach do listy kompatybilnych platform dołączył serwis Spotify. Nie wiem niestety, czy ma to jakieś znaczenie w Polsce, ale postanowiłem o fakcie rozszerzenia tutaj wspomnieć. Multi-roomowy system audio jest kontrolowany przez Sonos Voice Control m.in. w serwisach Amazon Music, Apple Music, Pandora, Deezer i Sonos Radio. Teraz dokładniejsze wybieranie utworów, albumów i artystów przy użyciu głosu będzie możliwe także w ramach Spotify. Można stosować darmowe konto Spotify, ale tylko w Premium będzie obsługa wymienionych przed chwilą konkretów. Fajnie też, że niektóre komendy pozwolą przez Sonos Voice Control ingerować w playlisty Sporify. “Hey Sonos, I like this track” doda kawałki do playlisty z tymi lubianymi.


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

7. iPhone ze StandBy jak smart ekran

smart home 76 standby ios 17We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


8. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


9. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


10. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub