mobilne granie 147 ayaneo pocket s
Zobacz też: Mobilne granie #147 – AYANEO Pocket S (foto: Ayaneo)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie:

 • Michał Sitnik Nintendo Switch IGAssassin’s Creed Mirage z datą premiery
 • Loop Hero na iOS i Androida
 • kontroler abxylute A1 Mobile Controller
 • można już zapraszać do gry multiplayer na PS5 przez aplikację na smartfonie
 • w czerwcu premiera Star Wars: Hunters (na iOS, Androida, ale też Nintendo Switch)
 • emulator Delta zmierza też na iPady
 • w apce LinkedIn pojawiły się gry
 • Batman: Arkham Shadow exclusivem dla Meta Quest 3
 • majowe nowości w Apple Arcade
 • Dumb Ways to Survive w Netflix Games
 • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. Assassin’s Creed Mirage (zapowiedź tygodnia)

Assassin’s Creed Mirage zapowiadano już przy okazji prezentacji iPhone’ów 15, czyli we wrześniu zeszłego roku. W końcu Ubisoft zdradza datę premiery nowej gry. Tytuł ma być do pobrania z App Store 10 czerwca. Przypomnę, że z racji wymagań grę „pociągną” jedynie iPhone’y 15 Pro i 15 Pro Max oraz iPady z minimum układem M1 (w tym zapewne najnowsze propozycje z maja). Mirage w swojej mobilnej odsłonie ma powrócić do swoich korzeni. Gracz będzie kierował postacią Basima Ibn Ishaqa (znanego z części Valhalla) po terenie Bagdadu. Mówimy o wiernym porcie z PC i konsol. Początek rozgrywki ma być bezpłatny, natomiast dostęp do całości – płatny.


2. Loop Hero na iOS i Androida

Jakiś czas temu Loop Hero miało swoje dni chwały w Steam, a pod koniec kwietnia spróbuje sił w mobilnym wydaniu. Gra pojawiła się do pobrania na iOS oraz Androida. Tytuł łączy nietypowe cechy, co oczywiście potwierdza jego pełną niezależność (odwaga w eksperymentowaniu). To planszowa strategia (z kartami), RPG i gra logiczna. Jak sama nazwa wskazuje, poruszamy się w pętli, a naszym zadaniem jest utrzymanie bohatera w akcji przez zmianę otoczenia. Wpływ na jego dalsze losy mamy przez odpowiednie dobieranie kart. Tu ważny będzie spryt w wykorzystaniu zasobów. W trakcie rozgrywki nasza postać jest ulepszana przez różnego rodzaju zdobycze, czy punkty doświadczenia. Loop Hero ma być darmowe, ale bezpłatnie przejdziemy tylko początek. Za dalszy dostęp trzeba będzie zapłacić. Cenę poznamy pewnie bliżej premiery.


3. Abxylute A1 Mobile Controller (zapowiedź crowdfundingu)

mobilne granie 148 abxylute Advanced Mobile Controller
abxylute Advanced Mobile Controller (foto: abxylute)

W zeszłym roku w crowdfundingowej kampanii debiutował ciekawy handheld do zabawy w streamingu. 7-calowy Android z niezbędnymi elementami do wygodnej gry przenośnej. Teraz na moją skrzynkę mailową trafiła nowa zapowiedź od Abxylute. Firma przygotowuje kontroler do smartfonów. Podobne propozycje oferuje sporo marek, m.in. Razer. Abxylute A1 Mobile Controller nie będzie zatem niczym nadzwyczajnym, ale może dostarczy coś ekstra? Przeznaczenie jest jasne – poprawa komforty zabawy na smartfonach (iPhone/Android). Od gier dostępnych w App Store i Google Play Store, przez emulatory, zdalną zabawę, aż po wspomnianą już chmurę.

Gadżet jest oczywiście rozsuwany, by uwzględnić jak najwięcej modeli telefonów. Oferuje port do ładowania w wygodnym miejscu, przyciski ze skrótami do zrzutów ekranu/nagrywania, odpowiedni grip, wymienne nakładki (personalizujące wygląd), joye z efektem Halla, triggery do strzelanek oraz programowalne tylne przyciski, łączność Bluetooth/port USB-C. Widzę też motorki wibracyjne oraz współpracę z iPadami Mini.

A1 trafi niebawem na platformę Kickstarter, gdzie obiecuje nawet 40% zniżki. Nie wiadomo jednak kiedy dokładnie ruszy kampania ze zbiórką pieniędzy.


4. Update PS5 ułatwi zapraszanie do gry

Sony przygotowało ułatwienia dla graczy, którzy chcą bawić się sieciowo na PS5. Najnowsze narzędzie przyspieszy i uprości przyciąganie innych do gry online. System wygeneruje link, który wystarczy wysłać przez dowolny komunikator na smartfonie. Druga strona nie musi przebywać na konsoli lub w aplikacji PlayStation. Kliknięcie w link włączy od razu w sesję multiplayer. Nie musimy być nawet znajomymi w sieci PlayStation. Żadnych długich kodów numerycznych – jak u Nintendo. Sony obiecuje, że nowy system przyspieszy połączenie. Wciąż w zanadrzu będzie też kod QR, który gracze z PS5 już dobrze znają. Widzę też przygotowanie profilu PlayStation Network do dzielenie się nim w social media. Szkoda, że system dotyczy tylko tytułów na PS5 (do tego chyba będę wymagały jakiejś aktualizacji, by całość działała poprawnie). Rozwiązanie dopiero dotrze na konsole. Jeszcze nie potwierdzono, kiedy dokładnie.


5. Star Wars: Hunters (iOS, Android, Switch)

O Star Wars: Hunters wiadomo już od 2021, gdy Zynga (ci od Farmville) zwiastowała tytuł na Nintendo Switch. Tytuł ma się pojawić też na iOS oraz Androida. W końcu twórcy odkryli datę premiery gry w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Na platformach mobilnych gra pojawi się na początku czerwca, więc już za kilka tygodni. Ma to być pozycja bezpłatna, ale z wewnętrznymi mikropłatnościami.

Star Wars: Hunters to bardziej zaawansowany od wielu poprzednich gier Zyngi tytuł. Ma to być sieciowa gra akcji wzorowana na Team Fortress 2. Pojedynki dwóch cztero-osobowych drużyn będą jednak uwzględniać bohaterów serii Star Wars. Oczywistym jest, że każda postać będzie dysponować innym ekwipunkiem oraz umiejętnościami. Map również będą inspirowane lokacjami z Gwiezdnych Wojen.


6. Emulator Delta pojawi się też na iPady

W kwietniu do App Store (i alternatywnego sklepiku AltStore na terenie UE) trafił emulator Delta (gry z GBA, NES, SNES, N64, czy DS). Twórca – Riley Testut zapowiada, że aplikacja dotrze też na iPady. Oprogramowanie jest już na ukończeniu i ma rozwinąć tabletowy interfejs przy najbliższej większej aktualizacji Delty (1.6). Odkąd Apple poluzowało nieco regulacje względem emulatorów, na iOS i iPadOS zaczynają docierać pierwsze tego typu narzędzia do retro zabawy. Ten sam twórca zdradził dodatkowo, że przygotowuje też emulację SEGA Genesis (u nas znane jako Mega Drive).


7. Mini gry w aplikacji LinkedIn

Każdy chce mieć teraz gry w swoich aplikacjach. Ma je New York Times, Netflix, a są też w Messengerze, czy nawet DM na Insta. Do grona takich serwisów dołączy też LinkedIn. W końcu, także w środowisku biznesowym (gdzie króluje wymiana kontaktów i poszukiwania relacji B2B) znajdzie się czas na trochę rozrywki. LinkedIn proponuje mini gierki w stylu Wordle. Na początek trzy propozycje: Pinpoint (gra słowna), Queens (puzzler w stylu Sudoku powiązanego z Minesweeperem) i Crossclimb (gra typu trivia do odgadywania czteroliterowych słów). Twórcy platformy wyraźnie zaznaczają, że to gry angażujące umysł. Serwis ma utrzymywać zaangażowanie w gry przez codzienne odświeżanie pozycji. Projekt nie powstał ściśle do wspomnianej wyżej zabawy, ale „myślenia w odmienny sposób” oraz „połączenia z siecią” LinkedIn.

LinkedIn Games
Pierwszy gry w serwisie LinkedIn (foto: linkedin.com)

8. Batman: Arkham Shadow dla Meta Quest 3

Obiecywałem, że okazjonalnie będę tu informował też o tytułach VR na niezależne (a tym samym mobilne) gogle do zabawy w Rzeczywistości Rozszerzonej. Na Meta Quest 3 zmierza Batman: Arkham Shadow. Ma być tzw. exclusivem na tę platformę. To zupełnie nowy tytuł, ale nie pierwszy z Mrocznym Rycerzem w roli głównej w wydaniu VR (w 2016 pojawił się Batman: Arkham VR od Rocksteady). Grę przygotowano przez Oculus Studios we współpracy z Camouflaj (znanego z Iron Man VR). Jest zwiastun, ale na razie bez gameplayu. Tego spodziewam się na czerwcowym Summer Game Fest.


