Honor X50
Zobacz też poprzedni przegląd „smartfony tygodnia” #78 – Honor X50 (foto: Digital Chat Station)

Jest poniedziałek, a więc tradycyjnie zaczynam tydzień od przeglądu smartfonowych nowości i najciekawszych zapowiedzi z ostatnich dni. Z wiadomych względów najwięcej info o Androidach. Tu ruch znacznie większy.

Przed wami kolejny zbiór wieści ze świata telefonów. Nie tylko tych droższych (im zwykle poświęcam więcej czasu w oddzielnych artykułach, do których zresztą przekierowuję). Znajdziecie tu też krótkie wiadomości o najważniejszych premierach modeli budżetowych i mid-range.

Zaczynam od szybkiej listy ciekawostek: najświeższych liczb, trochę przecieków, danych od analityków i zapowiedzi:

  • 3.36GHz/719 Hz – takie taktowanie otrzymał CPU/GPU nowego Snapdragona 8+ Gen 2 (zastosowany w Red Magic 8S Pro)
  • 1449€ – ponad taką kwotę może w Europie kosztować iPhone 15 Pro Max (ma być droższy od poprzednika, ale oferować więcej opcji niż w pozostałych modelach serii) | wg Jeffa Pu
  • 100€ – o tyle droższe od poprzedników mają być Galaxy Z Fold5
  • 650-700$ – do takich kwot mają wzrosnąć ceny Pixeli 8 (+50-100$) | wg Yogesh Brar
  • 67W – takie ładowanie otrzyma składany Xiaomi Mix Fold 3
  • 65W – takie ładowanie może otrzymać Galaxy S24 Ultra (w końcu nawiązując do standardów chińskich rywali) – wykorzystana ma być nowa technologia baterii | wg @RGCloudS
  • Huawei może po czterech latach zaprezentować w końcu smartfon z modemem 5G
  • zadebiutował Android 14 Beta 4 (kolejny będzie już finalny)
  • składany smartfon OnePlus będzie nosił nazwę „Open” | wg Maxa Jambora
  • pojawiła się publiczna beta systemu iOS 17
  • Honor chce wejść w segment składanych flip-phone’ów wyróżniającą się jednostką (strategią, którą zastosowano przy Magic V2)

Ciekawsze zapowiedzi – składane Galaxy Z Fold 5 i Z Flip 5

Trwa kampania zwiastująca event Galaxy Unpacked, który ma się odbyć 26 lipca. Samsung w ciekawy sposób zapowiada duet nowych składanych smartfonów – Galaxy Z Fold 5 i Galaxy Z Flip 5. W zeszłym tygodniu imitując serialowe motywy (a’la horror). Kolejny clip jest sporo krótszy i znacznie prostszy. Dotyczy wyłącznie mniejszego z modeli. W „Join the flip side” widać zarysy urządzenia (chociaż rendery promocyjne i tak już wyciekły wcześniej do sieci). Przypomnę, że zauważalną zmianą w piątej generacji modelu z klapką ma być znacznie większy niż wcześniej ekran na zewnątrz.


1. Honor 90 w DxOMark

Serwis DxOMark zabrał się za analizy bazowego Honor 90 (dlaczego nie wersji Pro?). W tym roku te modele Androidów ze średniej półki chińskiej marki otrzymały (oba) sensor główny 200 megapikseli. Jak zawsze powtarzam, nie miliony pikseli się liczą, więc na wysoką ocenę zestawu nie było co liczyć. Tym bardziej, że w oby odmianach Honor 90 wyróżnia się (głównie rozdzielczością) tylko aparat główny. Smartfon uzyskał tylko 122 punkty, a to pozwoliło mu na zajęcie dopiero 57 miejsca w fotograficznym rankingu. Przypomnę jeszcze specyfikacje wszystkich kamerek:

  • 200 mpx z f/1.9, (wide), 1/1.4″ z PDAF
  • 12 mpx z f/2.2 (ultrawide 112˚) z AF
  • 2 mpx z f/2.4, (czujnik głębi)
  • selfie: 50 mpx z f/2.4 (ultrawide 100˚)


2. MediaTek Dimensity 6100+ (smartfonowy chip tygodnia)

Nowe procesory do smartfonów debiutują rzadziej, ale zwiastują ulepszenia kolejnych generacji telefonów. Warto się im przyglądać. W tym tygodniu MediaTek zademonstrował kolejny swój układ. Dimensity 6100+ to podkręcony wariant wcześniejszej generacji tego chipa. Został zaprojektowany dla telefonów klasy mid-range, czyli średniaków.

CPU składa się z dwóch rdzeni Cortex-A76 i sześciu Cortex-A55. Pozwolą one na ogarnięcie 10-bitowych ekranów w odświeżaniu 90 lub 120Hz. Z kolei przy obrazowaniu obsłuży z AI kamerki do 108-megapikseli i rejestrację video w 2K przy 30 fps. Wspólnie z Arcsoft dostarczone będą rozwiązania „AI-color”. Portrety i selfie otrzymają pomoc trybu „AI-bokeh”. Technologie UltraSave 3.0+ zredukują zużycie energii modemu 5G o 20%, ale wciąż mówimy wyłącznie o Sub-6 (nie ma mmWave).

Pierwsze smartfony z Dimensity 6100+ mają pojawić się w trzecim kwartale roku, czyli w zasadzie już od lipca. Wyczuwam, że jednym z pierwszych modeli będzie Realme C53 w edycji z sensorem 108 megapikseli.

Wyróżniam za: podrasowanie układu w kilku obszarach


3. Honor Magic V2 (składany smartfon tygodnia)

Honor Magic V2 Ultimate
Honor Magic V2 Ultimate

Honor przedstawił trzecią odsłonę swojego składanego smartfona z linii flagowych Magiców. V2 otrzymał kilka wartych uwagi udoskonaleń. To przedstawiciel większych  „składaków”, ale z rekordowo smukłą konstrukcją. Pierwszy raz ta kategoria zyskała model, które w profilu ma poniżej 1 cm (dokładnie 9.9 mm w złożonej formie). Chińskiemu producentowi udało się też zaoferować praktycznie tej samej jakości wyświetlacze z efektownymi parametrami i wsparciem rysika. Mechanizm też jest usprawniony. Zyskał tytanowe elementy i autorskie części. Również fotograficznie telefon wygląda dobrze. Ma potrójny zestaw fotograficzny i sporo dodatkowych czujników monitorujących warunki.

Są dwie gorsze informacje. To wszystko będzie kosztowało (8999 juanów w modelu entry-level, czyli ok. 1250$ i to nie licząc ceł i podatków). Apropos przeliczeń, nie wiadomo nic o międzynarodowej dostępności. W tej chwili do Europy będzie wchodził poprzednik, czyli Vs, więc nie liczyłbym w najbliższym czasie na debiut nowszego Magic V2. Honor obiecuje jednak, że Europa to dla niego drugi najważniejszy rynek i chce wprowadzać składane telefony szybciej niż poprzednika.

Czytaj więcej o: Honor Magic V2

Wyróżniam za: wytrzymałość mechanizmu (400k zgięć), oba ekrany (ze wsparciem rysika) i najsmuklejszą i najlżejszą konstrukcję w segmencie „składaków”


4. Nothing Phone (2)

Nothing Phone 2Nothing Carla Peia (współzałożyciela marki OnePlus) przestawił w minionym tygodniu drugą generację swojego smartfona. Wciąż z charakterystycznym, transparentnym designem, podwójnym aparatem i specyfikacjami ze średniej półki. Na zewnątrz poprawki są generalnie kosmetyczne, bo zaoblono nieco konstrukcję i rozbudowany system LEDowych pasków do powiadomień. Software też zaktualizowano, m.in. o głębsze sterowanie światełkami. W środku udało się zastosować mocniejszy układ. Wciąż jest to Snapdragon, ale serię 7 zupgrade’owano do tej wyższej. Nie będzie to najnowszy procesor, ale flagowy z poprzedniego okresu. Jeśli chodzi o funkcje fotograficzne to jest ich oczywiście więcej, a oba sensory dopracowano. Ewolucyjne zmiany. Bez większych zaskoczeń.

Wyróżniam za: mocniejszy chip, poprawki aparatu i więcej opcji interfejsu LED (Glyph)

Czytaj więcej o: Nothing Phone (2)


5. Red Magic 8S Pro w Europie (zapowiedź tygodnia)

W poprzednich dwóch tygodniach informowałem o premierze nowego gamingowego smartfona od ZTE i nie spodziewałem się, że tak szybko będzie dostępny globalnie. Red Magic 8S Pro zostanie zapowiedziana międzynarodowo już 18 lipca! Nie chcę kolejny raz kopiować specyfikacji tego Androida, więc szybko przypomnę, że największymi ulepszeniami w telefonie do grania będzie podkręcony Snapdragon 8+ Gen 2 (o 5% wydajniejszy względem Red Magic 8), jeszcze więcej RAM (w edycji Ultimate nawet 24 GB – choć nie spodziewam się jej poza Chinami), jeszcze wydajniejsze chłodzenie i jeszcze szybsze ładowanie. 165W też chyba nie wyjdzie poza Państwo Środka. Ciekawe, jakie konfiguracje i modele zostaną zaprezentowane na rynek europejski. Sprzedaż ma ruszyć 27 lipca. Cennik poznamy pewnie w przyszłym tygodniu.

