Samsung stara się dotrzymywać kroku Apple i to w prawie każdym segmencie. Smartwatche Galaxy próbują oferować funkcje śledzące zdrowie użytkownika, np. przez wbudowany moduł EKG. W ogóle cała sekcja wearables rozbudowuje swoje właściwości pod kątem analiz nie tylko w zakresie fitness, ale też mHealth. Wraz z prezentacją Galaxy Watch Active pojawiła się wzmianka o wbudowanym ciśnieniomierzu, który był dostępny w wybranych regionach. Następca, czyli Galaxy Watch Active 2 też skrywa w sobie technologie pomiaru ciśnienia przez nadgarstek. Być może wkrótce zostaną one udostępnione użytkownikom.

tekst alternatywny

Ciśnieniomierz w Galaxy Watch Active w Q3 2020

Rozmawiałem kiedyś z przedstawicielem marki na temat wbudowanego w Galaxy Watch Active „ciśnieniomierza” oraz jego ewentualnej aktywacji w Polsce. Niestety z powodu pewnych norm prawnych opcja ta nie była dostępna wszędzie, gdzie dostępny jest smartwatch. Można było próbować wgrać firmware z innego kraju, ale traciło się przy tym gwarancję. W dodatku apka My BP Lab służyła do testów skuteczności pomiarów. Na uruchomienie pomiarów ciśnienia krwi w sposób oficjalny trzeba było zatem poczekać. Na stronie Samsunga pojawiło się info o wdrożeniu funkcji ciśnieniomierza w Galaxy Watch Active 2 już w przyszłych kwartale. Nie określono kiedy dokładnie i na jakich rynkach.

Warto jednak od razu wskazać, jak działa pomiar ciśnienia krwi z poziomu nadgarstka. Galaxy Watch Active 2 nie posiada mini pompki jak BP Doctor. Korzysta z czujników optycznych PPG, które po prostu nauczą się przez algorytmy jak przetwarzać informacje o przepływie krwi, by wskazać ciśnienie w przybliżeniu. Jak widać, nie jest to klasyczny ciśnieniomierz, ale otrzymał certyfikację od południowokoreańskiego Ministry of Food and Drug Safety (MFDS) i może oferować swe usługi jako „Software as a Medical Device (SaMD)”. Oprogramowanie smart zegarka spełnia normy i może być stosowany do pomiarów ciśnienia. Najwyraźniej udało się wyszkolić algorytmy na tyle dokładnie, by dały odpowiednią skuteczność.

Kalibracja ciśnieniomierza w Galaxy Watch Active 2

Niestety funkcja mierzenia ciśnienia krwi przez smartwatch Galaxy Watch Active 2 będzie wymagała kalibracji i powtarzania procedury co 4 tygodnie. Samsung opublikował już tutorial z instrukcją, jak przeprowadzać całą procedurę. Napisałem wyżej, że algorytmy uczą się podawać informacje o ciśnieniu, ale muszą mieć odniesienie. Potrzebny będzie zwykły ciśnieniomierz. Taki z rękawem na ramię. Konfiguracja jest prosta. Zegarek Samsunga zakładamy na jedną rękę (niedominującą), a ciśnieniomierz na drugą. Trzeba uaktywnić tryb monitorowania oraz ciśnieniomierz w tym samym czasie, a potem podać wyniki w aplikacji Samsung Health Monitor. Czynność należy wykonać trzy razy. Comiesięczne powtarzanie ma korygować zmiany (dane referencyjne) i pozwolić utrzymać skuteczność pomiarów.

zegarek Galaxy Watch 3 z EKG w Polsce
Tryb ciśnieniomierz i EKG na zegarkach Galaxy Watch już działa w Polsce.

Oczywistym jest, że każdy region/rynek musi po swojemu ocenić precyzję pomiarów, by dać własną certyfikację. Od tego zależy, czy funkcja naręcznego ciśnieniomierza trafi na zegarki Samsunga w innych krajach. Zdaje się, że moduł EKG w Galaxy Watch Active 2 wciąż czeka na uruchomienie.

źródło: Samsung