mobilne granie 132 MSI Claw
Zobacz też: Mobilne granie #132 – MSI Claw (foto: MSI)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie

  • Michał Sitnik Nintendo Switch IGSmall Universe X Sugar Cubes to konsolka z obrotowym ekranem (pierwsza taka na rynku)
  • pod koniec stycznia do sprzedaży wchodzi GKD Pixel, czyli malutka retro konsolka
  • Galaxy S24 Ultra jako gamingowy smartfon
  • JBL z gamingowymi słuchawkami z donglem 2.4GHz
  • PlayStation 5: Tablet Edition w „mobilnym” wydaniu
  • OneXPlayer X1 wejdzie na Indiegogo pod koniec stycznia
  • Golden Sun z Game Boy Advance dociera na Nintendo Switch Online + Expansion Pack
  • Yes, Your Grace na iOS i Androida (zapowiedź)
  • Art of Rally na iOS i Androida
  • METAL SLUG X na iOS i Androida
  • Plants vs. Zombies 3: Welcome to Zomburbia zmierza na mobilne platformy (soft launch na iOS/Android)
  • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. Small Universe X Sugar Cubes z obrotowym ekranem

Konsole do przenośnego grania przeżywają renesans. Niezależnie od ery, gadżety te oferowały pionowy lub poziomy (wertykalny lub horyzontalny) układ wyświetlacza. Retro modele skupiają się na kwadratowych proporcjach, które sprzyjają tej pierwszej konstrukcji. Większość urządzeń ma jednak klasyczny, czyli panoramiczny układ. Small Universe x Sugare Cubes to powiew świeżości w segmencie kieszonsolek. To być może pierwszy taki gadżet z obrotowym ekranem OLED.

Obracany panel OLED jest ciekawy od strony samej koncepcji, ale trochę dziwny w kwestiach parametrów i proporcji. 3.9-calowy wyświetlacz z 1240 x 1080p ma układ 31:27 (prawie 10:9). Wychodzi na to, że nie specjalnie da się tu odczuć wyraźnie większego komfortu zmiany ułożenia ekranu względem retro tytułów. Co prawda, przy tytułach na Game Boya znikną czarne paski, a w tych bardziej panoramicznych też będą węższe, ale czy wystarczająco? Small Universe x Sugare Cubes wyposażono też w Snapdragona 888, a więc naprawdę mocny układ (przyda się do emulacji). Obudowa metalowa, więc całość przy fajnym designie wygląda naprawdę dobrze!

Cena jeszcze nie jest znana. Urządzenie skierowano na rynek chiński, więc ewentualna dostępność w innych regionach jest trudna do przewidzenia. Podejrzewam, że konieczny będzie import.


2. Kieszonkowy GKD Pixel dla retro gier

Ponad kwartał temu zapowiadałem retro konsolkę GKD Pixel. Teraz twórcy oficjalnie zapowiadają sprzedaż gadżetu. Pixel to bezpośredni rywal dla Anbernic RG Nano, czyli malutkiej zabawki do zabawy w retro gry. 2-calowy gadżet od GameKiddy jest nieco większy od „breloczków” Anbernic, ale dzięki temu przyjemniejszy w grze. Nie oszukujmy się, mikro konsolki są efektowne rozmiarami, ale niekoniecznie komfortowe przy dłuższych sesjach.

Kieszonsolkę przypominającą nieco Game Boy wyceniono na 90$ (przynajmniej w przedsprzedaży). The Game Kiddy opublikował więcej detali na temat specyfikacji hardware’u:

  • ekran: 2.4″ z rozdzielczością 320 x 240
  • aluminiowa konstrukcja w kilku kolorach
  • procesor Ingenic x1830 + 128 MB RAM (pociągnie gry z Playstation 1)
  • zestaw przycisków do retro gier: D-Pad, 4 przyciski + Start i Select oraz podwójne shouldery
  • ładowanie przez port USB-C (bateria 1300 mAh) i czas pracy 3-4h
  • port słuchawkowy 3.5 mm i głośniczek

