Naręczny EKG to nowy standard, który zaczyna pojawiać się w większej liczbie wearables. Propozycji jest jeszcze niewiele, ale powoli producenci starają się przygotowywać specjalne odmiany zegarków, które mobilny elektrokardiogram oferują. Także i wy pytacie mnie o takie produkty coraz częściej, więc postanowiłem zrobić listę obecnie dostępnych rozwiązań, którą z czasem będę rozszerzał o kolejne propozycje. Temat staje się nośny. Intryguje klientów, więc dobrze jest ocenić, jakie możliwości oferują nowe generacje zegarków z elektrokardiogramem na pokładzie.

Nie będę tutaj w stanie ocenić jakości wszystkich (z wielu powodów, nie tylko niedostępności, ale też braku wiedzy medycznej). Postaram się jednak zebrać ciekawsze urządzenia, by ewentualnie ułatwić spojrzenie na ten jeszcze niszowy segmencik. Kategoria ta powinna wkrótce powszechnieć, jak kiedyś optyczne czytniki tętna, GPS, czy ostatnio pulsoksymetry. Poniższa lista będzie miała kolejność zbliżoną do premier, w których dane modele były wydane (lub będą, bo część dopiero zmierza na rynek).

AliveCor Kardia Band
Jedno z pierwszych wearable EKG – smart pasek od AliveCor do Apple Watcha. foto: alivecor.com

Elektrokardiografia, czyli?

Czym jest elektrokardiogram (EKG)? Wypada przybliżyć, czym w ogóle jest badanie EKG. Badanie to ma na celu ocenę stanu serca, a więc i zdrowie osoby. Metoda wykorzystuje rejestrowanie elektrycznej czynności mięśnia sercowego (różnica potencjałów między elektrodami), dzięki czemu powstaje zapis pomagający wskazać sytuację pacjenta. Pomiary wskazują ewentualne schorzenia, czym zająć mogą się algorytmy rozpoznające charakterystyczne wzorce. Otrzymujemy wtedy przekaz, mogący podpowiedzieć, czy serce pracuje nieprawidłowo. Nie jest to oczywiście całkowicie niezawodne kryterium, ale w zdecydowanej większości daje sygnał, by dokonać dokładniejszych badań.

Staram się to odnosić zwłaszcza do zegarkowego formatu EKG, gdyż tego typu technologie dopiero wystartowały i porównujemy je z efektywnością medycznego sprzętu. Większość zegarków monitoruje pracę serca optycznymi czujnikami (światło LED penetruje skórę, by dotrzeć do krwi), co ma swoje ograniczenia w dokładności. Naręczny elektrokardiogram podnosi jakość analiz serca, ale wymaga odpowiedniej konstrukcji (często też łączy siły z wymienionymi czytnikami tętna). W tak małym urządzeniu jak zegarek wymyślono dosyć prostą metodę badań EKG. Zamykamy obwód przez odpowiednie umieszczenie palców w wyznaczonym miejscu – zwykle od spodu koperty jest druga elektroda. Taki stan musimy utrzymać ok. 30 sekund. Proces ułatwiają wizualizacje na ekranie. Otrzymujemy odczyt na ekraniku i możliwość jego zapisu do aplikacji w smartfonie, gdzie budujemy historię profilu (przy różnych aktywnościach). To zbyt krótki czas, by stwierdzić schorzenia, ale wystarczające, by zauważyć problemy. Nie jest to zamiennik EKG spotykanego w placówkach medycznych.

Co może, a czego nie może naręczne EKG?

Warto w takim razie sprostować, co w ogóle może dać odczyt EKG z poziomu nadgarstka, a czego potrafić nie będzie. Ograniczenie związane z formatem wearable jest, ale możemy liczyć, że z czasem to algorytmy Sztucznej Inteligencji będą w stanie wydobywać z pomiarów więcej. To właśnie analiza drobnych zmian w sygnałach może nawet podnieść precyzję takiego elektrokardiogramu. Na razie jednak następuje era, w której uda się zbierać odczyty w sposób bardziej masowy, by AI mogła uczyć się i przetwarzać wzorce. Na ten moment developerzy starają się odnosić do aktualnych baz danych, a te umożliwiają wykrywanie tylko wybranych schorzeń. Sztuczna Inteligencja powinna być z czasem w stanie rozpoznawać więcej nieprawidłowości.

