projektor Amazon Glow
Zobacz też: smart home tygodnia #2

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.

1. Samsung łączy siły z ABB

W segmencie smart home coraz częściej dochodzi do strategicznych mariaży. Marki z tej samej branży widzą korzyść z partnerstwie, czyli łączeniu sił w celu podniesienia wspólnej pozycji. Samsung ogłosił, że w ramach SmartThings rozpocznie współpracę z ABB. Integracja rozwiązań pozwoli na kontrolę mnóstwa inteligentnych urządzeń automatyki, robotyki i energetyki przez smartfony koreańskiego giganta. Przypomnę, że ABB już wcześniej nawiązała współpracę ze smart serwisami z Asystentem Google oraz Alexą od Amazona, więc teraz chyba czas na Bixby.

Poczytaj też więcej o rozwiązaniach SmartThings na moim blogu.


2. Kamerka Eufy Starlight z 4G i solarem

smart home tygodnia 3 eufy 4g starlight cameraBezprzewodowe systemy inteligentnego monitoringu dają mnóstwo możliwości, łatwiejszą instalację i szansę na samodzielną konfigurację. Bazują w większości na sieciach Wi-Fi, co ma swoje zalety, ale i wady. Niektórzy producenci kamerek dostrzegają potencjał w łączności GSM i proponują modele wyposażane w modemy. Eufy 4G Starlight Camera to nowy model z wzmocni zasięg przez 4G. Będzie dzięki temu bardziej niezależna. Pomoże w tym też panel solarny, który zasili rejestrator w trudniejszych lokalizacjach. Na razie Eufy Security proponuje model w USA, gdzie połączy siły z pokryciem sieci AT&T.

Cały system wyceniono na 249$ za kamerkę, 20$ za panel słoneczny i 30$ miesięcznie za usługi operatora. Specyfikacje monitoringu są niezłe. Starlight ma rozdzielczość 2K, 2.5x zooma cyfrowego, kolorowy night vision, doświetlenie kadru i 5-megapikselowy sensor. Na samej baterii działa do 3 miesięcy. Soft dysponuje detekcją osób i AI na pokładzie, dzięki któremu zareaguje 5x szybciej od chmurowego odpowiednika. Najbliższy rywal o podobnych parametrach? Chyba Alro Go 2 LTE. Przewagą konkurenta jest opcja funkcjonowania przez WiFi, której nie widzę w Eufy. Ma też dwustronne audio, ale jakość ograniczoną do 1080p.

Poczytaj też więcej o smart monitoringu


3. Sonos nabył Mayht, co to oznacza?

Sonos to jedna z pierwszych firm, która zaproponowała multi-roomowe systemy bezprzewodowego dźwięku dla smart domów. Od lat proponuje coraz to lepsze głośniki oraz oprogramowanie platformy, która to wszystko obsługuje (z aplikacji na smartfony lub tablety). Niebawem sprzęt Sonosa może zyskać bardziej kompaktowe kształty. Amerykanie kupili holenderską markę Mayht, która specjalizuje się w produkcji głośników Bluetooth o sporo mniejszych gabarytach przetworników. Technologie Heartmotion utrzymują jakość audio, ale podwójna membrana ma mniejsze rozmiary, więc i cały sprzęt mniejszy. Sonos wydał na tę inwestycję aż 100 milionów dolarów. O szczegółach przejęcia (głównie własności intelektualnych) powie więcej podczas majowego sprawozdania finansowego. W tej chwili procesuje się z Google o naruszenie praw w Nestach.

Zobacz też katalog moich wpisów blogowych o marce Sonos


4. Nowy smart zamek Wyze Lock Bolt

Amerykańska marka Wyze stale rozbudowuje swój katalog budżetowych urządzeń dla inteligentnych wnętrz. Z tego zresztą zasłynęła i w tej strategii radzi sobie doskonale. Producent przedstawił kolejny już w ofercie „smart” zamek. Wyze Lock Bolt nie jest specjalnie inteligentny, ale ma czytnik palca do odblokowywania i ryglowania drzwi. Łączność Bluetooth wciąż jest, ale już WiFi zabrakło. Oprócz odcisku w alternatywie jest kod PIN wprowadzany przez klawiaturę na obudowie zamka lub aplikacja na iOS lub Androida. Szkoda, że nie pozwala na użycie normalnego klucza. Wyze wyceniło Lock Bolt na niecałe 70$.

Zobacz też inne produkty marki, o których pisałem już na swoim blogu: tag Wyze.


5. CheerTok – smart pilocik (crowdfunding)

Uniwersalna kontrola smart urządzeń to marzenie każdego fana technologii. Przez ostatnich kilka lat widziałem całkiem sporo prób przygotowania takiego pilocika. Na Kickstarterze pojawił się kolejny startup, który chce dostarczyć breloczkowy bajer do sterowania przeróżnymi urządzeniami. CheerTok to kieszonkowy touchpad, wskaźnik i myszka 3D oraz generator skrótów (Apple Shortcuts). Na liście kompatybilności znalazły się różne typy elektroniki. Jest Mac, Windows, tablety, smartfony, smart telewizory, a nawet ekrany samochodowe.

Zobacz też: najlepszy crowdfunding tygodnia vol. 102


6. Yale łączy siły z Zipato

Linus Smart Lock
Zobacz też: mój test smart zamka Linus Smart Lock

Yale również ogłosił nową współpracę. Będzie współdziałał z Zipato – dostawcą inteligentnych zabezpieczeń domowych (i platformą do sterowania i automatyzacji). Integracja z inteligentnym zamkiem Linus Smart Lock (pracuje w moim smart domu) ma wzmocnić ochronę, ale też przyspieszyć lub ułatwić korzystanie z obu narzędzi. Oprócz aplikacji Zipato potrzebny będzie mostek Yale Wi-Fi Connect Bridge. We wszystkim może uczestniczyć też kamerka. Firmy obiecują, że aplikacja Zipato ruszy jeszcze w tym roku.