mobilne granie 146 razer kishi ultra
Zobacz też: Mobilne granie #146 – Razer Kishi Ultra (foto: Razer)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie:

  • Michał Sitnik Nintendo Switch IGGame Boy skończył 35 lat!
  • AYANEO Pocket S weszło w crowdfunding
  • Dadish 3D w App Store (premiera tygodnia)
  • Sonic the Hedgehog 2 na kalkulatorze graficznym
  • nowe materiały z Paper Mario: The Thousand-Year Door na Nintendo Switch (premiera 23 maja)
  • Pine: A Story of Loss (zapowiedź tygodnia)
  • PSP z HDMI i ekranem IPS (zamiast TFT)
  • kolejne aktualizacje w Apple Arcade
  • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. Game Boy skończył 35 lat

21 kwietnia 1989 roku w Japonii debiutował Game Boy – kultowy gadżet do mobilnej gry. Pierwszy sprzęt o takich możliwościach na rynku. Jedna z lepiej sprzedających się konsola na rynku (licząc również następców w wersji Pocket i Color). Rodzina Game Boyów sprzedała się w około 118 milionów sztuk. Maszynka zdefiniowała segment handheldów, praktycznie monopolizując rynkowe udziały. Urządzenie Nintendo skończyło 35 lat, a wciąż jego działające edycje można znaleźć na portalach aukcyjnych. Dla krótkiego przypomnienia, system obsługiwał 8-bitowe tytuły, wśród których były m.in. platformówki z Mario, Pokemony, Zelda, Tetris i wiele innych kultowych produkcji.


2. AYANEO Pocket S w crowdfundingu

O AYANEO Pocket S słychać już od lata zeszłego roku. Przez ten okres informacje o konsolce pojawiały się na moim blogu już kilkukrotnie. Ostatnio sprzęt demonstrował swoje możliwości w trakcie targów Mobile World Congress, gdzie zapowiadano rychły start crowdfundingowej kampanii. W końcu handheld trafia na Indiegogo. Startuje tam od 399$. To pierwsza przenośna maszynka z nowym układem Qualcomm Snapdragon G3x Gen 2.

Drugi gadżet z Androidem na pokładzie od AYANEO (większość sprzętu w ofercie firmy do PC-konsolki) to nieco droższa, ale też lepiej wyposażona jednostka od Pocket Air (startująca od 299$). Pocket S ma oferować możliwości zbliżone do gamingowych smartfonów, ale w bardziej konsolowym, wygodniejszym formacie. Zaproponowano dwie edycje gadżetu. Z ekranem LCD 6 cali w 1080 i 1440p. Ten pierwszy ma zadebiutować już w połowie maja, natomiast drugi w okolicach końca czerwca.

Propozycja pozwoli uruchomić gry z Androida, ale też usługi chmurowe, a więc gry w streamingu. Panel 1440p to przystosowanie do najlepszych ustawień w GeForce Now dla telefonów z systemem Google, ale zapewne również konsol z Androidem. Jak wyglądają najważniejsze specyfikacje AYANEO Pocket S? Część już w przeglądach wklejałem.

Można w końcu podsumować pełne parametry. Oto one:

  • ekran: LCD 6″ (1920 x 1080 lub 2560 x 1440)
  • chip: Qualcomm Snapdragon G3x Gen 2 (osiem rdzeni CPU: 1x Kryo Prime Ultra z 3.36GHz, 4x Ultra Kryo Prime i 3x Kryo Silver) + grafika Adreno A32 1GHz
  • trzy opcji konfiguracje pamięci: 12GB RAM (LPDDR5x-8533) z 128GB (UFS 3.1); 16GB RAM (LPDDR5x-8533) z 512GB UFS 4.0 lub 16GB RAM (LPDDR5x-8533) z 1TB (UFS 4.0) + slot na karty microSD
  • chłodzenie pasywne z aktywnym (wiatraczek)
  • łączność: WiFi 7 oraz Bluetooth 5.3 i port USB 3.2 Gen 2 Type-C (z USB Power Delivery i DisplayPort Alt do ładowania, video i zewnętrznych ekranów)
  • przyciski z efektem Halla, analogowe joye z podświetleniem RGB
  • bateria: 6000 mAh (czas pracy?)
  • system: Android 13 ze specjalnym launcherem AYAHome Launcher oraz AYASpace Management

Znaleziono na Indiegogo


3. Dadish 3D w App Store

Platformówka Dadish wychodzi z 2D i w trójwymiarze rozpoczyna karierę na iOS (Android pewnie w drodze, a widzę też info o Nintendo Switch). Tym razem razem ojciec rzodkiewek będzie pokonywał levele w 3D (skąd zresztą podtytuł nowej odsłony). Oprawa graficzna będzie nawiązywać do poprzednich gier serii, natomiast mechanika i jakość inspiruje się klasykami z lat 90-tych (gdy Mario 64 święcił triumfy). W sumie do pokonania będzie 50 poziomów. Po każdych dziesięciu jeden boss. Premierę zaplanowano na 23 kwietnia.


