D-Link R15 EAGLE PRO AI testTestuję kolejny router marki D-Link. Tym razem z niższej półki i bardziej pod cele, które preferuje przeciętny zjadacz chleba, ale wciąż z myślą o uwzględnieniu inteligentnych sieci nowoczesnych urządzeń. D-Link R15 EAGLE PRO AI ma być niedrogą propozycją do użytku domowego. Dzisiaj nasze mieszkania stają się smart, to i z odpowiednimi standardami również pod te cele. Poniżej mój komentarz oraz uwagi odnośnie tego niewielkiego, ale bogato wyposażonego w najnowsze rozwiązania routera. Nie będzie to test zbyt głęboki (nie jestem specjalistą w każdym temacie), ale sądzę, że obejmujący najważniejsze kwestie – w szczególności przystosowanie do smart domów.

D-Link R15 EAGLE PRO AI ma wszystko czego potrzebuje posiadacz smart home: WiFi 6, sieć mesh, rozszerzenie przez extendery, a nawet optymalizację działania przy pomocy Sztucznej Inteligencji. Sprawdzę je z perspektywy posiadacza smart domu.

D-Link R15 EAGLE PRO AI pod smart domy?

D-Link R15 nie kosztuje wiele, bo znajdziemy go w cenach poniżej 300 zł, ale dysponuje kilkoma ciekawymi standardami, które warto posiadać we współczesnym mieszkaniu. Przede wszystkim protokół Wi-Fi ax, czyli szóstą generację bezprzewodowej łączności. Powoli to rynkowy standard, więc i cenowo jest przystępniej. Nie musimy już szukać flagowych jednostek, by cieszyć się większym zasięgiem i stabilniejszym połączeniem.

D-Link R15 EAGLE PRO AI i wzmacniacz E15

Coraz więcej urządzeń, także w segmencie inteligentnego domu, zaczyna wspierać Wi-Fi 6. Kupując dziś domowy router powinniśmy uwzględniać modele z ax. Nie na przyszłość, raczej na bardzo bliską teraźniejszość. Dla użytkowników sieci smart urządzeń to wręcz już konieczność, szczególnie tych z naprawdę sporą liczbę modułów. To chciałbym tutaj szczególnie podkreślić. Wi-Fi ax daje większą przepustowość, czyli umożliwi lepszą komunikację szerszej liczbie klientów (nie tylko telefonom i komputerom, ale właśnie urządzeniom inteligentnego domu).

W moim mieszkaniu jest tego sporo, a przecież uwzględnić trzeba też smart TV, tablet, no i RTV/AGD. Tutaj D-Link sprosta zadaniom właśnie przez kilka zalet łączności Wi-Fi 6. Nie chcę się na ich temat zbytnio rozpisywać, bo chciałem dotrzeć z komunikatem do użytkownika typowo domowego, więc przedstawię je bardzo krótko. D-Link R15 EAGLE PRO AI posiada:

  • MU-MIMO (cztery strumienie multiple input / multiple output)
  • OFDMA (orthogonal frequency division multiple access) do dzielenia kanałów na subkanały dające lepszą efektywność pracy
  • AI (Sztuczna Inteligencja) – o niej szerzej oddzielny akapit
  • wsparcie rozwiązań systemu mesh (sieć węzłów poszerzająca zasięg) – o tym również poczytacie więcej w dalszej części materiału
  • nowoczesne szyfrowanie WPA3, modulację 1024 QAM i BSS-colouring

Nie wszystkie te skróty cokolwiek powiedzą, więc w zwięzłym podsumowaniu wyjaśnię. Router R15 oferuje szybką łączność, mniejsze zatłoczenie sieci (mniejsze kolejkowanie dostępu dla poszczególnych użytkowników podłączonych do sieci), zwiększanie ilości danych w pakietach, a finalnie również większy zasięg i szansę na jednoczesne korzystanie z połączenia bardzo wielu urządzeniom. W specyfikacji podano, że może być ich nawet 128. Jak na jedno mieszkanie to wystarczająco (uwzględniając przeciętny smart home). Trzeba jeszcze pamiętać, że z tego wszystkiego skorzystają głównie urządzenia zgodne z Wi-Fi 6.

