smart home 87 baracoda bmind
Zobacz też: smart home tygodnia #87 – Baracoda Bmind (foto: baracoda)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • Zeiss Smart Glass – szkło zintegrowane z kamerką, HUD i AR
  • Ultion Nuki Plus Matter Edition, czyli zgodność z nowym standardem
  • Philips Hue z nowościami smart oświetlenia
  • Sony SRS-XV500 to kolejny imprezowy głośnik japońskiej marki
  • SmartThings Map View to mapy dla inteligentnego domu [CES 2024]
  • Lindo Life z outdoorową kamerą 4K i roczną pracą na baterii (crowdfunding)
  • Samsung z nowościami dla robotów sprzątających [CES 2024]
  • Sylvox Portable Waterproof Smart TV to przenośny telewizor z Google TV [CES 2024]
  • XGIMI Horizon Max ma być pierwszym z IMAX Enhanced i Dolby Vision w tej półce cenowej (projektorów o długim rzucie)

1. Zeiss Smart Glass – inteligentne okna, szyby, panele?

Jeden z projektów CES zostawiłem sobie aż na trzeci tydzień po imprezie w Las Vegas. Jak już wcześniej zapowiadałem, ciekawe projekty z tamtych targów będą się jeszcze pojawiać w moich przeglądach przez cały styczeń (lub dłużej). Zeiss zapowiedział na expo ciekawy rodzaj… okna. Ich nowa koncepcja łączy kilka technologii, by zaoferować bardziej inteligentne rozwiązania dla przyszłych wnętrz. Zeiss Smart Glass zaoferują opcje HUD, AR oraz kamerkę zintegrowaną ze szkłem, a więc rodzaj wyświetlacza. Czy to do sterowania domem, czy komunikacji „holograficznej”. To nie wszystko. Moduł ma też zbierać światło słoneczne niczym panel słoneczny. Im większe okno, tym ciekawszy efekt końcowy dla wszystkich tych rozwiązań.

Technologie Multifunctional Smart Glass mogą zmienić sterowanie inteligentnym wnętrzem, ale też sposób interakcji z treściami lub ich odczyt np. w pojazdach samochodów. W tej branży przezierne ekrany są już łączone z przednią szybą. Zeiss zaoferowałby ją w znacznie obszerniejszy sposób. Producent przekazał, że poziom przezroczystości proponowanej warstwy wynosi ponad 92%. Widzę mnóstwo propozycji wykorzystania tego materiału. Ciekawe, kiedy zacznie być wykorzystywany przez projektantów.


2. Ultion Nuki Plus Matter Edition

smart home 82 nuki smart lock 4
Nuki Smart Lock 4 gen (foto: nuki.io)

W zeszłym roku pisałem więcej o smart zamku Nuki od Ultion. Producent wprowadził do oferty wariant, który rozwija zakres dostępnych rozwiązań o zgodność ze standardem Matter. To ważny upgrade, pozwalający na łatwiejsze i szybsze połączenie urządzenia z innymi platformami łączących siły z siecią od partnerów CSA. Ultion Nuki Plus w swojej poprzedniej wersji był jednym z ciekawszych (jeśli chodzi o dostępne opcje), ale Matter ma dać mu jeszcze więcej.

Ultion Nuki Plus Matter Edition zostanie poszerzony jeszcze o Lockdown Mode, czyli zamek euro z opcją utrudniającą włamanie przy wykryciu siłowej próby sforsowania ryglowania. Pozostałe parametry bez zmian, są tu m.in.:

  • łatwa i szybka instalacja
  • wbudowane Wi-Fi
  • dzielenie się wirtualnymi kluczami
  • doładowanie przez port USB-C
  • współpraca z dodatkowymi modułami (klawiaturami, pestkami i tagami)

3. Philips Hue Dymera i inne nowości Signify

Philips Hue kinkiet Dymera
Philips Hue kinkiet Dymera (foto: Signify)

Philips ma nowe elementy inteligentnego ekosystemu Hue. Holenderski gigant wprowadza kinkiety Dymera, czyli ścienne światło punktowe (góra/dół), które służy bardziej jako dekorowanie i podświetlenie, niż ogólne oświetlenie. Jest w wersji zewnętrznej i wewnętrznej. Oczywiście z opcją sterowania z poziomu smartfona i zmianą efektów. Ten moduł został wyceniony na 220$ i ma być dostępny pod koniec lutego (przynajmniej w USA).

Signify (posiadające Philips Hue) pokazało też zwisające z sufitu oprawki z kablem (50$) współpracujące z żarówkami typu filament. To propozycje z efektem dekoracyjnym do zawieszenia np. nad stolikiem. Producent przygotował je w czerni lub bieli. W kwietniu do sprzedaży wejdą nowe elementy szyn Perifo (35$), dzięki którym zwiększy się zakres rozbudowy systemu sufitowego. Łącznik Perifo T to trójnik, flexible bardziej giętkie prowadzenie linii.

Podano również, że jeszcze w pierwszej połowie roku aplikacja Philips Hue w sekcji bezpieczeństwa ma dodać powiadomienia push, automatyzację światła i dźwięków alarmowych oraz większą kompatybilność z Alexą i Google Home.


4. Sony SRS-XV500 – kolejny imprezowy głośnik

Sony ma w ofercie sporo głośników. Duża ich część posiada inteligentne i bezprzewodowe funkcje. I tę sekcję również można podzielić na różne grupy odmian. Wśród tej obejmującej modele imprezowe pojawiła się nowa propozycja. SRS-SV500 to nowa generacja tego typu nagłośnienia. Ponownie z wbudowanym oświetleniem LED, które zostanie wykorzystane w celach podniesienia efektów audiowizualnych. Sprzęt jest spory, ale dzięki temu ma lepsze brzmienie (m.in. bas). Kolejny raz w zasobach funkcji znajdzie się tryb karaoke z wejściem na mikrofon. Wciąż ważną częścią propozycji jest sporej pojemności akumulator. Nagłośnienie nie jest może kompaktowe, ale jest mobilne.

Sony SRS-XV500
Sony SRS-XV500 (foto: sony.pl)

Oto najważniejsze specyfikacje modelu Sony SRS-SV500 (dostępnego na wiosnę):

  • podwójny przetwornik X-Balanced Speaker Unit (mocny bas)
  • akumulator z pracą do nawet 25 godzin (szybkie ładowanie – 10 min da 2.5h działania)
  • szczelność zgodna z normą IPX4 (na zewnętrz)
  • wbudowany uchwyt (do łatwiejszego przemieszczania)
  • opcja ułożenia wertykalnie i horyzontalnie
  • tryb karaoke (dwa wejścia na mikrofon) z filtrami dźwięku
  • głośnik zintegrowany z diodami LED (efekty wizualne)

Nie widzę jeszcze ceny głośnika. Odmiana XP kosztuje obecnie ok. 1100 zł.


5. SmartThings Map View [CES 2024]

W zeszłym roku przedstawiałem w tym przeglądzie Alexę w trybie Map View. Na targach CES Samsung przedstawił podobną koncepcję dla swojej domowej platformy. SmartThings Map View w swojej koncepcji ma działać podobnie. Umożliwiać sterowanie smart urządzeniami na podstawie mapki naszego mieszkania. Interfejs będzie częścią m.in. aplikacji na smart telewizory czy smart lodówki. Większe ekrany pozwolą zobaczyć więcej, a przecież mapy potrzebują większego obszaru widzenia. Narzędzie Samsunga umożliwi samodzielne personalizowanie rozkładu pomieszczeń. Najszybciej będzie przy użyciu robota sprzątającego z serii Jet Bot, który wykona to przy pomocy czujników LiDAR.

Twórcy tej części aplikacji pozwolą nawet na „meblowanie” wirtualnego domku (w rzucie z góry naturalnie). Zakładam, że całość ma współgrać z rozmieszczeniem inteligentnego wyposażenia, które przeniesie część odczytów na mapkę, np. temperatury, czy jakoś powietrza (przy użyciu oczyszczaczy). Punkt kamer też będą ułatwiały podgląd danych punktów. Generalnie SmartThings Map View wygląda sensownie i pasuje do telewizyjnego formatu. Hub na smart TV z opcją kontrolera Matter byłby rozwiązaniem idealnym – jako centrum sterowania smart domem. Bardzo możliwe, że Samsung będzie rozwijał całość właśnie w tym kierunku.


6. Lindo Life z outdoorową kamerą 4K i roczną pracą na baterii

Przez dekadę istnienia mojego bloga „przewaliło się” mnóstwo smart kamerek do monitoringu wnętrza. W ostatnim czasie zwracam uwagę już prawie wyłącznie na modele z wyróżniającymi się rozwiązaniami. W crowdfundingu znalazłem propozycję rejestratora, który ma ciekawe parametry. Lindo Life twierdzi, że ich outdoorowa kamerka jest pierwszą z 4K, kolorowym night-vision i doświetleniem 600 lumenów, która na baterii wytrzyma nawet rok pracy. Oczywiście wynik ten wykręci przy konkretnych warunkach i sposobie monitorownia, ale w zasobach ma nawet syrenę 120dB, więc ma większość niezbędników do pilnowana mienia. We wczesnej fazie kampanii projekt dostępny nawet za pół ceny, czyli 200$. Planowana realizacja to marzec 2024.

Znalezione na Kickstarterze


7. Nowości Samsunga w zakresie robotów sprzątających [CES 2024]

I kolejne spóźnione informacje z CES. Samsung pokazał na targach sporo nowych rozwiązań. Wśród nich były też usprawnienia robotów sprzątających. Na expo zapowiedziano nowe technologie, które trafią m.in. do modeli mopujących. W 2021 roku koreańska marka wprowadziła nowe czujniki 3D oraz przetwarzanie przy pomocy algorytmów AI w linii Jet Bot, m.in. do precyzyjniejszego omijania przeszkód. W 2024 AI Object Recognition zyska upgrade. Robot Bespoke Jet Bot Combo będzie kategoryzował obszary mapy oraz wybrane strefy, w których mop będzie miał więcej do pracy.

Algorytmy mają wykrywać miejsca wymagające doczyszczenia, po czym wróci do stacji dokującej, by przygotować nakładki do mopowania na ciepło w zlokalizowanych obszarach. Cleaning Station wyczyści nakładki mopujace, by były gotowe do zmywania na czysto. Z kolei AI Floor Detect posłuży do rozpoznawania powierzchni i podnoszenie mopa np. na dywanach. Ta funkcja będzie współpracować z Cleaning Station w opisanej wyżej procedurze. Bespoke Jet Combo wciąż jest w opracowaniu, więc nie wiadomo do końca, kiedy pojawi się na rynku i ile będzie kosztował. Na pewno będzie to jednak sekcja premium.


8. Sylvox Portable Waterproof Smart TV z Google TV [CES 2024]

smart home 88 Sylvox Portable Waterproof Smart TV z Google TV
Sylvox Portable Waterproof Smart TV (foto: Sylvox)

Smart TV oferowane są już w przeróżnych wariacjach. Od bezprzewodowych, przez outdoorowe, aż po turystyczne. Sylvox przygotował model przystosowany do działania na zewnątrz. Portable Waterproof Smart TV to ekran z systemem Google TV pozwalający na oglądanie treści m.in. w ogrodzie. Wodoszczelna konstrukcja (norma IP65) ma umożliwić zabranie telewizora nawet na basen (czy ewentualnie do wanny). Chiński producent proponuje wyświetlacz o przekątnej 15.6 cala, a więc wielkości optymalnej do użytku na zewnątrz. Model zbudowano tak, by unosił się na powierzchni wody, co sugerują zresztą grafiki promocyjne. Jest też wygodna podpórka do układania ekranu na twardych powierzchniach. Software oczywiście z aplikacjami, castingiem oraz serwisami streamingowymi oraz Asystentem Google. Bateria ma pozwolić na 4.5-6h pracy na jednym ładowaniu. Część funkcji w modelu terenowym pokrywa się z zewnętrznym telewizorem Sylvox 55″. Cen jeszcze nie podano.


9. XGIMI Horizon Max [CES 2024]

XGIMI jest ostatnio w gazie. Chiński producent projektorów wprowadza kolejne wariacje swoich modeli. Na CES firma zademonstrowała potencjał odmiany Horizon Max, czyli kolejnej z tej linii. Sprzęt wyróżnia się przede wszystkim wsparciem IMAX Enhanced i Dolby Vision. To badaj pierwszy rzutnik o długim zasięgu z certyfikacją IMAXa, co było domeną droższej półki cenowej. Lepszą jakość w certyfikacji Dolby też kojarzy się raczej z segmentu premium. Stylistyka też może się podobać.


XGIMI Horizon Max posiada automatyczną korekcję keystone, gimbalowy silnik do najlepszego ułożenia rzutu z pamięcią różnych ścian (sprzyja mobilności, bo nie wymaga ponownej kalibracji). Jest też AF oraz dopasowanie obrazu do koloru ściany. Producent poprawił technologie łączące laser z LEDem do Dual Light 2.0 (lepsze rozwiązania niż w wariancie Ultra). Poszerzy się gama kolorystyczna. Ulepszono też jasność do 3100 ISO lumenów. Względem Ultra będzie to wzrost aż o 35%. Jeśli chodzi o dźwięk to widzę DTS:X, natomiast o Dolby Atmos nie wspomniano. Zakładam, że na pokładzie będzie Google TV. Ciekawa jak będzie cena? Jeśli chodzi o premierę to marka nie sprecyzowała konkretów. Ma to być jednak ten rok, a przecież dopiero co się zaczął…


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

10. iPhone ze StandBy jak smart ekran

smart home 76 standby ios 17We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


11. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


12. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


13. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub