Mamy kolejny piątek, a więc czas na przegląd ostatnich siedmiu dni w najnowszych technologiach. Od ponad trzystu tygodni podsumowuję rynek i subiektywnie wybieram najciekawsze premiery i zapowiedzi. Blogową uwagę skupiam na przenośnych i ubieralnych urządzeniach, Internecie Rzeczy, smart domu, czy nowych rozwiązaniach. Wszystko w tematycznych sekcjach, z kilkoma kącikami ciekawostek i przekierowaniami do zestawień publikowanych w ciągu tygodnia. #TechMix vol. 306 to czterdziesty drugi tydzień 2023 roku, a w nim m.in.:

  • TechMix 305 Galaxy S23 FE
    Zobacz też poprzedni #TechMix vol. 305 – Galaxy Fan Edition 2023 (foto: Samsung)

    Honor z kolejnym składakiem (Vs2)

  • Polar Vantage 3 to ich najbardziej zaawansowany sportowy smart zegarek
  • nadchodzi Cut The Rope 3
  • co będzie potrafić łączność satelitarna Starlink Direct To Cell (od SpaceX i T-Mobile)
  • kiedy globalna premiera składanego Oppo Find N3 Flip (z potrójnym aparatem)

Zapraszam do przeglądu ciekawszych wieści ze świata technologii z okresu 7-13.10s.2023 roku:


1. #PstryknięteFonem

Przegląd jak zwykle rozpocznę od mobilnej fotografii. Moja foto-sekcja rozwinęła się już dość poważnie, a że amatorsko lubię sobie „popstrykać” to i trochę zdjęć pokazujących potencjał współczesnych smartfonów. Staram się w każdym tygodniu publikować co ciekawsze prace. Część trafia na Insta, część na X (dawniej Twitter). Nie zawsze udaje się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian linkuję do ogólnej galerii na IG. Zapraszam też do sprawdzania cotygodniowego, regularnego cyklu dot. mobilnej fotografii (w każdą środę). Miałem ostatnio wrzucić pole słoneczników z wakacyjnej wyprawy rowerowej, ale będą inne kwiaty. Dużo mniejsze i w makro. Fotki z ogródka.

Zobacz więcej: cotygodniowy przegląd mobilnej fotografii #95

To nie wszystko w mojej fotograficznej sekcji. W wakacje opublikowałem na blogu test flagowego Honor Magic 5 i chciałbym pokazać efekty pracy potrójnego aparatu 50 mega. Przez kilka tygodni poznawałem możliwości zestawu sensorów. Udałem się na kilka sesji zdjęciowych. Większość z nich była spontaniczna, a telefon po prostu leżał w kieszeni w gotowości do zachowania ciekawych ujęć.

Honor Magic 5 ProHigh-endowiec od Honor poradził sobie praktycznie we wszystkich warunkach. Narzekałem tylko na funkcje do fotografii nocnej, tj. na pewne braku natywnej apki Magica, ale ogólnie zdjęcia wychodziły mi bardzo dobrze. Nie jestem zawodowcem, więc nie sprawdziłem wszystkiego pod każdym kątem, ale zauważyłem, że są w aparacie jeszcze pewne rezerwy. Generalnie w zasobach modułu nie zabrakło niczego. Wszystkie trzy czujniki 50 megapikseli zaoferowały najważniejsze funkcje: zbliżenia tele, ujęcia ultra wide, portrety, dobrą czułość przy nocnych kadrach. Także seflie ma sporo wymienionych opcji. Nie wystawiłem oceny, ale byłem z tych kilku tygodni bardzo zadowolony. Pstryknąłem mnóstwo fajnych zdjęć, także do celów prywatnych.

Czytaj więcej o: Honor Magic 5 Pro


2. TriLife Tripod (crowdfunding tygodnia)

W crowdfundingu znalazłem interesujący statyw. Akcesorium, któremu przygląda się przecież wielu fotografów. Bez tripoda czasem ani rusz, także w mobilnej fotografii. Ja przy testowaniu flagowych telefonów zawsze zabieram ze sobą jakiś statyw. Najczęściej ten kompaktowy, który nie zajmuje wiele miejsca. TriLife Tripod z Kickstartera to propozycja możliwie ergonomicznego statywu z wieloma funkcjami.

Model ma ciekawie składaną konstrukcję. Transformuje gadżet na wiele sposobów. Od pojedynczego uchwytu z obrotową główką (z gwintem i 360-stopniami swobody), przez wysuwane nóżki, aż po mocowania dla dodatkowych modułów. Nie zabraknie też zdalnej obsługi (pilocik) oraz teleskopowej przedłużki m.in. do ujęć selfie. We wczesnym etapie kampanii twórcy proponują tylko 59$. To aż 30% zniżka. Pierwsze sztuki gadżetu mają trafiać do fundatorów w styczniu 2024 roku.


Kącik liczb tygodnia:

  • 306 – to już takie z kolei podsumowanie tygodnia z serii TechMix na moim blogu.
  • 1630 – już tyle dni nie działa mi Surface Pro 3 (grubo ponad cztery lata)
  • 9845 – równo takim z kolei wpisem na moim blogu jest TechMix z tego tygodnia
  • 1.7x i 14.7x – tyle szybsze jest CPU i AI w Exynosie 2400
  • 7 – tyle lat wsparcia części zamiennych gwarantuje Google w Pixelach 8 (jak wcześniej informowano o aktualizacjach Androida, zabezpieczeń i Feature Drop)
  • wiosna 2024 – dopiero na ten okres przeniesiono premierę Call of Duty: Warzone Mobile
  • 290 mln – do tylu użytkowników wzrosło SmartThings dzięki standardowi Matter (pozwalające podłączać moduły innych platform i serwisów smart home)
  • 5000$ – aż tyle kosztuje składany komputer HP Spectre Foldable
  • 512 GB – do takiej pojemności (2x więcej) wzrosła pojemność kart Lexar w standardzie NM od Huawei
  • 154 – tyle punktów otrzymał w DxOMark iPhone 15 Pro (tyle co model Max)

  • 3 – do tylu lat gwarancji Samsung wydłużył (+ 1 rok) wsparcie dla urządzeń Galaxy Enterprise Edition (modele Galaxy S23, Galaxy S23 Ultra, Galaxy Z Fold5, Galaxy Z Flip5, Galaxy A34, Galaxy A54 i Galaxy Tab S9 FE)
  • 1699$ – nawet tyle (wciąż taniej od Galaxy Z Fold) może kosztować OnePlus Open
  • 3.30GHz – taki zegar ma otrzymać rdzeń główny w Snapdragon dla Galaxy S24 Ultra | wg Geekbench
  • 2234/6807 – tyle punktów w geekbench (jeden rdzeń/wiele rdzeni), czyli +15% i +35% względem Snapdragona 8 Gen 2 w Galaxy S23 Ultra
  • 10% – o tyle szybszy od Snapdragona 8 Gen 3 ma być chip Dimensity 9300 od MediaTek (rdzenie: 1x 3.25 GHz + 3x 2.85 GHz + 4x 2.0 GHz – dla porównania SD 8 Gen 3: 1x 3.19 GHz + 5x 2.96 GHz + 2x 2.27 GHz)| wg Digital Chat Station
  • 2025 – w tym roku ruszy Starlink Direct To Cell (łączność satelitarna od SpaceX z T-mobile) – rozmowy głosowe, pakiety danych internetowych, a także obsługa IoT
  • 2025 – najwcześniej w tym roku większe zmiany w Apple Watchach (ekrany microLED i nowe czujniki) | wg analizy Ming-Chi Kuo
  • 36-38 mln (-15% r/r) – do takich liczb spadną zamówienia na Apple Watche w 2023 roku | wg Kuo
  • 120Hz – zapomnijcie od takim odświeżaniu w iPadach Mini 7 | wg Tech_Reve (X)

3. OnePlus Open (przeciek tygodnia)

Składanych smartfonów jest coraz więcej, ale nadal „monopol” na te urządzenia ma na świecie Samsung. Z jednej strony trzeba im podziękować za lata rozwoju segmentu, z drugiej jednak przydałaby mu się większa konkurencja. Pozytywnie wpłynęłoby to nie tylko na cały rynek, ale i koreańską markę. W niedługim czasie pojawi jej się kilku konkurentów. Większość znów w Chinach, ale OnePlus Open powinien trafić do Europy. Ten Android ma być odpowiednikiem Oppo Find N3 na nasz kontynent. Właśnie pojawiły się przecieki z nowymi informacjami oraz renderami konstrukcji.

OnePlus Open (plus za nazwę odmienną od „Fold”) ma kosztować nawet 1700$, ale w tej cenie oferować zacny aparat fotograficzny. Producent już rozpoczął kampanię zwiastującą gadżet, w której nie zdradza zbyt wiele. Na szczęście po sieci krążą już obrazki urządzenia. Smartfon prezentuje się świetnie. Bardzo efektownie wygląda spory moduł z sensorami (może to być zestaw Hasselblad: 48 + 48 + 64 mpx z tele 3x). Na pokładzie spodziewany jest Snapdragon 8 Gen 2 (choć zaraz Qualcomm przedstawi trzecią generację), 16 GB RAM (LPDDR5X), 256 GB na dane i ekrany o przekątnych 7.8 i 6.31 cala. Nieoficjalnie mówi się o premierze 19 października.

4. #GetTheMessage z Samsungiem (software tygodnia)

Jak się Apple uprze to nie ma innej drogi jak unijne regulacje 😛 Żartuję oczywiście (bo jedni i drudzy mają czasem chore pomysły). Gigant z Cupertino nie zamierza dołączać do standardu RCS (Rich Communication Services) w ramach ulepszeń SMS. Do tej pory głównie Google, a więc najbardziej zainteresowany tematem, próbował dotrzeć jakoś do rozumu zarządu Apple. Rozmowy się nie układały, więc postanowiono uruchomić kampanię #GetTheMessage, w której pokazywano światu zalety RCS i betonową strategię zamkniętego ekosystemu Apple. Teraz do akcji dołączył Samsung. To kolejna wielka marka chcąca wykorzystać moment uderzenia w rywala. Tu akurat im kibicuję. Apple, opamiętaj się! Co prawda, nie korzystam za często z RCS, ale denerwuje mnie podejście Apple (a korzystam z iPhone’a).


Kącik ciekawszych premier i zapowiedzi:

Nie sposób napisać o wszystkich premierach tygodnia, zwłaszcza w tygodniu wielkich targów elektroniki użytkowej. Od trzysetnego TechMixa lista będzie rozwijana o wyjątkowe cechy wybranych przeze mnie urządzeń (w nawiasach). Same nazwy nie muszą wiele mówić, a z jakiejś uwagi na tej liście sprzęt się znalazł. O wybranych jednostkach nieco więcej w przeglądzie najciekawszych premier targów IFA (link podałem kilka podpunktów wyżej).

  • tablet OnePlus Pad Go to tańsza wersja modelu z Androidem (w tej chwili głównie na potrzeby rynku indyjskiego, kiedy pojawi się w innych regionach?)
  • tablet Lenovo Tab P12 (to bardziej budżetowy model 12.7″ z Androidem 13 i rysikiem)
  • tablet Samsung Galaxy Tab A9 (zadebiutował po cichu Gwatemali)
  • Samsung podczas SDC23 (Samsung Developer Conference 2023) przedstawił nakładkę One UI 6 (na Androidzie 14)
  • sportowy smart zegarek Polar Vantage V3 (z EKG, SpO2 i czujnikiem temperatury)
  • smartwatch Watch 4 Pro z eSIM (Chiny)
  • smartfon Honor Play 50 Plus (Chiny) – w wyspą a’la Galaxy S22
  • składany smartfon Honor Vs2 (Chiny)
  • słuchawki Sony INZONE Buds i INZONE H5 (bardziej gamingowe)
  • PRZECIEK: 27 października premiera serii Xiaomi 14 (Chiny)
  • ZAPOWIEDŹ: 19 października globalna premiera składanego Oppo Find N3 Flip


5. Składany Honor Vs2 (smartfon tygodnia)

Honor ma już kilka atrakcyjnych „składaków” z Androidem. Ledwie na wrześniowych IFA w Berlinie przedstawiono globalną edycję modelu V2, a w Chinach już przyszykowano jego nową odmianę. Honor Vs2 nie jest mocniejszy, ale smuklejszy i lżejszy. W obu kategoriach telefon będzie naj, przynajmniej w rodzinie składanych smartfonów Honora. Mechanizm składania z elementami z tytanu pozwoliło obniżyć wagę do zaledwie 229 gramów (dla porównania V2 – 231 gramów). Tylko dwa gramy, których pewnie nie odczujemy, ale liczby to liczby.

Honor Vs2
Składany Honor Vs2 (foto: hihonor.com/cn)

10.7 mm (i 5.1 mm po otworzeniu) to nie rekord w segmencie, ale lepiej niż poprzednio w ofercie marki. Lepiej wyglądają też wyświetlacze (szczególnie technologia LTPO i wąska ramka w mniejszym panelu). Ogólnie rzecz biorąc, parametry naprawdę niezłe, mimo, że nie wszędzie high-endowe:

  • ekran zewn.:7.9″ (nowy LTPO OLED) 1-120Hz w proporcjach 9.8:9 (z HDR10+)
  • ekran wewn.: 6.43″ (nowy LTPO OLED) 1-120Hz w proporcjach 20:9, 2500 nitów (szczyt), HDR10+
  • chip: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (flagowy sprzed dwóch generacji)
  • konfiguracje: 12/16 GB RAM i 256/512 GB na dane
  • foto: 50 mega + 20 mpx (tele 2.5x) + 12 mpx (ultra wide)
  • selfie: 16 mega w otworkach obu ekranów
  • bateria: 5000 mAh (podzielona na dwa ogniwa) z ładowaniem 66W
  • wsparcie rysika S Pen (po obu stronach)
  • system: Android 13 z nakładką MagicOS 7.2 (z rozwiązaniami dla składanego formatu)
  • cena: od 6999 juanów (ok. 960$ bez ceł i podatków)

Czytaj więcej o: smartfony tygodnia #91

6. Polar Vantage V3 (wearable tygodnia)

Polar przygotował mocarny zegarek sportowy – nową generację linii Vantage. Już trzecią. Polar Vantage 3 ma nowy wygląd i nowe możliwości bioodczytów. Smartwatch dobrze wygląda, ale ma też mierzyć z nadgarstka sporo danych. Część z rozwiązań zapożyczono z kilku niedawno wprowadzonych odmian innych zegarków marki. Co znajdziemy w zasobach wearable? Mówimy o urządzeniu premium, więc należy spodziewać się maksa.

  • technologie Polar Elixir (nowe pomiary danych, od aktywności układu krążenia, autonomicznego układu nerwowego, po temperaturę skóry, saturacją) – w użyciu jest moduł EKG
  • wysokiej rozdzielczości ekran AMOLED 1.39″ (454 x 454) – prawie 2x tyle co poprzednik
  • skandynawska estetyka wykończenia (minimalizm) – jest sportowo, ale i stylowo
  • dwuzakresowy GPS o wyższej precyzji lokalizacji
  • śledzenie ponad 150 sportów i dyscyplin
  • ciekawe tryby analiz: Training Load Pro (do pomiaru obciążeń układu sercowo-naczyniowego i układu mięśniowo-szkieletowego), Wrist-Based Running Power (dla biegaczy), Energy Sources (wpływ zjadanych składników żywności na sesje treningowe)
  • nawet do 140h pracy przy regularnych treningach (o do 8 dni przy oszczędnej pracy)
  • szybszy chip do obsługi systemu i analiz danych
  • szczelność zgodna z WR50 (o dziwo Vantage V2 miał lepszą, bo WR100)
  • cena Polar Vantage V3: od 600€

Czytaj więcej o: wearables tygodnia #81


Kącik ciekawostek tygodnia:

  • Galaxy S24, S24+ i S24 Ultra otrzymają tytanowe ramki (jak iPhone’y 15 Pro) | wg Revegnus (X)
  • Samsung Galaxy S24 Ultra ma działać na Snapdragonie 8 Gen 3 (Galaxy S24 i S24 Plus mają otrzymać w Europier Exynosa 2400)| wg The Elec
  • analizy chipa Tensor G3 w Pixelach 8 wykazuje nadmierne grzanie (jak było z A17 Pro w iPhone’ach 15 Pro). Czyżby producenci nie potrafi zoptymalizować pracy swoich układów?
  • Xiaomi chce przekształcić nazwę nakładki MIUI na MiOS (😂) | wg Digital Chat Station
  • Apple ma opracowywać lżejsze moduły z baterią do gogli Visio Pro i lepszą współpracę z okularami korekcyjnymi | wg Marka Gurmana
  • procesor Exynos 2400 wydobędzie ze smartfonów Samsung potencjał AI – sporo funkcji nakładki One UI 6.1 ma koncentrować się na funkcjach z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji | wg Ice Universe
  • w Chile i Nigerii smartfony Xiaomi 13T pozbawiono optyki Leica

7. Netatmo Inteligentny Zamek i Klucze (smart home tygodnia)

Niektórzy producenci dość długo zwlekają z wprowadzaniem zaprezentowanych urządzeń. Francuskie Netatmo przedstawiło swój smart zamek do drzwi na styczniowych targach CES w 2020 roku. Niedługo kolejna impreza w Las Vegas, więc najwyższy czas na wprowadzenie rozwiązania na rynek. Po prawie czterech latach od prezentacji Inteligentny Zamek i Klucze jest dostępny. Zdaje się, że nawet o nim już na blogu pisałem. Kilka lat to długo, więc mam prawo nie pamiętać 😉

W Netatmo Inteligentnem Zamku i Kluczach widzę w zasadzie komplet najważniejszych rozwiązań, których oczekujemy od takich smart urządzeń:

  • smart home 76 netatmo smart zamek
    Inteligentny Zamek i Klucze (foto; Netatmo)

    antywłamaniowa (norma EN15684), kompaktowa konstrukcja

  • w pełni szyfrowana komunikację Bluetooth
  • własne, fizyczne klucze z chipem NFC (kryptograficznie chronione) + dezaktywacja z poziomu apki (tutaj mowa o serwisie Netatmo Home + Security)
  • wirtualne klucze w aplikacji (otwieranie zbliżeniowe), zdalne ryglowanie i wysyłanie kluczy innym
  • kompatybilność z Apple Dom, Home + i Home + Guest
  • ciekawe, że jest tylko Bluetooth 4.2 (nie ma Wi-Fi, Matter, Thread, czy AppleHome Key) – to nietypowa propozycja dla osób ceniących sobie prywatność (sprzęt działa „offline”, czyli lokalnie)
  • czas pracy do roku na czterech paluszkach AA
  • współpraca z Apple HomeKit (gdy jakiś hub Apple np. Apple TV lub HomePod jest w zasięgu BT)

379€ za Netatmo Inteligentny Zamek i Klucze to dość sporo, a trzy kluczyki NFC to dodatkowe 100€ (Extension Kits do 45mm i 40mm w drzwiach to kolejne 30€). Niezbyt konkurencyjnie cenowo, ale wyjątkowo unikatowo pod względem rozwiązań. Brak chmurowego podejścia może znaleźć odbiorców.

Czytaj więcej o: smart home tygodnia #76

8. Cut the Rope 3 (gaming tygodnia):

Serię gier logicznych Cut the Rope zna chyba każdy. Do tej pory wyszły jej dwie odsłony oraz różnego rodzaju dodatki (i wersja Daily). Dzisiaj do katalogu Apple Arcade, czyli płatnej bazy gier w modelu subskrypcyjnym, dołącza Cut the Rope 3. Pierwsza część ma już swoje lata, bo pojawiła się na dotykowe ekrany smartfonów i tabletów w 2010 roku, ale wciąż przyciąga graczy. Najnowsza gra będzie kontynuować ogólną koncepcję, ale zamiast zbierania cukierków będziemy ratować Nibble Noma.

Zobacz też: mobilne granie #118

9. HTC Vive XR Elite (testy tygodnia)

Vive XR Elite Michał Sitnik (profilowe)Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR.

Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!