D-Link R15 EAGLE PRO AI + wzmacniacz E15

Z moich testów wynikało, że D-Link R15 radził sobie w pojedynkę bardzo dobrze (w końcu do czegoś ma te cztery anteny). Docierał z sygnałem do pokojów, które wcześniej pokrywały tam raczej droższe modele. Żeby jednak utrzymać jakościowe połączenie, warto wykorzystać zalety modelu mesh, którym sprzęt oczywiście dysponuje. System sieci mesh działa węzłowo, czyli rozszerza zasięg tej samej sieci przy użyciu wzmacniaczy sygnału. Tu marka proponuje do kompletu D-Link E15 Eagle Pro AI.

D-Link E15 EAGLE PRO AI

Extender gniazdkowy ze wsparciem wcześniej wymienionych standardów, dający dostęp do tej samej sieci w większych budynkach. W moim M był praktycznie zbędny, ale większy domy już będą go potrzebować. W opisie parametrów oznaczono, że jeden taki wzmacniacz zwiększy pokrycie z 230 do 420 metrów kwadratowych (naturalnie zależnie od warunków), natomiast dwa to już nawet 600 m2. W smart domu warto uwzględnić kilka takich punktów (stacji W-Fi).

D-Link R15 EAGLE PRO AI – konfiguracja

Nie lubię opisywać procesów konfiguracji urządzeń, ale to chyba z uwagi na ciągłe instalacje sprzętu z racji mojego zawodu. Wiem jednak, jak wielu z was pyta o te kwestie, zwłaszcza w ramach tworzenia własnych smart sieci. Napiszę tutaj o tym etapie możliwie krótko, ale treściwie. Router D-Link R15 EAGLE PRO AI skonfigurowałem całkowicie z poziomu aplikacji mobilnej na swoim smartfonie. Szkoda, że oddzielnej (szukajcie w sklepikach pod nazwą EAGLE).

Moja jednostka testowa miała aktualny firmware, co mogło mieć tu jakieś znaczenie (czytając inne recenzje widziałem, że niektórzy musieli sięgać do poziomu przeglądarki). Także wzmacniacz udało się dodać do sieci przez telefon. Trwało to dość długo, ale widocznie urządzenia muszą sobie powymieniać więcej danych, by poprawnie się skomunikować. Etapy działań są w apce przejrzyście ukazane, więc nie powinniście mieć problemów z postawieniem sieci. W razie problemów warto zajrzeć do panelu webowego, gdzie pojawi się automatyczne wykrywanie najnowszej wersji oprogramowania oraz jej samodzielna instalacja.

D-Link R15 EAGLE PRO AI – aplikacja

Przejdę może jeszcze płynnie do samej aplikacji, bo wypada ją przedstawić. Jest ważną częścią zestawu. Naturalnie w wersjach na obie najpopularniejsze platformy mobilne na rynku, czyli iOS oraz Androida. Wszystko w naszym języku.

test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI

Nie wszystkie opcje znajdziemy w telefonie, ale te najważniejsze, które chcemy mieć szybko pod ręką, są. Program jest prosty i dzięki temu czytelny. Nie ma tu nadmiaru ustawień znanych z przeglądarkowego dostępu, gdzie takie rzeczy muszą po prostu być (dla bardziej zaawansowanych). Najważniejsze, że możemy udostępniać osobne Wi-Fi gościom lub udostępniać sieć kontaktom. Sprawdzać aktualnie podpięte urządzenia (w tym wzmacniacze). Pilnować kontroli rodzicielskiej i blokować dostęp (m.in. w konkretnych porach, np. nocnych). Analizować prędkości i ruch internetowy, a także priorytetyzować urządzenia.

D-Link R15 EAGLE PRO AI ze Sztuczną Inteligencją

Pewnie zdążyliście zauważyć, że D-Link w R15 chętnie używa określenia AI. Jest ono zresztą zastosowane nawet w nazwie. Sztuczna Inteligencja (AI) została zaangażowana w routerze EAGLE PRO w kilku obszarach. Niestety bardzo trudno jest mi potwierdzić jej efektowność, ale zakładam, że skoro zasięg jest tak dobry, to właśnie optymalizacja ma w tym swój udział.

W sumie znalazłem aż pięć rozwiązań, w których algorytmy AI maczają palce. Dość ważne w tym momencie, że funkcje usprawniające i optymalizujące działanie sieci można łatwo włączać i wyłączać. Nie jesteśmy do nich zmuszani, ale raczej warto z nich korzystać. Dlaczego? Jeśli wierzyć opisom poszczególnych usług AI będzie miała wpływ na stabilność, wydajność i szybkość dostępu do Internetu, a na tym wszystkim nam zależy.