Gdzie zatem smartwatche z EKG mogą pomóc i czy uratują nam życie? Ich zadaniem jest głównie pilnowanie zdrowia i sygnalizowanie odchyleń od norm. W tej chwili jest to głównie rozpoznawanie migotania przedsionków (AFib), czyli arytmii. Interpretację pomiarów warto zlecić specjalistom. Regularnie zbierane dane ułatwią lekarzowi ocenę zdrowia. Jeśli stan jest poważny to zegarki powinny wykryć wyraźnie zmiany w pracy serca, a to alarm, by natychmiast udać się do lekarza. W większości inteligentnego zegarki z EKG starają się o prewencję.

Apple Watch z EKG

Zaczynam od Apple Watcha, bo to siła jego marki sprawia, że nowe standardy zaczynają się popularyzować. Można nawet powiedzieć, że gigant z Cupertino był pierwszym, który wdrożył naręczne EKG na taką skalę. Czwarta generacja smartwatcha z systemem watchOS zaoferowała wewnątrz urządzenia moduł EKG. Nie był dostępny wszędzie, a na wybranych rynkach. Od niedawna z jego możliwości mogą korzystać użytkownicy z Polski. W tej chwili w sprzedaży jest już nowszy wariant – Apple Watch series 5.

Apple Watch Series 4 EKG

Dokładniej o trybie EKG w Apple Watchu pisałem już zaraz po premierze Apple Watcha series 4. Urządzenie potrafi wykrywać migotanie przedsionków, a dane przekazuje do aplikacji Apple Zdrowie, gdzie możemy agregować odczyty z wielu innych smart urządzeń do monitorowania stanu zdrowia (także z trackerów aktywności). Tim Cook stwierdził niedawno, że firma ma zamiar stworzyć wielozadaniowy gadżet do wykrywania wstępnych oznak różnych problemów zdrowotnych, by prewencyjnie dbać o swój stan. Wcześnie wykrywane oznaki dają szansę na podjęcie wcześniejszych działań, m.in. dokładniejszych badań. Apple Watche mają certyfikację FDA (USA) i CE (Europa). Ciekawostka: przed EKG zintegrowanym z kopertą Apple Watcha swoje możliwości oferował smart pasek Kardia Band od AliveCor.

Cena: od 1999 zł (za aluminiowy model 40 mm Series 5), Apple Watch Series 4 kupimy tylko z drugiej ręki (lub resztek magazynowych sklepów)

Charakterystyczne opcje: EKG działa w Polsce, opcjonalne LTE, dużo aplikacji i bogata integracja z iPhonem, tryby sportowe i stałe aktualizacje systemu operacyjnego, dwie wielkości koperty (40 i 44 mm)

Withings Move EKG

Powyższy przykład był jednostką z kolorowym wyświetlaczem, ale nie każdemu potrzebny szybko rozładowujący się smartwatch. Withings to marka sprzedająca inteligentne zegarki w bardziej klasycznej stylistyce. Oferta obejmuje analogowe modele, łączące tradycyjne wydanie z dodatkowymi smart funkcjami. Większość produktów z portfolio francuskiej marki to stylowe trackery aktywności, ale od zeszłego roku producent zaoferował więcej możliwości w kwestiach analizy zdrowia. Withing Move EKG był pierwszym modelem z fizycznym cyferblatem i wskazówkami, w którym znalazł się moduł EKG.

