smarthacki 12 klawiatura skróty
Zobacz też: smarthacki – klawiaturowe skróty w smartfonach

Smarthacki! Moja nowa seria na blogu. Szybkie wrzutki ze smart lifehackami, czyli praktycznymi rozwiązaniami związanymi z mobilnymi urządzeniami, o których mogłeś nie wiedzieć, a mogą ułatwić ci korzystanie z codziennej elektroniki. Przeróżne ukryte funkcje, tryby, zastosowania, opcje, easter eggi lub narzędzia dostępne m.in. w smartfonie, zegarku, tablecie, smart głośniku/smart ekranie lub innych gadżetach codziennego użytku. Mam nadzieję, że się przydadzą.

W tym tygodniu smarthack odbiegający od dotychczasowych, które skupiały się na smartfonach. Czas na podpowiedzi ciekawych komend w sekcji smart home. Jako pierwsze (bo zakładam, że będą kolejne) zaproponuje polecenia głosowe do Alexy i Asystenta Google w smart głośnikach, które mogą budzić nas ulubioną muzyką – chociaż nie do końca jestem przekonany, czy warto psuć sobie przyzwyczajenie co do lubianych kawałków 😉

Smart głośnik wybudzi muzyką

Najpierw słowo wstępu, a więc szybkie wyjaśnienie, jak działa budzenie muzyką przez inteligentne głośniki. Pewnie nie muszę tego nawet tłumaczyć, ale dla zachowania jasności krótkie wprowadzenie. Najczęściej do postawienia na nogi angażujemy alarm w telefonie, ale jeśli mamy smart głośnik to warto skorzystać z jego usług. Tym bardziej, że te mniejsze modele stawiamy najczęściej na nocnej szafce.

smarthacki 13 budzik AlexaZarówno Alexa, jak i Asystent Google oferują zbliżone funkcje budzenia muzyką z podpiętych serwisów streamingowych. Tylko polecenia głosowe ich aktywacji oraz ustawienia nieco się od siebie różnią. Ja tu szczególnie polecam budzenie radiem lub podcastem. Dzień można zacząć w różny sposób. Wiele osób lubi od razu wiedzieć, co dzieje się na świecie.

W tym momencie ważna uwaga: niestety, wciąż asystenci głosowi Amazona i Google nie gadają po polsku. Ten drugi w smartfonie i owszem, ale w ramach nasłuchu głośnika jeszcze nie… Trzeba stosowa komendy w obcych językach.

Jak ustawić budzenie muzyką przy pomocy Alexy?

Posiadacze głośników Amazon Echo (i nie tylko) mogą ustawić budzenie ulubionym utworem, playlistą lub artystą. Aby ustawić takie połączenie wystarczy konkretnie zbudowane polecenie głosowe. Usługa współpracuje z wieloma platformami muzycznymi, ale najlepiej funkcjonuje z tą Amazona. Do dyspozycji mamy: Amazon Prime Music, Spotify, Pandora, TuneIn, SiriusXM, czy iHeartRadio.

Jak ustawić muzyczny alarm przez Alexę? Oto kilka przykładowych poleceń (oczywiście godziny i artystów/utwory/playlisty ustawiacie po swojemu):

  • „Alexa, wake me up at 6 AM to Muse” (przykład z artystą)
  • „Alexa, wake me up to „Sober” by TOOL every day at 6 AM” (przykład konkretnego utworu z powtarzaniem budzenia każdego dnia – o ile wstajecie o tej samej porze)
  • „Alexa, wake me up to „Enter Sandman” at 7 AM” (budzenie wg utworu w pojedynczy sposób)
  • „Alexa, wake me up to rock music at 8 AM” (budzenie ulubionym gatunkiem)

Szybka podpowiedź: przy ustawieniach można nawet prosić o ustawienie muzyki po słowach piosenki (jeśli nie pamiętacie tytułu), ale to zadziała wyłącznie z serwisem Amazon Music. Uczulam, że warto sprawdzić jak wszystko działa, żeby nie było potem pretensji, że głośnik was nie wybudził do pracy lub szkoły. Potestujcie! Nie biorę odpowiedzialności 😛 Aha, żeby w ogóle budzik działał z muzyką trzeba określić Aleksie serwisów muzyczny, z którego będziecie korzystać. To pewnie już jednak wiecie.

Pójście do łóżka z Alexą

smarthacki 13 budzik Alexa Asystent GoogleŚródtytuł chwytliwy, ale wciąż chodzi o muzykę 😉 Polecenia Alexy mogą posłużyć też do usypiania lub po prostu sesji uruchamianych przed zaśnięciem. Lubimy posłuchać sobie ulubionych dźwięków (w tym podcastów, radia, czy innych słuchowisk), a Amazon ma pod tym względem w ofercie konkretne wsparcie, np. przyjemne dla uszu audio. Amazon Music pozwala uruchomić (ale już w subskrypcji Prime Music i Music Unlimited) relaksacyjne serwisy. Można też ustawić opcję z timerem, jak w TV, czyli poprosić o odtwarzanie muzyki Przykład polecenia:

  • „Alexa, play sleep sounds” lub „Alexa, play sleeping music”
  • „Alexa, set a sleep timer for 30 minutes” (tą komendę trzeba wydać po wcześniejszym uruchomieniu muzyki)

Ja wolę budować sobie własne playlisty (mam taką złożoną z lżejszych kawałków w swoim Spotify). Dość ważne, by nazwa zestawu miała kojarzącą się przeznaczeniem nazwę, np. „muzyka do spania” (pamiętajcie ewentualnie o angielskim zapisie: „music to sleep to”). Wtedy polecenia głosowe przy ustawieniu mają większy sens. W każdej chwili możecie sobie playlistę edytować, a komenda będzie identyczna.

Jak ustawić budzenie muzyką przy pomocy Asystenta Google?

Teraz Asystent Google. W tym przypadku na przykładzie połączenia ze smart głośnikami Google Home i Nest Audio/Nest Hub. Nie będę się już powtarzał, więc przejdę od razu do przykładowych komend (po angielsku, bo wiadomo). Frazy „OK Google/Hey Google” można stosować zamiennie:

  • „Hey Google, set an alarm for 6 AM that plays Muse”
  • „Hey Google, set a rock music alarm for 6 AM tomorrow”
  • „OK Google, set an alarm for Friday 6 AM that plays Metallica”
  • „OK Google, set a media alarm for 6 AM every day” (po takim poleceniu Asystent Google zapyta jakie audio chcemy ustawić przy budzeniu – należy odpowiedzieć)

Tak, poznaliście przy okazji moje gusta muzyczne 🙂 Aha! Jak zatrzymać budzik? Można kontaktem z głośnikiem (czyli dotknięciem powierzchni: zależnie od modelu jest to wierzch głośnika, centrum góry lub przytrzymanie boku). Oczywiście działają też komendy: „Ok Google, Stop” (zatrzymanie muzyki) lub „Snooze”/”Snooze for 5 minutes” żeby uruchomić drzemkę. Domyślnie muzyka będzie budziła przez dziesięć minut.