3. Galaxy S24 Ultra jako gamingowy smartfon

Samsung już od kilku generacji stara się podkreślać gamingowe właściwości swoich high-endowych wariacji smartfonów flagowej serii. Już od około dwóch lat koreańska marka zauważa fanów mobile gamingu, co widać po wdrażaniu ray-tracingu. To drugi rok z rzędu, gdy w modelach Ultra pojawia się podkręcony Snapdragon for Galaxy. W tym roku znów z mocniejszym zegarem Samsung oferuje najmocniejszy rdzeń Galaxy S24 Ultra z aż 3.39GHz. Telefon otrzymał też prawie dwa razy większą komorę do chłodzenia, więc Android powinien działać dłużej przy mocniejszy obciążeniu urządzenia. Szkoda tylko, że w Europie Snapdragon 8 Gen 3 pojawi się wyłącznie w mocniejszym Ultra, natomiast bazowe S24/S24+ pracują na Exynos 2400. Ten jest lepszy od poprzednika (3.2 GHz), a luka między układami coraz mniejsza, ale różnicowanie procesorami niestety wróciło (rok temu cała seria otrzymała Snapdragona). Promienie świetlne są o 30% szybsze, a NPU z przetwarzaniem AI i lepszym CPU i GPU ma generalnie poprawić płynność przenośnego grania. Dość ogólnie, ale najlepszym testem będzie porównanie z gamingowymi telefonami konkurencji.

Efekty wizualne też powinny zadowolić graczy. Szczytowa jasność AMOLEDa, która przydaje się zwłaszcza przy HDR i na zewnątrz, ma teraz 2600 nitów (vs 1750 sprzed roku). Vision Booster może mieć znaczenie. Wciąż ma dynamiczne odświeżanie w zakresie 1-120Hz.

Czytaj więcej o: Galaxy S24 Ultra


4. Gamingowe słuchawki JBL Quantum TWS Air

JBL Quantum TWS Air
Quantum TWS Air (foto: JBL)

Podczas CES marka JBL przedstawiła jeszcze inne słuchawki klasy TWS. Model Quantum TWS Air to propozycja dla graczy. Jak się pewnie domyślacie, najważniejszą cechą modelu ma być możliwie mały lag w transmisji, czyli synchronizacji dźwięku z obrazem. W trackie grania przy bezprzewodowej łączności obie te warstwy muszą być możliwie blisko. W tym celu JBL proponuje coraz popularniejsze rozwiązanie do tego celu, czyli dongle na USB-C z radiem 2.4GHz. Bluetooth wciąż jest dostępny, ale służy bardziej do słuchania muzyki.

Co jeszcze oferują słuchawki JBL Quantum TWS Air (100€)?

  • dźwięk JBL QuantumSURROUND z przetwornikami 6.8 mm
  • tryb Ambient Aware do orientacji w otoczeniu
  • do 8h pracy na jednym ładowaniu (16h w etui)
  • technologie JBL Dual Source (jednoczesne połączenie z urządzeniem przez dongle USB-C 2.4GHz i źródło na Bluetooth – z szybkim przełączaniem
  • cztery mikrofony wspierające TalkThru dla rozmów bez zdejmowania słuchawek oraz w trybie zestawu słuchawkowego (połączeń telefonicznych)
  • współpraca z aplikacjami JBL QuantumENGINE (PC) i JBL Headphones App, gdzie można personalizować ustawienia dźwięku i ważnych funkcji słuchawek (np. EQ)
  • opcja szybkiego parowania Google Fast Pair (z Androidami)

5. „Tabletowe” PS5 (DIY tygodnia)

Widziałem już stacjonarne konsole w formacie „walizek”, ale każda kolejna podobna propozycja nowej generacji przyciąga wzrok. Tym razem trafiłem na projekt PlayStation 5: Tablet Edition. Twórca konstrukcji spakować wnętrze sprzętu Sony do bardziej kompaktowego wydania. „Bebechy” udało się ścisnąć mocniej niż w oficjalnym Slimie. Dodatkowo oferując wyświetlacz. YouTuber Matthew Perks zmodyfikował architekturę chłodzenia, które zajmuje najwięcej przestrzeni w normalnej konstrukcji. Oczywiście wszystko w customowej obudowie 3D. Wyświetlacz OLED ma 14 cali i głośniczki stereo, więc mamy w pełni niezależny sprzęt do grania bez podpięcia do telewizora lub rzutnika. Nie ma tylko baterii, co akurat zrozumiałe. Jest mobilnie, ale nie całkowicie. Potraktujcie to jako ciekawostkę DIY.


6. ONEXPLAYER X1 od One Netbook (wkrótce na Indiegogo)

Niedawno przekazywałem ciekawostki na temat nowego handhelda od One Netbook. Najnowszy model X1 to sporych rozmiarów ekran z podpinanymi kontrolerami i możliwością przekształcenia konstrukcji w tabletowo-laptopowe wydanie do bardziej desktopowej zabawy. Producent zapowiedział start crowdfundingowej zbiórki na Indiegogo jeszcze w styczniu. Kampania ma już nawet na platformie swoją zapowiedź. Firma promuje tam rozwiązania 3 w 1 nowego typu handhelda. Tabletu, laptopa i handhelda przez podczepiane kontrolery.

Dla szybkiego podsumowania pierwszych parametrów OneXPlayer X1:

  • chip Intel Core Ultra 7 155H (4nm) ze wsparciem niezależnego silnika NPU AI (to bardziej laptopowy układ, ale przyda się w trybie lapka, bo jest klawiatura)
  • obraz 2.5K na panelu LTPS LCD o przekątnej prawie 11″, 120Hz
  • audio ze stereo od Harman
  • 32 i 64 GB (LPDDR5x-7500) pamięci operacyjnej
  • port Oculink z nawet 63 Gbps dla zewnętrznych ONEXGPU

Znalezione na Indiegogo


7. Seria Golden Sun w NintendoSwitchOnline + Expansion Pack

Czas na gry. Serwis Nintendo Switch Online + Expansion Pack (ten droższy w ofercie japońskiej firmy) zyskuje kolejne dwie gry z platformy Game Boy Advance. Tym razem do katalogu dołącza popularna seria RPG – Golden Sun. Do dyspozycji będzie pierwsza część oraz jej kontynuacja, czyli The Lost Age. Obie pozycje debiutowały na początku tego wieku. Odpowiednio w 2001 i 2002 roku. W 2010 pojawiła się jeszcze trzecia część, ale już na Nintendo DS. Chcecie przypomnieć sobie losy Isaaca i jego walki z alchemią nieśmiertelności wrogów? Będziecie mogli zrobić to bezpośrednio na Switchach.


8. Yes, Your Grace na iOS i Androida (zapowiedź tygodnia)

W lutym do App Store i Google Play wejdzie ciekawa gra w stylistyce retro. Yes, Your Grace debiutowało na PC i konsolach w 2020 roku, a teraz będzie dostępne na mobilnych platformach w wersji iOS i Android. Tytuł ma w sobie cechy gry strategicznej w elementami przygodowymi. Zadaniem gracza jest odpowiednie zarządzanie królestwem poprzez decyzje i dyplomację w odpowiedzi na prośby kierowane od ludu i przyjezdnych. Oczywiście z uwzględnieniem utrzymania pozycji swojej rodziny. Wstęp gry jest do bezpłatnego sprawdzenia.


9. Art of Rally na iOS i Androida (premiera tygodnia)

W styczniu na iOS i Androidzie pojawia się arcade’owa ścigałka Art of Rally. Ten tytuł, podobnie jak powyższy, też miał swoją premierą na PC i konsole w 2020 roku i w podobnym czasie trafia na systemy mobilne. Rajdówka nie jest wymagająca graficznie, ale z wciągającą, intuicyjną mechaniką kierowania klasycznymi odmianami pojazdów. Oczywiście z przystosowaniem do nawigacji przez dotykowe ekrany. W bazie jest ponad pięćdziesiąt autek, które nawiązują do dawnych lat w świecie motorsportu. W sumie 78 tras wielu światowych lokacji. Twórcy wycenili tytuł na ok. 30 zł


10. Metal Slug X na iOS i Androida

Kolejny klasyk od SNK trafia na mobilne platformy. Seria Metal Slug to taka trochę Contra, ale w innej stylistyce. Dwumwymiarowa platformówka jest znana z automatów Neo Geo (w 1999 roku debiutował tytuł X). Wybrane części tej strzelanki pojawiały się już na iOS i Androida. Teraz czas na wspomniany X. Mamy tu wizualne odświeżenie, nowych wrogów, ulepszenia broni oraz więcej power-upów oraz poprawki błędów. Gramy w rzeczywistości alternatywnej do pierwszej części, ale w mniej więcej tym samym gameplayu. Estetyk wciąż klasyczna, ale właśnie takiej się tu oczekuje. W wersji na smartfony mamy opcję zapisu i szybkiego wczytania zabawy. Grę wyceniono na ok. 20 zł.


