mobilne granie 144 red Magic VC Cooler 5 Pro
Zobacz też: Mobilne granie #144 – red Magic VC Cooler 5 Pro (foto: redmagic.gg)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie:

  • Michał Sitnik Nintendo Switch IGKingdom Rush 5: Alliance w pierwszym zwiastunie
  • kolejne gry ze SNES dla Nintendo Switch Online
  • AOKZOE A2 Ultra z Intel Mateor Lake
  • seria gamingowych Red Magic kończy sześć lat
  • Nintendo zamyka serwery dla konsolek 3DS i Wii U
  • jak uruchomić sekretną grę w Instagramie?
  • Dadish 3D zmierza na mobile i Nintendo Switch
  • Skate Fish trafił do App Store
  • w maju Dicey Dungeons w Apple Arcade
  • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. Kingdom Rush 5: Alliance (zapowiedź tygodnia):

W marcu informowałem o pierwszych teaserch Kingdom Rush 5: Alliance. Teraz mamy datę premiery, start przedsprzedaży oraz pierwszy zwiastun gry. Gra ma zadebiutować na iOS i Androida 25 lipca. Cena w przedsprzedaży startuje od 40 zł, co oznacza, że wewnątrz nie będzie mikropłatności. Pierwszy tytuł tower defense tej serii miał premierę już w 2011 roku. Parę lat temu do serwisu Apple Arcade trafił Legends of Kingdom Rush z odmienną mechaniką, ale nie przyjął się tak dobrze jak oryginalna rozgrywka. Najnowsza wersja będzie trzymała się oryginalnej zabawy. Twórcy obiecują klasyczną zabawę. W piątej części połączymy siły wrogich armii, które będą mierzyły się z przeciwnikami w szesnastu misjach (tryb fabularny – 32 rodzajów oponentów i trzech bossów). Do dyspozycji 15 odmian wież obronnych i 12 bohaterów. Będą też wyzwania i dodatkowe tryby zabawy.


2. Trzy nowe tytuły w Nintendo Switch Online

Do katalogu klasycznych gier oferowanych w ramach usługi Nintendo Switch Online dołączyły trzy kolejne tytuły z platformy SNES. Japoński gigant rozszerzył bazę gier o: Wrecking Crew ’98, Super R-Type oraz Amazing Hebereke. We wszystkie można pograć opłacając tańszy z pakietów dla Nintendo Switch.


3. AOKZOE A2 Ultra z Intel Meteor Lake

mobilne granie 145 aokzoe a2 ultra
Aokzoe A2 Ultra (foto: Aokzoe)

AOKZOE to jedna z marek, która oferuje PC-konsolki już od kilku lat. Seria modeli oznaczana symbolem A2 ma kolejnego członka rodziny. W odmianie Ultra pojawią się układy Intela, a więc procesory rzadziej stosowane w tej kategorii urządzeń. Większość handheldów bazuje na chipach AMD Ryzen. W AOKZOE A2 Ultra do dyspozycji będzie Intel Metero Lake dla przenośnych urządzeń. Oznacza to, że gracze będą korzystać z połączenia Intel Core Ultra 7 ze zintegrowaną grafiką Intel Arc. Gadżet jest oferowany z typowymi dla segmentu elementami. Poniżej najważniejsze ze specyfikacji odmiany Ultra (ceny jeszcze nie podano):

  • kompletem przycisków kojarzonych z mobilnymi konsolkami (wraz podświetleniem RGB oraz efektami Halla i podwójnym joystickiem)
  • układ Intela o dwa razy lepszych osiągach od poprzednika (użyto tu prawdopodobnie podobnego procesora do tego z MSI Claw, czyli Intel Core Ultra 7 155H z grafiką Intel Arc z ośmioma rdzeniami Intel Xe GPU) – wciąż chyba nieco słabiej od AMD
  • ekran: 7-cali (1920 x 1200 pikseli)
  • pamięć: 32GB lub 64GB RAM (LPDDR5x-7467) i PCIe 4.0 M.2 2280
  • łączność: najnowsze protokoły Wi-Fi 7 oraz Bluetooth 5.4
  • porty: 2 x USB Type-C, USB Type-Am słuchawkowy 3.5mm i czytnik kart microSD
  • bateria: 12600 mAh (do 3h działania) – czas pracy jest słabszy od Ryzenów, ale może Intel wyda z czasem jakieś nowe sterowniki poprawiające długość działania konsolki

