smart home 89 vespera 2
Zobacz też: smart home tygodnia #89 – Vespera II (foto: Kickstarter)

Mamy czwartek, więc czas na inteligentny dom. Właśnie tego dnia podsumowuje najciekawsze informacje tygodnia związane z segmentem smart home. Dział ten rozrasta się coraz szybciej, czemu sprzyjają nowe standardy, platformy i protokoły starające się głębiej zintegrować różne serwisy, urządzenia i moduły. Matter, czy Thread, ale też działania poszczególnych marek, starają się upowszechnić tematykę wśród odbiorcy. Moja seria wiadomości również temu służy. Chcę popularyzować kategorię smart sieci i rozwiązań, by przyciągnąć do budowania własnego smart domu. To naprawdę coraz prostsze!

Zobaczcie sami, co ciekawego zapowiedziano w ostatnich dniach. Zapraszam też do przejrzenia poprzednich odsłon moich przeglądów tygodnia. Dodam na koniec wstępu, że w moich zestawieniach pojawią się nie tylko smart urządzenia, ale i inne elektronika (RTV/AGD), która poprawia komfort mieszkania.

  • Ring Battery Doorbell Pro z ulepszeniami
  • Abode Lock to nowy inteligentny zamek z czytnikiem palca
  • Netatmo aktualizuje aplikację Home + Security
  • X1 to robot odkurzający łóżko (crowdfunding
  • YUKA inteligentnie skosi, rozdrobni liście i opróżni kosz (crowdfunding)
  • Automower 410X Nera i Automower 310E Nera to nowe smart kosiarki od Husqvarna

1. Ring Battery Doorbell Pro z detekcją ruchu 3D i kolorowym night vision

Amazon przejmując Ring wiedział co robi. Ich inteligentne dzwonki do drzwi już w erze przed zakupem marki oferowały atrakcyjne możliwości. Przez kolejne lata (już pod nowym „patronatem”) producent wszystko jeszcze rozwinął. W ofercie ma kilka różnych odmian. Odświeżono odmianę na baterię. Battery Doorbell Pro zyskał spory upgrade. Praktycznie w każdym zakresie.

Oprócz wszystkich wcześniejszych rozwiązań pojawił się system wykrywania obecności w 3D („radarowe” rozpoznawanie sylwetek w przestrzeni), kolorowy night vision oraz technologie odszumiania (nasłuchu). Ring promuje swój nowy model jako jeden z najbardziej zaawansowanych odmian video-domofonów jakie można spotkać w bateryjnym wydaniu. W wybranym zakresie ma pokonywać nawet rywali z przewodowym zasilaniem. Wśród opcji jest też znane już we wcześniejszych modelach Bird’s Eye View (śledzenie drogi pokonywanej przez osobę w polu widzenia obiektywu), ustalanie zakresów widzenia (reagowania na ruch), a także lepsza jakość obrazu (1546p HD+). Widok oferuje wysoką kompresję, ale z zachowaniem wysokiej jakości.

W produkcie należącym do Amazona nie może zabraknąć Alexy ze sterowaniem głosowym oraz podglądu obrazu na smart ekranach Echo Show. Ring Battery Doorbell Pro ma kosztować 230$ i zadebiutować w marcu – tam, gdzie marka jest dostępna.


2. Nowy smart zamek Abode Lock od Abode Systems

Inteligentnych zamków jest na rynku mnóstwo, co jest rzecz jasna korzyścią dla klientów. Wyższa konkurencja wymusza bowiem rozbudową funkcji i/lub obniżanie cen. Abode Systems przygotowało nowy model. Co prawda, ich działalność koncentruje się głównie na regionie amerykańskim, ale warto zerknąć, co takiego w ich rozwiązaniach wzbogaca ofertę. Abode Lock ma swój własny akumulator, którego pojemność ma wystarczyć nawet na rok działania na jednym ładowaniu.

W zasadzie wśród funkcji widzą wszystko co niezbędne. Abode Lock kosztuje 160$ i oferuje:

  • łączność z siecią Wi-Fi (2.4 lub 5 GHz) oraz Bluetooth (dla klawiatury)
  • dodatkową klawiaturę do PINów, ale też z czytnikiem palca (w przypadków kodów jest do 10 profili, natomiast czytnik rozpozna 50 odcisków)
  • obok wirtualnych kluczy jest też otwieranie tymi tradycyjnymi (co oznacza duża kompatybilność z zamkami, ale nie jestem w stanie potwierdzić standardów)
  • łatwą instalację (nie mocno inwazyjna)
  • możliwość ustawiania jednorazowych i czasowych PINów
  • współpracę z ekosystemem innych smart urządzeń marki (jako rozszerzenie ochrony)
  • integrację ze znanymi smart platformami (Alexa i Google Home)

Nie widzę nic o ewentualnej zgodności ze standardem Matter. Nie ma też wsparcia Apple HomeKey, ale ze smartfonami iOS wszystko oczywiście współpracuje. Na razie całość przygotowano do sprzedaży w USA.


3. Aktualizacja apki Home + Security od Netatmo

Netatmo aplikacja 2024Producenci smart ekosystemów dla domu starają się okresowo odświeżać swoje aplikacje. Aktualizacje rozwiązań to jedno, ale usprawnienie wygody użytkowania przez modyfikacje UX i UI to drugie. Na początku 2024 roku swój pakiet zmian zaproponowało francuskie Netatmo. Serwis Home + Security, z którego korzystam przy okazji termostatów otrzymał przeprojektowany interfejs oraz nowy wygląd.

Widać zmiany wizualne (nie wszyscy lubią tego typu „poprawki”, zwłaszcza, gdy są już przyzwyczajeni do dawnego układu). Producent zaznacza, że mają ułatwiać użytkowanie przez większą intuicyjność nawigowania po programie. Platforma zaoferuje rozwiązania w trzech najważniejszych zakładkach: panelu głównym, powiadomieniach oraz ustawieniach. Poniżej trzy elementy, które skopiuje prosto z notki prasowej:

  • Dostosowanie Inteligentnej Kamery Zewnętrznej tak, aby włączała reflektor, gdy w ogrodzie pojawi się człowiek lub samochód, a jednocześnie nie uaktywniała światła w przypadku rozpoznania psa czy kota;
  • Skonfigurowanie Inteligentnej Kamery Domowej, żeby dzięki geolokalizacji odczytała pozycję smartfonu użytkownika i automatycznie wyłączała nadzór po powrocie do domu;
  • Zaprogramowanie Inteligentnego Alarmu Domowego tak, aby w razie wykrycia intruza imitował odstraszające dźwięki psa.

4. X1 – robot odkurzający łóżko (crowdfunding)

Roboty dbające o czystość w naszych domach to już norma. Autonomicznie sprzątają odkurzacze, mopy, a nawet roboty do okien, basenów, czy trawników. X1 to bazujący na tej koncepcji robot na łóżko! Tak, dobrze czytacie. Urządzenie samodzielnie poruszające się po łóżku w celu jego odkurzenia. Materace są duże, łóżka niby przykrywane narzutami/kapami, ale na wszystkim osadza się kurz i roztocza. Twórcy tego modułu przygotowali mniejszy wariant robota, który skorzysta z podobnych algorytmów co odpowiedniki na podłogi, by ściągnąć z łóżka brudy. Z inteligentną ścieżką poruszania się, omijaniem przeszkód, lampą LED z UV-C (dezynfekcja) i mechanizmem wibrującym 15000 obrotów na minutę. No taki automatyczny odkurzacz. Im większe łóżko, tym praktyczniejszy wynalazek. Moje 160 x 200 jest składane (chowane w obudowę), ale i w pionie (no i w trakcie codziennego użytkowania) zbiera kurze. Czy ten wynalazek ma sens? Jak często odkurzacie łóżko? Może dla większej higieny jest to jakieś rozwiązanie? Zwłaszcza, że producent obiecuje dogłębniejsze czyszczenie. W trakcie crowdfundingowej zbiórki ceny wynosi 149$ (czyli 50% finalnych kosztów). Planowana realizacja to kwiecień 2024.

Znalezione na Kickstarterze


5. YUKA – inteligentna kosiarka z rozdrabiarką liści (crowdfunding)

Roboty przeznaczone do pracy w ogrodzie również podnoszą zakres swoich możliwości. Autonomiczne smart kosiarki nie są już niczym wyjątkowym, ale wciąż ich udział na rynku jest niski. Mimo wszystko, zdarza mi się pisać o kolejnych propozycjach, w których rośnie zakres precyzji poruszania się, analizy przestrzeni oraz ogólnego potencjału. YUKA z crowdfundingu jest kolejnym przykładem takiego robota. Kosiarka nie wymaga instalacji specjalnej infrastruktury przewodowej z ogranicznikami, bo przetwarza przestrzeń przez nawigację 3D. Posiada opcje koszenia stref, wykrywa przeszkody i bazuje też na GPS. Wyróżnikiem jest funkcja zbierania liści (i ich rozdrabniania) oraz samodzielne opróżnianie kosza. To ostatnie trochę na wzór domowych robotów sprzątających, które pozbywają się brudów w bazie. Kampania na Kickstarterze proponuje bardzo atrakcyjne zniżki we wczesnej fazie zbiórki. Nie znaczy to jednak, że będzie tanio. Najszybsi zarezerwują swoje jednostki już od 1299$ (finalnie aż 2099$). Planowana wysyłka w okolicach czerwca.

Znalezione na Kickstarterze


6. Automower 410X Nera i Automower 310E Nera od Husqvarna

Rozpoznawalna już w branży kosiarek marka Husqvarna też przygotowało nowe technologie w ramach autonomicznego koszenia. Firma już od wielu lat oferuje roboty koszące. W ofercie ma kilka jednostek. Najnowsze w sprzedaży będą Automower 410X Nera i Automower 310E Nera z satelitarnym systemem nawigacji EPOS. Dzięki niemu granice koszenia wyznaczymy wirtualnie, a nie wspomnianymi już podpunkt wyżej liniami zarysowującymi przestrzeń. Zrobimy to przy pomocy aplikacji na smartfon. Producent obiecuje łatwy proces kalibracji i proste uruchomienie całego systemu.

Do tej pory Exact Positioning Operating System (EPOS) był zarezerwowany raczej dla wyżej pozycjonowanych odmian, np. Automower 450X do bardziej profesjonalnych celów. Wymieniony duet ma być kierowany do mniejszych posiadłości (takich do 1000 m2 powierzchni murawy). Granice obszaru mają być budowane z dokładnością do 3 cm. W aplikacji Automower Connect określimy potem także strefy i przestrzenie, które będziemy chcieli oszczędzić od koszenia. Smart kosiarki oferują też tecnologie EdgeCut, które podnoszą precyzję samego koszenia (mniejszy „śmiegiełko” tnące darń). Droższy z wariantów otrzymał jeszcze radar do rozpoznawania obiektów i ich omijania. Oba modele poradzą sobie 30% wzniesieniami. Koszą od 20 do 55 mm, a EdgeCut nawet do 1 cm. Ceny wysokie, odpowiednio 1999 i 2399£.


Kącik ostatnich testów i poradników

Przez najbliższe edycje mojego smartdomowego cyklu będę przypominał o ostatnich ciekawszych materiałach. Głównie w ramach serii Mój Smart Dom, ale też smarthacków.

7. iPhone ze StandBy jak smart ekran

smart home 76 standby ios 17We wrześniu system iOS 17 zaoferuje iPhone’om nowe możliwości. W trakcie czerwcowego WWDC Apple zapowiedziało sporo nowości. Wśród nich jest jednak opcja, którą śmiało możemy powiązać z sekcją smart home. Mowa o trybie StandBy. Ma w trakcie ładowania przemieniać iPhone’a w stację przypominającą inteligentne wyświetlacze. Oczywiście na razie w bardzo uproszczonym stylu, ale z nawiązaniem do rozwiązań znanych z Nest Hubów od Google, czy Echo Show od Amazona.

Telefon pokaże uproszczony motyw i pozwoli na korzystanie z wybranych funkcji iOS. Być może to wprowadzenie do HomePoda z ekranem? Napisałem o tym więcej w ramach serii Mój Smart Dom. Najlepiej wszystko ma śmigać z iPhone’ami 14 Pro i wszystkimi nowszymi z trybem Always-On Display.

Czytaj więcej: StandBy w iPhone’ach


8. Google Home na Wear OS (smart testy tygodnia)

Google Home Wear OS (1)Niedawno przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z modeli zegarków z tym systemikiem w nowszej wersji to pomyślałem, że od razu sprawdzę gadżet w praniu. To dopiero początki zmian dostępności Google Home na nadgarstku, ale można już troszkę ponarzekać.

Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


9. Ostatni smarthack: budzenie muzyką w smart głośniku

smarthacki 13 budzik AlexaNiedawno ruszyłem z kolejną blogową serią mini wpisów. W ramach smarthacków wrzucam ciekawostki dotyczące ukrytych funkcji, czynności lub rzadko używanych opcji, których nie widzieć czemu, po prostu nie używamy, a czasami pozwalają tchnąć w gadżety nowe życie. Lifehacki związane głównie ze smartfonami, smartwatchami i innymi inteligentnymi urządzeniami.

W tym tygodniu ogarnąłem do budzenia Alexę i Asystenta Google, ale nie zwykłymi alarmami, a ulubioną muzyką. Może ulubione kawałki skuteczniej postawią z rana na nogi? 😉 Jak w smart głośniku ustawić budzik z muzyką? Poniżej krótki poradnik.

Czytaj więcej: Smarthacki – budzenie muzyką (Alexa i Asystent Google)


10. Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub?

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub