mobilne granie 140 GPD Win 4
Zobacz też: Mobilne granie #140 – GPD Win 4 (2024) – foto: GPD

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie:

  • Michał Sitnik Nintendo Switch IGgamingowy tablet Legion Y700 globalnie
  • Paper Mario: The Thousand-Year Door i Luigi’s Mansion 2 HD (z datami premiery na Nintendo Switch)
  • Compal Rover Play Gaming Laptop to nietypowy laptop do grania (concept)
  • szykuje się nowy ONEXPLAYER 2 Pro od One Netbook (z Ryzen 7 8840U)
  • Game Dev Tycoon w Netflix Games
  • Dune: Imperium na iOS i Androida
  • kwietniowe nowości w Apple Arcade
  • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. Legion Y700 (2023) globalnie (gamingowy tablet)

Jakiś czas temu Lenovo odpuściło Legiony w postaci smartfonów, ale tablety z Androidami tej strategii nie dotyczą. Chiński producent elektroniki pokazał gamingowy tablet w 2022 roku, a w kolejnym jego odświeżoną wersję. Teraz Lenovo Legion Y700 (2023) trafia do globalnej sprzedaży. Będzie drugim przenośnym gadżetem do grania obok Lenovo Legion Go, czyli PC-konsolki z Windowsem. Sprzęt w nowszej wersji doczekał się kilku usprawnień, ale w większości bazuje na poprzedniku.

Lenovo Legion Y700 2023
Lenovo Legion Y700 2023 (foto: Legion na Weibo)

Ekran Legiona Y700 wciąż ma 8.8 cala w przekątnej, ale z lepszym odświeżaniem. Jest też wydajniejszy procesor, ale i lżejsza oraz smuklejsza konstrukcja. Pojawiło się też wsparcie dla rysików, by urządzenie było bardziej uniwersalne jako tablet. Tak prezentują się specyfikacje gamingowego Legiona Y700 (2023):

  • ekran: 8.8″ IPS LCD (2560 x 1600), 100% DCI-P3, 500 nitów jasności i 144 Hz (było 120Hz)
  • chip: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (był SD 870)
  • konfiguracje: 12/16 GB RAM (LPDDR5X) i 256/512 GB na dane (było do 12/256 GB) + microSD do 1 TB
  • łączność: Wi-Fi 6 i Bluetooth 5
  • porty: 2x USB3.1 Gen 2 Type-C (po jednym na bok telefonu)
  • audio: głośniki stereo z Dolby Atmos
  • kamerki: 2x 13 mega na tyle i 8 mpx na froncie
  • konstrukcja: 7.6 mm i 348 gram (było 7.9 mm i 378 gram)
  • wsparcie rysika do 4096 poziomów nacisku
  • bateria: 6550 mAh z ładowaniem 45W
  • cena Lenovo Legion Y700 (2023) w Europie ma startować od 599€

2. Paper Mario: The Thousand-Year Door i Luigi’s Mansion 2 HD (z datami premiery)

W połowie września zakomunikowano premiery dwóch kolejnych gier z uniwersum Mario. Na 2024 roku na Nintendo Switch zapowiedziano Paper Mario: The Thousand-Year Door oraz Luigi’s Mansion 2 HD. Oba właśnie wystartowały w preorderach. Pierwszy otrzymał premierę w dniu 23 maja, a drugi nieco miesiąc później, tj. 27 czerwca. Oba tytuły w tej samej cenie ok. 230 zł. Nie są to nowe gry, ale po graficznej renowacji. W Paper Mario skorzystamy z efektów 2D w trójwymiarowym świecie (nietypowe połączenie perspektyw, dzięki którym pokonywanie poziomów jest ciekawsze). W Luigi’s Mansion głównym bohaterem będzie brat Mario, szukający go zresztą w nawiedzonej posiadłości.


3. Compal Rover Play Gaming Laptop (2 w 1)

Mobilne gadżety do grania rosną, co widać po niektórych dziwnych tabletach o przekątnej nawet 10 cali z podpinanymi z boku kontrolerami. Laptopy też mogą służyć do grania, ale nieco bardziej stacjonarnego. Jak dodać im mobilności? Compal – znany z odważnych konstrukcji – proponuje gamingowy laptop 2 w 1 z gripem na tyle obudowy. Tajwańska firma została wyróżniona za projekt Rover Play Gaming Laptop przez iF Design. Akurat w przypadku laptopów gra w tytuły przystosowana dla PC jest łatwiejsza, bo wystarczy podpiąć myszkę, ale już gry wymagające kontrolera nie zawsze są komfortowe przy użyciu klawiatury lub dotykowego ekranu.

mobilne granie 141 Compal Rover Play Gaming Laptop
Compal Rover Play Gaming Laptop (foto: iFdesign.com)

Rover Play Gaming Laptop ma format urządzenia 2 w 1, więc w trybie tabletu otrzymał tylny grip FlexiRear Controllers z przyciskami w stylu gamepadów. Ułatwia utrzymanie większego wyświetlacza i poprawia wygodę rozgrywki. Jak to zwykle w przypadku koncepcji Compal, nie wiadomo, czy propozycja w ogóle ujrzy światło dzienne. Cała konstrukcja wciąż jest spora, ale już bardziej mobilna. Według opisu tył urządzenia reaguje m.in. również na dotyk przez ultradźwiękowe obszary. Uchwyt służy też za oparcie ekranu. Pomysł ciekawy. Nie przedstawiono jedynie specyfikacji wnętrza komputera, ale to akurat w tym przypadku mało istotne. Będzie taka, jaka w danej chwili potrzebna.


4. ONEXPLAYER 2 Pro z Ryzen 7 8840U (2024)

PC-konsolka ONEXPLAYER 2 Pro od One Netbook debiutowała w zeszłym roku. W 2024 otrzyma upgrade wnętrza, a konkretnie układu obliczeniowego. W tegorocznej odsłonie sprzęt ma pracować na Ryzen 7 8840U z RDNA 3 i startować od 1049/1149$ w przedsprzedaży (wysyłka od 20 marca). Pozostałem parametry w większości bez zmian, podobnie zresztą do całej konstrukcji maszynki. Handheld ma 8.4-calowy ekran 2560 x 1600 pikseli i odpinane w stylu Nintendo Switch kontrolery boczne. W ofercie widzę dwie wariacje modelu. Oba z 32 GB RAM, ale innymi przestrzeniami na dane: 1 lub 2 TB. Cennik finalny to 1399/1499$ w zależności od konfiguracji. Przypomnę szybko, że chipset niczego w hardware raczej nie zmienia (poza nazwą), ale zyska wsparcie Ryzen AI ze wzrostem wydajności algorytmów NPU nawet 1.6x. Testy w sieci wykazują, że coś to daje, ale więcej efektów może zobaczymy za jakiś czas, gdy oprogramowanie lepiej wykorzysta zwiększony potencjał AI.


5. Game Dev Tycoon w Netflix Games (iOS/Android)

Netflix z kolejną premierą rozszerzającą katalog gier gamingowej sekcji ich platformy. Tym razem za na iOS i Androida pośrednictwem Netflix Games dotrze Game Dev Tycoon. Dość stara pozycja, bo z 2012 roku. Gracz kieruje w niej studiem produkującym gry komputerowe. Zarządzamy firmą od strony ekonomicznej, jak i tej kreatywnej. Rozpoczynam w erze lat osiemdziesiątych, by przez kolejne lata rozwijać swój projekt. Mobilne wydanie tego tytułu było już obecne na iOS i Androida. Te netflixowe zyska kilka nowych wątków fabularnych, m.in. opcje tworzenia gier na podstawie produkcji Netflixa.


6. Dune: Imperium na iOS i Androida

Druga część Diuny cieszy się aktualnie ogromnym zainteresowaniem. Hit science fiction na podstawie powieści Franka Herberta ma nawet swoją grę planszową, której wirtualne wydanie pojawi się też w edycji mobilnej na platformy iOS oraz Androidy. Cyfrową wersję przygotowało studio Dire Wolf Digital, które przenosiło do wirtualnego świata już kilka planszówek. Dune: Imperium to gra strategiczna w uniwersum Diuny. Gracze rywalizują o przywództwo Arrakis – pustynnej planety, na której rozgrywa się główny wątek Diuny. Mówimy oczywiście o karciance (typu deckbuilder), ale uwzględniającej elementy strategiczne. W grze jest tryb multiplayer online oraz opcja rywalizacji z algorytmami AI.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

7. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu 9 pozycji. W ostatnich tygodniach serwis wrócił do tej wielkości zbiorów (wcześniej mocno je rozbudowywał o gry na Xboxa, które od zeszłego roku trafiają do bazy GFN. W zeszły czwartek do biblioteki dotarły:

  • Hellbreach: Vegas (nowość na Steam)
  • Deus Ex: Mankind Divided (nowość na Epic Games Store, darmowe 14 marca)
  • Outcast – A New Beginning (nowość na Steam)
  • Balatro (Steam)
  • PARANORMASIGHT: The Seven Mysteries of Honjo (Steam)
  • Space Engineers (Xbox w PC Game Pass)
  • STAR OCEAN THE SECOND STORY R (Steam)
  • STAR OCEAN THE SECOND STORY R – DEMO (Steam)
  • Warhammer 40,000: Boltgun (Xbox w PC Game Pass)

8. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Microsoft w trakcie miesiąca przypomina gry, które oferuje w ramach pakietu Xbox Game Pass (i Xbox Cloud Gaming, czyli w opcji chmurowej m.in. z dostępem na mobilnych platformach). W marcu w serwisie dostępny jest Control Ultimate Edition, czyli kompletne wydanie gry od Remedy Enertainment. Przyznaję, że jeszcze nie grałem, ale pozycja jest na mojej liście gier do przejścia. W skład pakietu wchodzą tu wszystkie dodatki DLC jakie pojawiły się dla Control (The Foundation i AWE)


9. Nowości w Apple Arcade (m.in. dla Vision Pro)

Apple zapowiada już nowe gry dla Apple Arcade na kwiecień. W sumie trzy produkcje ogólne i dwóch na gogle Apple Arcade. Co prawda, nie do końca wykorzystujące potencjał headsetu Vision Pro, ale pozwalające na uruchomienie poziomów w widoku XR. Mowa o Crossy Road Castle i Solitaire Stories, których premierę wyznaczono na 25 kwietnia. 

Z ogólnych tytułów dla Apple Arcade wymieniono:

  • Puyo Puyo Puzzle Pop
  • Super Monsters Ate My Condo+
  • Sago Mini Trips+

10. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Mobilne granie 113 PlayStation Portal
PlayStation Portal (foto: Sony)

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualSense, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W tym tygodniu Sony przypomniało tytuły na marzec.

Od piątego marca w Game Catalog znajdą się cztery pozycje:

  • Marvel’s Midnight Suns | PS4, PS5
  • Resident Evil 3 | PS4, PS5
  • LEGO DC Supervillains | PS4
  • Mystic Pillars: Remastered | PS5
  • Blood Bowl 3 | PS4, PS5
  • Super Neptunia RPG | PS4
  • Dragon Ball Z: Kakarot* | PS5


11. Najlepsze handheldy w 2024 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2024 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2024