Withings Move EKG smartwatch

Whithings Move EKG to zatem pierwszy hybrydowy smart zegarek z umiejętnościami wykrywania schorzeń serca na podstawie badań elektrokardiogramu. Podobnie jak Apple Watch, Withings też rozpoznaje migotanie przedsionków. Tutaj również znajdziemy tryby sportowe i pomiary tętna. Marka wprowadziła tryb pomiarów EKG do Europy dopiero niedawno, bo kilka miesięcy temu (wrzesień 2019). W USA wszystko na działać dopiero od drugiego kwartału 2020. Aplikacja Withings Health Mate agreguje też dane z innych produktów marki, m.in. ze smart ciśnieniomierza na ramię. Withings BPM Core to bardziej zaawansowany model. który wykona EKG z ramienia, skąd zmierzy też ciśnienie.

Cena: 130 €

Charakterystyczne opcje: analogowa stylistyka i konstrukcja,

Withings ScanWatch

Od razu podam przykład najświeższego z produktów tej samej marki. Podczas styczniowych targów CES 2020 w Las Vegas zaprezentowano model Withings ScanWatch. To kolejny wariant analogowego zegarka z modułem EKG, ale tym razem w bogatszym wydaniu. Można powiedzieć, że to hybrydowy zegarek nawiązujący do modelu Steel HR, gdzie cyferblat uzupełniono niewielki ekranikiem do odczytu powiadomień bogatszych w treści. Panel ten będzie też wykorzystany do prezentacji danych z naręcznego elektrokardiogramu.

Withings ScanWatch zegarek EKG
Trzy elektrody w kopercie trzeba objąć palcami (+ kontakt spodu z nadgarstkiem), by przez 30 sekund wykonać pomiar EKG.

 

ScanWatch to półka wyżej od Move EKG również pod względem pozostałych pomiarów. O ile zeszłoroczny wariant posiadał podstawowy tracker aktywności (z czujnikami analizującymi sen), nowsza jednostka została wyposażona w czytnik tętna oraz pulsoksymetr. Da to głębsze analizy zdrowia. Tutaj również wykryjemy migotanie przedsionków, ale sensory SpO2 będą też w stanie rozpoznać bezdech senny. Oczywiście aplikacja Health Mate dostępna jest na obie platformy mobilne. Choć ScanWatch jest droższy od Move EKG to ma do zaoferowania więcej: mierzy więcej metryk, a ekranik pozwala na szerszy przekaz informacji. Urządzenie wydaje się też bardziej stylowe.

Cena: 250 € (38 mm), 300 € (42 mm)

Charakterystyczne opcje: analogowa stylistyka z mini ekranem POLED, pulsoksymetr, dwie wielkości kopery (38 lub 42 mm), całodobowy pomiar tętna i obserwacja stref tętna

Samsung Galaxy Watch Active 2

Samsung też chce mieć w ofercie smartwatch z modułem EKG. Dosyć szybko, bo po około pół roku, odświeżył model zegarka z serii Watch Active. Jego druga generacja kontynuowała udaną estetykę, ale tym razem otrzymała dwie wielkości koperty i oczywiście elektrokardiogram. Samsung Galaxy Watch Active 2 ma być kuszącym, bezpośrednim rywalem dla Apple Watcha – również w ofercie LTE. Obaj konkurenci mają podobny zakres funkcji, choć każdy z nich oferuje więcej dla innego systemu. Apple Watch będzie działał pełniej z iPhonem, a Galaxy Watch z Androidem.

Samsung Galaxy Watch Active 2

Niestety produkt Samsunga dopiero czeka na certyfikację dla modułu EKG, a to oznacza, że mimo, iż Active 2 można już kupić, trzeba czekać na aktywację elektrokardiogramu. Edycja: Galaxy Watch Active 2 z EKG działa od lutego 2021 roku. Koreański producent obiecuje, że w tym samym czasie uruchomi detekcję upadków w smartwatchu. Kiedy to nastąpi? Tego niestety nie sprecyzowano. Przypomnę jeszcze, że w pierwszym modelu dostępny był też rodzaj „ciśnieniomierza” bazującego na czytnikach tętna, ale to rozwiązanie było aktywowane jedynie na wybranych rynkach. U nas nie (EDIT: tryb jest już zapowiedziany dla Polski). Jeśli chodzi o pozostałe funkcje sportowe to na pokładzie Galaxy Watcha jest jest sporo. Od rozpoznawania różnych aktywności, po tryb pływacki, analizy snu oraz oddechu, a więc bardzo zbliżona oferta do Apple Watcha.