Wyróżniam za: kolejne poprawki w przenośnym gamingu


6. Budżetowy Realme C53 z aparatem 108 mega (Indie)

Realme lubi ostatnio zaskakiwać. Chiński producent oferuje interesujące modele Androidów w praktycznie każdej kategorii. Teraz wyróżni tą bardziej budżetową. W maju prezentował w Malezji model C53 z 50-megapikselowym sensorem, a w Indiach chce tę wariację smartfona jeszcze podkręcić. 19 lipca producent przedstawi Realme C53 z aparatem 108 mpx. Będzie to pierwszy w tej kategorii telefon z aparatem o tak dużej rozdzielczości. Wyczuwam, że wykorzystujący wspomniany wyżej układ Dimensity 6100+, który jest w stanie obsłużyć takie matryce.

Wizualnie będzie to praktycznie ta sama jednostka, ale z lekko podkręconymi parametrami. Z jednej strony to fajnie mieć do dyspozycji czujnik z tyloma milionami pikseli, ale czy chip faktycznie poradzi sobie z obrazowaniem? Marketingowo aparat przyciągnie klientów, ale nie spodziewałbym się zdjęć wysokich lotów.

Wyróżniam za: wprowadzenie sensora 108 mega do działu budżetowych Androidów


7. Reklamy iPhone’ów 14 Pro i 14 Plus

iPhone’y ustępują w moich zestawieniach Androidom, ale co się dziwić. Przedstawiciele tego drugiego systemu debiutują niemal każdego dnia. Modele Apple mają swoje premiery raz w roku (nie licząc okazjonalnych SE). Żeby nie zapominać o telefonach z Cupertino, wrzucam najnowszą reklamówkę amerykańskiego giganta. Spoty promują bazowe iPhone’y czternastej generacji, a konkretnie tryb „Crash Test” (detekcję wypadków). Druga („Battery for Miles”) skupia się na pojemniejszej baterii Plusa.

Pierwsza z reklam, zatytułowana „Crash Test”, promuje funkcję wykrywania wypadków dostępną w iPhonie 14 Pro oraz pozostałych modelach z tej serii (a także zegarkach Apple Watch Series 8, SE 2 i Ultra). Przedstawia ona symulowany wypadek z udziałem manekina. Jak użytkownik iOS skomentuję to krótko: kpina! Akumulatory w iPhone’ach to jakieś nieporozumienie. Żaden Android nie pożerał mi tak energii jak robią to iPhone’y (dodam, że mam wyłączoną lokalizację, bo jeszcze z tym drenażem to bym chyba zwariował). Tego drugiego video nawet nie wrzucam, bo traktuję to jako prowokację Apple.


8. Aktualnie użytkuję: iPhone 14 Pro

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandDość dawno temu zapowiadałem zakup nowego flagowca i w końcu znalazł się w moim rękach. Bardzo dużo czasu zajęło mi wybieranie odpowiedniej jednostki, ale to z uwagi na strasznie bogatą ofertę high-endowych smartfonów. Szukałem głównie w sekcji z Androidem, ale ten natłok propozycji mnie chyba zmęczył i uległem rywalowi. Pierwszy raz w historii zdecydowałem się na przejście na iPhone’a. Korzystałem okazjonalnie z wielu poprzedników, ale nigdy nie dałem szansy Apple na dłuższe działanie iOS w moich rękach. Po równo 4 tygodniach od zamówienia w zeszły piątek dotarł do mnie iPhone 14 Pro. Zobaczymy jak się będzie sprawował. Być może jeszcze pod koniec roku jakaś wstępna recenzja.

Czytaj więcej o: Apple iPhone 14 Pro


9. Galaxy Z Fold 3 (ostatnio testowany)

test Galaxy Z Fold 3 Michał SitnikJuż 10 sierpnia prezentacja czwartej generacji składanych smartfonów Samsunga, a to dobry moment na podsumowanie najlepszych i najgorszych cech poprzedniej generacji. Kilkanaście tygodni temu testowałem Galaxy Z Fold 3 przez okrągły miesiąc. Dało mi to okazję na sprawdzenie wad i zalet tego typu konstrukcji. Bardzo liczę, że w nowych jednostkach koreański gigant poprawi niedogodności, ale jednocześnie rozwinie praktyczność giętkiego Androida. Sprawdźcie moje 5 za i przeciw odnośnie urządzeń foldable:

Czytaj więcej o: mój test składanego Galaxy Z Fold 3


 10. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2023)

najlepsze fotosmartfony 2023

Xiaomi 13 Ultra (foto: Xiaomi)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonowych propozycji do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba czwarte takie zestawienie. Tegoroczne modele w większości pokrywają się z poprzednimi, bo segment zdominowała grupa producentów, którzy z roku na rok dopracowują swoje układy aparatów.

Jeśli zastanawiasz się nad topowym telefonem do mobilnej fotografii to poniżej załączam przekierowanie do mojej listy z kategorii premium. Spróbowałem zawrzeć w niej najważniejsze informacje dot. poszczególnych smartfonów. Nie jest to jednak porównanie

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2023)