9. GeForce Now w pakiecie Ultimate (testy tygodnia)

GeForce Now test iOS
Control w streamingu GeForce Now.

Zapewne od dłuższego czasu dostrzegacie (poniżej), że niemal od samego początku cyklu mobilnego grania informuję o nowych grach w chmurowych katalogach różnych platform. Tytuły te są dostępne chmurowo też na urządzeniach mobilnych, a więc także w trybie przenośnym. Do tej pory oceniałem serwis GeForce Now (GFN) z oddali (i z epizodycznym dostępem), ale ostatnio testuję go w topowym pakiecie Ultimate. Na razie jedynie zapowiadając rozszerzone uwagi na temat platformy. Za niedługi czas postaram się opublikować na blogu słowo komentarza odnośnie GFN. Jego zalet, ograniczeń oraz ogólnych wrażeń z zabawy w streamingu. Wciąż widzę w serwisach strumieniujących gry potencjał. Warto jednak spojrzeć na nie chłodnym okiem. Niebawem parę zdań więcej.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

10. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu 7 pozycji. Przedstawiło też pełne zestawienie na resztę maja. W tym miesiącu w bibliotece pojawią się 24 gry (przedstawię je sukcesywnie w kolejnych przeglądach). Prawie cała coczwartkowa aktualizacja GFN to nowości.

 • Hellblade: Senua’s Sacrifice (Steam i Xbox dla PC Game Pass)
 • Stormgate Closed Beta (nowość na Steam)
 • Gray Zone Warfare (nowość na Steam)
 • MotoGP24 (nowość na Steam)
 • FOUNDRY (nowość na Steam)
 • INDIKA (nowość na Steam)
 • Orcs Must Die! 3 (nowość na Epic Games Store)

11. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Microsoft przedstawił kolejne tytuły dla Xbox Game Pass (i chmurowego Xbox Cloud Gaming). Tym razem zapowiadając pozycje majowe (wraz z konkretnymi datami). Pierwsza fala gier cała w streamingu. Fajnie, że wszystkie pięć ze wsparciem streamingu.

 • Have A Nice Death 
 • Tomb Raider: Definitive Edition
 • Kona II: Brume
 • Little Kitty, Big City – 9 maja
 • Brothers: A Tale of Two Sons – 14 maja

12. Nowości w Apple Arcade

Jest nowy miesiąc, są nowe gry w Apple Arcade. W maju gigant z Cupertino proponuje trzy produkcje (wszystkie już wcześniej dostępne w App Store). W maju na platformie w ramach abonamentu znajdziemy: Dungeons, A Slight Chance of Sawblades i Summer Pop. Pierwsza pozycja to połączeniu wielu różnych gatunków (RPG z roguelike, gry kościanej i karcianki typu deck-builder). Dwie pozostałe nie są już tak rozbudowane. Nadal mamy zatem dość prosty update serwisu. Trudno powiedzieć, czy Apple zmieni w końcu podejście do Arcade…


13. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Mobilne granie 113 PlayStation Portal
PlayStation Portal (foto: Sony)

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualSense, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W tym tygodniu Sony zaprezentowało pierwsze tytuły na maj.

Od siódmego maja w Game Catalog znajdą się cztery pozycje:

 • EA Sports FC 24 Standard Edition | PS4, PS5
 • Ghostrunner 2 | PS5
 • Tunic | PS4, PS5
 • Destiny 2: Lightfall | PS4, PS5


14. Dumb Ways to Survive w Netflix Games

Netflix Games buduje gamingową bibliotekę mobilnych gier znacznie lepiej od Apple. Tu pozycji wciąż w katalogu jest mniej, ale są ciekawsze. Do serwisu dołączyło właśnie Dumb Ways to Survive. To spin-off serii Dumb Ways to Die. Projekt wystartował w 2012 roku jako kampania promująca bezpieczeństwo wokół przejazdów kolejowych. Dość szybko wokół niej pojawiły się gry zręcznościowe. Bohaterzy gry będą musieli przetrwać w dzikim środowisku, do którego trafili w wyniku wypadku (zapewne na przejeździe).


15. Najlepsze handheldy w 2024 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2024 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2024