crowdfunding tygodnia 98
Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 98

Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej startupowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

Na blogu przedstawiam wiele propozycji z serwisów crowdfundingowych znacznie obszerniej. Wszystkie artykuły znajdziecie pod tagiem “crowdfunding“. Uruchomiłeś startup? Masz ciekawy projekt i zbierasz na niego tą drogą fundusze? Napisz do mnie. Chętnie go przedstawię, a później przetestuję.

1. Morefine M6 – miniaturowy PC

Wiecie bardzo dobrze, że skupiam się na rozwiązaniach mobilnych. To jednak nie tylko zegarki, smartfony, tablety i laptopy. Przenośne mogą być też komputery PC. Morefine M6 to przykład nieźle wyposażonego komputerka w mobilnym formacie. Na pokładzie czterordzeniowy Intel Celeron N5105, do 16 GB RAM, wsparcie do dwóch SSD, Windows 11 lub Ubuntu (lub inny system na Linux), WiFi 6, trzy porty USB 3.1 i 4K. Urządzenie waży ledwie 192 gramów i mierzy 155 x 80 x 19mm, czyli tyle co małe dekoder.

  • Cena w crowdfundingu: od 293$ (-20% z finalnych 366$)
  • Premiera: maj 2022
  • Wyróżnienie za: kompaktowość komputera z niezłymi specyfikacjami
  • Czytaj więcej na: Indiegogo


2. Roadie Coach do nauki gry na gitarze

Możecie kojarzyć urządzenia Roadie z mojego bloga. Jakiś czas temu przedstawiałem ich automatyczny smart stroik do gitary. Od tamtego czasu marka wprowadzała kolejne urządzenia z muzycznego segmentu, a ostatnio uruchomiła crowdfundingową kampanię dla Roadie Coach. Gadżetu pomagającego w nauce gry na gitarze przez gamifikację, rejestrator efektów oraz kontroler MIDI w jednym. Moduł przyczepiamy do gitary. Oferuje technologie piezoelektryczne, wskaźniki LED oraz aplikację mobilną, dzięki którym proces przyswajania gry ma być łatwiejszy. To kolejne z urządzeń na rynku chcące ułatwić samodzielną naukę gry na „wiośle”.

  • Cena w crowdfundingu: od 149$ (-50$ finalnej ceny)
  • Premiera: październik 2021
  • Wyróżnienie za: gamifikacyjny system nauki gry na gitarze
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze


3. Sandbox Smart R2 – smart prażalnik do kawy

Gdy zobaczyłem, jak działa profesjonalny ekspres ciśnieniowy do kawy, zrozumiałem, jak ważna jest jakość ziaren kawy, ich odpowiednie odmierzenie oraz zalanie konkretną ilością wody, efekt smakowy był odpowiedni. Prawdziwi miłośnicy kawy zainteresują się nawet prażalnikami kawy (palarkami), dzięki którym sami poddadzą obróbce termicznej ziarna kawy. Sandbox Smart R2 Cofee Roaster to inteligentny model tego typu z aplikacją na smartfony. Ma umożliwić obróbkę kawy w profesjonalny sposób, ale bez większej wiedzy na ten temat. Aplikacja ma ułatwić dopasowanie ustawień. Cena wysoka, więc sprzęt raczej dla bardzo konkretnego odbiorcy.

  • Cena w crowdfundingu: od 2100$ (-600$ finalnej ceny)
  • Premiera: maj 2022
  • Wyróżnienie za: wsparcie aplikacją mobilną na smartfon
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze


4. Mina the Hollower w stylu retro

W crowdfundingu można zbierać środki na przeróżne projekty. Twórcy Shovel Knight (gry w stylu retro) powrócili na Kickstarter z kolejnym tytułem. Tym razem z kategorii action-adventure. Yacht Club Games proponują grę Mina the Hollower inspirowaną gotyckimi horroami oraz klasycznymi efektami audiowizualnymi konsol z lat osiemdziesiątych (8-bit). Oldschoolowców dziś nie brakuje, ale żeby do nich dotrzeć trzeba poprosić ich o wsparcie finansowe. Developer chce też uzyskać jak najwięcej feedbacku od miłośników dawnych gier, by stworzyć zadowalający gameplay. Poprzedni tytuł otrzymał sporo DLC i porty na różne platformy, m.in. Nintendo Switch. Zobaczymy, jak będzie w tym przypadku. Planowana premiera dopiero na koniec przyszłego roku.