11. Plants vs. Zombies 3: Welcome to Zomburbia (Soft Launch)

O trzeciej części Plants vs. Zombies mówi się już od dłuższego czasu. EA uruchomiło właśnie tzw. soft launch nowej odsłony popularnej gry na smartfony i tablety. Ten tytuł należy do popularniejszych w kategorii tower defense, więc nie może dziwić próba ponownego przyciągnięcia graczy. Welcome to Zomburbia, bo taki podtytuł nosi najnowsza propozycja to oczywiście kontynuacja zabawy. Pozostajemy ogrodnikiem, który walczy z inwazją zombie przy użyciu roślin. Nie specjalnie widać w tej części jakieś wyraźnie zmiany, ale na pewno wątek fabularny będzie nowy i dłuższy (odbijanie miasta opanowanego przez wroga). Grę udostępniono w wybranych krajach (większość w Europie). Globalna premiera jeszcze w tym toku (ten się dopiero zaczął, ale podejrzewam, że debiut w kolejnych krajach nie będzie jakiś odległy.)


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

12. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu 10 pozycji. Serwis powraca zatem do pakietów, które były normą przed uwzględnianiem gier z Xboxa. W trzecim tygodniu stycznia GFN proponuje:

  • Those Who Remain (New release on Xbox dla PC Game Pass)
  • Prince of Persia: The Lost Crown (nowość na Ubisoft and Ubisoft+)
  • Turnip Boy Robs a Bank (nowość na Steam i Xbox dla PC Game Pass)
  • New Cycle (nowość na Steam)
  • Beacon Pines (Xbox w Microsoft Store)
  • Exoprimal (Steam)
  • FAR: Changing Tides (Xbox w Microsoft Store)
  • Going Under (Xbox w Microsoft Store)
  • The Legend of Nayuta: Boundless Trails (Steam)
  • Turnip Boy Commits Tax Evasion (Xbox w Microsoft Store)

13. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Microsoft promuje kolejne tytuły dla Xbox Game Pass (i Xbox Cloud Gaming, czyli w opcji chmurowej m.in. z dostępem na mobilnych platformach) na styczeń. W połowie miesiąca przypomniał o dwóch ciekawych pozycjach:

  • Resident Evil 2 (drugiej część kultowej serii survival horrorów od Capcom z 1998 roku)
  • Those Who Remain (thriller psychologiczny FPP w cięższym klimacie w style Alana Wake’a)


14. Jak radzi sobie Apple Arcade?

Apple Arcade - ekskluzywne gry dla systemów Apple
Apple Arcade (foto: apple.com)

W tym tygodniu nie widzę żadnej konkretnej premiery w katalogu Apple Arcade, ale pojawiły się ciekawe informacje na temat przyjęcia serwisu w USA, gdzie zapewne ma najlepsze wyniki. Według badań MIDiA Research serwis uzyskuje lepsze zaangażowanie m.in. od platformy GeForce Now. Analizy wykazały, że Apple Arcade miał w czwartym kwartale zeszłego roku generował całkiem ciekawe liczby. W Q4 aż 10% Amerykanów korzystało z Apple Arcade przynajmniej raz w tygodniu. To pułap dorównujący Nintendo Switch Online i Steam.

To o tyle ciekawe, że na bazę gier w Apple Arcade są mocno się narzeka. Widocznie casualowi gracze patrzą na tytuły inaczej.


15. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Mobilne granie 113 PlayStation Portal
PlayStation Portal (foto: Sony)

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualSense, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W tym tygodniu troszkę o klasykach, która trafiają w styczniu do bazy gier.

W ramach PS Plus (w opcji Premium ze streamingiem) serwis w Game Catalog zyska popularne niegdyś gry. Przypomnę, że można je uruchomić też zdalnie na przenośnym PlayStation Portal, gdy jesteśmy w tej samej sieci co nasze PS5.

  • Secret of Mana
  • Legend of Mana
  • Rally Cross
  • Star Wars: Episode 1 The Phantom Menace
  • Street Fighter: 30th Anniversary Collection


16. Najlepsze handheldy w 2023 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2023