Cena: od ok. 1090 zł (aluminiowa wersja 40 mm)

Charakterystyczne opcje: EKG działa w Polsce, dwie wielkości koperty (40 lub 44 mm), opcjonalne LTE, sportowa edycja Galaxy Active 2 Under Armour, dotykowa ramka reagująca na gesty, EKG działa wyłącznie z telefonami Galaxy z minimum Androidem 7.0 (przynajmniej na razie).

Samsung Galaxy Watch 3

Nowszym i nieco większym zegarkiem Samsunga z modułem EKG na pokładzie jest Galaxy Watch 3. Model tego smartwatcha jest solidniejszy i posiada charakterystyczny dla tej serii obrotowy pierścień w ramce wokół dotykowego wyświetlacza. Większość funkcji będzie podobna do modelu Active, choć być może z racji czasu więcej rozwiązań znajdzie się w nowszym urządzeniu. Samsung lubi jednak wprowadzać aktualizacje nowszych funkcji do swoich starszych generacji zegarków.

Samsung Galaxy Watch 3 EKG

Moduł EKG jest obecny w obu wielkościach koperty: 41 i 45 mm. Działa w ten sam sposób. Przykładamy palce jak na załączonym wyżej obrazku (w kontakcie z jednym z przycisków). Zamykając w ten sposób obwód (także w kontakcie tyłu koperty z nadgarstkiem) umożliwiamy przeprowadzenie pomiaru. Samsung Galaxy Watch 3 jest oferowany także opcjonalnie z modułem LTE (eSIM), co jeszcze bardziej uatrakcyjnia wybór. Funkcje EKG oraz ciśnieniomierza są dostępne w zegarkach na terenie Polski od lutego 2021 roku.

Cena: od 1699 zł (41 mm z Bluetooth)

Charakterystyczne opcje: EKG działa w Polsce, obrotowy pierścień w alternatywie dla dotykowego interfejsu, EKG działa wyłącznie z telefonami Galaxy z minimum Androidem 7.0 (przynajmniej na razie), dwie wielkości koperty (41 lub 45 mm), kilka wariacji wykończeniowych w tym droższa tytanowa

Fitbit Sense

Fitbit wraz z prezentacją smartwatcha Versa 3 wprowadził jego specjalną edycję. Model Fitbit Sense ma ten sam zakres funkcji fitness, ale dodatkowo kilka czujników do monitorowania zdrowia. Wzbogacają go o konkretne opcje, dzięki którym z nadgarstka można śledzić nie tylko ogólną aktywność, ale też odczyty stanu organizmu. Na pokładzie jest połączenie czytnika optycznego do pilnowania rytmu serca, EKG, czujnik EDA (do analizowania stresu) oraz sensor temperatury. Jest też pulsoksymetr. To jeden z bogaciej wyposażonych smart zegarków na rynku jeśli oceniać aspekty zdrowotne.

Fitbit Sense z EKG i EDA

Pomiary EKG wykonujemy przykładając palce do ramki jak na załączonym wyżej obrazku. W opisie usługi widzę funkcje wykrywania migotania przedsionków. Fitbit Sense analizuje też sen i to dość szczegółowo. W ramach raportu Fitbit Premium otrzymujemy konkretne analizy z ostatnich sześciu miesięcy. Ten tryb jest jednak płatny (a usługi Premium dostępne na wybranych rynkach). W niewielkiej kopercie udało się też pomieścić moduł GPS. Bardzo dobrze wygląda w urządzeniu czas pracy na jednym ładowaniu. Wyniesie tu nawet 6 dni, choć zależy to oczywiście od częstotliwości użytkowania. Są też smart opcje, m.in. Fitbit Pay.

