smartfony 88 Infinix Note 30 VIP Racing Edition
Zobacz też poprzedni przegląd „smartfony tygodnia” #88 – Infinix Note 30 VIP Racing Edition (foto: infinix)

Jest poniedziałek, a więc tradycyjnie zaczynam tydzień od przeglądu smartfonowych nowości i najciekawszych zapowiedzi z ostatnich dni. Z wiadomych względów najwięcej info o Androidach. Tu ruch znacznie większy.

Przed wami kolejny zbiór wieści ze świata telefonów. Nie tylko tych droższych (im zwykle poświęcam więcej czasu w oddzielnych artykułach, do których zresztą przekierowuję). Znajdziecie tu też krótkie wiadomości o najważniejszych premierach modeli budżetowych i mid-range.

Zaczynam od szybkiej listy ciekawostek: najświeższych liczb, trochę przecieków, danych od analityków i zapowiedzi:

  • 90/120W – takie ładowanie otrzymają Xiaomi 14/14 Pro | wg certyfikacji chińskiego 3C
  • 120W – takie ładowanie otrzymała seria Xiaomi 13T
  • 253% – aż o tyle większym zainteresowaniem w Chinach cieszyły się iPhone’y 15 w pierwszych dwóch
  • 600% – aż o tyle wzrośnie w ciągu 4 lat sprzedaż składanych smartfonów | wg Counterpoint
  • 101.5 mln – tyle sztuk składanych smartfonów ma się sprzedawać przed 2027 rokiem | wg Counterpoint
  • 39% – taki udział w segmencie premium uzyskają przed 2027 składane smartfony | wg Counterpoint
  • 18.6 mln – tyle składanych smartfonów ma się sprzedać w tym roku (8% udziałów w rynku). W przeciągu 4 lat wzrost ma poszybować do aż 674% | wg Counterpoint
  • 10% – taki wzrost zanotowały w Q2 2023 składane smartfony (r/r) | wg Counterpoint

  • godzinach od udostępnienia oferty przez Apple | wg danych JD.com (ponad 4000 partnerów w Chinach)
  • 18.01.2024 – tego dnia Samsung ma zorganizować Galaxy Unpacked dla serii Galaxy S24 (znacznie wcześniej niż poprzednie generacje) | wg Ice Universe
  • vivo opracowuje dwa nowe składane smartfony – S Flip i V Flip | odkryto na stronach EUIPO (European Union Intellectual Property Office)
  • Ming-Chi Kuo twierdzi, że chip A17 Pro dla iPhone’ów 15 Pro grzeje telefon z uwagi na niezbyt dobrze zaprojektowany system odprowadzania ciepła
  • iPhone’y 16 mogą otrzymać przyciski haptyczne Capture Button (o tego typu rozwiązaniach w telefonach Apple mówi się od kilku lat| wg MacRumors
  • 95 – tyle lat kończy marka Motorola. Najlepszego!


1. iPhone 15 Pro Max w DxOMark

Niektóre smartfony pojawiają się w rankingu DxOMark szybciej od pozostałych. iPhone rzecz jasna należy do tego nielicznego grona. Serwis dość szybko sprawdził możliwości zestawu fotograficznego topowej odmiany telefonu Apple – iPhone’a 15 Pro Max, w którym pojawił się peryskopowy teleobiektyw. Smartfon uzyskał aż 154 punkty, a więc dwa punkty za Huawei P60 Pro, tj. liderem zestawienia. Upgrade względem poprzednika to osiem punktów. DxOMark chwali jasność i kontrast zdjęć, precyzję ekspozycji oraz ujęć nocnych. Dobrze odwzorowywane są też odcienie skóry. iPhone został oceniony jako najlepszy w zakresie video. Jeśli chodzi o wady to przyczepiono się głównie do szumów w ciemnych kadrach.

Wyróżniam za: dodanie peryskopowego teleobiektywu

Czytaj więcej o: iPhone 15 Pro Max


2. Samsung Galaxy S23 FE (przeciek tygodnia)

Oj, do premiery nowych urządzeń Samsunga z linii FE chyba bardzo blisko! Właśnie wyciekło mnóstwo informacji na temat linii Fan Edition, czyli przystępniejszych cenowo produktów z flagowymi cechami. Są materiały promocyjne i cennik trzech mobilnych urządzeń: tablety Galaxy Tab S9 FE, smartfona Galaxy S23 FE oraz słuchawek TWS Galaxy Buds FE. Wszystkie pozują na wspólnych grafikach marketingowych. Dodatkowo serwis SamMobile dotarł do całkiem konkretnych informacji na temat nowej elektroniki koreańskiej marki. O wszystkich propozycjach pisałem szerzej w przeglądzie tygodnia TechMix, natomiast tutaj tylko o telefonie.

Galaxy S23 FE (rynek spodziewa się ekranu AMOLED 6.4″ 120Hz, Exynosa 2200, 8 GB RAM LPDDR5 i 128/256 GB na dane w UFS3.1, 50-megapikselowego aparatu głównego ze wsparciem ultra wide 12 mega i tele 8 mpx z zoomem 3x, a także odporności IP68) – miałby startować od ok. 700€ (bazowy Galaxy S23 to 949€)

Wyróżniam za: zejście cenowe z flagowymi parametrami (i optymalizację specyfikacji)


3. Xiaomi 13T i 13T Pro (smartfony tygodnia)

Xiaomi 13T
Xiaomi 13T (foto: Xiaomi)

Xiaomi zwiastowało ten duet już od dłuższego czasu. Seria 13T to odmienione, przystępniejsze cenowo wariacje flagowców z początku roku (tej samej generacji). Bazują na chińskich modelach K60, ale z pewnymi zmianami, m.in. optyką Leica (w 12T tego brakowało).

Aparat główny nie ma calowej matrycy, ale nadal wydaje się być efektowny, zwłaszcza biorąc pod uwagę wspomnianą pomoc niemieckiego specjalisty od fotografii. Poniżej wymienie kilka najciekawszych specyfikacji telefonu przyszykowanego m.in. na rynek europejski.

  • ekran: AMOLED 6.67″ (2712 x 1220) ze 144Hz i jasnością szczytową aż 2600 nitów oraz wsparciem Dolby Vision i HDR10+, a także 2880Hz PWM
  • chip: MediaTek Dimensity 9200+ w 13T Pro (o 10% lepszy od Snapdragona 8+ Gen 1 z poprzednika) oraz Dimensity 8200-Ultra (w 13T)
  • wsparcie chipów Surge G1 (zarządzanie energią) i Surge P1 (szybkim ładowaniem)
  • konfiguracja 12GB LPDDRX5 RAM plus 256GB UFS 4.0 (wariant 13T Pro) oraz 8GB LPDDR5 RAM i 256GB UFS 3.1 (13T)
  • chłodzenie z komorą 5,000mm² ze stali nierdzewnej
  • certyfikacja szczelności zgodna z IP68
  • bateria: 5000 mAh z ładowaniem 120W w Pro (do pełna w 19 minut) i 67W w bazowym 13T
  • system: Android 13 z MIUI 14 (i cztery lata aktualizacji)

Wyróżniam za: optykę Leica (i ogólnie dobry zestaw sensorów), ekran, i cztery lata aktualizacji Androida


4. Huawei Mate 60 RS Ultimate Design

smartfony tygodnia 90 huawei mate 60 RS Ultimate Edition
Huawei Mate 60 RS Ultimate Edition (foto: Huawei)

Huawei przedstawił niedawno w Chinach serię flagowych Mate 60. W sumie trzy wersje: bazową, Pro i Pro+. Ta ostatnia chyba wyłącznie na rodzimy rynek, ale nie jestem do końca pewien. Czas na czwartą propozycję – najbardziej luksusową. Huawei Mate 60 RS Ultimate Edition ma być inaczej wykończona (ceramiczne „plecki”) i odróżniać się stylistycznie od pozostałych modeli linii.

Widać to od razu po tylnym module fotograficznym. „Wyspa” ma zupełnie inny kształt (brak charakterystycznego pierścienia). Także nazwa jest inna niż zwykle, bo od lat chiński gigant współpracował w topowej wariacji z pomocy Porsche Design. Ultimate Edition ma we wnętrzu proponować high-endowe specyfikacje znane z Mate 60 Pro+, więc wyczuwam, że i ten telefon będzie oferowany wyłącznie na terenie Chin. Tam też będzie oferowany serwis VIP zapewniony w cenie urządzenia. Ta startuje od 12 000 juanów (to prawie 1650$) za wariant 16/512 GB. Za ten z 1 TB na dane trzeba zapłacić prawie 1800$.

Wyróżniam za: topowe wykończenie, topowe specyfikacje i odmienny design (IMO taki sobie)


5. Samsung Galaxy A05 i A05s (Malezja)

Samsung Galaxy A05s
Samsung Galaxy A05s (foto: Samsung)

Samsung ma kolejne budżetowce z rodziny Galaxy. W Malezji przedstawiono duet smartfonów z numerkiem A05 i A05s. Telefony zadebiutowały po cichu. Nie widzę ich nawet na malezyjskich kanałach społecznościowych koreańskiej marki.

Oba smartfony mają ekrany LCD w przekątnej 6.7 cala (HD+ w A05 i FHD+ w A05s). W obu panelach na froncie kamerki w ekranowym wcięciu (chyba Infinity-V) – odpowiednio 8 i 13 mega. Inne są też chipy: w pierwszym Snapdragon 680, w drugim Helio G85. W obu po 6 GB RAM i 128 GB na dane. Na szczęście ze slotem na microSD.

Galaxy A05 otrzymał podwójny aparat. W „s” jest dodatkowo trzeci. Mówimy o połączeniu sensora 50 mpx z f/1.8 i czujniku głębi 2 mpx. Tym trzecim w mocniejszym wariancie jest aparat 2 mpx do makro. Bateria taka sama, czyli 5000 mAh z ładowaniem 25 W. Oczywiście Android 13 i lżejsza nakładka OneUI Core. Na razie nie podano cennika i dostępności. Czy te modele dotrą do Polski?

Wyróżniam za: design nawiązujący do droższych Galaxy, dwie wariacje parametrów i kamerki 50 mega


6. Oppo A18 (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

Oppo A18
Oppo A18 (foto: Oppo)

Nowy budżetowy telefon z Androidem ma też Oppo. Chińska marka wprowadziła go na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Podzespoły i wygląd są znajome, bowiem pokrywają się z modelem A38.

Oppo A18 otrzymał ekran IPS LCD 6.56″ z HD+ w 90Hz. Kamerka selfie w formacie waterdrop (5 mega). Z tyłu podwójny czujnik 8 + 2 mpx (czujnik głębi), więc niezbyt interesująco. Na pokładzie procesor MediaTek Helio G85, 4 GB RAM i 128 GB na dane z microSD.

Android 13 ma tu własną nakładkę ColorOS 13.1. Bateria konkurencyjna do Galaxy A05, czyli z 5000 mAh, ale nie dokopałem się do informacji na temat mocy ładowania. Jestem ciekaw ceny. Powinna być niższa od Samsunga.

Wyróżniam za: ciekawy stylistycznie moduł fotograficzny


7. Testy wytrzymałościowe iPhone’ów 15

Widząc tortury drogiej elektroniki aż boli. Na szczęście w sieci są specjaliści od niszczenia smartfonów. Sprawdzają wytrzymałość urządzeń, byśmy my nie musieli. Warto znać granice jakim można poddać nabywany telefon. Zack z kanału JerryRigEverything sprawdził najnowsze iPhone’y 15. Modele Pro gorzej przeszły zginanie. Szkło się zaczęło kruszyć. To chyba pierwszy ze smartfonów Apple, który poddał się tym naciskom. Aluminiowa ramka bazowego duetu poradziła sobie chyba lepiej od tej tytanowej w pro. Może szkło w tej nowej na większe napięcia? W załączonym materiale standardowy test Zacka. Od drapania, przez zginanie, aż po głębszą ingerencję w konstrukcję.


8. Honor Magic 5 Pro (ostatnio testowany)

W zeszłym tygodniu opublikowałem na blogu test flagowego Honor Magic 5 i chciałbym pokazać efekty pracy potrójnego aparatu 50 megapikseli. Przez kilka tygodni poznawałem możliwości tego zestawu. Udałem się na kilka sesji zdjęciowych. Większość z nich była spontaniczna, a telefon po prostu leżał w kieszeni w gotowości do zachowania ciekawych ujęć.

Honor Magic 5 ProHigh-endowiec od Honor poradził sobie praktycznie we wszystkich warunkach. Narzekałem tylko na funkcje do fotografii nocnej, tj. na pewne braku natywnej apki Magica, ale ogólnie zdjęcia wychodziły mi bardzo dobrze. Nie jestem zawodowcem, więc nie sprawdziłem wszystkiego pod każdym kątem, ale zauważyłem, że są w aparacie jeszcze pewne rezerwy. Generalnie w zasobach modułu nie zabrakło niczego. Wszystkie trzy czujniki 50 megapikseli zaoferowały najważniejsze funkcje: zbliżenia tele, ujęcia ultra wide, portrety, dobrą czułość przy nocnych kadrach. Także seflie ma sporo wymienionych opcji. Nie wystawiłem oceny, ale byłem z tych kilku tygodni bardzo zadowolony. Pstryknąłem mnóstwo fajnych zdjęć, także do celów prywatnych.

Czytaj więcej o: Honor Magic 5 Pro


9. Aktualnie użytkuję: iPhone 14 Pro

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandDość dawno temu zapowiadałem zakup nowego flagowca i w końcu znalazł się w moim rękach. Bardzo dużo czasu zajęło mi wybieranie odpowiedniej jednostki, ale to z uwagi na strasznie bogatą ofertę high-endowych smartfonów. Szukałem głównie w sekcji z Androidem, ale ten natłok propozycji mnie chyba zmęczył i uległem rywalowi. Pierwszy raz w historii zdecydowałem się na przejście na iPhone’a. Korzystałem okazjonalnie z wielu poprzedników, ale nigdy nie dałem szansy Apple na dłuższe działanie iOS w moich rękach. Po równo 4 tygodniach od zamówienia w zeszły piątek dotarł do mnie iPhone 14 Pro. Zobaczymy jak się będzie sprawował. Być może jeszcze pod koniec roku jakaś wstępna recenzja.

Czytaj więcej o: Apple iPhone 14 Pro


 10. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2023)

najlepsze fotosmartfony 2023

Xiaomi 13 Ultra (foto: Xiaomi)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonowych propozycji do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba czwarte takie zestawienie. Tegoroczne modele w większości pokrywają się z poprzednimi, bo segment zdominowała grupa producentów, którzy z roku na rok dopracowują swoje układy aparatów.

Jeśli zastanawiasz się nad topowym telefonem do mobilnej fotografii to poniżej załączam przekierowanie do mojej listy z kategorii premium. Spróbowałem zawrzeć w niej najważniejsze informacje dot. poszczególnych smartfonów. Nie jest to jednak porównanie

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2023)