4. Sonic the Hedgehog 2 na kalkulatorze graficznym

Mobilne granie to już dawno nie tylko specjalne przenośne gadżety, ale też telefony, a nawet zegarki (choć tutaj tytułów znacznie mniej). Jak się okazuje, w kieszonkowym wydaniu można też pograć na kalkulatorze graficznym. Na GitHubie można znaleźć projekt Grubbycodera, który uruchomił port Sonic the Hedgehog 2 na modelu TI-84 Plus CE. Do tej pory na przeróżnych kalkulatorach widziałem głównie Dooma. Druga odsłona Sonica zadebiutowała w 1992 roku na Sega Genesis (16-bitowej konsolce). Kalkulator Texas Instruments ma 24-biotwy procesor. Pewne parametry układu się różnią, więc port działa w różnym klatkażu (ta szybsza wersja nie ma po drodze części przeszkód, więc nie jest do końca wiernym portem). Twórca zmienił też paletę kolorów, no i oczywiście przystosowanie do sterowania. Taka tam ciekawosteczka.


5. Paper Mario: The Thousand-Year Door (przedsprzedaż)

Nintendo of America opublikowało na YouTube kolejny materiał przedstawiający Paper Mario: The Thousand-Year Door na konsolkę Nintendo Switch. Pre-ordery już trwają, a premiera za niecały miesiąc, bo 23 maja. Część z graczy ma już okazje zapoznawać się z tytułem. Wygląda na to, że potwierdzają oni akcję w 30 fps. Na załączonym filmiku widać pięć minut prezentacji różnych lokacji i zdolności papierowego Mario. Oczywiście wąsaty hydraulik musi uratować księżniczkę Peach. Żeby tego dokonać przemierzy siedem światów. Tytuł nie jest jednak nowy, bo to remake Paper Mario 2 z Game Cube’a (sprzeda niemal 2 dekad). Być może znajdzie się tu jednak kilka nowych zagadek. Gra ma charakter zręcznościowki (z elementami platformara), cRPG i gry logicznej.


6. Pine: A Story of Loss (mobile i Switch)

Na Nintendo Switch oraz platformy mobilne (iOS/Android) pojawi się kolejna przygodówka narracyjna. Fellow Traveller zapowiedział „rysowaną” historię Pine: A Story of Loss. Tytuł ma zadebiutować pod koniec tego roku. To gra typu single player z fabułą osadzoną wokół wielkiej straty – śmierci żony głównego bohatera. Mamy tutaj typową dla tej kategorii opowieść chwytającą za serce, przyjemną dla oka, ciepłą oprawę graficzną oraz różnego rodzaju łamigłówki i mini gierki, które odsłonią szczegóły relacji pomiędzy dwojgiem ludzi.


7. PSP wraca z przeróbkami (dzięki miłośnikowi)

Byłem (wciąż jestem) posiadaczem jednej z najpierwszych wersji konsolki PSP od Sony. Przenośna maszynka debiutowała prawie 20 lat temu. Miała udanego następcę, jakim był PS Vita, ale nie jestem pewien, czy sprzedawał się on aż tak dobrze ja PSP. Pierwszy japoński handheld był wyjątkowy, bo oferował naprawdę efektowną grafikę (jak z PS2) w mobilnym wydaniu. Miał swoje mankamenty, jak np. wyświetlacz LCD TFT. Na jutubowym kanale Macho Nacho Productions pojawiła się ciekawa modyfikacja PlayStation Portable z wyświetlaczem ISP oraz portem HDMI (do podpięcia się pod TV). Na filmiku widać sposób przerobienia własnej konsolki. Tylko dla odważnych (lub zdolnych). Przerobienie gadżetu może dać mu drugie życie, ale trochę szkoda psuć urządzenie, które za jakiś czas może w oryginalnej formie może być sporo warte. PSP sprzedało się na całym świecie w prawie 80 milionach sztuk.


8. GeForce Now w pakiecie Ultimate (testy tygodnia)

GeForce Now test iOS
Control w streamingu GeForce Now.

Zapewne od dłuższego czasu dostrzegacie (poniżej), że niemal od samego początku cyklu mobilnego grania informuję o nowych grach w chmurowych katalogach różnych platform. Tytuły te są dostępne chmurowo też na urządzeniach mobilnych, a więc także w trybie przenośnym. Do tej pory oceniałem serwis GeForce Now (GFN) z oddali (i z epizodycznym dostępem), ale ostatnio testuję go w topowym pakiecie Ultimate. Na razie jedynie zapowiadając rozszerzone uwagi na temat platformy. Za niedługi czas postaram się opublikować na blogu słowo komentarza odnośnie GFN. Jego zalet, ograniczeń oraz ogólnych wrażeń z zabawy w streamingu. Wciąż widzę w serwisach strumieniujących gry potencjał. Warto jednak spojrzeć na nie chłodnym okiem. Niebawem parę zdań więcej.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

9. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu 16 pozycji. W końcu nieco większy zastrzyk tytułów. W bibliotece pojawią się Diablo I i II. Oprócz nich jeszcze kilka gier z Battle.net. Jest też kilka nowości.

  • Dead Island 2 (nowość na Steam)
  • Bellwright (nowość na Steam)
  • Phantom Fury (nowość na Steam)
  • Oddsparks: An Automation Adventure (nowość na Steam)
  • Age of Water (nowość na Steam)
  • Manor Lords (nowość na Steam i Xbox dla PC Game Pass)
  • 9-Bit Armies: A Bit Too Far (Steam)
  • Diablo II: Resurrected (Battle.net)
  • Diablo III (Battle.net)
  • Dragon’s Dogma 2 Character Creator & Storage (Steam)
  • Islands of Insight (Steam)
  • Metaball (Steam)
  • StarCraft Remastered (Battle.net)
  • StarCraft II (Battle.net)
  • Stargate: Timekeepers (Steam)
  • Tortuga – A Pirate’s Tale (Steam)

10. Another Crab’s Treasure w Xbox Cloud Gaming

Microsoft w trakcie miesiąca promuje tytuły, które dodał wcześniej do katalogu Xbox Game Pass (i chmurowo w ramach Xbox Cloud Gaming). Jedną z kwietniowych pozycji dostępnych w streamingu jest Another Crab’s Treasure. Przygodowa gra akcji z gatunku TPP (perspektywa trzeciej osoby) z elementami soulslike. Gracz kieruje krabem pustelnikiem, który musi radzić sobie na dnie oceanu atakowanego śmieciami i mazią. Jest oczywiście tryb fabularny, a konkretnie zadania zlecane przez inne żyjątka.


11. Aktualizacje w Apple Arcade

W tym tygodniu w Apple Arcade update’ów doczeka się osiem gier (przeróżnych gatunków). Pierwszą aktualizacja dotrze do Puyo Puyo Puzzle Pop (dojdzie sześć nowych postaci – każda z własnym epizodem). Widzę też nową przygodę w trybie co-op. W Cooking Mama: Cuisine pojawi się limitowany czasowo event Mother’s Day. Nowości dotrą też do Stitch. Nowy tryb story rozszerzy karciankę Solitaire Stories. W Bloons TD Battles 2+ zadebiutuje nowa mapa Time’s Up, w której ścieżka zmienia się przy każdej kolejnej rundzie. Fruit Ninja Classic+ ma kolejny event, a Lego Duplo World+ zyska nowy playpack. W Zookeeper World dostarczono dwanaście nowych puzzli do rozwiązania. Małe dodatki, ale zawsze.


Także gogle Apple Vision Pro zyskają coś nowego w ramach katalogu Apple Arcade. Dostosowano Crossy Road Castle do „dynamicznego” widoku headsetu. Nie jest to przystosowanie do pełnego potencjału tego sprzętu, więc nie oczekujcie fajerwerków. Grę po prostu uruchomimy bardziej przestrzennie (ale wyłącznie w opcji realnego tła naszego otoczenia przy wybranych elementach w 3D). Raczej nie tego oczekujemy od tej klasy sprzętu.


12. Najlepsze handheldy w 2024 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2024 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2024