smartfony 121 Blackview Hero 10
Zobacz też poprzedni przegląd „smartfony tygodnia” #121 – Blackview Hero 10 (foto: Blackview Japan)

Jest poniedziałek, a więc tradycyjnie zaczynam tydzień od przeglądu smartfonowych nowości i najciekawszych zapowiedzi z ostatnich dni. Z wiadomych względów najwięcej info o Androidach. Tu ruch znacznie większy.

Przed wami kolejny (już ponad setny!) zbiór wieści ze świata telefonów. Nie tylko tych droższych (im zwykle poświęcam więcej czasu w oddzielnych artykułach, do których zresztą przekierowuję). Znajdziecie tu też krótkie wiadomości o najważniejszych premierach modeli budżetowych i mid-range. Zapraszam też do poprzednich przeglądów. Wiele z nich jest wciąż aktualnych.

Zaczynam od szybkiej listy ciekawostek: najświeższych liczb, trochę przecieków, danych od analityków i zapowiedzi:

  • 45,9 mld $ – to przychody Apple z iPhone’ów w Q1 2024 (-10.5% r/r) | wg wyników marki za II kwartał 2024 roku (pierwszy kwartał kalendarzowego)
  • 4.4% – to udziały najlepiej sprzedającego się na rynku smartfona w Q1 2024 (modelu iPhone 15 Pro Max) | wg raportu Counterpoint Research
  • 300.4 mln – (+11.6% r/r) – tyle sztuk smartfonów sprzedano globalnie w Q1 2024 | wg Omdia
  • 8/12 GB – tyle RAM mają otrzymać iPhone’y 17 | wg Jeffa Pu
  • iPhone 17 Slim (z mniejszym Dynamic Island) może być następcą iPhone’a 16 Plus | wg Jeffa Pu
  • 8% – o tyle spadła sprzedaż smartfonów w USA w Q1 2024 | wg Counterpoint Research
  • 52% – to udziały Apple w sprzedaży smartfonów w Q1 2024 | wg Counterpoint Research
  • 296.9 mln – tyle smartfonów sprzedano globalnie w Q1 2024 | wg Counterpoint Research

Ciekawsze smartfonowe zapowiedzi:

  • w Geekbench zauważono globalne wersje składanych X Fold3 i X Fold3 Pro
  • vivo iQOO Neo 9S Pro ma pracować na nowym Dimensity 9300+
  • 13 maja prezentacja vivo X100 Ultra
  • 15 maja Sony zaprasza na prezentację nowych Xperii

1. Google Pixel 8a (smartfon tygodnia)

Google Pixel 8
Pixel 8a, 8 i 8 Pro (foto z polskiej prezentacji)

Nie mogłem w tym tygodniu wybrać innego smartfona. Google przedstawiło najprzystępniejszego cenowo Pixela ósmej generacji. Nowy Pixel 8a zadebiutował przed przyszłotygodniowym Google I/O. Najważniejsze, że w końcu i w naszym kraju. Byłem na warszawskim evencie poświęconym debiutowi całej ósmej generacji Androidów od Google na polskim rynku. Nowy smartfon to jak zwykle nieco słabiej wyposażona wersja flagowca w niższej cenie. Pixel 8a zyskał jednak względem poprzednika pewne poprawki. Ekran OLED ma teraz odświeżanie 60-120Hz. Jest wiele parametrów, które model z bazowym duetem współdzieli, np. funkcje fotograficzne, czy chipset Google Tensor G3. Oczywiście z kompletem charakterystycznych dla Pixeli funkcji software’owych.

Zobacz też: moja relacja z prezentacji Pixeli 8


2. Motorola Moto G Stylus 5G (2024) w USA

W Stanach Zjednoczonych zadebiutowała kolejna generacja Motoroli z rysikiem – modelu Moto G Stylus 5G. Tegoroczna edycja otrzymała oczekiwane w Androidzie ulepszenia dla cyfrowego piórka. Wciąż mówimy o przedstawicielu klasy średniej. Pod tym względem nic się nie zmieniło. Marka należąca do Lenovo chce oferować możliwie przystępną wersję telefonu ze stylusem. Nowy rysik nadal ma miejsce w konstrukcji (co nie jest w tych czasach wcale oczywiste, bo niektórym smartfonom brakuje miejsca na slot). Został nawet lekko powiększony, by wygodniej trzymał się w ręce. Nowy software przyspieszy też jego pracę w kontakcie z ekranem. Użytkowanie ma być też intuicyjniejsze. Zredukowano opóźnienie, a tworzenie notatek uproszczono. Także cały UI ma nowe elementy interakcji z dodatkowymi funkcjami. Oczywiście nie zabraknie OCR do digitalizacji ręcznie pisanych zapisków.

