crowdfunding tygodnia 103
Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 103

Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej startupowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

Na blogu przedstawiam wiele propozycji z serwisów crowdfundingowych znacznie obszerniej. Wszystkie artykuły znajdziecie pod tagiem “crowdfunding“. Uruchomiłeś startup? Masz ciekawy projekt i zbierasz na niego tą drogą fundusze? Napisz do mnie. Chętnie go przedstawię, a później przetestuję.

1. Aquapur – smart dozownik wody

Twórcy Aquapur twierdzą, że zbudowali pierwszy na świeci smart dozownik do wody. Mam jednak wrażenie, że podobne gadżety już w crowdfundingu widywałem. Urządzenie raczej zbędne w naszych domach, chyba, że bardzo zależy nam na pilnowaniu nawodnienia organizmu (ale do tego znajdą się aplikacje). Wyróżnikiem ma tu być system filtracji z UV-C, perfekcyjne odmierzanie pod kilku użytkowników (zapamiętuje pojemności kubków i szklanek), natychmiastowe podgrzewanie, a także monitoring we współpracy z apką na smartfony (bez tego ostatniego dziś ani rusz).

 • Cena w crowdfundingu: od ok. 129$ (-50% finalnej ceny)
 • Premiera: październik 2022
 • Wyróżnienie za: szybkie podgrzewanie (do 95 stopni) oraz filtrację
 • Czytaj więcej na: Kickstarterze


2. Voicee – okulary dla niesłyszących

Pisałem już na blogu o inteligentnych okularach, które przekazują niewidomym, co rejestruje kamera skierowana na świat z ich perspektywy. Voicee to hearable, które pomoże grupie niedosłyszących. Wyświetli na szkiełku co inni do nas mówią (jeśli nie posiadamy umiejętności czytania z ruchu ust). Słoweńska marka rozpoczęła zbiórkę funduszy w crowdfundingowej kampanii i ma nadzieję, że prototyp znajdzie zainteresowanych. Ubieralny gadżet wyposażono w mikrofony nasłuchujące mowę, mini projektor, androidowy mikroprocesor i touchpadowy kontroler. Twórcy obiecują, że przekaz będzie działał niemal w trybie rzeczywistym, co ma ogromne znaczenie dla obu stron komunikacji. Na początek wsparcie ma dotyczyć pięciu języków. Nie jest to pierwszy tego typu projekt. Kojarzę aplikację na Google Glass, która oferowała podobne funkcje, a podczas Google I/O pokazano nawet identyczny do Voicee projekt.

 • Cena w crowdfundingu: od 512€ (finalnie 650€)
 • Premiera: listopad 2023
 • Wyróżnienie za: działanie w czasie rzeczywistym
 • Czytaj więcej na: Indiegogo


3. Foldylock – najwytrzymalsza na świecie blokada roweru

Chcesz żyć mobilnie? Musisz się przemieszczać. Często z odpowiednim zabezpieczeniem. Pokazywałem wam już na blogu przeróżne systemu blokady roweru, ale zwykle skupiałem się na ich kompaktowości. Teraz też tak będzie, ale tym razem nacisk położono wytrzymałość. Foldylock Forever to najwytrzymalsza ze składanych blokad, przynajmniej wg twórców – Seatylock. Rozwiązanie przeszło najcięższe testy i uzyskało odpowiedni certyfikat (Gold od Sold Secure).

 • Cena w crowdfundingu:
 • Premiera: lipiec 2021
 • Wyróżnienie za:
 • Czytaj więcej na:


4. Titan Slim – Android z klawiaturą

Wystartowała w crowdfundingowa kampania kolejnej generacji smartfona Titan, który stawia na format łączący Androida z fizyczną klawiaturką QWERTY (w stylu BlackBerry). Nowy Titan Slim ma być przede wszystkim smuklejszy (choć w rzeczywistości taki wąski nie jest) i generalnie ładniejszy od poprzednika. Unihertz planuje przekazać fundatorom pierwsze modele we wrześniu. W trakcie zbiórki cena ma oscylować w okolicach 250 dolarów. W sieci pojawiają się już pierwsze recenzje telefonu, ale nie są zbyt zachęcające. Największy problem widzę w proporcjach wyświetlacza. 5:3 nie pasuje do większości aplikacji, które zwykle są przystosowywane do układu 16:9.

 • Cena w crowdfundingu: od ok. 250$ (-25% finalnej ceny)
 • Premiera: wrzesień 2022
 • Wyróżnienie za: kontynuację w rozwoju modelu z klawiaturą
 • Czytaj więcej na: Kickstarterze


5. CoreCap – komputerek do kierownicy roweru

Regularni kolarze mierzą co się da podczas każdej trasy. Komputerek/smart licznik na kierownicy, aplikacja lub smartfon to nic nadzwyczajnego na kierownicy ich roweru. Na rynku jest sporo urządzeń do analizy jazdy jednośladem. Niektóre pojazdy mają nawet te elementy bezpośrednio zintegrowane z pojazdem (przeważnie elektryki). CoreCap to rozwiązanie uniwersalne (większość MTB). Mieszczące się w rurce kierownicy. Inteligentne, bo wyposażone w czujniki, synchronizację ze Strava, prostym ekranikiem przekazującym sporo danych (od prędkości, dystansu, przez wzniesienia, nawigację, aż po powiadomienia ze sparowanego telefonu, czy puls lub kadencję z zewnętrznych sensorów Bluetooth).

 • Cena w crowdfundingu: od 229€ (finalnie )
 • Premiera: kwiecień 2023
 • Wyróżnienie za: integrację z kierownicą roweru (estetykę) i zakres pomiarów
 • Czytaj więcej na: Kickstarterze


6. Flasher – ubieralne doświetlenie

W tym tygodniu sekcja wearables pokryje się z tą crowdfundingową. Na Kickstarterze znalazłem ubieralną lampkę na rower (i nie tylko), która w odróżnieniu od tych już oferowanych ma odmienny format. Ubieralne światełka pojawiają się już w wersjach na głowę (kask lub opaska), w formie rękawiczek (np. z kierunkowskazami), doświetlenia na plecaku lub kurtce, ale projekt Flasher proponuje alternatywę. Diody LED mocowane są na ramionach. Poprawią widoczność, a czujniki aktywują tryb wskazywania zamiaru skrętu lub dohamowania.

 • Cena w crowdfundingu: od 149€ (finalnie 219€)
 • Premiera: listopad 2022
 • Wyróżnienie za: dodatkowe doświetlenie na drodze
 • Czytaj więcej na: Kickstarterze


7. Upright – odwrotny bidon

Smart może być nie tylko elektronika, ale i przedmioty użytku codziennego. Upright to idealny tego przykład. Nothirst (Lexa van der Meidena) proponuje bidon, którego nie trzeba podczas jazdy w ogóle przekręcać. Ma być alternatywą dla przewodowych pompek i zbiorniczków. Bardzo prostej, ale praktycznej konstrukcji butelka (750ml) podnosząca komfort uzupełniania płynów podczas jazdy rowerem. Zawodowców i poważniejszych kolarzy, dla których liczy się każdy najdrobniejszy nawet aspekt, będzie to interesujący produkt.

 • Cena w crowdfundingu: od 15€ (finalnie 22€)
 • Premiera: październik 2022
 • Wyróżnienie za: odwrócenie standardu i niską cenę
 • Czytaj więcej na: Kickstarterze


Podobał ci się mój przegląd najciekawszych crowdfundingowych projektów z tego tygodnia? Zobacz podobne zestawienia z wcześniejszych tygodni. Poniżej w powiązaniach znajdziesz więcej start-upowych rozwiązań, które być może już dotarły lub właśnie zmierzają na rynek: