Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.

Blog Post

Smart home tygodnia #24 (przegląd rynku)
Zobacz też: smart home tygodnia #24
hardware

Smart home tygodnia #24 (przegląd rynku) 

smart home tygodnia 23 sonos sub mini
Zobacz też: smart home tygodnia #23

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.

1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Mój Smart Dom 2022Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.


2. Xiaomi MIJIA Smart Clothes Dryer Pro – smart suszarka

smart home tygodnia 24 MIJIA Smart Clothes Dryer ProJuż lata temu do sprzedaży wchodziły różne przedmioty, których jeszcze niedawno nie podejrzewali byśmy o możliwość bycia smart. Rynek jest jednak chłonny na takie rozwiązania, szczególnie jeśli mają praktyczne zastosowanie. Xiaomi ma w swoim katalogu smart home baaardzo bogaty zbiór przeróżnych urządzeń i stale go rozwija. Najnowszą propozycją będzie inteligentna suszarka na ubrania! MIJIA Smart Clothes Dryer Pro jest projektem interesującym, ale na tyle eksperymentalnym, że firma wolała uruchomić go w ramach crowdfundingu. Jeśli będzie wystarczający popyt, ruszy z masową produkcją.

Co potrafi MIJIA Smart Clothes Dryer Pro? Ma bardzo fajny format, design i mechanizm. W sam raz do mniejszych mieszkań lub przestrzeni, w których chcemy mieć ład i porządek. Suszarka jest opuszczana na ponad metr i zintegrowana z oświetleniem. Tu oczywiście połączenie z platformą Smart Home od Xiaomi. Cena 1199 juanów (czyli jakieś 8 stówek na PLNy – bez podatków i ceł) wydaje się spora, ale mamy tutaj jeszcze oświetlenie i oryginalny, dyskretny mechanizm. BTW: dopisek Pro oznacza, że prostszy wariant był już dostępny.


3. WiZ SpaceSense – detekcja ruchu przez Wi-Fi

Inteligentne oświetlenie reagujące na komendy głosowe, smart przyciski lub czujniki ruchu/zmierzchu to dziś standard, ale segment smart home szuka kolejnych rozwiązań, dzięki którym kontrola światła będzie jeszcze bardziej automatyczna. Signify (grupa od Philips Hue i przystępniejszych cenowo WiZ) zaprezentowała nową technologię detekcji ruchu, dzięki której zapalimy lub zgasimy oświetlenie bez tradycyjnych sensorów ruchu.

WiZ SpaceSense wykorzysta do tego sygnały sieci Wi-Fi. Ten innowacyjny sposób kontroli ma dotrzeć w ramach aktualizacji aplikacji platformy jeszcze we wrześniu. Jak to działa? System będzie mierzył zakłócenia sygnału w przestrzeni i rozumiał je jako obecność w pomieszczeniu. Przy braku ruchu domowników oświetlenie się samodzielnie wyłączy. Tak samo zadziała to w drugą stronę. Potrzebne będą minimum dwie smart żarówki WiZ w jednym pomieszczeniu. W aplikacji będziemy mogli dostosować czułość całego rozwiązania, by nie reagowały np. na zwierzęta. Producent obiecał też upgrade z nowym interfejsem aplikacji. Pojawi się tu: Quick Action (do szybszej nawigacji) i Light Scene Management (do sterowania głosowego).


4. Epson EpiqVision Ultra EH-LS800 z ultra krótkim rzutem

Laserowe rzutniki robią się coraz popularniejsze, ale wciąż są drogie. To kategoria urządzeń, która jeszcze przez jakiś czas pozostanie w pułapie cenowym premium. Dobra informacja jest tu taka, że konkurencja rośnie, więc producenci będą musieli obniżać koszty lub oferować coś nowego. Nowy model Epson zaoferuje to ogromny obraz aż 80 cali z zaledwie 2.3 cm! Super UST (ultra-short-throw) pozwoli m.in. na jeszcze lepsze położenie urządzenia przed ekranem/ścianą.

Epson EpiqVision Ultra EH-LS800 został wyposażony też w wygodniejsze rozlokowanie portów i innych elementów, np. nagłośnienia, więc będzie miał pewną przewagę nad rywalami tej kategorii. Sprzęt ma też ciekawe inne specyfikacje:

  • własny system laserowej projekcji 3LCD
  • 4K UHD w 10-bitowej głębi kolorów, HDR10 (dzięki technologii „przesuwania” pikseli do optymalizowania rozdzielczości)
  • kontrast 2 500 000:1 i 4000 lumeny jasności
  • łączność Wi-Fi 802.11ac,Bluetooth i HDMI ARC, USB
  • system Android TV z Chromecast
  • 20 ms lag dla graczy przy użyciu odpowiednich portów
  • audio Yamaha 20-W 2.1
  • aplikacja mobilna do łatwiejszej kalibracji
  • sterowanie Asystentem Google przez mikrofon pilota

Cena proponowana za Epson EpiqVision Ultra EH-LS800: 3300£


5. Soundbary Polk Audio MagniFi Max AX i Max AX SR

Są dwie nowe belki od Polk Audio. Właściwie to zostały przedstawione w pierwszym tygodniu września, ale przeniosłem ich zapowiedź dopiero do tego przeglądu. MagniFi Max AX i MagniFi Max AX SR dysponują Dolby Atmos i DTS:X (z aż 11 przetworników) i własną technologią Stereo Dimensional Array (SDA) z „rozciągnięciem” sceny dźwiękowej poza soundbar.

Polk Audio MagniFi Max AX i Max AX SR soundbar

SR to wariacja, której dołożone dwa bezprzewodowe satelitki, by rozwinąć przestrzenne audio. W komplecie obu są bezprzewodowe subwoofery. Nie zabraknie tu łączności z HDMI z eARC, trybu nocnego (podbicie dialogów i obniżanie basu), trybu VoiceAdjust (wyraziste dialogi), czy optymalizacji BassAdjust. I na koniec najważniejsze. Są wszystkie smart standardy bezprzewodowej łączności: Chromecast (Google), AirPlay 2 (Apple), Spotify Connect, Bluetooth, sterowanie muzyką przy użyciu Alexy, czy opcja budowania sieci multi-room. W Polsce ceny ustalono odpowiednio na 3799 i 4299 zł.


6. Wyze Air Purifier – smart oczyszczacz

Regularnie powtarzam, że podoba mi się strategia i oferta marki Wyze, a jednak zdarzyło mi się przeoczyć jedno z ich smart urządzeń. Kilka miesięcy temu do sprzedaży wszedł inteligentny oczyszczacz powietrza tego producenta. Wyze Air Purifier, jak większość propozycji tej firmy, ma być niedrogi, ale dobry. Model z potrójnym filtrem (ale do wyboru: alergenowy, „wildfire” i VOCs), kontrolą z poziomu aplikacji mobilnej oraz cichą pracą. AGD uzyskało CADR 350 i całkiem niezłą efektywność filtracji nawet większych pomieszczeń. Cenowo jest nieźle, bo zależnie od doboru wariantu filtra jest odpowiednio: 170, 175 i 190$.

Dodam jeszcze, że urządzenie wyposażono w laserowy czujnik jakości powietrza oraz analizy lokalnego otoczenia (pogody) przez aplikację Wyze, więc można pewnie uruchomić odpowiednią automatykę pracy pod odczyty danych. Nie zabraknie integracji z innymi smart modułami oraz obsługi przy użyciu Asystenta Google bądź Alexy.


7. Bo M z Bo E – elektryczna hulajnoga ze stacją solarną

Smart home to nie tylko inteligentne wnętrze, ale też rozwiązania uzupełniające. Nowa, futurystyczna e-hulajnoga brytyjskiego startupu Bo zaciekawił mnie głównie swoją stacją dokującą. UTO (Urządzenie Transportu Osobistego) jest dzięki niej ładowane solarnie. Bo M pojawi się na rynku pod koniec roku, ale producent już proponuje mu dodatek w postaci wspomnianej stacji. Bo E zajmie trochę miejsca przed domem, ale uzupełni akumulator energią ze słońca. Dobrze zatem znaleźć mu dobrze nasłonecznione miejsce. Ekspozycja w tym przypadku jest istotna. Sprzedaż Bo E przewidziano dopiero na trzeci kwartał przyszłego roku (USA i UK). Sama elektryczna hulajnoga marki Bo kosztuje 2400$, a kosztów stacji nie podano. Spodziewam się jednak, że będzie równie premium.


8. Kącik ostatnich testów i poradników

Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:

Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Router D-Link R15 z siecią mesh

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


Roborock Q7 Max+ też mopuje

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.

W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+

Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Motyw WordPress stworzony przez Shufflehound. Copyright © 2023 smartniej.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.