mobilne granie 131 rog phone 8
Zobacz też: Mobilne granie #131 – ROG Phone 8 (foto: Asus)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie

 • Michał Sitnik Nintendo Switch IGMSI Claw oficjalnie [CES 2024]
 • Hyperkin Mega 95, czyli przenośne Sega Genesis/Mega Drive na oryginalne carty [CES 2024]
 • Atari Gamestation Portable [CES 2024]
 • Ayaneo Next Lite ze SteamOS
 • World of Demons znika z Apple Arcade
 • Devil May Cry: Peak of Combat na iOS i Androida
 • Money Heist: Ultimate Choice w Netflix Games
 • Nintendo Switch 2 pojawi się w tym roku?
 • Blackjack w Apple Arcade
 • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. MSI Claw – PC-konsolka [CES 2024]

Tak jak przewidywałem, targi CES były okazją do premier kilku gamingowych gadżetów. Tym najmocniej przyciągającym uwagę była PC-konsolka MSI Claw. Zapowiadałem ją w poprzednim przeglądzie, ale wtedy jeszcze bezpośrednio przed imprezą w Las Vegas.

MSI Claw ma ciekawe specyfikacje. Potwierdza się, że maszynka będzie pracować na procesorze Intel Core Ultra 7 155H. Ma zadebiutować w pierwszej połowie roku startując od 699$. Poniżej przedstawię najważniejsze parametry handhelda:

 • ekran: dotykowy IPS LCD 7 cali z 1920 x 1080, odświeżanie 120Hz
 • chip: Intel Core Ultra 7 155H z grafiką Intel Arc (zintegrowaną) – osiągi porównywalne do chipsetów AMD (większości aktualnych PC-konsolek na rynku)
 • zestaw przycisków z joyami z RGB oraz triggerami z efektem halla
 • pamięć: 16GB RAM (LPDDR5) i do 1TB PCIe Gen 4 x4 M.2 2230 (+karty microSD)
 • wsparcie upscalingu Intel XeSS oraz NPU z MSI AI Engine (inteligentny boost)
 • wsparcie Thunderbolt 4 (czyli gorzej od 40 Gpbs USB4 z modeli z AMD)
 • ocpjonalne wsparcie łączności Wi-Fi 7 (są też wariacje z Wi-Fi 6E)
 • audio: głośniczki stereo (2 x 2W) i port słuchawkowy 3.5 mm
 • bateria 53 Wh z czasem pracy do dwóch godzin intensywnej rozgrywki
 • ładowanie 65W USB-C PD 3.0
 • system aktywnego chłodzenia i wentylacji (o 50% większe od konkurencji)
 • programowalne przyciski Macro (dwa)
 • system: Windows 11 z oprogramowaniem MSI
 • partnerstwo z BlueStacks (Android App Player do odpalania gier ze sklepu Google Play)
 • wsparcie stacji dokującej (wyjście na większe ekrany i zabawę w trybie stacjonarnym)

2. Hyperkin Mega 95, czyli Sega Genesis [CES 2024]

Hyperkin to spece od retro konsolek dla różnych platform oraz gamingowych akcesoriów. Ich najnowszy projekt przedstawiony na CES w las Vegas to Mega 95, czyli przenośny gadżet do uruchamiania oryginalnych cartów od Sega Genesis/Mega Drive. Mobilne wydanie ma bazować na MEgaRetroN HD Gaming Console. Oczywiście z opcją podpięcia przewodowego przez port UCB-C w stacji dokującej, czyli graniem na większych ekranach np. telewizorów. Ceny jeszcze nie podano, ale są już częściowe parametry urządzenia. Ekran nie będzie wielki, ale pięć cali powinno dla old-schoolowych klasyków w zupełności wystarczyć (będą odpalane w proporcjach 4:3 i 16:9). Hyperkin zapewnia, że bateria pozwoli na 10 godzin pracy. Sprzęt w trybie TV ma współpracować z wieloma kontrolerami, m.in. od Xboxa. Będzie też dedykowany DuchesS z licencją Xboxa.


3. Atari Gamestation Portable [CES 2024]

W zeszłym roku pokazano Atari Pocket Player na pięćdziesięciolecie marki (z zasobem stu gier). Na CES 2024 udało się wychwycić inny przenośny gadżet to grania. Atari i MyArcade pokazali większą „zabawkę” do mobilnego grania. Atari Gamestation Portable to kolejny sprzęt do przenośnych tytułów w klasycznym wydaniu. Został pokazany na targach, ale raczej nie w akcji. Konsolka ma profilowany grip, 7-calowy ekran, track-balla i tzw. paddle, czyli obrotową gałkę. Obsługa klasycznych gier będzie zatem ciekawsza. Na ten moment nie wiadomo o urządzeniu za wiele, ale na podstawie prototypu można stwierdzić, że będzie posiadał opcję podpięcia do większego ekranu oraz zabawy bardziej stacjonarnej dzięki nóżce. Sprzęt przygotowano do obsługi oficjalnych gier Atari, ale sądzę, że nie tylko tych starych. Maszynka jest spodziewana dopiero w ostatnim kwartale 2024 roku.


4. Ayaneo Next Lite ze SteamOS

W trakcie targów CES firma Ayaneo, czyli producent bardzo różnorodnej rodziny przenośnych konsolek do grania, zapowiedziało ciekawe wieści odnośnie jednego ze swoich gadżetów. Model Next Lite ma bowiem pracować na systemie SteamOS, a więc platformie, która działa też na Steam Decku. Oznacza to, że firma chce bezpośrednio konkurować z maszynką Valve korzystając z tej samej platformy. Już wcześniej wiadome było, że Lite ma być przystępniejszy cenowo, ale z oprogramowaniem działającym na Linux może być jeszcze tańszy.

Next Lite, jak sama nazwa wskazuje, będzie nieco mniej wydajnym handheldem typu PC. Zachowa design i swoje najważniejsze właściwości, m.in. przyciski z efektem halla, ale pewne parametry nie pozwolą mu na uruchomienie „cięższych” gier. Ekran 7 cali ma otrzyma rozdzielczość 800p. Nie podano jeszcze wszystkich parametrów, ale sprzęt jest szykowany do sprzedaży (przynajmniej w rezerwacjach). SteamOS określi dostępność tytułów, bo oferuje listę zgodności. Cena może startować nawet od 299$, ale tu określona jest jakaś subskrypcja.


5. World of Demons znika z Apple Arcade

W 2022 roku serwis Apple Arcade zaczął tracić tytuły, które rozszerzały katalog platformy z grami na abonament. Po trzech latach od startu amerykańskiemu gigantowi bibliotece zaczęła ubywać baza propozycji. Można się zatem domyślać, że ewentualna wyłączność dotyczyła właśnie takiego okresu. Teraz, na początku 2024, serwis traci kolejną produkcję. World of Demons to zręcznościowa gra akcji w mitologicznym świecie. Kierowaliśmy losami samuraja mierzącego się z różnego rodzaju stworami i demonami. Od 18 stycznia tej gry w katalogu Apple Arcade już nie będzie, więc to ostatnia chwila by ją pobrać i sprawdzić. Będzie na to czas do 1 lutego. Bardzo prawdopodobne, że gra pojawi się za jakiś czas w App Store jako oddzielna aplikacja. Tak było z niektórymi wcześniej usuwanymi pozycjami Arcade.


6. Devil May Cry: Peak of Combat na iOS i Androida

Zdawało mi się, że zapowiadałem już Devil May Cry: Peak of Combat w moich gamingowych przeglądach, ale jednak nie odszukuję informacji na ten temat. Popularna seria od Capcom dociera na iOS oraz Androida w nieco innej odsłonie. Mobilne wydanie tytułu wciąż będzie nawiązywać do dynamicznego zręcznościówki typu TPP. Dante – główny bohater Devil May Cry – ponownie będzie mierzył się z demonami. Rozgrywka będzie jednak dostosowana i nieco uproszczona w sterowaniu, by sprostała dotykowej nawigacji. System walk musiał być dostosowany do możliwości smartfonów. Pozycja jest dostępna w App Store i Google Play bezpłatnie, ale z wewnętrznymi mikropłatnościami.


7. Nintendo Switch 2 w 2024?

Nintendo Switch (model OLED)
Nintendo Switch model OLED (foto: Nintendo)

W marcu Nintendo Switch skończy siedem lat. Od ponad dwóch słyszę, a ostatnio mocniej nasłuchuje, wieści o jego następcy. Coraz liczniejsze źródła podają, że w 2024 roku japoński gigant przedstawi w końcu drugą generację hybrydowej konsolki. W ubiegłym roku możliwości sprzętu pokazywane były ponoć na zamkniętych pokazach (z DLSS, ray-tracingiem i efektami zbliżonymi do PS5). Economic Daily z Tajwanu też podaje, że Nintendo Switch 2 jest bliskie premiery. Sprzęt ma być rzecz jasna mocniejszy, ale i droższy. Rynek przewiduje, e nawet o 100 dolarów. Urządzenie może zatem sięgnąć w Polsce nawet 1800 zł.