Specyfikacje moto G Stylus 5G (2024) są w zakresie typowym dla Androidów segmentu mid-range:

  • ekran: 6.7″ pOLED (1080×2400), 120 Hz (i 240 Hz w próbkowaniu), 1200 nitów w szczycie
  • chip: Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1
  • konfiguracja: 8 GB RAM i 256 GB na dane
  • foto: 50 mpx z f/1.8 i OIS (sensor główny) + 13 mpx z f/2.2 (ultra wide 120 stopni)
  • selfie: 32 mega z f/2.4 w ekranowym otworku
  • audio: głośniki stereo z Dolby Atmos i port słuchawkowy 3.5 mm
  • bateria: 5000 mAh z ładowaniem 30W i bezprzewodowym 15W
  • system: Android 14 z dodatkami dla rysika
  • cena moto G Stylus (2024): 500$

Wstępne podsumowanie:

  • Plusy: Android z rysikiem za rozsądne pieniądze i ulepszenia stylusa
  • Minusy: to jednostka dostępna na razie tylko w USA (i chyba też Kanadzie)

3. Xperia 1 VI (zapowiedź tygodnia)

15 maja Sony przedstawi swoje nowe smartfony z Androidami. W zasadzie praktycznie rok po debiucie poprzedniej generacji. Japoński producent elektroniki przygotowuje poprawki dla flagowej Xperii 1. W szóstej odsłonie proporcje ekranu mają zejść do bardziej standardowych. Sony kończy zatem z panoramicznymi układami 21:9, które były wygodne przy oglądaniu multimediów, ale niekoniecznie przy normalnym użytkowaniu. Z kolejnych przecieków wiadomo też już coraz więcej na temat możliwości fotograficznych telefonu. Zestaw sensorów nie zmieni się jakoś mocno, ale peryskopowy teleobiektyw ma zyskać na „zasięgu”. Poprzednik oferował zakres 85-125mm, natomiast Xperia 1 VI otrzyma 85-170mm i ekwiwalent optycznego zbliżenia 7x. Na renderach z przecieków widać też logotyp ZEISS, które zdradza wsparcie powłok T* do redukcji odblasków. Obrazowaniem zajmie się najmocniejszy chip od Qualcomm, czyli Snapdragon 8 Gen 3.


W tym roku Sony uporządkuje funkcje fotograficzne w ramach aplikacji na Androida. Do tej pory wybrane opcje były rozsiane po różnych apkach (część rozwiązań było dostępnych w Photography Pro, część w Cinema Pro). W szóstej generacji Xperii ma to być jedna aplikacja do wygodniejszego korzystania z aparatów telefonu. Serwis MSPoweruser zauważył obecność trybów znanych z aparatów Sony Alpha. W Xperii 1 VI pojawi się technologia oceny pozy znana z profesjonalnych aparatów Alpha. Ma poprawiać ostrość nawet, gdy „obiekt” nie patrzy w obiektyw. W zasobach pojawi się też nowy Video Creator (zastąpi zapewne Videography) – też w ramach jednej aplikacji.

  • Plusy: ewolucja i poprawki rozwiązań fotograficznych, normalne proporcje ekranu
  • Minusy: jeszcze nie umiem wskazać (za mało informacji z przecieków)

4. ZTE Axon 60 i Axon 60 Lite (Meksyk)

ZTE uruchomiło w kwietniu (Chiny) sprzedaż serii Axon 60 od modelu Ultra, czyli najmocniejszego wariantu swoich Androidów tej linii. Teraz poszerza ofertę (zaczynając od Meksyku) o dwie niższe wariacje: Axon 60 i Axon 60 Lite. Są oczywiście słabiej wyposażone, no i tańsze. W przewalutowaniu zostały wycenione na ok. 175-220$ zależnie od odmiany. Nie są skomplikowanymi jednostkami. Do tego z poprzednim Androidem na pokładzie (trzynastym) i bez modemów 5G. W środku z chipami Unisoc (T616/T606) i bateriami 5000 mAh z ładowaniem 22.5W.

Axon 60 otrzymał ekran 6.72″ IPS LCD (FHD+), natomiast Axon 60 Lite – 6.6″ z HD+ z 90Hz. Wyświetlacze proponują ZTE Live Island, czyli androidowy odpowiednik Dynamic Island z iOS. W obu telefonach jest 256 GB na dane i odpowiednio 4 i 6 GB pamięci operacyjnej. Mobilna fotografia na minimalnym poziomie. Aparaty główne 50 mega, ale z innymi czujnikami wsparcia. W Axon 60 widzę 2 mega do makro, a w Axon 60 Lite – 2 mega do głębi. Różnica jest też w kamerkach na froncie. Ten mocniejszy z duetu ma selfie 32 mpx, a słabszy – 8 mpx.

  • Plusy: przystępne cenowo, choć bez szału
  • Minusy: proste parametry (chipy Unisoc)

5. MediaTek Dimensity 9300+ (chip tygodnia)

MediaTek odświeżyło jeden ze swoich mocniejszych chipsetów przeznaczonych dla smartfonów i tabletów. Dimensity 9300+ jest niemal identyczny z poprzednikiem. Co zatem oznacza plus w nazwie? Układowi podkręcono rdzeń główny. Pracuje nieco szybciej od konstrukcji z 2023 roku, więc ogólne osiągi urządzeń powinny być wyższe. CPU przyspieszyło do 3.4GHz (pozostałe rdzenie bez zmian tj. 3 x Cortex-X4 z 2.85GHz i 4x Cortex-A720 z 2GHz. Wciąż zatem same mocne cores. Do tego GPU Immortalis G720-MC12, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 i 5G z Sub-6 i mmWave. Przeniesiono też HyperEngine, APU 790 z AI engine oraz obrazowanie przez Imagiq 990 ISP. Dimensity 9300+ z szybszym rdzeniem ma poprawić efekty generatywnej AI działającej na pokładzie (nie serwerowo).

  • Plusy: przyspieszenie rdzenia głównego (i efektów AI)
  • Minusy: upgrade tylko tego jednego elementu (ale mogącego mieć wpływ na wiele rzeczy)

6. Najciekawsze flip-phone’y tygodnia (zestawienie tygodnia)

składane smartfony flip phone 2024 razr 40 ultra
RAZR 40 Ultra (foto: Motorola.com)

Obiecywałem, że odświeżę zestawienie składanych smartfonów i tak też w końcu uczyniłem. W odróżnieniu do poprzedniego przeglądu foldable, tym razem uwagę skupiłem na mniejszych konstrukcjach – tzw. flip-phone’ach. Zestawiłem najciekawsze ze składanych telefonów, które można obecnie kupić na rynku. Listę podzieliłem na dwie grupy, bo w tym roku zaczęła krystalizować się sekcja tańszych „składaków”. Na liście jest sporo modeli z poprzedniego roku, ale z czasem będę je aktualizował o generacje debiutujące w 2024 roku. Lista jest całkiem długa. Niestety, nie wszystkie propozycje kupimy w Polsce, a szkoda. Najważniejsze z propozycji jednak u nas są. Nie pokusiłem się o wybranie najlepszego ze składanych smartfonów, ale przy każdym wymieniłem najciekawsze cechy.

Czytaj więcej o: najciekawsze składane smartfony (flip-phone’y) 2024 roku


7. Honor 90 i jego 200 megapikseli (ostatnio testowany)

Honor 90 testJak niedawno obiecywałem publikacja moich wrażeń spędzonych z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie smartfona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.

Czytaj więcej: mój test Honora 90


8. Aktualnie użytkuję: iPhone 14 Pro

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandDość dawno temu zapowiadałem zakup nowego flagowca i w końcu znalazł się w moim rękach. Bardzo dużo czasu zajęło mi wybieranie odpowiedniej jednostki, ale to z uwagi na strasznie bogatą ofertę high-endowych smartfonów. Szukałem głównie w sekcji z Androidem, ale ten natłok propozycji mnie chyba zmęczył i uległem rywalowi. Pierwszy raz w historii zdecydowałem się na przejście na iPhone’a. Korzystałem okazjonalnie z wielu poprzedników, ale nigdy nie dałem szansy Apple na dłuższe działanie iOS w moich rękach. Po równo 4 tygodniach od zamówienia w zeszły piątek dotarł do mnie iPhone 14 Pro. Zobaczymy jak się będzie sprawował. Być może jeszcze pod koniec roku jakaś wstępna recenzja.

Czytaj więcej o: Apple iPhone 14 Pro


 9. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2024)

najlepsze fotosmartfony 2024
Realme 12 Pro+ (foto: Realme.com)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonów do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba piąte takie zestawienie. W 2024 roku lista propozycji się pokrywa, ale każdy z producentów zaoferował w mobilnej fotografii swoje ulepszenia. Tegoroczne zestawienie pokazuje pewien trend – teraz układ aparatów praktycznie każdej marki musi być wyposażony w peryskopowy teleobiektyw!

Poniżej przekierowanie do najaktualniejszej listy najciekawszych smartfonów premium (i nie tylko), które dysponują high-endowymi opcjami fotograficznymi. W zestawieniu ceny, dostępność i najlepsze funkcje. Nie siliłem się na porównanie. To nie ranking. Zbudowałem wstępny pomocnik wyboru wartych uwagi propozycji.

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2024)