Pod koniec każdego miesiąca sporządzam małe podsumowanie najciekawszych wydarzeń w świecie mobilnych technologii. Ciekawe premiery, najważniejsze informacje, istotne momenty. Wszystko to, co uznałem za warte przypomnienia w minionym miesiącu. Wewnątrz tekstu umieszczam od razu odnośniki w formie hiperłącz do pełnych wpisów z danego miesiąca dla ułatwienia przeniesienia się do konkretnych informacji.

Styczeń 2013 to, przede wszystkim, coroczne targi elektroniki CES w Las Vegas, podczas wielu konferencji i prezentacji przedstawiono nowości wśród sprzętu, oprogramowania i akcesoriow, które będą dominowały na rynku mobilnym. Pod koniec miesiąca odbył się również event promujący premierę nowego systemu operacyjnego od BlackBerry – OS 10, a tydzień wcześniej seria prelekcji i szkoleń dla programistów chcących tworzyć aplikacje na nową platformę  Firefox OS od Mozilli.

Najważniejsze wydarzenia stycznia 2013:

  • Wielkie „tablety” w formie stołów (Lenovo Idea Centre Horizon Table PC), których więcej zobaczymy zapewne w przyszłych kwartałach roku. Na CES zaprezentował się również gigantyczny 84-calowy multimedialny stół w rozdzielczości 4K od 3M, jednak rozmiary urządzenia nie pozwalają go kwalifikować do mobilnych urządzeń, jednak sam fakt rozwoju tego typu rozwiązań napędza produkcję mniejszych „bardziej mobilnych” odpowiedników. Przykładem jest 20-calowy tablet od Panasonica właśnie w rozdzielczości 4K, który korzysta z Windows 8.
  • Jednym z ciekawych rozwiązań rewolucjonizujących korzystanie z klawiatury ekranowej na urządzeniach mobilnych są żelowe wypukłości od Tactus. Nowy sposób na uprzyjemnienie pisania na wirtualnych przyciskach, które na potrzeby wpisywania tekstu, uwypuklają dotykowy ekran by łatwiej było wprowadzać znaki.
  • Do top tego miesiąca zakwalifkowałem również serię Xperia Z od Sony. Smartfon i tablet w odnowionej stylistyce z porządnymi wnętrznościami. Zwróciłem uwagę na ich odporność na wodę i pyły, dzięki certyfikatom IP55 oraz IP57 oraz możliwość podładowania wyczerpanej baterii telefonu z symbolem „Z” przy podłączeniu przez złącze micro USB.

  • Tegoroczny CES to również prezentacje giętkich ekranów przyszłych smartfonów i tabletów, zaprezentowały się znane firmy takie ja Samsung, ale i niezależne projekty m.in. PaperTab. Ten ostatni pokazał e-papier, którego strony można śmiało zaginać i  łączyć ze sobą by ułatwić nawigację. Nie byłoby tematu giętkich urządzeń, gdyby nie giętkie baterie, których realizacji podjęło się wielu niezależnych wynalazców i naukowców.
  • Seria eventów Mozilli na świecie, które nie ominęły Warszawy. Firefox App Days umożliwiło lokalnym twórcom i programistom  zapoznanie się z developerskimi modelami Keon i Peak z systemem operacyjnym Firefox OS na pokładzie oraz zaznajomienie się z symulatorami systemu bez użycia fizycznych urządzeń. Mozilla celuje w użytkowników rynków wschodzących gdzie przewagę stanowią smartfony ze słabszymi specyfikacjami. Sam fakt wejścia nowej platformy od Mozilli znalazł się w moim zestawieniu na styczeń 2013.

  • Styczeń okazał się przynieść też ciekawe informacje dla rodzimego rynku. Syntezator mowy IVONA został przejęty przez światowego Amazona, co daje nadzieję na pierwszy polski asystent głosowy na urządenia z Androidem – Kindle Fire i Fire HD korzystają z systemu Android, więc Amazon może zdecydować się na użycie głosów programu IVONA nowemu mobilnemu, konkurencyjnemu do Siri czy S-voice, asystentowi głosowemu na platformę od Google. W końcu można skorzystać na licencjonowaniu rozwiązania.

  • Drugą ważną informacją dla mieszkańców Polski jest możliwość zamawiania międzynarodowej wersji najnowszego czytnika Kindle Paperwhite ze stron Amazona prosto do Polski. Choć po podliczeniu ceł, podatków i wysyłki, ostateczna kwota urządzenia trochę rośnie to najważniejszy jest fakt, że sklep nie zapomina o polskim rynku. Kindle Paperwhite to pierwszy czytnik z e-tuszem od Amazon, który został wyposażony w podświetlenie ekranu.
  • Warto zwrócić uwagę, że w styczniu Nokia oficjalnie potwierdzniła, że ostatnim modelem z symbianem na pokładzie będzie 41-megapikselowa Nokia 808 z technologią Pure View. Nie kupimy już więcej nowych urządzeń z przełomowym dla Nokii systemem na telefony komórkowe, który jednocześnie prawie przyczynił się do upadku fińsiego giganta.
  • Jedną z ważniejszych informacji stycznia jest start, pod koniec tego miesiąca, nowego systemu oparacyjnego od RIM (które teraz nazywa się po prostu BlackBerry) – BlackBerry OS 10. Przedwczoraj na BlackBerry Experience oficjalnie zaprezentowano modele Z10 i Q10, pierwszy to całkowicie dotykowy smartfon, a drugi jest tradycyjnym BB z fizyczną klawiaturą. Kanadyjska firma próbuje odzyskać rynek wprowadzając całkowicie nowy OS na swoje urządzenia oraz konkurując pierwszym w swojej ofercie, w pełnym tego słowa znaczeniu, smartfonem.

  • Asus na CES 2013 zaprezentował pierwszy na świecie ultrabook z dwoma ekranami, który po zamknięciu staje się tabletem.  Model Taichi może również pracować jako dwustronny ekran dla kilku użytkowników siedzących na przeciw siebie. Oryginalne i śmiałe posunięcie tajwańskiej firmy.

  • Na koniec warto zwrócić uwagę na rosyjski wynalazek, który pojawi się w drugim półroczu na rynku. Smartfon Yota Phone to pierwszy na świecie model telefonu z dwoma ekranami, po obu stronach urządzenia, przy czym, tylny wyświetlacz to mono-chromatyczny ekran w formie czytnika z e-Inkiem, dzięki któremu oszczędzimy baterię.