  • Cena w crowdfundingu: od 20$
  • Premiera: grudzień 2023
  • Wyróżnienie za: retro podejście do gry
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze


5. Lukos – mobilny ekran 32:9

Panoramiczne ekrany to w przenośnych urządzeniach to zwykle proporcje 16:9. Ostatnio przybywa mobilnych wyświetlaczy rozszerzających treści w formie przenośnych monitorów. Lukos jest jednym z nich, ale na tle konkurencji się wyróżnia. Oferuje dziwaczne 32:9 w 14-calowej przekątnej. Panel LCD 3840 x 1100 pikseli, 100% sRGB, 300 nitów jasności (mało), 2 ms reakcji i 60Hz odświeżaniem. Ze zintegrowanym audio w stereo i zestawem portów (m.in. DisplayPort, HDMI i USB-C). Jest nawet tryb split-screen dla czterech różnych urządzeń. Dwa po 1920 x 1100 lub cztery po 1920 x 550. Bardzo oryginalnie, ale czy praktycznie?

  • Cena w crowdfundingu: od 379$ (-39% z finalnej ceny)
  • Premiera: kwiecień 2022
  • Wyróżnienie za: odważne eksperymentowanie z formatem 32:9
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze


6. Mogabi – składana smart gitara

Nie pierwszy raz na moim blogu pojawia się inteligentna gitara. Pisałem też o kompaktowych odmianach, pozwalających na większą mobilność z instrumentem. Mogabi łączy cechy obu. Ma oferować możliwości pełnowymiarowego odpowiednika instrumentu, ale w ergonomicznym, składanym formacie. Łatwym w transporcie. W terenie możemy skorzystać z portu słuchawkowego, by ćwiczyć bez hałasowania w otoczeniu. Podobnie, jak w przypadku Roadie Coach, tu również zastosowano techniki piezoelektryczne. Do dyspozycji jest opcja zmiany efektów dźwiękowych i 32 GB na zapis do 300 utworów. Nie zabraknie współpracy z aplikacją na smartfony. Trzeba będzie tylko pamiętać o ładowaniu gitary. Pełne naładowanie wystarczy na sześć godzin pracy.

  • Cena w crowdfundingu: od 599$ (-45% finalnej ceny)
  • Premiera: lipiec 2022
  • Wyróżnienie za: ergonomiczne podejście i smart rozwiązania
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze


7. Roundy – okrągły ekranik LCD

Okrągłe ekrany jako pierwsza na rynku wprowadziła Motorola w smart zegarkach Moto 360. Dzisiaj są powszechne. Głównie w segmencie wearables. Nie każdy ma do takich paneli dostęp, bo zwykle ich produkcja jest zarezerwowana dla wielkich marek (efekt ekonomii skali w ich produkcji). Roundy to 1.28-calowy ekran LCD w okrągłym formacie do indywidualnego eksperymentowania z różnymi urządzeniami DIY lub open-source. Bazuje na RoundyPI (ten na dwurdzeniowym RP2040 od Raspberry Pi). Liczę, że pozwoli to na powstanie ciekawych, nowych urządzeń, wychodzących poza obecne standardy.

  • Cena w crowdfundingu: od 27$ (-29% finalnej ceny)
  • Premiera: kwiecień 2022
  • Wyróżnienie za: upowszechnienie dostępności okrągłego wyświetlacza
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze


8. Magyip – mikroskop do smartfona

Niektóre smartfony posiadają tryb makro, a niektóre nawet telemakro, co pozwala na wykonywanie zdjęć z bardzo bliska. Na rynku są jednak przystawki do telefonów, dzięki którym zbliżenie będzie znacznie większe. To już wręcz miniaturowe mikroskopy. Kolejny taki znalazłem na Kickstarterze, gdzie trwa aktualnie zbiórka funduszy w crowfudningowym formacie. Adapter do aparatów w telefonie ma być kompatybilny z systemami iOS oraz Androidami (bez potrzeby instalowania specjalnych aplikacji). Zaoferowano w nim zbliżenie w zakresie 20-400x.

  • Cena w crowdfundingu: od 39$ (-34% finalnej ceny)
  • Premiera: maj 2022
  • Wyróżnienie za: uniwersalny format i spore zbliżenie
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze


Podobał ci się mój przegląd najciekawszych crowdfundingowych projektów z tego tygodnia? Zobacz podobne zestawienia z wcześniejszych tygodni. Poniżej w powiązaniach znajdziesz więcej start-upowych rozwiązań, które być może już dotarły lub właśnie zmierzają na rynek: