Owlet Band monitoring płodu

Owlet sprzedaje swoją smart “skarpetkę” Smart Sock dla noworodków już od kilku lat. Analizy zdrowia maluszka rozbudowano niedawno o kamerkę do pokoju dziecka, a teraz portfolio rozszerzą czujniki do monitoringu płodu. Owlet Band to najnowszy wyrób marki, pokazany na targach CES 2019 w Las Vegas. Ma badać dane o zdrowiu dziecka jeszcze przed przyjściem na świat. Komplet rozwiązań Owlet będzie zatem bardziej kompleksowym systemem analiz najważniejszych miesięcy rozwoju organizmu.

Owlet Band – monitoring płodu

Owlet Band ma oczywiście ubieralny format. Specjalna opaska na brzuch została wyposażona w czujniki nasłuchujące sytuację wewnątrz ciała mamy, natomiast moduł zbierający odczyty przesyłać je do smartfona. Główny cel trackera skupi się na pomiarach pracy małego serduszka, ale też skurczach, a nawet kopnięciach płodu. Z jednej strony będzie to całodobowy monitoring w domowych warunkach, czyli bez konieczności ciągłych wizyt u specjalisty, ale też rodzaj uspokajania przyszłych rodziców. Regularnie zbierane informacje mają pilnować sytuacji płodu, a więc dawać przyszłym rodzicom możliwość obserwacji ważnych odczytów.

Owlet Band monitoring płodu

Sensory mają przy tym być wygodnym i nieinwazyjnym rozwiązaniem. Dodam, że w sumie nie pierwszym tego rodzaju na rynku. Owlet chce rozwinąć swoją ofertę i wyspecjalizować się w temacie. Wszystkie analizowane pomiary można przejrzeć w profilu w telefonie, czyli również pokazać je lekarzowi. Nie będzie to zastępowało specjalistycznych badań, ale może je uzupełnić. Gadżet wykorzysta do pomiarów technologie pasywnego EKG, ale potrafi też rozpoznawać ułożenie ciała podczas snu (matki). Odpowiednie algorytmy mogą przetwarzać te dane i wskazywać na ważne dla zdrowia przekazy. Na razie jest to dosyć świeże rozwiązanie, ale wyobrażam sobie Big Data po analizach z dekady analiz i milionów takich czytników. Kiedyś pewnie będzie to powszechniejszy sposób pilnowania płodu, a więc i ciekawsze wyniki badań (a także wzorców dla AI). Studium przypadku mogłoby na tym bardzo skorzystać – dla ogólnej wiedzy w tym zakresie.

Owlet Band przystosowano do pracy od 24 tygodnia ciąży (mniej więcej w połowie dziewięciu miesięcy). Aplikacja ma zbierać przekaz, ale też informować powiadomieniami na smartfonie w momencie wykrycia odchyleń od norm. W ten sposób reakcja na sytuację ma być szybsza. Gadżet przeszedł odpowiednie testy i to z bardzo pozytywnymi rezultatami. Producent planuje wprowadzić model gdzieś pod koniec roku i w związku z tym nie określił jeszcze ceny. Na CES pojawiały się informacje, że będzie to coś koło 300 dolarów.

źródło + prnewswire.com