Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.
Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.
Już ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, że nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie:
- następca Switcha przed kwietniem 2025
- akcesoria Razer dla gogli Meta Quest 3
- w lipcu możliwy start webowego sklepiku z mobilnymi grami od Microsoftu
- PC-konsolka z dwoma ekranami? ROG Ally 2nd Screen Mod to taka właśnie przeróbka
- w czerwcu ASUS ROG Ally X
- Athenian Rhapsody na iOS i Androida
- Cassette Beasts na iOS i Androida (w czerwcu)
- Return to Monkey Island w Apple Arcade
- Sonic Mania Plus i Braid w Netflix Games
- przegląd nowości w serwisach gamingowych
1. „Nintendo Switch 2” w Q1 2025?
O następcy Nintendo Switch mówi się już od około dwóch lat, gdy rynek był przygotowany na edycję Pro. Sukces aktualnej platformy paradoksalnie odwlekał prezentację nowej generacji sprzętu do grania od japońskiej marki (która zapewne chce też wdrapać się na szczyt najlepiej sprzedających się konsol w historii gier).
Najnowsze wieści od Shuntaro Furukawy (prezydenta Nintendo) wskazują na pierwsze naprawdę konkretne wieści odnośnie daty wydania kolejnej maszynki do grania. Według nich Nintendo Switch 2 (zwany tak oczywiście roboczo) ma zadebiutować przed kwietniem 2025 roku. W trakcie komunikatu finansowego Furukawa potwierdził, ze urządzenie ma ujrzeć światło dzienne przed końcem roku finansowego, czyli właśnie do końca 31 marca 2025 roku. Nie oznacza to jednak, że trafi w tym okresie do sprzedaży. Może być tylko zapowiedziane. Nintendo stosowało określone frazy na temat zapowiedzi bardzo ostrożnie.
Nintendo ogłosiło też, że w czerwcu odbędzie się kolejne Nintendo Direct, na którym przedstawione będą kolejne gry na aktualnego Switcha (mimo siedmiu lat na karku wciąż dobrze się sprzedającego).
This is Furukawa, President of Nintendo. We will make an announcement about the successor to Nintendo Switch within this fiscal year. It will have been over nine years since we announced the existence of Nintendo Switch back in March 2015. We will be holding a Nintendo Direct…
— 任天堂株式会社(企業広報・IR) (@NintendoCoLtd) May 7, 2024
2. Akcesoria Razer dla Meta Quest 3
Razer oferuje różnego rodzaju akcesoria i peryferia dla mnóstwa platform. Od PC, przez konsole, aż po smartfony. Teraz wprowadza do oferty elementy dopasowane do gogli Meta Quest 3, czyli aktualnych flagowców amerykańskiego giganta. Na rynek wchodzą Razer Facial Interface (nakładka na urządzenie) oraz Razer Adjustable Head Strap System (regulowany pasek do gogli). Oba elementy mają poprawić komfort użytkowania urządzenia do wirtualnej rzeczywistości. Moduły powstały przy współpracy z ResMed. Do zakupu Questów trzeciej generacji przymierzam się już od grudnia, ale jakoś nie trafiam na dobre promo (lub zwiewa mi szybko sprzed oczu).
Czytaj więcej o: Meta Quest 3
Get real comfort for virtual reality with our accessories for Meta Quest 3: https://t.co/nozssN6ith
Meet the new Razer Facial Interface and Adjustable Head Strap System—Made for Meta and created in collaboration with human factor experts, ResMed. pic.twitter.com/XC9ZTy3AuV
— R Λ Z Ξ R (@Razer) May 3, 2024
3. Microsoft z webowym sklepikiem mobilnych gier
Odkąd Epic postawił się Apple i Google w sprawie opłat w App Store i Play Store, trwa dyskusja i walka o dostęp do dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych na rynku. W wielu regionach świata zaczynają pojawiać się regulacje utrudniające gigantom monopolizację swoich platform. W Unii Europejskiej od marca tego roku funkcjonuje specjalny akt regulujący kwestie otwartości systemów. Dzięki temu wiele firm publikujących gry i aplikacje dla iOS i Androida zaczyna spoglądać w stronę własnych sklepików. Microsoft już wcześniej zapowiadał, że też bada temat i przygląda się sytuacji. Sarah Bond ujawniła na Bloomberg Technology Summit, że w lipcu tego roku amerykańska firma ma uruchomić webowy serwis z mobilnymi grami. Webowy sklepik ma być uniwersalny, a więc dostępny niezależnie od regionu, czy rodzaju urządzenia. Na początek w katalogu mają pojawić się gry wyłącznie należące do Microsoftu. Ponoć Minecraft i mobilny CoD mają być jednymi z pierwszych gier dostępnych w takim miejscu. W drodze mogą być propozycje od Activision Blizzard.
4. ROG Ally 2nd Screen Mod
ROG Ally to jedna z mobilnych PC-konsolek, które od jakiegoś czasu promują cały segment przenośnego grania w „cięższe” tytuły. Asus jest tu rywalem dla Steam Decka, czy Legiona Go, ale i kilku chińskich maszynek. Na GitHubie znalazłem ciekawą modyfikację gadżetu. ROG Ally 2nd Screen Mod – jak sama nazwa wskazuje – proponuje gadżetowi drugi wyświetlacz. Do 7-calowego panelu (1080p) dokładany jest drugi w tej przekątnej (IPS LCD 1024 x 600) przez port USB-C. Oczywiście z dodrukowanymi elementami 3D, by cała konstrukcja miała stabilność. Normalnie potrzebny byłby HDMI i USB, by przenieść obraz, dotyk i zasilanie, ale Ally nie posiada tego pierwszego. W zestawie jest też mechanizm obracania wyświetlacza.
- Znalezione na: GitHub
- Czytaj więcej o: Asus ROG Ally
5. Asus ROG Ally X (zapowiedź)
Pozostając przy przenośnym ROGu, Asus zapowiada „następcę” Ally. W drodze jest ROG Ally X, który poprawi osiągi w czasie pracy konsolki, pamięci i RAMu oraz portów (co widać na powyższym przykładzie). Sprzęt ma mieć w większości te same parametry, czyli ekran z dynamicznym odświeżaniem 120Hz, układ AMD Ryzen Z1 Extreme, czy dotykowy panel 1080p (7″). Już 2 czerwca tajwańska firma ma przedstawić więcej konkretów na temat nowego urządzenia. Pierwsze informacje mówią o większej o 30-40% baterii, ulepszeniach wspomnianej pamięci (ale nie wiem czy chodzi o standard szybkości czy przestrzeń), a także fizycznych poprawek (wyczuwam, że chodzi o wygodę oraz odprowadzanie ciepła – slot na karty SD mógł powodować ich przegrzewanie). Asus zapowiedział też aktualizację Armory Crate SE 1.5 dla ROG Ally, w której znajdzie się kilka ulepszeń interfejsu, m.in. w organizacji gier z różnych platform. Załączam krótki teaser dot. wariantu X:
6. Squad Busters (od twórców Clash of Clans)
Rozpoznawalność dzięki konkretnym tytułom pozwala developerom zaistnieć na rynku i przyciągać uwagę kolejnymi. Tak jest właśnie w przypadku Supercell, czyli twórców Clash of Clans. Ich nowa gra ma niebawem trafić na mobilne platformy. Squad Busters to zręcznościowa gra sieciowa z elementami strategicznymi. Dziesięciu graczy będzie się pojedynkować oddziałami złożonymi z postaci znanych z innych gier fińskiego studia. Arena będzie naszpikowana pułapkami oraz dodatkowymi przeciwnikami (potworami). Zadaniem będzie zdobycie jak największej liczby klejnotów. Warunki na planszy będą zawsze nieco inne, więc każdy będzie musiał dostosować się do nowego poziomu rozgrywki. Gra ma zadebiutować pod koniec maja. Będzie darmowa, ale wewnątrz znajdziemy system mikropłatności.
7. Athenian Rhapsody na iOS i Androida
Na iOS i Androida trafiło kolejne RPG. Athenian Rhapsody odróżnia się od wielu innych tytułów tego gatunku większym poziomem eksperymentowania z rozgrwyką. W swoim głównym charakterze gra ma przypominać klasykę japońskiego RPG (z komediowymi wstawkami). W trakcie gry będzie jednak wiele pomniejszych elementów innych typów gier. Każde kolejne zadanie ma mieć wpływ na dalszą przygodę, a po zakończeniu całości zapisem całej historii będzie można dzielić się ze znajomymi. Tytuł jest dostępny w App Store i Play Store za darmo, ale tylko w początkowym fragmencie. Za większość dalszej zabawy trzeba zapłacić.
8. Cassette Beasts na iOS i Androida (zapowiedź)
„Turówka” Cassette Beasts pojawi się w czerwcu w mobilnej edycji. Od ponad roku jest dostępna na kompach i konsolach, a teraz sprawdzi, czy w edycji na przenośne urządzenia też przyjmie się z takim entuzjazmem jak na wcześniejsze platformy. Tytuł inspiruje się schematem Pokemonów. Kolekcjonujemy potwory, ale nie poprzez ich łapanie, a rejestrowanie na kasetach magnetofonowych (co przyzywa klimat poprzedniej epoki i nadaje grze więcej retro klimatu). Zamieniamy się w złapane stworki przez odtworzenie kaset. Możemy krzyżować postacie do nowych gatunków przez mieszanie nagranych zapisów. Premierę Cassette Beasts ustalono na 4 czerwca. Początek zabawy bezpłatny, ale za całość niezbędna będzie zapłata.
9. GeForce Now w pakiecie Ultimate (testy tygodnia)
Zapewne od dłuższego czasu dostrzegacie (poniżej), że niemal od samego początku cyklu mobilnego grania informuję o nowych grach w chmurowych katalogach różnych platform. Tytuły te są dostępne chmurowo też na urządzeniach mobilnych, a więc także w trybie przenośnym. Do tej pory oceniałem serwis GeForce Now (GFN) z oddali (i z epizodycznym dostępem), ale ostatnio testuję go w topowym pakiecie Ultimate. Na razie jedynie zapowiadając rozszerzone uwagi na temat platformy. Za niedługi czas postaram się opublikować na blogu słowo komentarza odnośnie GFN. Jego zalet, ograniczeń oraz ogólnych wrażeń z zabawy w streamingu. Wciąż widzę w serwisach strumieniujących gry potencjał. Warto jednak spojrzeć na nie chłodnym okiem. Niebawem parę zdań więcej.
Kącik nowości na platformach chmurowych
Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na smartfonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. Od teraz chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).
10. Coczwartkowy update w GeForce Now
Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu pięć kolejnych pozycji. Tylko jedna z nich to nowość.
Reach for the 𝙨𝙩𝙖𝙧𝙨. 🌟
This #GFNThursday, @honkaistarrail comes to the cloud and brings a special reward for players! 🎁
See what else is new 👉 https://t.co/sOGoqmVE6H pic.twitter.com/cuGIwjbMfQ
— 🌩️ NVIDIA GeForce NOW (@NVIDIAGFN) May 9, 2024
- Little Kitty, Big City (nowość na Steam i Xbox dla PC Game Pass)
- Farmer’s Life (Steam)
- Honkai: Star Rail (Epic Games Store)
- Supermarket Simulator (Steam)
- Tomb Raider: Definitive Edition (Xbox dla PC Game Pass)
11. Nowości w Xbox Cloud Gaming
Microsoft w tygodniu przypomina niedawno dodane gry do Xbox Game Pass (i chmurowo w Xbox Cloud Gaming, m.in. z dostępem na mobilnych platformach). W maju w bibliotece pojawiła się survivalowa przygodówka FPP Kona II: Brume. W drugiej części ponownie pojawiamy się jako prywatny detektyw w kanadyjskim Quebec lat siedemdziesiątych poprzedniego wieku. Akcja dzieje się zamglonej części Manastanu, którego to źródła zjawiska staramy się odkryć.
beware the Brume (you’ll find out what that is soon) pic.twitter.com/1tRUE1c4bK
— Xbox Game Pass (@XboxGamePass) May 8, 2024
12. Return to Monkey Island w Apple Arcade
W końcu jakiś ciekawszy tytuł, dla którego warto uruchomić przynajmniej trial w Apple Arcade. Do biblioteki gier amerykańskiej spółki trafi w czerwcu Return to Monkey Island, które już od jakiegoś czasu jest dostępne na nasze smartfony. Kontynuacja kultowej z lat dziewięćdziesiątych przygodówki była przygotowywana z uwzględnieniem ludzi, którzy pracowali niegdyś przy pierwszych grach z Guybrushem Threepwoodem w roli głównej (chcącego zostać piratem). Nowy Monkey Island został odświeżony graficznie, ale zachował klimat oryginału (humorystyczny charakter, rodzaj rozgrywki przygodowej).
13. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play
Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualSense, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W tym tygodniu Sony zaprezentowało pierwsze tytuły na maj.
Od siódmego maja w Game Catalog znajdą się cztery pozycje:
- EA Sports FC 24 Standard Edition | PS4, PS5
- Ghostrunner 2 | PS5
- Tunic | PS4, PS5
- Destiny 2: Lightfall | PS4, PS5
PlayStation Plus May Month Games live today: https://t.co/5oPpiXNwXW
✨ Destiny 2: Lightfall
🦊 Tunic
⚔️ Ghostrunner II
⚽ EA Sports FC 24 pic.twitter.com/qqhzhn9oAj— PlayStation (@PlayStation) May 7, 2024
14. Sonic Mania Plus i Braid w Netflix Games
Netflix Games zyska kolejne gry w swoim wciąż jeszcze ubogim, ale już ciekawym katalogu gier mobilnych. Do biblioteki serwisu dojdzie Sonic Mania Plus oraz Braid. Pierwszy z tytułów powstał kiedyś na 25-lecie niebieskiego jeża. W 2018 roku doczekał jeszcze jeszcze dodatkowego contentu. W wersji netflixowej pojawi się kilka nowych poziomów oraz bossów. W połowie maja do katalogu dojdzie Braid. Edycja rocznicowa ma lepszy dźwięk, nowe animacje i grafiki oraz więcej puzzli do rozwiązania. Jest też kilkanaście godzin komentarza związanego z opisem przygotowań gry (taki chyba bonus). 21 maja oferta gier ma być też poszerzona o przygodowego puzzlera Paper Trail, natomiast 2 dni później zobaczymy jeszcze Paper Trail. Z kolei dla Katana Zero z 2019 roku nie przewidziano jeszcze konkretnej daty premiery.
15. Najlepsze handheldy w 2024 roku
Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2024 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe smartfony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można obecnie kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.
Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2024