Cena: od ok. 1400 zł

Charakterystyczne opcje: bogate opcje monitoringu zdrowia (w tym czujnik EDA i pulsoksymetr), bogata platforma fitness od Fitbit, mobilne płatności Fitbit Pay, EKG działa w Polsce, na pokładzie Alexa i Asystent Google (na razie niedostępne w Polsce), nawet 6 dni czasu pracy na jednym ładowaniu, dość bogata personalizacja wykończenia

Amazfit Verge 2

Chińska marka Huami to jedna z prężniej rozwijających się w dziale wearables. Swoje siły łączy często z Xiaomi. Ich oferta obejmuje sporo przeróżnych modeli smartwatchy, smartbandów i opasek fitness. Niedawno portfolio postanowiono rozszerzyć o model zagarka z modułem EKG. Amazfit Verge 2 otrzymał nowy chip Huanghan No.1 always-on AI, dzięki któremu poradzi sobie z przetwarzaniem odczytów biometrycznych. EKG trafi do droższego z modeli, gdyż postanowiono sprzedawać wariacje z i bez kardiogramu.

Amazfit Verge 2 z EKG 

Wspomniany przed chwilą chip ma specjalny silnik (z cardiac biometrics), monitorujący przy okazji pracę serca w precyzyjniejszy sposób. Oczywiście całodobowo. Oba pomiary (EKG i optyczny) mają pomóc w wykrywaniu arytmii i migotania przedsionków. Metoda badania przypomina te z wcześniej opisanych rywali. Nie ma tu raczej innej opcji, niż użycie elektrod. Ważniejsze będą algorytmy przetwarzające dane. Producent, którego narzędzia będą to robić najlepiej, wygra wyścig. Huami proponuje BioTracker z PPG i EKG. W kwestiach monitorowania zdrowia zastosowane mają być punkty PAI, ułatwiające codzienna ocenę stanu zdrowia. Verge 2 ma też sporo trybów sportowych. Na razie jest dostępny wyłącznie w Chinach, ale amerykańska i europejska premiera też jest planowana.

Cena: ok. 190$ (wersja z EKG)

Charakterystyczne opcje: atrakcyjniejsza cena, jakość wyświetlacz i czujników na poziomie zachodnich wearables, opcjonalny eSIM (czy kompatybilny? dowiemy się, gdy gadżet trafi do Europy), w razie czego jest NFC (szansa na mobilne płatności – jeśli zadebiutuje na zachodnim rynku)

Asus VivoWatch SP

Na wrześniowe targi IFA 2019 w Berlinie tajwański Asus przywiózł swój smartwatch z EKG. Model Asus VivoWatch SP to następca wariantu BP, który wyposażono w ciśnieniomierz. Nie trafił on jednak do międzynarodowej sprzedaży, więc był dostępny na wybranych rynkach. SP też posiada pomiar ciśnienia z nadgarstka, ale dodatkowo towarzyszy mu elektrokardiogram. Obawiam się, że jego losy mogą być podobne do poprzednika, choć liczę, że urządzenie będzie tym razem dostępne globalnie. Trzeba zauważyć, że tego typu trackerom ciężej jest uzyskać pozwolenie na sprzedaż (USA i UE) z uwagi na rygorystyczne certyfikacje. Stąd propozycji zegarków EKG nie jest w tej chwili za wiele. To wciąż technologia dopiero aspirująca do miana standardu.