4. Sześć lat serii Red Magic

Równo sześć lat temu nubia postanowiła zaatakować rynek gamingowymi smartfonami serią Red Magic. Wciąż jedną z nielicznych, która stawia w Androidach na granie. Przez ten czas powstało sporo wariacji telefonów ze specjalnie zoptymalizowanymi i dopasowanymi elementami (chłodzeniem, przyciskami, akcesoriami, ekranami itd.). Aktualnie najnowszym modelem jest Red Magic 9 Pro (firma aktualizowała serię co pół roku). Chińska firma celebruje sześciolecie promocjami. Od od 11 kwietnia do 9 maja proponowane są zniżki na urządzenia z oferty producenta.


5. Serwery online dla Nintendo 3DS i Wii U wyłączone

Nintendo 3DS
Nintendo 3DS (foto: nintendo.com)

Koniec wsparcia platform Wii U i 3DS był zapowiadany przez Nintendo od kilkunastu miesięcy. Cykl życia obu konsolek (w obu z elementami mobajlu) zakończy się wraz z zamknięciem serwerów online, dzięki którym możliwa była zabawa sieciowa. Japoński gigant wyłączył w końcu usługi skupiając uwagę na Switchu i potencjalnym następcy. Najpopularniejsze gry na te urządzenia, jak Mario Kart 7 (3DS) i Splatoon (Wii U) będą teraz dostępne wyłącznie w lokalnym co-op lub pojedynkach na tzw. kanapie. Gracze stracą też dostęp do Super Mario Maker, pozwalającym na budowanie własnych poziomów dla Mario i dzielenie się nimi z innymi graczami. Obie konsole były nietypowe i obie chyba nie znalazły tak wielkiego uznania, jak ich poprzednicy. 3DS oferował trójwymiarowy obraz bez okularów, a Wii U gamepada z wyświetlaczem (imitując nieco handhelda).


6. Sekretna gierka w Instgramie

Piszę o mobilnych grach na wielu platformach. Od smartfonów, przez handheldy, aż po niezależnie działające gogle VR. Czasami napomknę o grach w komunikatorach. Przoduje tu Facebook Messenger, ale i Instagram (też należący do Meta) ma w swoich zasobach proste gierki dostępne z poziomu chatu. Jak pobawić się w rodzaj ponga wewnątrz IG? Wystarczy wysłać komuś w DM (Direct Messages) smutną emotkę (zwaną też emotką samotności). Po kliknięciu w nią startuje gra. To taki easter egg wewnątrz Instagrama.


7. Dadish 3D mobilnie i na Switch

Platformówka Dadish wyjdzie z 2D i pojawi się w trójwymiarze. Twórca potwierdził już, że tytuł trafi na Nintendo Switch oraz smartfony (iOS już potwierdzone, Androida też się spodziewam). Tym razem razem ojciec rzodkiewek będzie pokonywał levele w 3D (skąd zresztą podtytuł nowej odsłony). Oprawa graficzna będzie nawiązywać do poprzednich gier serii, natomiast mechanika i jakość inspiruje się klasykami z lat 90-tych (gdy Mario 64 święcił triumfy). W sumie do pokonania będzie 50 poziomów. Po każdych dziesięciu jeden boss. Premierę zaplanowano na 23 kwietnia.


8. Skate Fish na iOS (premiera tygodnia)

Od niedawna Skate Fish jest na Androidzie, a teraz trafił również na iOS. Naprawdę dziwny miks gatunków, które na pierwsze skojarzenie nie powinny współgrać. Sudden Event proponuje jazdę na desce z łowieniem ryb, co zresztą łatwo rozszyfrować po samym tytule gry. Mówimy o zręcznościówce, w której przyciągamy ryby trickami na desce. Mechanika wykorzystuje gesty palców, co przypomina mi kontrolę popularnych swego czasu mini fingerboardów. Sztuczki wymagające, więc zabawa może być dla skate’ów ciekawa.


9. GeForce Now w pakiecie Ultimate (testy tygodnia)

GeForce Now test iOS
Control w streamingu GeForce Now.

Zapewne od dłuższego czasu dostrzegacie (poniżej), że niemal od samego początku cyklu mobilnego grania informuję o nowych grach w chmurowych katalogach różnych platform. Tytuły te są dostępne chmurowo też na urządzeniach mobilnych, a więc także w trybie przenośnym. Do tej pory oceniałem serwis GeForce Now (GFN) z oddali (i z epizodycznym dostępem), ale ostatnio testuję go w topowym pakiecie Ultimate. Na razie jedynie zapowiadając rozszerzone uwagi na temat platformy. Za niedługi czas postaram się opublikować na blogu słowo komentarza odnośnie GFN. Jego zalet, ograniczeń oraz ogólnych wrażeń z zabawy w streamingu. Wciąż widzę w serwisach strumieniujących gry potencjał. Warto jednak spojrzeć na nie chłodnym okiem. Niebawem parę zdań więcej.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

10. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu 10 pozycji. Łącznie w kwietniu ma ich być prawie dwadzieścia. W coczwartkowym GFN pojawi się kilka nowości. Są też Fallouty (chyba przy okazji premiery nowego serialu Amazona):

  • Gigantic: Rampage Edition (nowość na Steam)
  • Inkbound 1.0 (nowość na)
  • Broken Roads (nowość na Steam)
  • Infection Free Zone (nowość na Steam)
  • Shadow of the Tomb Raider: Definitive Edition (nowość na Xbox dla PC Game Pass)
  • Backpack Battles (Steam)
  • Fallout 4 (Steam)
  • Fallout 76 (Steam i Xbox dla PC Game Pass)
  • Ghostrunner (Epic Games Store, bezpłatnie 11-18 kwietnia)
  • Terra Invicta (Xbox dla PC Game Pass)

11. Nowości w Xbox Cloud Gaming

9 kwietnia Microsoft przypomniał dwa tytuły dla Xbox Game Pass (i Xbox Cloud Gaming, czyli w opcji chmurowej m.in. z dostępem na mobilnych platformach), które dołączyły do serwisu:

  • Kôna to przygodówka typu FPP z elementami survival (jest dostępna też na Switche)
  • Botany Manor to z kolei tytuł eksploracyjny z elementami logicznymi (kierujemy działaniami botaniczki próbującej opracować metody hodowania rzadkich roślin)


12. Dicey Dungeons w Apple Arcade

Apple zapowiada już pierwsze gry dla Apple Arcade na maj. W przyszłym miesiącu (i to na samym jego początku) katalog serwisu uzupełni Dicey Dungeons. To miks RPGa roguelike, karcianki (deck-buildera) oraz gry z kostką. Jesteśmy tymi ostatnimi i bierzemy udział w turnieju Pani Losu. Wygraną jest spełnienie życzenia. Nie będzie jednak łatwo, bo przed nami konkretni przeciwnicy w turowej rozgrywce. Gra oferuje różnego rodzaju postacie, którym do dyspozycji dano odmienne umiejętności. Każda wymaga oczywiście innego podejścia do walk.


13. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Mobilne granie 113 PlayStation Portal
PlayStation Portal (foto: Sony)

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualSense, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. Sony zapowiada kolejne tytuły na kwiecień i zapowiada jeden na maj (premierę w katalogu równą premierze światowej).

Od 16. kwietnia w Game Catalog znajdzie się kilka pozycji:

  • Dave the Diver | PS4, PS5
  • Oddballers | PS4
  • Construction Simulator | PS4, PS5
  • The Crew 2 | PS4
  • Raji: An Ancient Epic | PS4, PS5
  • Lego Ninjago Movie Videogame | PS4
  • Nour: Play With Your Food | PS4, PS5
  • Deliver Us Mars | PS4, PS5
  • Lego Marvel’s Avengers | PS4
  • Miasma Chronicles | PS5
  • Stray Blade | PS5
  • Animal Well | PS5 (od 9 maja)
  • Tales of Kenzera: Zau | PS5 (od 23 kwietnia)


14. Najlepsze handheldy w 2024 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2024 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2024