Według przecieków w Nintendo Switch 2 ma pracować układ NVIDIA T239 ze wsparciem 8 GB RAM i 64 GB na gry. Producentowi uda się też wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu. Wciąż będzie to połączenie handhelda ze stacją dokującą do TV. Ekran ma zyskać na odświeżaniu 120Hz. Nie wykluczam, że Nintendo wspomni coś o maszynce w marcu, choć to tylko moje domysły.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

8. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu 10 kolejnych pozycji. Drugi tydzień stycznia to nie tylko rozszerzenie serwisu o nowe pozycje, ale kilka zapowiedzi przygotowanych na targi CES w Las Vegas. Firma skorzystała z okazji, by w trakcie imprezy zapowiedzieć kilka nowości. O jednej już w zeszłym tygodniu pisałem. GFN ma zyskać tryb 1440p dla wybranych Androidów, wsparcie Cloud G-Sync oraz tzw. Day Passes.

 • Android z 1440p (wyższa rozdzielczość dla wybranych smartfonów)
 • Cloud G-SYNC (dla ekranów ze zmienną płynnością i tych kompatybilnych z G-Sync – dopasowanie klatkażu do możliwości wyświetlacza i minimalizowanie opóźnień)
 • Day Passes (od lutego bez potrzeby logowania dostępne będą pojedyncze dni z pełną ofertą GeForce Now Ultimate i Priority, które będzie można sprawdzić w 24 godziny. Jest to ray-tracing, DLSS 3.5 czy Reflex)

Poniżej dziesięć pozycji dla GeForce Now, które trafiają właśnie do bazy platformy:

 • War Hospital (nowość na Steam)
 • Assassin’s Creed: Valhalla (Xbox dla PC Game Pass)
 • Jected – Rivals (Steam)
 • RAILGRADE (Steam)
 • Survivalist: Invisible Strain (Steam)
 • The Talos Principle 2 (Epic Games Store)
 • Turbo Golf Racing (Xbox dla PC Game Pass)
 • TUNIC (Xbox dla PC Game Pass)
 • Witch It (Steam)
 • Zombie Army 4: Dead War (Xbox dla PC Game Pass)

9. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Microsoft przedstawił kolejne tytuły dla Xbox Game Pass (i Xbox Cloud Gaming, czyli w opcji chmurowej m.in. z dostępem na mobilnych platformach) na styczeń. W tygodniu firma przedstawiła w kilku postach na X (dawniej Twitterj) gry udostępnione w najbliższym czasie. Mowa o Assasins’s Creed Valhalla i Figment. Pierwsze nie muszę chyba nikomu przedstawiać. Drugi tytuł jest mniej znany. To przygodowa gra akcji w surrealistycznym świecie w motywach muzycznych, dziejąca się w zakamarkach umysłu.


10. Blackjack+ w Apple Arcade

Coraz słabiej wyglądają aktualizacje serwisu Apple Arcade. Co prawda, Apple utrzymuje regularność w rozszerzaniu biblioteki, ale większość gier nie trzyma zakładanego poziomu. To w większości proste pozycje dla casualowego odbiorcy. Początek stycznia to m.in. Blackjack, czyli kasynowa odmiana gry w „oczko”. 


11. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Mobilne granie 113 PlayStation Portal
PlayStation Portal (foto: Sony)

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualSense, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. Sony zapowiada gry dostępne od 16 stycznia 2024 roku, czyli od dzisiaj.

W ramach PS Plus (w opcji Premium ze streamingiem) serwis w Game Catalog zyska kilka konkretnych pozycji. Przypomnę, że można je uruchomić też zdalnie na przenośnym PlayStation Portal, gdy jesteśmy w tej samej sieci co nasze PS5.

 • Tiny Tina’s Wonderlands – Next-Level Edition | PS4, PS5
 • Resident Evil 2 | PS4, PS5
 • Hardspace: Shipbreaker | PS5
 • LEGO City Undercover | PS4
 • Just Cause 3 | PS4
 • Session: Skate Sim | PS4, PS5
 • Shadow Tactics: Blades of the Shogun | PS4
 • Vampire: The Masquerade – Swansong | PS4, PS5
 • Surviving the Aftermath | PS4


12. Money Heist: Ultimate Choice w Netflix Games

Netflix Games zyska kolejną, chyba pierwszą w tym roku grę. Money Heist: Ultimate Choice to propozycja przygotowana na podstawie serialu Dom z papieru, który jest oferowany w kilku sezonach na amerykańskiego platformie VOD. Serwis obiecał, że będzie wzbogacał katalog o pozycje inspirowane produkcjami telewizyjnymi dostępnymi w ich ofercie. Akcja gry odbywa się przed skokiem na mennicę królewską Hiszpanii. Wcielamy się nieznaną dotąd osobę z ekipy Profesora, czyli mózga całej akcji. Pomagamy oczywiście w napadzie. Rozgrywka bazuje na rozmowach i przeprowadzaniu dialogów mających wpływ na dalsze losy wydarzenia. Oczywiście po drodze będzie trochę łamigłówek – jak w typowej grze przygodowej.


13. Najlepsze handheldy w 2023 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2023