Zegarek Asus VivoWatch SP EKG

Asus VivoWatch SP wygląda jak zaawansowany tracker zdrowia, przynajmniej na papierze, gdzie widać specyfikacje czujników i czytników. Naręczny moduł wyposażono w 9-osiowy czujnik ruchu, barometr, biosensory (mierzące ciśnienie), EKG, czujnik światła, optyczny czytnik tętna, krokomierz, a także pulsoksymetr. Tego typu monitory będą się teraz upowszechniać, a wraz z algorytmami mogą przekazywać bardzo konkretne dane – służące do pilnowania organizmu i wykrywania chorób w ich wczesnym etapie. Ciężko ocenić dokładność zestawu Asusa do tego celu, ale widać, że są próby zmieszczenia tak licznych czujników w zegarkowej kopercie. Do tego w bardzo stylowej. Na razie niestety EKG zostało tu zaprzęgnięte jedynie do współpracy z PPG dla pomiarów ciśnienia. Wykonuje się je podobnie do tego z wcześniej przedstawionych rywali, ale procedura jest krótsza (15-20 sekund). Na razie nie widzę jeszcze Asusa w sprzedaży, choć spekulowano, że jego premiera nastąpi pod koniec 2019 roku.

Cena: nieznana

Charakterystyczne opcje: bogaty zestaw czujników (w tym ciśnieniomierz), są też analizy snu, pulsoksymentr, czy GPS z aplikacją HealthConnect

Cronovo EKG Smartwatch

Zanim Apple wprowadził EKG na skalę masową, elektrokardiogram w naręcznym formacie pojawiał się dopiero w crowdfundingu. Pod koniec 2016 roku na Kickstarterze pojawił się zegarek Cronovo EKG Smartwatch. Jak to zwykle bywa przy kampaniach tego typu, na działający prototyp trzeba chwilkę poczekać, natomiast finalny wyrób pojawia się na wiele miesięcy od startu zbiórki. W przypadku Cronovo premiera się jeszcze nie odbyła. Udało mi się jedynie dotrzeć do aktualizacji na Indiegogo (gdzie wyrób również trafił) z 21 grudnia 2019 o przesunięciu sprzedaży. Wychodzi na to, że premiera wkrótce nastąpi. W momencie startu akcji producent chwalił się, że to pierwszy na świecie smart zegarek z wbudowanym w kopertę EKG. Dziś już wiadomo, że nie udało się osiągnąć tego celu.

Cronovo EKG Smartwatch

Cronovo wygląda jednak ciekawie. Ma dysponować bogatym zestawem odczytów i funkcji. W 2016 taki zestaw robił oczywiście na klientach większe wrażenie. Mamy tu analizy aktywności, zmęczenia, snu, a nawet wieku naszego serca, czy działania metabolizmu. Gwiazdą był tu jednak czytnik pracy serca ze strefami tętna oraz EKG. Nie zabraknie wirtualnego trenera i przewodnika oddechu.  Oprócz tego sporo inteligentnych funkcji. Niestety na to wszystko wciąż trzeba czekać i oferta na tle konkurencji przestała się wyróżniać. Warto jednak wciąż śledzić losy produktu i jego ostateczny efekt. Połączenie optycznego i elektrycznego pomiaru ma mieć tu skuteczność 99.9% (względem porównania z certyfikowanymi elektrokardiogramami). Generalnie podałem tu przykład Cronovo, bo wydaje się wiarygodną propozycją, ale pokazującą, że wdrażanie nowych technologii (zwłaszcza związanych z analizami zdrowia) może trwać.

Cena: 190 funtów (jeśli nic od 2017 roku się nie zmieniło)

Charakterystyczne opcje: wielozadaniowy monitor zdrowia na ręce (stres, nawodnienie, rytm serca, trener zdrowia itd.), smart funkcje

QardioCore na klatkę piersiową

Na koniec kilka alternatyw dla zegarków, bo pomiary EKG w mobilnej wersji wcale nie muszą mieć postaci smartwatcha. Jeden już w zasadzie przedstawiłem (mam na myśli Withings BPM Core). Oprócz inteligentnego ciśnieniomierza z EKG możemy też liczyć na elektrokardiogram odczytujący pracę serca prosto z klatki piersiowej. QardioCore mierzy informacje praktycznie z najlepszego do tego miejsca. Przyklejany (+ przytrzymywane paskiem) jest blisko serca, skąd zbiera dane o rytmie serca (HRV), częstotliwość oddechu, temperaturę oraz ogólnej aktywności. Producent zapewnia o medycznym poziomie jakości odczytów EKG.

QardioCore

Najważniejsze, że QardioCore jest już dostępne na rynku europejskim, a więc dysponuje wszelkimi zezwoleniami. Niestety urządzenie należy do jednych z droższych na tej liście. Wymaga też podglądu pomiarów na sparowanym smartfonie, czego nie brakuje na ekranikach zegarków (o ile rozumiemy zapis EKG i jest nam to faktycznie niezbędne). Szkoda tylko, że w specyfikacji widzę jedynie współpracę z platformą iOS (na plus integracja z Apple Zdrowie – agregatem zdrowia do korelowania danych z innymi trackerami).

Cena: 499 €

Charakterystyczne opcje: inny format (na klatkę piersiową), dodatkowe analizy oddechu, sprzedawany już od 2014 roku, a więc na wiele lat wcześniej niż zegarkowe EKG

Hexoskin Smart – strój sportowy

W 2016 roku swoją nową wersję sportowego smart stroju zaprezentowało Hexoskin. To kolejna alternatywa dla zegarków, a w swoim czasie jedno z nielicznych rozwiązań z EKG w świecie ubieralnych technologii w ogóle. Odzież z czujnikami do dziś nie jest zbyt popularna, bo wciąż droga. Za komplet marka chce aż prawie 500 dolarów, więc to wyrób raczej dla zawodowców myślących na poważnie. Takich, którzy podczas treningu muszą kontrolować wiele metryk, a po nim ocenić wydolność, stan organizmu i podsumowanie podjętych działań.

Hexoskin Smart strój sportowy

Hexoskin Smart wyposażono w kilka czytników biometrycznych, w tym także EKG. Producent też chwali się klinicznymi testami oraz odpowiednio jakością pomiarów. Zaletą całości jest oczywiście format, czyli wygodny strój. W zakresie danych są: praca serca (HRV, tętno i monitorowania obciążeń wraz z tzw. Heart Rate Recovery), sprawdzanie oddechu, przepływ tlenu, ale też analizy intensywności, kadencja i jeszcze kilka innych. Widać wyraźnie, że to typowo sportowa propozycja.

Cena: 500$

Charakterystyczne opcje: forma smart odzieży, zbierania danych pod cele sportowe, budowa bardzo bogatego profilu danych użytkownika

KardiaMobile z EKG

Przy opisywaniu elektrokardiogramu w Apple Watchach zwróciłem uwagę na smart pasek Kardia od AliveCor. który nie jest już produkowany, gdyż stracił sens istnienia (odkąd EKG jest zintegrowane ze smartwatchem z Cupertino). W ofercie firmy są jednak dalej mobilne przystawki do smartfonów (gdzie ekran z aplikacją jest panele dla czytnika), gdzie można przeprowadzić dokładniejsze badanie EKG. KardiaMobile doczekała się nawet nowego modelu 6L, który jest jeszcze bogatszy w możliwości od poprzednika. Urządzenie trzymamy oburącz, dotykając elektrody po obu stronach modułu.

AliveCor Kardia Mobile EKG Monitor

KardiaMobile od AliveCor jest w stanie wykryć bradykardię i tachykardię, a wcześniej posiadało też certyfikaty (FDA, czyli USA) dla migotania przedsionków. Nowy model jest dokładniejszy, więc zapis wyników przekazany lekarzom ma dać pełniejszy obraz sytuacji. Procedura odczytów też trwa ok. 30 sekund. Producent posiada też certyfikaty europejskie (CE), a ogólnie przedstawia swój produkt jako najlepszy tego typu na rynku.

Cena: KardiaMobile (99$), KardiaModile 6L (149$)

Charakterystyczne opcje: najprecyzyjniejszy (wg AliveCor) i do tego przystępniejszy cenowo od zegarków moduł EKG z aplikacją na smartfony