mobilne granie 149 ROG Ally 2nd Screen Mod
Zobacz też: Mobilne granie #149 – ROG Ally 2nd Screen Mod (foto: GitHub.com)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już sto pięćdziesiąte podsumowanie rynku mobilnego grania! 150 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie:

  • Michał Sitnik Nintendo Switch IGAYN Odin 2 Mini to bardziej kompaktowe wydanie poprzednika z Androidem
  • po sieci krążą informacje, że nadchodzący Asus ROG Ally X pojawi się w opcji z pamięcią 1GB (za 800$)
  • Gamma to kolejny emulator (tym razem PS1) w App Store (dla iPhone’a)
  • pojawił się chiński cennik AOKZOE A2 Ultra
  • Anbernic RG35XXSP to retro konsolka w stylu Game Boy Advance SP (otwieranej konstrukcji)
  • Sonic Rumble od SEGA zmierza na iOS i Androida
  • PPSSPP w App Store (emulator Sony PSP)
  • Paper Trail i Braid w Netflix Games
  • Where Cards Fall w Apple Arcade (dla Vision Pro)
  • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. AYN Odin 2 Mini (zapowiedź tygodnia)

Ostatnio premiery lub zapowiedzi kolejnych handheldów pojawiają się niemal w każdym tygodniu. W połowie maja AYN ogłosiło prace nad mniejszą odmianą Odina drugiej generacji (z lata 2023 roku). To jeszcze bardziej kieszonkowa odmiana Androida do grania, który przypomina trochę z wyglądu PlayStation Vita od Sony (już nie produkowanego). AYN Odin 2 Mini ma oferować sporo podobnych do większego wariantu elementów. Będzie pracować na Snapdragonie 8 Gen 2, ale z mniejszym ekranem i w lżejszej konstrukcji. Generalnie wnętrze mocniejszego smartfona w wygodnej do grania obudowie.

Poniżej wybrałem najciekawsze i najważniejsze ze specyfikacji AYN Odin 2 Mini:

  • dotykowy ekran 5 cali (1920 x 1080p), a więc w tej samej rozdzielczości, ale panek wykonany w innej technologii (Mini LED daje szczytowo 1100 nitów jasności vs 500 w Odin 2)
  • chip: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
  • pamieć: 8/12 GB RAM (LPDDR5x) i 128GB / 256GB na dane (w UFS 4.0) _ czytnik na karty pamięci microSD – ubyła opcja z 16 GB pamięci operacyjnej oraz 512 GB na dane
  • łączność i porty: Wi-Fi 7, Buetooth 5.3, USB-C 3.1, mini HDMI
  • audio: głośnik stereo i port słuchawkowy jack 3,5 mm
  • aktywne chłodzenie wnętrze (obniżające przegrzewanie)
  • bateriaL 5000 mAh z ładowaniem 65W Qualcomm Quick Charge 5.0 (w większym jest 8000 mAh)
  • cena AYN Odin 2 Mini – 329/399$ (zależnie od pamięci)


2. Gamma (emulator PS1) w App Store

Otwarcie się Apple na emulatory w App Store było zaskakujące. Zastanawiałem się nad powodami i wydumałem, że gigantowi z Cupertino może chodzić o przyciągnięcie poważniejszych graczy, którzy kierują wzrok gdzie indziej. Mobilne granie przechodzi renesans, a właściwie wkracza chyba w nową erę. Tak przynajmniej wnioskuję po obserwacji rynku. W ostatnich tygodniach na iOS pojawił się emulator Delta dla Nintendo. Jego śladem idą aplikacje do emulacji urządzeń Sony. Gamma uruchomi gry z PS1. Oferuje też wsparcie kontrolerów na Bluetooth oraz klawiatur. Aplikacja umożliwia synchronizację plików przez Google Dysk czy Dropboxa. Zaznaczę od razu, że emulator Gamma ma jeszcze sporo błędów, ale twórca próbuje je poprawiać.


3. AOKZOE A2 Ultra z chińskim cennikiem

W kwietniu informowałem w jednym z przeglądów o kolejnej propozycji PC-konsolki od AOKZOE. Teraz chiński producent zdradza na temat modelu A2 Ultra bardzo ważny detal, mianowicie jego cennik. Co prawda na razie ten wewnętrzny, ale pozwalający już przeliczyć kwoty na bardziej zrozumiałe waluty. Sprzęt wchodzi do sprzedaży na terenie Państwa Środka w połowie maja. Ma być tam oferowany w trzech konfiguracjach:

  • AOKZOE A2 Ultra z Core Ultra 5 125H/16GB/512GB – 4999 juanów (ok. 700$))
  • AOKZOE A2 Ultra z Core Ultra 7 155H/32GB/1TB – 6399 juanów (ok. 900$)
  • AOKZOE A2 Ultra z Core Ultra 7 155H/32GB/2TB – 7199 juanów (ok. 1000$)
mobilne granie 145 aokzoe a2 ultra
Zobacz też: Mobilne granie #145 – Aokzoe A2 Ultra (foto: Aokzoe)

Jeszcze dla przypomnienia trochę specyfikacji sprzed ponad miesiąca. W odmianie Ultra pojawią się układy Intela, a więc procesory rzadziej stosowane w tej kategorii urządzeń. Większość handheldów bazuje na chipach AMD Ryzen. W AOKZOE A2 Ultra do dyspozycji będzie Intel Metero Lake dla przenośnych urządzeń. Oznacza to, że gracze będą korzystać z połączenia Intel Core Ultra 7 ze zintegrowaną grafiką Intel Arc. Gadżet jest oferowany z typowymi dla segmentu elementami. Poniżej najważniejsze z parametrów odmiany Ultra:

  • kompletem przycisków kojarzonych z mobilnymi konsolkami (wraz podświetleniem RGB oraz efektami Halla i podwójnym joystickiem)
  • układ Intela o dwa razy lepszych osiągach od poprzednika (użyto tu prawdopodobnie podobnego procesora do tego z MSI Claw, czyli Intel Core Ultra 7 155H z grafiką Intel Arc z ośmioma rdzeniami Intel Xe GPU) – wciąż chyba nieco słabiej od AMD
  • ekran: 7-cali (1920 x 1200 pikseli)
  • pamięć: 32GB lub 64GB RAM (LPDDR5x-7467) i PCIe 4.0 M.2 2280
  • łączność: najnowsze protokoły Wi-Fi 7 oraz Bluetooth 5.4
  • porty: 2 x USB Type-C, USB Type-Am słuchawkowy 3.5mm i czytnik kart microSD
  • bateria: 12600 mAh (do 3h działania) – czas pracy jest słabszy od Ryzenów, ale może Intel wyda z czasem jakieś nowe sterowniki poprawiające długość działania konsolki

4. Anbernic RG35XXSP w stylu Game Boy Advance SP

Anbernic specjalizuje się w produkcji retro konsolek już dawien dawna. Wydaje kolejne modele regularnie i to w bardzo różnym wydaniu. Najnowszy RG35XXSP (jak zwykle z mało przyjazną nazwą) to handheld, którego niewątpliwą inspiracją był Game Boy Advance SP. Ekran składa się podobnie do japońskiej konsolki. Zresztą również i cały format mocno nawiązuje do tej konsolki z charakterystyczną klapką.

Anbernic RG35XXSP jest podobny, ale ma aktualniejsze wnętrze, no i uruchomi emulatory mocniejszych platform. W środku procesor Allwinner H700 (1.5 GHz ARM Cortex-A53 i Mali-G31MP2) i system bazujący na Linuksie. Do tego 1 GB RAM (LPDDR4) i 64 GB na dane (+ dwa sloty na karty microSD). Jeśli chodzi o wspomniane emulatory to opisane parametry pozwolą na uruchomienie tytułów tak maksymalnie do PS1. To jednak wielu miłośnikom oldschoolu w zupełności wystarczy. Szczególnie, że Anbernic koncentruje się właśnie na tym segmencie.