AI dotyczy trybu: Assistant, Mesh Optimiser, Parental Control, Traffic Optimiser i Wi-Fi Optimiser. Ten ostatni wybiera najlepszy kanał, przedostatni nadaje priorytety ważniejszym danym, co ostatecznie wpływa na ogólne działanie całej sieci. Oczywiście, im więcej podłączonych urządzeń, tym takie algorytmy mają większy sens w przetwarzaniu takich danych. Po co Assistant? Ten z kolei dba o raporty na temat stanu naszej sieci. Inteligentnie monitoruje ruch i podpowiada odpowiednie rozwiązania. Łatwo domyślić się, po co Mesh Optimiser. Tutaj AI skupi się na współpracy ze wzmacniaczami.

D-Link R15 EAGLE PRO AI z Alexą i Asystentem Google

Aplikacja mobilna pozwala też zintegrować router D-Link R15 EAGLE PRO AI z asystentami głosowymi, czyli sterowaniem głosowym. Jest tu wsparcie dla najbardziej znanego duetu, czyli Alexy od Amazona oraz Asystenta Google. To zarówno bajer, jak i fajny dodatek dla miłośników smart home. D-Link chce po prostu, by router R15 EAGLE PRO AI był częścią współczesnych standardów, także w ramach kontroli poleceniami głosowymi.

D-Link R15 EAGLE PRO AI  smart home

Alexa i Asystent Google wciąż działają głównie w wybranych językach (przynajmniej przy użyciu smart głośników), ale komendy te są tak proste, że użyjemy ich bezproblemowo. Na stronie producenta jest nawet podkreślone, że polecenia funkcjonują wyłącznie po angielsku. O czym w ogóle mowa? Możemy zapytać D-Link o status routera, asystenci poinformują nas o nowych aktualizacjach, kontrolować sieć komendami (np. włączyć lub wyłączyć dostęp), a także aktywować okresy wstrzymania Internetu dla dzieciaków (wcześniej trzeba jednak określić w aplikacji blokowane urządzenia). Składni konkretnych poleceń trzeba się nauczyć.

D-Link R15 EAGLE PRO AI – podsumowanie

Czas podsumować router D-Link R15 EAGLE PRO AI. Najważniejszą jego zaletą (IMO) jest przystępne cenowo dostarczenie wielu standardów i przyzwoitego zasięgu nawet bez użycia extenderów. Jeśli mamy większe mieszkanie lub wyposażone w więcej urządzeń (m.in. smart home) to rozwiązaniem będzie sieć mesh ze wzmacniaczami.

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+
Zobacz też: przegląd możliwości robota Roborock Q7 Max+

W testowanym mieszkaniu R15 poradził sobie z pokryciem terenu lepiej niż droższy, choć starszy, router innego producenta. EAGLE PRO AI jest niewielki, posiada opcję instalacji ściennej, ma cztery anteny i kilka technologii wzmacniających jakość połączenia, ale z tyłu tylko trzy porty Ethernet. Jest to jednak propozycja dla użytkowników domowych, więc i tyle powinno wystarczyć. Portu te są też we wzmacniaczach, więc w tej formie czasem nawet wygodniej. Niektórych zaboleć może brak portu USB.

D-Link R15 EAGLE PRO AI jest ewidentnie kierowany do posiadaczy inteligentnych sieci, na których opiera się bezprzewodowy smart dom. Jest tu więcej urządzeń i optymalizowanie sieci jest ważniejsze. W tym pomaga Sztuczna Inteligencja i jej specjalne algorytmy. Jako fan smart home doceniam współpracę z asystentami głosowymi, ale rozbudowałbym nieco zakres sterowania. To wszystko w cenie 250-300 zł za sam router. Wzmacniacze też tyle kosztują, więc najlepiej nabywać wszystko od razu w zestawach, będzie taniej.

Staram się do czegoś przyczepić, ale nie za bardzo mam do czego (przynajmniej na moim poziomie zaawansowania). Wydaje mi się, że R15 to ciekawa propozycja. Router badałem w dość trudnych warunkach i dał sobie radę.