Trzy lata temu pokazywałem wam ciekawy projekt smart okularów Nreal Light. Po tych kilku ładnych latach chińska marka ma kolejną propozycję. Nreal Air mają być jeszcze bardziej kompaktowe, oferować efekty AR (głównie filmy i gaming) i kosztować mniej. Kolejny producent pokazuje, co już można zdziałać w segmencie wearables na nos. Tym razem będzie kompatybilność z urządzeniami iOS.

Nreal Air smart okulary

Nreal Air – możliwości

Nowe Nreal Air mają być zdecydowanie tańsze, co w tym konkretnym dziale elektroniki ma niebagatelne znaczenie. Twórcy nie określili jeszcze ceny, ale obiecują znaczną obniżkę (przypomnę, że Light kosztowały ok. 600$). Nie da się zainteresować niszowym urządzeniem jeśli cena będzie zbyt wysoka. Oddzielną kwestią jest tu proponowany zestaw możliwości. Czym takie okulary mogą skusić? Do kogo są kierowane?

Nreal Air mają większość cech poprzednika i kilka ulepszeń, a są przy tym lżejsze i mniejsze. Ich generalny potencjał obejmuje przeniesienie treści z ekranów innych urządzeń bezpośrednio przed nasze oczy. To największa zaleta, ale dla osób, które taki sposób wyświetlania contentu preferują. Okulary posiadają ekrany micro OLED, natomiast treść wędruje do nich przez podłączony przewodowo smartfon.

Nreal Air bez AR

Tym razem Nreal kieruje inteligentne okulary bardziej do typowego konsumenta. Wcześniej myślano o przeznaczeniu biznesowym, edukacyjnym, czy militarnym. Już czas, bo trzeba taki sprzęt proponować bardziej masowo. Podobną strategię zastosował Facebook w ramach najnowszych Ray-Ban Stories . Na pewno pomoże w tym kompatybilność z urządzeniami z iOS, której w Light chyba brakowało.

Skoro Air są tańsze to gdzieś musiało dojść do downgrade’u. Gdzie? W odróżnieniu do Light w Air nie znajdziemy funkcji rozpoznawania przestrzeni pod tryb Rzeczywistości Rozszerzonej. Light pozwalały na mapowanie otoczenia i nakładanie efektów AR (jak HoloLens od Microsoftu, czy Magic Leap). W Air zobaczymy tylko zwykłe treści – a’la monitor na nosie. W związku z tym nie ma też rozpoznawania gestów rąk do sterowania. Wszystko kontrolujemy z poziomu aplikacji na telefonie: serwisy video, przeglądarkę lub gry.

Nreal Air

Nreal Air działają z iOS

Czyli podsumowując, Nreal Air są mniejsze i bardziej przypominają typowe okulary, ale mają mniej opcji. Bardziej ograniczony zakres funkcji, sprawił, że poprawiła się baza kompatybilnych urządzeń. Light działały wyłącznie z wybranymi Androidami z 5G. Air współpracują z iPhone’ami i iPadami oraz większością urządzeń z Androidem.

Chcecie poznać konkretne specyfikacje? Pole widzenia to 46 stopni, co daje odpowiednik 130-calowego ekranu z odległości 3 metrów. Jest tu nawet tryb wieloosobowy, pozwalający na oglądanie tych samych treści w synchronizacji na dwóch okularach. Badania producenta wykazały, że większość klientów (na ten czas) szuka tego typu okularów do oglądania materiałów, m.in. video, ewentualnie do przeglądania sieci internetowej w trakcie podróży w bardziej prywatny sposób. Stąd nowy wariant okularów w ofercie Nreal. Sprzedaż gadżetu pokaże, czy faktycznie tak właśnie jest. Marka wprowadzi model na rynek (Japonia, Chiny i Korea Pd) już w grudniu. Szerzej w 2022 roku.

źródło: nreal.ai