Ekran IPS LCD ma przekątną 3.5 cala oraz rozdzielczość 640 x 480 pikseli. Zamykana konstrukcja ograniczyła nieco ofertę kontroli gier i wcale nie chodzi mi o wygodę czy ułożenie rąk. Jest niby więcej przycisków niż w GBA SP, ale brakuje joya (nie mieści się w zamykanej konstrukcji). Bateria ma wystarczyć na ok. osiem godzin gry. Nie podano jeszcze ceny.


5. Sonic Rumble na iOS i Androida (zapowiedź tygodnia)

W zeszłym tygodniu pisałem Sonic Mania Plus dla platformy Netflix, a w tym będzie o kolejnej grze z niebieskim jeżem w roli głównej. Do App Store i Google Play Store zmierza Sonic Rumble. SEGA (wspólnie z przejętym Rovio) proponuje kolejną pozycję z serii o Sonicu. Tym razem będzie to sieciowa gra zręcznościowa w popularnym formacie battle royale. Patrząc na zwiastun, wzorowano się na Fall Guys. 32 graczy ma rywalizować na torach przeszkód, gdzie pojawią się też inne mini rozgrywki. Sonic Rumble przewidywane jest na koniec roku. W niektórych regionach ruszą jednak beta testy.

</center


6. PPSSPP w App Store (emulator Sony PSP)

Wspomniane już wyżej emulatory w App Store wdrapują się na wysokie pozycje rankingów pobieralności. Delta (Nintendo) i Gamma (PS1) to nie jedyne propozycje, które w ostatnim czasie cieszą posiadaczy iPhone’ów (i niekiedy również iPadów). Do App Store dla iOS trafił PPSSPP, czyli darmowy emulator Sony PSP. Rozwiązanie było już wcześniej dostępne, ale nie dało się tego zainstalować w tak łatwy sposób, jak przez instalację z App Store. Poluzowanie restrykcji Apple do klasycznych emulatorów ułatwia zabawę w dawne tytuły. W sklepiku (na wzór Androida) pojawi się jeszcze płatna wersja, w której znajdziemy pewnie jakieś dodatki. Na razie apka nie wspiera klawiatury Magic Keyboard w iPadach. Spodziewam się tego w jakiejś aktualizacji. Twórca przekonuje, że urządzenia z iOS są w większości wystarczająco szybkie, by oferować większość gier z PSP w płynnym wydaniu.


7. Super Mario Land w Nintendo Switch Online

Do katalogu Nintendo Switch Online dołączają kolejne gry na Game Boya. Nintendo poszerza bibliotekę pozycji o trzy tytuły. W abonamencie na Nintendo Switch pojawi się Baseball, Alleyway oraz Super Mario Land. Ten ostatni przyciąga najmocniej. Platformówkę wydano w 1989 roku, a więc na samym początku kariery jednego z najpopularniejszych handheldów na rynku.


8. GeForce Now w pakiecie Ultimate (testy tygodnia)

GeForce Now test iOS
Control w streamingu GeForce Now.

Zapewne od dłuższego czasu dostrzegacie (poniżej), że niemal od samego początku cyklu mobilnego grania informuję o nowych grach w chmurowych katalogach różnych platform. Tytuły te są dostępne chmurowo też na urządzeniach mobilnych, a więc także w trybie przenośnym. Do tej pory oceniałem serwis GeForce Now (GFN) z oddali (i z epizodycznym dostępem), ale ostatnio testuję go w topowym pakiecie Ultimate. Na razie jedynie zapowiadając rozszerzone uwagi na temat platformy. Za niedługi czas postaram się opublikować na blogu słowo komentarza odnośnie GFN. Jego zalet, ograniczeń oraz ogólnych wrażeń z zabawy w streamingu. Wciąż widzę w serwisach strumieniujących gry potencjał. Warto jednak spojrzeć na nie chłodnym okiem. Niebawem parę zdań więcej.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

9. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu pięć pozycji. Dwie z gier to nowości. Do GFN dotarły też dwa tytuły na Xboxa.

  • Men of War II (nowość na Steam)
  • Die by the Blade (nowość na Steam)
  • Colony Survival (Steam)
  • Palworld (Steam i Xbox dla PC Game Pass)
  • Tomb Raider: Definitive Edition (Xbox dla PC Game Pass)

9. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Microsoft przypomniał najnowsze tytuły dla Xbox Game Pass (i chmurowego Xbox Cloud Gaming, m.in. z dostępem na mobilnych platformach) na połowę maja. W sumie trzy tytuły, ale jeden konsolowy, a więc niedostępny w streamingu. Serwis rozszerzył bazę o NHL 24 (czyli grę sportową z najlepszą ligą hokejową na świecie) oraz Immortals of Aveum („FPP” bez broni palnej).


10. Where Cards Fall w Apple Arcade (dla Apple Vision Pro)

Przedstawiając nowe gry dla katalogu Apple Arcade obiecywałem uwzględniać tytuły dla gogli Apple Vision Pro. Amerykańska spółka promuje swój serwis rozszerzaniem pozycji biblioteki również o gry dla sprzętu Mixed Reality. Jest ich w tej chwili jeszcze niewiele, więc każda nowość jest warta uwagi. 30 maja na platformie zadebiutuje Where Cards Fall, czyli nagradzany już wcześniej puzzler (2020 Apple Design Award). Przestrzenne zagadki z pełną głębią, a więc wykorzystujące potencjał imersji headsetu z Cupertino. 


11. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Mobilne granie 113 PlayStation Portal
PlayStation Portal (foto: Sony)

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualSense, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W tym tygodniu Sony przypomniało tytuły na drugą połowę maja.

Od 21. maja w Game Catalog znajdą się cztery pozycje:

  • Red Dead Redemption 2 | PS4
  • Deceive Inc.  | PS5
  • The Sims 4 City Living | PS4
  • Crime Boss: Rockay City | PS5
  • The Settlers: New Allies | PS4
  • Stranded: Alien Dawn | PS4, PS5
  • Cat Quest | PS4
  • Cat Quest II | PS4
  • The LEGO Movie 2 Videogame | PS4
  • Watch Dogs | PS4


12. Paper Trail i Braid w Netflix Games

Zbliżają się premiery kilku nowych gier w serwisie Netflix Games (dostępnym na iOS oraz Androida). Paper Trail to gra logiczna, a więc gatunek, który bardzo lubię. Jeszcze przed swoją premierą była wyróżniana, a to tylko zachęca do jej sprawdzenia. Młoda Paige wyrusza w przygodę związaną ze spełnieniem swoich marzeń – zostania naukowcem. Oryginalnie wygląda estetyka i mechanika rozgrywki. Zadaniem gracza jest umiejętne składanie i zaginanie kartek z historią bohaterki, by wpływać na otoczenie i dalszy tok fabuły. Premiera dziś, tj. 21 maja.

Drugą ciekawą pozycją z nowości w Netflix Games jest Braid w wersji Anniversary Edition. Platformer debiutował w 2008 roku jako tytuł indie. Odświeżona edycja uwzględnia poprawki audiowizualne, dodatkowe wyzwania w postaci kolejnych zagadek i komentarz twórców, który rozszerzy sposób postrzegania gry (aż 12 godzin ciekawych informacji). Mówimy o grze logicznej, w której istotą jest manipulacja czasem. Naszym zadaniem jest umiejętne wykorzystanie tej zdolności. Gra jest już dostępna na mobilnych platformach.


13. Najlepsze handheldy w 2024 roku

Onexplayer 2Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2024 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2024